Osmanlı Devleti'nin kuruluş yıl dönümü kutlandı - Son Dakika

Osmanlı Devleti'nin kuruluş yıl dönümü kutlandı

28.01.2023 15:40

Osmanlı Devleti'nin kuruluş yıl dönümü kutlandı Eskişehir'de Osmanlı Devleti'nin 724'üncü kuruluş yıl dönümü kutlandı.

Osmanlı Devleti'nin kuruluş yıl dönümü kutlandı

ESKİŞEHİR - Eskişehir'de Osmanlı Devleti'nin 724'üncü kuruluş yıl dönümü kutlandı.

Eskişehir Ertuğrulgazi Yörük Türkmen Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen Osmanlı Cihan Devleti 724'üncü Kuruluş Yıldönümü etkinliği vatandaşların yoğun ilgisiyle kutlandı. Hasan Polatkan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinlikte açılış konuşmasını Federasyon Başkanı Halil Türkan yaptı. Çeşitli tarihsel bilgiler verilen Karacahisar Paneli'nde Prof. Dr. İsmail Yakıt moderatörlük görevini üstlendi. Düzenlenen panelde Prof. Dr. Haşim Şahin, "Osmanlı Devleti'nin kuruluş sürecinde Eskişehir", Prof. Dr. Hasan Yılmazyaşar, "Kuruluşa Karacahisar'dan bakmak", Prof. Dr. Üçler Bulduk, "Osmanlı'nın kuruluşu ve Eskişehir'de Kayılar", Prof. Dr. Hakan Altıntaş, "Osmanlılar, Alpler ve Kayılar" ve Prof. Dr. İlhan Şahin tarafından "Eskişehir ve çevresindeki Yörükler" başlığı altında konuşmalar yapıldı. Karacahisar Paneli'nin ardından konuşmacılara plaket ve yörükler için kültürel değeri olan keyfiye takdimi yapıldı. Düzenlenen etkinlik oyun ekibi gösterisi, mehterhan takımı gösterisi ve Türk Halk Müziği Korosu'nun sahne almasının ardından sonlandı.

"Eskişehir bölgesi özellikle Bizans'a karşı kurulan bir sınır hattıydı"

Karacahisar Paneli'nde konuşulan konuların özetini geçen Prof. Dr. İlhan Şahin, "Sempozyumun konusu özellikle Osmanlı Beyliği'nin ve Osmanlı Devleti'nin kuruluş döneminde, Karacahisar ve çevresinin önemiydi. Osmanlı Beyliği'nin kuruluş döneminde olduğu Anadolu Selçuklu Devleti zamanında Eskişehir bölgesi özellikle Bizans'a karşı kurulan bir sınır hattıydı. Bu sınır hattında Anadolu Selçuklu Devleti'nin Bizans'a karşı direnmesinde yörüklerin çok büyük bir rol oynadığı ve Karacahisar'ın fethedilmesinin Osmanlı tarihi için bir dönüm noktası olduğu dile getirildi. Karacahisar'da yapılan kazılarla birlikte yeni malzemelerin ortaya çıktığı, Osmanlı'nın kuruluşunda önemli kaynakların yer aldığı ve bunların değerlendirilmesiyle Osmanlı tarihinin yeni boyutlar kazanacağı ifade edildi" dedi.

"Anadolu'yu yurt yapan, Selçuklu ve Osmanlı cihan devletini kuran Ertuğrulgazi'nin torunları olduğumuzu unutmadık"

Eskişehir Ertuğrulgazi Yörük Türkmen Dernekleri Federasyon Başkanı Halil Türkan, Türk tarihinin çok büyük olduğunu ve sadece Mustafa Kemal Atatürk'ten ibaret olmadığını söyledi. Osmanlı ve Selçuklu torunu olduklarını unutmadıklarını ifade eden Türkan, "Biz bugün ecdadımızı andık, Osmanlı'nın 724'üncü kuruluş yılını kutladık. Bizim ecdadımızın sadece Mustafa Kemal Atatürk'ten ibaret olmadığını, aynı zamanda birer Osmanlı ve Selçuklu torunu olduğumuzu, Orta Asya'dan geldiğimizi burada yeni nesillere aktarmak istedik. Hepsi bizim ecdadımızdır, hepsine saygı duyuyoruz. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları da bizim ecdadımızdır, onlara da Allah'tan rahmet diliyorum. Hepsini seviyoruz ama tabii ki Anadolu'yu yurt yapan, Selçuklu ve Osmanlı cihan devletini kuran Ertuğrulgazi'nin torunları olduğumuzu da unutmadık" ifadelerini kullandı.

"Biz yörük ve Türkmenler tarihe ve kültüre çok önem veririz"

Eskişehir Ertuğrulgazi Yörük Türkmen Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Fadime Uzun, Yörüklerin ve Türkmenlerin tarihe ve kültüre çok önem verdiğini belirtti. Gençlere ve gelecek nesillere aktarım yapmanın önemini vurgulayan Uzun, "Bugün Osmanlı Devleti'nin 724'üncü yıldönümünü anmak ve kutlamak üzere toplanmış bulunuyoruz. Biz yörük ve Türkmenler tarihe ve kültüre çok önem veririz. Bizim hedefimiz tarihimize ve kültürümüze sahip çıkmaktır, gençlerimize ve gelecek nesillerimize bunu aktarmaktır. Tarihine sahip çıkamayan bir milletin geleceğini ve coğrafyasını başka milletler çizer, o millet devamlılığını sürdüremez. Biz de millet olarak güçlü olabilmek adına tarihimize ve kültürümüze sahip çıkmalıyız. Bunları gelecek nesillere ve genç kuşağa aktarmamız gerekir. Aslında Eskişehir, Osmanlı Devleti'nin kuruluş merkezidir, beşiğidir. Biz Eskişehir'in tarihi yönünü öne çıkarmak istiyoruz. Eskişehir tarihi ve coğrafi noktada kuruluşun ve kurtuluşun şehridir" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
AK Parti Eskişehir İl Başkanlığında yönetim kadrosu belirlendi AK Parti Eskişehir İl Başkanlığında yönetim kadrosu belirlendi Motosikletini çalan hırsızı üzerine atlayarak etkisiz hale getirdi Motosikletini çalan hırsızı üzerine atlayarak etkisiz hale getirdi Odunpazarı Belediyesi Başkanı Kurt'tan Vakıf Kararına Sert Tepki Odunpazarı Belediyesi Başkanı Kurt'tan Vakıf Kararına Sert Tepki

Son Dakika Yerel Osmanlı Devleti'nin kuruluş yıl dönümü kutlandı - Son Dakika


Advertisement