Tso Başkanı Göçen: "Yeni Teşvik Yasası Çok İyi, Ama, Bize Haksızlık Yapıldı" - Son Dakika

Tso Başkanı Göçen: "Yeni Teşvik Yasası Çok İyi, Ama, Bize Haksızlık Yapıldı"

10.04.2012 14:20
Tso Başkanı Göçen: "Yeni Teşvik Yasası Çok İyi, Ama, Bize Haksızlık Yapıldı"

"Yeni teşvik yasası çok iyi, ama, bize haksızlık yapıldı" dedi.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Müfit Göçen,

"Yeni teşvik yasası çok iyi, ama, bize haksızlık yapıldı" dedi.

TSO Başkanı Müfit Göçen, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de yerli ve yabancı yatırımı yeniden hareketlendirecek yeni teşvik sisteminin, Kırşehir'de doping etkisi yapmayacağını ileri sürdü.

Göçen, yeni yasanın bugüne kadar hazırlanmış teşvik paketlerinin içinde en kapsamlısı olduğunu, ancak Kırşehir'e beklediği oranda fayda sağlamayacağını söyledi.

Kırşehir'e haksızlık yapıldığını iddia eden Göçen, daha önce 3. bölgede olduğu için mağdur edilen Kırşehir'in, 4. bölgeye alınması ile yine sıkıntı yaşayacağını ve sistemin Kırşehir'e istenilen oranda fayda getirmeyeceğini söyledi.

Yeni yasa ile Kırşehir'in 4. bölgede Hatay, Sivas, Amasya, Bartın, Çorum, Kırıkkale, Nevşehir, Afyon ve Kütahya gibi illerinin bulunduğu gurupta yer aldığını belirten Göçen, şunları kaydetti:

"Stratejik konum ve ekonomik yapı nedeniyle bizim avantajlı olacağımız daha iyi gurup vardı. Önceki yasadan faydalanamadık. Bu yasada daha uygun iller ve gurupta yer alabilmemiz adına Ahi Evran Üniversitesi ile yaptığımız işbirliği ve çalışmalar doğrultusunda, Kırşehir'de tüm sektör temsilcileri ile görüşmeler yapıp, analizler ve raporlar hazırladık. Bu raporları Kırşehir TSO olarak Sayın Başbakanımıza, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'a, Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve ilgili kurumlara teslim ettik. Ama gelinen noktada istediğimiz grupta yerimizi alamadık. Bulunduğumuz grupta bölgesel teşvik uygulamaları çerçevesinde yatırıma katkı payı yüzde 30 iken 5. gurupta yüzde 40 olmuştur. Vergi indirim oranı bizim gurupta yüzde 70 iken sanayisi kalkınmış Aksaray gibi illerin bulunduğu 5. gurupta yüzde 80'dir. Sigorta primi işveren hissesi desteği bizim gurupta 6 yıl iken 5. grupta 7 yıl olmuştur. Faiz desteği biz de 4 puan iken 5. grupta 5 puandır. Yani bizim 5. gurupta olmamız bize daha bir avantaj sağlayacaktı. Sadece Organize Sanayi Bölgesine yapılacak yatırımlarda 5. bölgenin avantajlarından faydalanma fırsatımız olacak, başka bir faydamız olmayacak."

-" TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve Ekonomi Bakanı Çağlayan ile görüşülecek"

Başkan Göçen, teşvik yasasının Kırşehir'e istenilen ve beklenen oranda faydasının olmayacağına ilişkin bilgilendirmenin Cumartesi günü yapılacak TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın katılacağı toplantıda gündeme getirileceğini söyledi.

Yaptıkları girişimlerin tam istedikleri gibi sonuç vermediğini kaydeden Göçen, hükümet yetkililerinin ve Kırşehir Milletvekillerinin bu konuda kendilerine her zaman destek olduklarını, ancak istenildiği gibi avantajlı bir gruba alınmadıklarını belirterek, konuyla ilgili Kırşehir'in seçilmişleri ve atanmışları ile yapılacak istişarelerle mağduriyetin giderilmesi için gayret gösterileceğini sözlerine ekledi.

- KIRŞEHİR

Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Yerel Tso Başkanı Göçen: 'Yeni Teşvik Yasası Çok İyi, Ama, Bize Haksızlık Yapıldı' - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement