Muğla'daki Marinalarda Doluluk Yüzde 100'lere Ulaştı - Son Dakika

Muğla'daki Marinalarda Doluluk Yüzde 100'lere Ulaştı

12.03.2015 11:16
Muğla'daki Marinalarda Doluluk Yüzde 100'lere Ulaştı

Üst gelir grubuna hitap eden yat turizminde en fazla tercih edilen rotalara sahip olan Türkiye, marina sayısının yetersiz olması nedeniyle pazardan istediği payı alamıyor.

DURMUŞ GENÇ -  Üst gelir grubuna hitap eden yat turizminde en fazla tercih edilen rotalara sahip olan Türkiye, marina sayısının yetersiz olması nedeniyle pazardan istediği payı alamıyor.

Yatçılar açısından gözde rotalar arasında yer alan kıyılara sahip olan Türkiye, doğal güzelliklerinin yanında diğer ülkelere göre daha yeni marinalara sahip olması, cazip fiyatlar sunması ve marinalara yakın noktalarda uluslararası uçuş bağlantısı bulunan havalimanlarının yer alması nedeniyle tercih ediliyor.

En uzun kıyı şeridine sahip il olan Muğla, Türkiye'deki yat bağlama kapasitesinin yarısına yakınını bünyesinde barındırıyor.

Muğla'nın gözde turizm merkezleri Bodrum, Marmaris ve Fethiye'deki marinalar sezon boyunca yüksek doluluk oranlarıyla hizmet veriyor. Çoğu, yabancılara ait yatlara ev sahipliği yapan marinalar sayesinde her yıl ülke ekonomisine katkı sağlanıyor. Bölgede Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının ihalesini yaptığı ve inşası süren Dalaman, Datça ve Ören Yat Limanlarının da çalışması devam ediyor.

Muğla'yı tercih eden yabancıların birçoğu ise yatlarını yıl boyunca Türkiye'de bırakıyor. Bazı yabancılar ise ülkelerine dönmeyerek kış aylarını da marinada bağlı olan yatlarında geçiriyor.

"Muğla'da bakanlık ve belediye belgeli 30 marina var"

Muğla Valisi Amir Çiçek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Muğla'nın iklim, tarih ve doğal güzellikleri açısından alternatif turizm türlerine çok uygun olması nedeniyle turizm çeşitliliği yönünden ilk sıralarda yer aldığını dile getirdi.

Çiçek, Muğla'da bakanlık ve belediye belgeli 30 marina bulunduğunu belirterek, "Bu marinalar yeterli değil. Muğla, yeşil ile mavinin en güzel buluştuğu köşeleri bünyesinde barındırıyor. Bölgemizdeki kıyılarımızın ve koylarımızın uzunluğu mavi tur tutkunlarını Muğla'ya çekiyor. Marinalardaki yat bağlama kapasitesi ise 6 binlerde. Bunu yükselttiğimizde turizmi de canlandırabiliriz" dedi.

Muğla'daki yat bağlama alanlarında yıl boyu doluluk oralarının yüksek olduğuna işaret eden Çiçek, "Geçen yıl yat bağlama alanlarında yüzde yüz doluluk olduğu için birçok yat marinalara giriş yapamadı. Bu nedenle marinaların kapasitelerinin biraz daha geliştirilmesi gerekiyor" diye konuştu.

Muğla ve ilçelerinde deniz turizminin ön planda olduğuna vurgu yapan Çiçek, şöyle konuştu:

"Özellikle mavi yolculuk bunların başını çekiyor. Marinalarımızın kapasiteleri şu anda yeterli değil ama bu konuda çalışmalar yapılıyor. Bazı bölgelerde planlamalar var. Özellikle Bodrum, Marmaris, Fethiye, Datça'da marina kapasitelerini geliştirecek çalışmalar yaptığımız takdirde turizmi daha da canlandırıp bölgeye gelen turist sayısını artırabiliriz."

-"Marinalarda yer yok"

Marmaris Netsel Marina Önbüro ve Liman Şefi Özgür Uğan ise marinalarında deniz ve kara sahası açısından yüzde 100 doluluk oranına ulaştıklarını söyledi.

Muğla'nın en uzun sahil şeridiyle yat turizminde önemli bir yer tuttuğunu ifade eden Uğan, bölgedeki marinaların doluluk oranlarının yıl boyu yüksek olduğunu dile getirdi.

Türkiye'deki marinacılığın gelişimini açısından sektörün büyümesi ve ihtiyaca cevap vermesi gerektiğini vurgulayan Uğan, "Son günlerde bu anlamda önemli çalışmalar yapılması bizleri memnun ediyor. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız bununla ilgili açıklamalar yapıyor. Bu sektörün önünün açılması için yatırımcının önünün açılması lazım. Bu sayede daha önemli yol katedebiliriz" dedi

Uğan, Akdeniz çanağının sadece yüzde 3'üne hizmet verebildiklerini anlatarak, sektörde yeni yatırımların yapılması ile daha iyi hizmet verileceğini ve ekonomiye olan katkının daha da artacağını kaydetti.

YORUMLAR (2)
  • Güngör ÇOBAN: Dalaman'da Yat Limanı Projesi Onaylanmadıki. . . İnşaatıda başlamadı. 10 Yıl önce ortaya atılan bir idda olarak hafızalarda kaldı. Halkı bilgilendirirken dikkat edelim lütfen. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • muğlalı: Bir çoğuda devlet ve milet vekili marinaları bazılarıda mafyalarda alah hepsinin belasını versin az kaldı kürtler kıracak bunların belini alahın izniyle Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
500
Muğla'nın engelsiz plajları artıyor, plaj sayısı 20'ye çıkıyor Muğla'nın engelsiz plajları artıyor, plaj sayısı 20'ye çıkıyor Helenistik dönemden kalma denize sıfır ticaret merkezi gün yüzüne çıkıyor Helenistik dönemden kalma denize sıfır ticaret merkezi gün yüzüne çıkıyor Marmaris'te Engelliler Festivali başladı Marmaris'te Engelliler Festivali başladı
Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Muğla'daki Marinalarda Doluluk Yüzde 100'lere Ulaştı - Son Dakika


Advertisement