Sp'den Zonguldak Belediye Başkanı Akdemir'e İstifa Çağrısı - Son Dakika
Yerel

Sp'den Zonguldak Belediye Başkanı Akdemir'e İstifa Çağrısı

Sp\'den Zonguldak Belediye Başkanı Akdemir\'e İstifa Çağrısı

Saadet Partisi (SP) Zonguldak İl Başkanı Sadık Kar, Zonguldak Soğuksu Pazaryerinde olan olayla ilgili basın açıklaması düzenledi.

26.01.2012 17:09

Saadet Partisi (SP) Zonguldak İl Başkanı Sadık Kar, Zonguldak Soğuksu Pazaryerinde olan olayla ilgili basın açıklaması düzenledi. Kar, Belediye Başkanı Akdemir'i ya özür dilemeye ya da istifa etmeye çağırdı.

SP Zonguldak İl Başkanı Sadık Kar yaptığı açıklamada, Zonguldak Soğuksu Pazaryerindeki mağdur esnafın mağduriyetinin derhal giderilmesini ve zararların tazmin edilmesi gerektiğini söyledi. Kar, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir'in Zonguldak halkından özür dilemesi gerektiğini ve ya da derhal istifa etmesi gerektiğini belirtti. Kar, "Geçtiğimiz hafta şehrimize yağan kar nedeniyle yaşamış olduğumuz olaylar kabul edilir gibi değildir. Soğuksu Pazaryerimizin çatısı çökmüş, iki kişi hayatını kaybetmiş, 20 kişi de yaralanmıştır. Ölenlere Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yaralı kardeşlerimize de acil şifalar temenni ediyorum. Pazaryerinin çatısının çökmesini Tabi afet olarak lanse etmek isteyenler var. Tabi afetler, insanların önleyemeyeceği ve tedbir de alamayacakları kadar büyük ve ani gelişen doğa olaylarıdır. Bu olaylar karşısında insanoğlu çaresizdir. Depremler gibi, fırtınalar gibi, tsunami gibi. Fakat geçtiğimiz hafta Zonguldak'ımız da yaşananlar bu sınıfa girmez. 15 Ocak Pazar günü yağmaya başlayan kar 18 Ocak Çarşamba günü Soğuksu Pazaryerinin çatısını çökertmiştir.

Facia adım adım, yavaş yavaş gelmiştir. Bu olayda büyük kusur ve büyük ihmal vardır. Kusur ve ihmali bulunanlar derhal cezalandırılmalıdır. Pazarcı esnafı ve bazı vatandaşlar 17 Ocak Salı günü çökmeye başlayan çatıyı belediyeye haber vermişler, Sayın Belediye başkanı ve beraberindeki bilirkişiler hiçbir tedbir alma gereği görmemişlerdir. Burada Sayın Belediye Başkanı sorumluluğunu yerine getirememiştir. Belediye Başkanları pazarcı esnafının da, buralardan alışveriş yapan vatandaşın da selametini, alışverişlerini rahat ve tehlikelerden uzak bir şekilde yapmasını sağlamak zorundadır. Seçmeninden bu vaatlerle oy almışlardır. Saadet Partisi olarak bu güne kadar felaketlerden medet umarak siyaset yapmadık. Yalnız yapılan yanlışların, ihmallerin ve kasıtların tespiti bir daha tekrar edilmemesi için gereklidir. Bu facia saat 11.00 ile 15.00 arasında olsaydı olayın boyutlarını düşünmek bile istemiyorum. Olay akşam saatlerinde olduğu için 2 vatandaşımız ölmüştür ve 20 vatandaşımız yaralanmıştır. Bu vatandaşlarımız belediyenin alması gerekirken almadığı tedbirler yüzünden can ve mal kaybına uğramışlardır.

Belediye, bir şekilde zararları tazmin etmeli, yaraları sarmalıdır. Çünkü bu olayda asli kusur belediyenindir. Zonguldakta, bundan önceki yıllarda da etkili kar yağışı olmuştur. Yalnız bu yılki kar yağışı ile Belediye sokaklardan kaybolmuştur. Gazipaşa caddesine görevlendirdiği 2 işçi ile karla mücadele etmeye çalışmıştır. Sayın Belediye Başkanı yetersiz ve pasif bir durum sergilemiştir. Türkiye'miz de birçok il kuvvetli kar yağışı almaktadır ve buna karşı etkili mücadele etmektedir. Zonguldak'a yağan 50 cmlik kar Sayın Akdemir başkanlığındaki belediyeyi çaresiz bırakmıştır. Bu idarecilik değildir. Bu acziyettir. Sayın Akdemir, ya pazaryerindeki mağdurların mağduriyetlerini derhal gidermeli, zararlarını tazmin etmelidir. Hepsinden ve tüm Zonguldak'tan özür dilemelidir, ya da derhal istifa etmelidir" dedi. - ZONGULDAK

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Sp'den Zonguldak Belediye Başkanı Akdemir'e İstifa Çağrısı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement