Orman Yangınlarına Skorsky Helikopterle Müdahale - Son Dakika
Yerel

Orman Yangınlarına Skorsky Helikopterle Müdahale

Orman yangınlarıyla mücadele kapsamında 4 skorsky helikopterin Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'nde 2015 yılında görev yapmaya başlayacağı bildirildi.

03.01.2012 13:40
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Orman yangınlarıyla mücadele kapsamında 4 skorsky helikopterin Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'nde 2015 yılında görev yapmaya başlayacağı bildirildi.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'nün 4 gün sürecek "2011 Yılı Değerlendirme Toplantısı", Daimond of Bodrum Otel'de başladı. Muğla Orman Bölge Müdürü Ali Yıldırım, toplantıda yaptığı konuşmada, Muğla ve Aydın illerini kapsayan bölge müdürlüğünün, orman yangınlarıyla mücadelede Türkiye'nin en önemli yerlerinden olduğunu söyledi.

Bölge müdürlüğünde yaklaşık 2 bin 800 personelin görev yaptığı bilgisini veren Yıldırım, yangınlarda 89 arazöz, 38 tanker arazöz, 50 yangına ilk müdahale aracı, 12 dozer, bir loder, bir ekskavatör, 10 greyder, 4 treyler, 107 motosiklet, bir idare helikopteri, 4 kiralık helikopter ve uçakla mücadele ettiklerini kaydetti.

Bölge müdürlüğü kapsamında önceki yıllarda yaklaşık 284 orman yangını çıktığını ve bu yangınlarda yaklaşık bin 70 hektarlık alanın zarar gördüğünü anlatan Yıldırım, 2011 yılında ise bölgede 267 orman yangınında 162 hektarlık alanın zarar gördüğünü bildirdi.

Yangınların yüzde 65'inin ihmal ve dikkatsizlik, yüzde 16'sının kasıt, yüzde 19'unun ise yıldırım düşmesi sonucu çıktığını belirten Yıldırım, vatandaşlarla sürekli toplantılar yaparak orman yangınlarını en aza indirmek için çalıştıklarını ifade etti.

-4 skorsky helikopter 2015'de göreve başlayacak-

Orman Genel Müdürlüğü'nün Genelkurmay Başkanlığı işbirliğinde skorsky helikopter alımı yaptığını belirten Yıldırım, şunları kaydetti:

"Şu anda bölge müdürlüğümüzün yaptığı planlamaya göre bu helikopterlerden 4 tanesi bölgemizde konuşlandırılacak. Helikopterlerin ihalesi 2012-2015 yılları arasında tamamlanmak üzere yapıldı. Şu anda konuşlanacakları yerleri belirliyoruz. Konuşlanacakları merkezlerde yatırımlarımızı yapacağız. 2015 yılının içinde skorskylerimiz konuşlanmak olacak."

Yıldırım, orman yangınlarına müdahale sürelerinin dünya genelinde çok farklı olduğunu, Türkiye'de önceki yıllarda bu sürenin 15-20 dakika olduğunu, bazen de bu sürenin aşıldığını söyledi.

Yangın eylem planına göre konuşlanan ekipler, ilk müdahale araçları, 177 telefon hattı ve kuleler aracılığıyla yapılan çalışmalar sonunda bu sürenin düşürüldüğünü belirten Yıldırım, "Yangına ilk müdahale araçlarımız çok seri hareket ediyor. Bu araçlarımızı bölgemizdeki hassas noktalarda seyyar olarak gezdiriyoruz. 57 kulemizin 12'sinde de kamera sistemimiz var. Biz bu sistemlere

'Duman avcıları' diyoruz. Yaptığımız çalışmalarla yangına ilk müdahale süresini 15 dakikaya düşürdük. Bu sene ekipmanlarımızı güçlendirerek 12 dakika ve daha aşağısına düşürmeyi planlıyoruz. Genel müdürlüğümüzün genel politikası da zaten bu yönde" dedi.

- MUĞLA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Orman Yangınlarına Skorsky Helikopterle Müdahale - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Muş Valisi Avni Çakır, Anadolu Ajansının 104. kuruluş yıl dönümünü kutladı
  06 Nis Muş Valisi Avni Çakır, Anadolu Ajansının 104. kuruluş yıl dönümünü kutladı

  Muş Valisi Avni Çakır, Anadolu Ajansının (AA) kuruluşunun 104. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı. Çakır, AA'nın Türkiye'nin sesini dünyaya duyurmakta büyük bir rol oynadığını belirterek, kurumun başarılı çalışmalarına ve güvenilir habercilik anlayışına vurgu yaptı. Ayrıca, Anadolu Ajansının kuruluşunda emeği geçenleri şükranla anarak, tüm çalışanlara başarılar diledi.

 • Dublin'deki Müslümanlar Ramazan Ayında Bir Araya Geliyor
  06 Nis Dublin'deki Müslümanlar Ramazan Ayında Bir Araya Geliyor

  İrlanda'nın başkenti Dublin'deki Müslümanlar, her ramazan düzenlenen iftar programlarında bir araya geliyor. Dublin'deki İslam Kültür Merkezi, iftar programlarına ev sahipliği ederek, ülkede yaşayan Müslümanların bir araya gelmesine vesile oluyor. İslam Kültür Merkezi Müdürü Ahmed Husain ve Sosyal Yardım Ofisi Temsilcisi Amilah Ali ile iftarlara katılanlar, AA muhabirine ramazan ayına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 • MHP Ürgüp'te seçimleri yenileme kararı aldı
  06 Nis MHP Ürgüp'te seçimleri yenileme kararı aldı

  MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Nevşehir Milletvekili Prof. Dr. Filiz Kılıç, Ürgüp'te yapılan usulsüzlüklere yapılan itirazlar sonucunda seçimlerin yenilenmesi kararı alındığını duyurdu.

 • Ruanda Soykırımı: Uluslararası Güçlerin Vekalet Savaşı
  06 Nis Ruanda Soykırımı: Uluslararası Güçlerin Vekalet Savaşı

  Ruanda'da 1994'te yaşanan soykırımın mağdurları, soykırımın uluslararası güçlerin vekalet savaşından kaynaklandığını ve uluslararası toplumun sessiz kaldığını eleştiriyor. Sağ kurtulanlar, soykırımın önlenebilir bir insanlık felaketi olduğuna inanıyor. Soykırımın nedeni toprak ve kaynakların kontrol altına alınması isteği olarak belirtiliyor. Ruanda hükümetinin cezalandırma, inkar ve manipülasyonlarına inanılmaması gerektiği vurgulanıyor.

 • BTK Akademi, Anadolu'nun farklı bölgelerinde eğitim programları açacak
  06 Nis BTK Akademi, Anadolu'nun farklı bölgelerinde eğitim programları açacak

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bünyesinde faaliyet gösteren BTK Akademi, lise ve üniversite öğrencilerine siber güvenlikten yapay zekaya kadar çeşitli konularda eğitimler verecek. İstanbul ve Ankara'nın ardından Anadolu'nun farklı bölgelerinde açılacak programlarla gençlerin bilgi ve birikim düzeylerini artırması hedefleniyor. Eğitimler ücretsiz olarak sunulacak ve katılımcılar sertifika almaya hak kazanacak.

 • MHP Genel Başkan Yardımcısı Filiz Kılıç: Seçime gölge düşürmeye çalışanlara aman vermeyerek başarılı olduk
  06 Nis MHP Genel Başkan Yardımcısı Filiz Kılıç: Seçime gölge düşürmeye çalışanlara aman vermeyerek başarılı olduk

  MHP Genel Başkan Yardımcısı Filiz Kılıç, Ürgüp ilçesinde seçimlerin yenilenmesi kararına ilişkin yaptığı açıklamada, MHP'nin usulsüzlükleri takip ettiğini ve hukuki mücadelede başarılı olduğunu belirtti. Kılıç, seçimlerin 2 Haziran 2024'te yenileneceğini ve MHP'nin adayı Mustafa Öz ile birlikte Ürgüp için çalışacaklarını ifade etti.

 • Gediz Belediye Başkanı Necdet Akel, Gediz Kaymakamı Hakan Alkan'ı ziyaret etti
  06 Nis Gediz Belediye Başkanı Necdet Akel, Gediz Kaymakamı Hakan Alkan'ı ziyaret etti

  Gediz Belediye Başkanı Necdet Akel, Gediz Kaymakamı Hakan Alkan'ı ziyaret etti. Ziyarette ilçenin genel durumu ve belediyenin geleceğe yönelik projeleri üzerinde konuşuldu.

 • CHP'li Kadir Aydar Ceyhan Belediye Başkanı olarak göreve başladı
  06 Nis CHP'li Kadir Aydar Ceyhan Belediye Başkanı olarak göreve başladı

  Cumhuriyet Halk Partisi'nin Ceyhan'da aday gösterdiği Kadir Aydar, mazbatasını alarak görevine başladı. Aydar, binlerce Ceyhanlıya hitap ederek teşekkürlerini iletti ve 112 mahallesinde yoğun şekilde hizmet vereceklerini vurguladı.

 • Pütürge Belediye Başkanı Mikail Sülük mazbatasını aldı
  06 Nis Pütürge Belediye Başkanı Mikail Sülük mazbatasını aldı

  Malatya'nın Pütürge ilçesinde seçimleri kazanarak yeniden başkanlığa seçilen Mikail Sülük mazbatasını aldı. İkinci dönem için mazbatasını alan Sülük, çalışmalara devam edeceklerini belirtti.

 • Türkiye'nin İhracatında 14 İl 1 Milyar Doların Üzerinde İhracat Gerçekleştirdi
  06 Nis Türkiye'nin İhracatında 14 İl 1 Milyar Doların Üzerinde İhracat Gerçekleştirdi

  Ticaret Bakanlığı, yılın ilk çeyreğinde 14 ilin 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdiğini açıkladı. Türkiye ekonomisinin büyüme gösterdiği ve ihracatın arttığı belirtilen açıklamada, illerdeki ihracat artışlarının yerel kalkınmaya katkı sağladığı ifade edildi.

 • Mustafakemalpaşa'nın 47. Belediye Başkanı Şükrü Erdem göreve başladı
  06 Nis Mustafakemalpaşa'nın 47. Belediye Başkanı Şükrü Erdem göreve başladı

  CHP'li Şükrü Erdem, mazbatasını alarak yeni görevine resmen başladı. Erdem, halka layık olmak için var gücüyle mücadele edeceğini belirtti.

 • Bilecik Pazaryeri'nde Yerel Gazeteci 1 Oy Farkla Muhtar Oldu
  06 Nis Bilecik Pazaryeri'nde Yerel Gazeteci 1 Oy Farkla Muhtar Oldu

  Bilecik'in Pazaryeri ilçesine bağlı Gümüşdere köyünde yapılan muhtarlık seçiminde yerel gazeteci Sedat Ceylan, en yakın rakibine 1 oy fark atarak köyün yeni muhtarı seçildi. Ceylan, 6 yıldır ulusal ve yerel haber muhabiri olarak görev yapmaktadır.


Advertisement