Müsiad Erzurum'da Kan Değişikliği Yaptı - Son Dakika
Yerel

Müsiad Erzurum'da Kan Değişikliği Yaptı

Müsiad Erzurum\'da Kan Değişikliği Yaptı

Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD) Erzurum Şubesi'nin 9.Genel Kurulu'nda başkanlık görevine Dr.

26.01.2013 13:01
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD) Erzurum Şubesi'nin 9. Genel Kurulu'nda başkanlık görevine Dr. Hüseyin Bekmez seçildi.

Polat Renaissance Otel'de yapılan kongreye, Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, Ağrı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İrfan Arslan, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Doğru, Bölge İstinaf Mahkemesi Başsavcısı Radi Akyol, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, ETSO Başkanı Lütfü Yücelik, İstanbul Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi İsrafil Kuralay, MÜSİAD Üye İlişkileri Komisyonu Başkanı Necmettin Öztürk ile çok sayıda kamu kurum yöneticileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

GÜVENLİ: BAŞARILI ÇALIŞMALARA İMZA ATTIK

Genel kurulda Dr. Hüseyin Bekmez, tek listeyle gidilen seçimde delegelerin tamamının oyuyla MÜSİAD Erzurum Şube Başkanlığı'na getirildi. Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığına aday olduğu için şube başkanlığı görevini Bekmez'e devreden Abdullah Mustafa Güvenli, 4 yıllık görev süresi boyunca Erzurum ve bölgenin sosyo- ekonomik kalkınması için hazırladıkları çeşitli raporları hükümete sunduklarını ifade etti. Güvenli, özellikle Lojistik Köy'ün kurulması için büyük gayret gösterdiklerini ve bunda MÜSİAD üst düzey yönetiminin kendilerine büyük destek verdiğini, İran ile Erzurum arası hava ve kara taşımacılığı, 5084 sayılı teşvik yasası, istihdam teşviki gibi konularda önemli adamlar atıldığını ve olumlu sonuçlar aldıklarını anlattı. MÜSİAD Erzurum Şubesi olarak görev yaptıkları 4 yılda her adımı Erzurum'un gelişmesi için attıklarını ve bu yolda önemli mesafeler aldıklarını da anlatan Güvenli, görev süresince kendisini yalnız bırakmayan MÜSİAD genel merkezi başta olmak üzere, yönetim kurulu üyelerine, yerel yöneticilere ve siyasilere teşekkür etti. Güvenli, görev bayrağını teslim alan Dr. Bekmez'e başarı temennisinde bulundu.

GENEL BAŞKAN OLPAK: MÜSİAD 2013 YILINDAN UMUTLU

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, Türkiye ekonomisinin 2013 yılında büyüme göstereceğini ileri sürdü. İş dünyası olarak 2013 yılının geçen yıla göre daha rahat ve başarılı geçeceğine inandıklarına dile getiren Olpak, "AB ülkeleri geçen yıl ekonomik krizdeyken ülke olarak büyümeyi gösterdik. İhracat artış gösterirken, iç pazarda bir puanlık daralma oldu. Ama 2013 yılında bu daralmanın yaşanmayıp aksine büyüme olacağını tahmin etmekteyiz. Cari açık geriledi. Ekonomik parametreler oldukça iyi konumda." dedi.

BEKMEZ: ERZURUM 1980 SONRASINDA GERİLEDİ

Delegelerin bütün oyunu alarak MÜSİAD Şube Başkanlığı görevine seçilen Dr. Hüseyin Bekmez ise selefinden aldığı görev bayrağını ileri noktalara taşıyacağını söyledi.

Bekmez, Erzurum'un ve bölgenin ekonomik kalkınması için Erzurum'un komşu ülkelerle ticari ilişkilerinin geliştirmesi gerekliğine işaret etti. Erzurum ekonomisinin 1980 sonrasında ülkenin kalkınmasıyla aynı paralelde gidemediği için geri kaldığına işaret eden Bekmez, "1980'den sonra Türkiye'nin ilerlemesine Erzurum ayak uyduramadı. Dış ticaret ve turizmde geri kalmamız neticesinde ülkenin en fakir illerinden birisi haline düştük. Hedefimiz bölgesel kalkınma, eğitim ve komşu ülkelerde ticari ilişkileri hızlı bir şekilde geliştirip canlandırmak olacaktır. 1927-1980 ve 2011 yıllarında ki şehir nüfusları bölgemizin 1980 sonrası ne kadar geriye gittiğini gösteriyor. Şöyle ki; Erzurum nüfusu

1927'de-31 bin, 1980'de 342 bin, 2012'de 382 bine, Kayseri'nin 1927'de 39 bin, 1980'de 281 bin, 2012'de 1 milyona, İstanbul'un 1927'de 687 bin, 1980'de 2 milyon 700 bin, 2012'de 13 milyona, Gaziantep'in ise 1927'de 213 bin, 1980'de 808 bin, 2012'da ise 1 milyon 900 bine yükselmiştir. Bu nüfus projeksiyonuna bakıldığında Erzurum'un şu anki nüfusunun en az 1 milyon olması gerektiği görülecektir. Erzurum'un bu geri kalmışlığının veya gelişememesinin nedeni bizce; 1980 sonrası Türkiye'nin dış ticaret ve turizm hamlesine ayak uydurmamasından kaynaklanmıştır. Gümrük birliği anlaşmaları neticesinde Avrupa'ya ticareti artırarak gelişen Türkiye'miz batısı, turizm hamlesiyle gelişen Akdeniz, Suriye ve Irak'ın ticari potansiyeli ile gelişen Güney bölgesi, Türkiye'nin gelişimine paralel gelişen Orta Anadolu'ya bölgemiz, Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla oluşan devletlerin ve devrim sonrası İranla olan ilişkilerin sağlıklı olmamasından dolayı ayak uyduramamıştır.Ancak bundan sonra bu tek taraflı gelişmenin Türkiye'nin önünü açmayacağı açıktır. Şuan işin ta Afrika, Güney Amerika, Uzak Doğu'ya ulaşmak arzusunda olan Türkiye'nin bizim bölgemizdeki bu ticareti ve ilişkileri geliştireceğinden eminiz." diye konuştu.

"KOMŞU ÜLKELERDE TİCARET CANLANDIRILMALI"

Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk de Erzurum'a 300 kilometre mesafede üç ülkenin bulunduğunu ve bunlarla ticari ilişkilerini canlandırmadığı için kişi başına düşen milli gelirinin ülke ortalamasının altında kaldığını söyledi. Vali Öztürk, Erzurumlu iş adamlarının ülkenin kalkınmasına paralel şekilde üretim, pazarlama ve tanıtımda etkinlik kazanmasının gerekliğine vurgu yapan Vali Öztürk, "Komşu ülkelerde acilen ticaretmizi geliştirmeliyiz. Türkiye'nin 2023 hedefine paralel bir kalkınması yakalamamız gerekiyor. İş adamları olarak ülkenin bu hedefine kilitlenmeli ve motive olmalıyız." şeklinde konuştu.

YÜCELİK'TEN JEST

Öte yandan Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, 9 Şubat'ta gerçekleşecek oda seçimlerinde rakibi olan Mustafa Güvenli'nin verdiği akşam yemeğine katılarak jest yaptı. Güvenli, yemek esnasında otelin salonuna giren Yücelik'i karşılayarak yanına oturttu. Davetlilerin huzurunda tokalaşıp birbirlerine sarılan ikili verdikleri birlik ve beraberlik mesajı ile alkışlandı. - ERZURUM

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Müsiad Erzurum'da Kan Değişikliği Yaptı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı
  08 Nis Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı

  27 Nisan'daki olağanüstü kongrede aday olmayacağını duyuran İYİ Parti lideri Akşener, makam odasındaki kişisel eşyalarını toplattı.

 • İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti
  08 Nis İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti

  İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale, partisinde siyaset üretmenin artık imkansız hale geldiğini söyleyerek istifa etti. Özlale, yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışmıştı.

 • Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi
  08 Nis Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi

  Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun diyerek, 'Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada da huzurlu ve uyumlu bir meclis olacağımızı temenni ediyorum. Kayseri'de en çok kadın üyenin olduğu meclisiz' dedi.

 • Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu
  08 Nis Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu

  Senegal'de Müridi tarikatının renkli, aykırı ve mistik kolu Baye Fall topluluğu, giyimleri, yaşam tarzları ve kendilerini adadıkları felsefeleriyle ayrı bir dünyanın kapılarını aralıyor.

 • Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu
  08 Nis Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu

  Sakarya'nın istihdamına büyük katkı sağlaması beklenen Söğütlü Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB), 200'ün üzerinde yatırımcı yer tahsisi için başvuru yaptı. Başvuru şartlarının ilan edilmesinin ardından 40 firmayla sözleşme seviyesine gelindi. Söğütlü OSB Yönetim Kurulu Başkanı, hedeflerinin ihracat oranlarını yükselterek cari açığı kapatmaya katkı sağlamak olduğunu belirtti.

 • Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı
  08 Nis Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı

  Sakarya'nın yeni karma Organize Sanayi Bölgesi Söğütlü OSB için yapılan yer tahsis çağrısına 200'ün üzerinde yatırımcı başvuru yaptı. Söğütlü OSB'nin cazip özellikleri ve bölgenin ulaşım altyapısı, lojistik kolaylığı ve uygun arsa fiyatları yatırımcıları cezbetmektedir. Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Tiryaki, sadece ihracat ve istihdam artışına katkı sağlayacak firmaları beklediklerini belirtti. Rant amaçlı başvurulara itibar edilmeyeceği vurgulandı. Başvuruların değerlendirilmesi sonucunda 40 firma ile sözleşme yapılabilir seviyeye gelindiği açıklandı. Başvurular hala devam etmektedir.

 • Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi
  08 Nis Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi

  Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 87 yaşındaki Atik Yağmur, 40 yıldır yaptığı muhtarlık görevini Engin Kılıç'a devretti. Devir teslim törenine Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir de katıldı.

 • Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı
  08 Nis Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı

  Köşk Belediye Meclisi, yerel seçimlerin ardından yeni dönemin ilk olağan toplantısını gerçekleştirdi. Meclis üyeleri ve komisyon üyeleri seçimleri yapıldı.

 • HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı
  08 Nis HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı

  Asya merkezli finansal hizmetler devi HashKey Group, Bermuda'dan aldığı lisans ile kripto para piyasalarında küresel bir oyuncu olma yolunda. Şirket, HashKey Global adı verilen yeni bir kripto para borsası kurdu. Bermuda lisansı, HashKey'e launchpad, vadeli işlem ve kaldıraçlı ticaret gibi alanlarda faaliyet gösterme imkânı tanıyor. HashKey Group İşletme Müdürü Livio Weng, önümüzdeki beş yıl içinde dünyanın en büyük lisanslı borsa kümelerinden birini kurmayı amaçladıklarını belirtti.

 • Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var
  08 Nis Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var

  İYİ Parti lideri Meral Akşener, 31 Mart Yerel Seçimleri'nde alınan başarısız sonuçların ardından olağanüstü seçimli kurultay kararı aldığını açıkladı. Ancak Akşener, kurultayda aday olmayacağını duyurdu. Seçimlerden önce istifa edip etmeyeceği merak edilen Akşener'in, yakın çevresiyle yaptığı görüşmeler sonucunda bu kararı aldığı belirtildi.

 • Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor
  08 Nis Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor

  Son yıllarda özellikle Körfez ülkelerinden Doğu Karadeniz Bölgesine yoğun turist akını olurken, geçen sene Trabzon'u 1 milyonun üzerinde turist ziyaret ettiği belirtildi. TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı, yeni turizm sezonunda beklentilerin geçen seneye göre daha yüksek olduğunu belirtti. Kantarcı, ayrıca Trabzon Havalimanı'ndaki modernizasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla hizmet kalitesinin artacağını ve bölgenin turizm potansiyelinin daha da yükseleceğini ifade etti. Turistlerin genellikle Trabzon'da konakladığını ve ardından bölgedeki diğer turistik yerleri ziyaret ettiklerini söyleyen Kantarcı, Uzungöl'deki turizmcilerin sıkıntılarının hala devam ettiğini ve bu konuda çözüm bulunması gerektiğini vurguladı.

 • İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti
  08 Nis İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti

  İsrail ordusu, Gazze'de gerçekleştirdiği saldırılardan sonra bir tugay dışında tüm kara birliklerini geri çekti. Ancak, Gazze'nin orta kesiminde bulunan Nahal adlı tugay hala bölgede kalmaya devam edecek. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Gazze çevresinde yeni güvenlik bölgeleri oluşturarak yeniden organize oldu ve istihbarata dayalı saldırılara odaklanacak. Askerlerin geri çekilmesinin siyasi baskıyla ilgili olmadığı belirtiliyor.


Advertisement