Türklerin Rumeliye Geçisi Kutlandı - Son Dakika
Yerel

Türklerin Rumeliye Geçisi Kutlandı

Türklerin Rumeliye Geçisi Kutlandı

Çanakkale'nin Lapseki İlçesi'ne bağlı Çardak Beldesi ve Gelibolu İlçesi'nde düzenlenen törenlerle, Türklerin Anadolu'dan Rumeli'ye geçişi ve Gelibolu'nun fethinin 659'inci yıldönümü kutlandı.

02.06.2013 17:30
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Çanakkale'nin Lapseki İlçesi'ne bağlı Çardak Beldesi ve Gelibolu İlçesi'nde düzenlenen törenlerle, Türklerin Anadolu'dan Rumeli'ye geçişi ve Gelibolu'nun fethinin 659'inci yıldönümü kutlandı. Gazi Süleyman Paşa mezarı başında anıldı.

Gelibolu'nun Karainebeyli Köyü'nde Rumeli Fatihi Gazi Süleyman Paşa'nın komutanlarından Ece Ebey'in mezarı başında anılmasıyla başlayan törenlere Çardak Beldesi'ndeki Gazi Yakup Bey Türbesi'nin ziyaret edilmesiyle devam edildi. Katılımcılar, Lapseki'nin Çardak beldesinden temsili olarak motorla ve Mehteran bölüğünün çaldığı marşlar eşliğinde Gelibolu'ya geçti. Gelibolu'nun Bolayır beldesindeki törenler ise, Rumeli Fatihi Gazi Süleyman Paşanın türbesine çiçeklerin konulması, saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlandı. Gelibolu Kaymakamı Namık Kemal Nazlı ziyaretçi defterini imzaladı.

Havanın yağışlı olması nedeniyle törenlere kapalı salonda devam edildi. Bolayır belde belediye başkanı Cavit Sezer, konuşmasında, "Bu gün, Türklere Avrupa kapılarının açıldığı gündür. 659 yıl önce Gazi Süleyman Paşa komutasındaki askerler, canları ve kanları pahasına Avrupa'ya ayak basmışlar, Türklere Avrupa kapılarını açmışlardır. Rumeli'nin fethi, İstanbul'un fethine vesile olmuştur. Türk tarihinde ulusumuzun geleceğini belirleyen ve önüne yeni ufuklar açan önemli tarihi olaylar vardır. Bu olaylardan biri de Türklerin Rumeli'yi fethidir. Ulusları yükselten ve yaşatanlar, yine bu ulusların ortaya çıkardıkları kahramanlardır. Ulusuna yol gösterenler, zafer kapılarını açanlar, tarihe şan verenler yine bu kahramanlardır. Türk Ulusu tarihinin her döneminde, kendisine yakışan fedakarlıkları göstererek, yurt edinme becerisini süsleyen kahramanlık ve cesaret örneklerini ortaya koymuştur. Bu önemli kahramanlardan biri de Rumeli Fatihi Gazi Süleyman Paşa'dır. Gazi Süleyman Paşa'nın türbesinin Bolayır'da bulunması bizler için gurur kaynağıdır. Bu tarihi türbe bizlere emanettir. Aziz Şehitlerimizin canlarının bedeli, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün eşsiz mirası olan bu yurdun ve O'nun kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yılmaz bekçileri olduğumuzu ifade etmek isterim" dedi.

Konuşmanın ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu ve folklor gösterisi sonrası İnegöl Mehteran takımı tarafından konser verildi. Buradaki törene Gelibolu Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Lapseki Kaymakamı İsmail Ayhan Tavlı, Çardak Belde belediye başkanı Basri Ulaş, Gelibolu belediye başkan vekili Ahmet Nalbant, 2. kolorduyu temsilen istihkam albay Cemal Kafkasyalı, Gelibolu Belediye Başkan Vekili Ahmet Nalbant, Çardak Belediye Başkanı Basri Ulaş ve Bolayır Belediye Başkanı Cavit Sezer, Kavak Belediye başkanı Necati Kopça ile çok sayıda vatandaş katıldı. - ÇANAKKALE

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Türklerin Rumeliye Geçisi Kutlandı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Acun bombayı patlattı! Ronaldinho Survivor'a geliyor
  00:19 Acun bombayı patlattı! Ronaldinho Survivor'a geliyor

  Survivor All Star'da Acun Ilıcalı, efsane futbolcu Ronaldinho'nun yarışmaya konuk olacağını duyurdu. Ronaldinho, Sercan Yıldırım ile gösteri maçında yer alacak.

 • Sağlık Bakanlığı 27 bin sözleşmeli personel alacak
  00:13 Sağlık Bakanlığı 27 bin sözleşmeli personel alacak

  Resmi Gazete'de yer verilen ilana göre Sağlık Bakanlığı 15 bini hemşire, 2 bini ebe olmak üzere 27 bin personel alacak.

 • CHP, yönettiği Saruhanlı'da belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremedi
  20 Şub CHP, yönettiği Saruhanlı'da belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremedi

  Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde CHP'li Belediye Başkanı Zeki Bilgin'in, yeniden aday gösterildiği ilçedeki adaylık başvurusu YSK'ya geç teslim edildiği gerekçesiyle kabul edilmedi. Parti yönetimi elektrik kesintisi nedeniyle listenin 17.08'de girildiğini öne sürerek itirazda bulundu.

 • Icardi'nin Ankaragücü tribünlerine yaptığı hareket infial yarattı
  20 Şub Icardi'nin Ankaragücü tribünlerine yaptığı hareket infial yarattı

  Ankaragücü-Galatasaray maçında tribünlerden çekilen bir görüntü infial yarattı. Söz konusu videoda Icardi'nin rakip tribünlere skandal bir hareket yaptığı görülürken, Ankaragücü kulübü TFF'ye başvuru yapacaklarını açıkladı. Sarı Kırmızılı bazı taraftarlar ise görüntünün montaj olduğunu ileri sürdü. Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Burak Kızılhan ise hareketin seviyesizlik ve tribünleri sahaya indirme çabası olduğunu söyleyerek TFF'ye Icardi'nin PFDK'ya sevk edilmesi çağrısında bulundu.

 • İBB Başkan Adayı Murat Kurum canlı yayında İstanbul için yapılan son anket sonucunu paylaştı
  20 Şub İBB Başkan Adayı Murat Kurum canlı yayında İstanbul için yapılan son anket sonucunu paylaştı

  AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Murat Kurum, katıldığı bir televizyon canlı yayınında önemli açıklamalarda bulundu. Kurum, İstanbul için yapılan son anketlerdeki durumu anlatarak, ''Anketlerde 1.5-2 puan öne geçtik.'' ifadelerini kullandı.

 • İsrail, Gazze Şeridi'nde Zeytun Mahallesi'ne askeri saldırı başlattı
  20 Şub İsrail, Gazze Şeridi'nde Zeytun Mahallesi'ne askeri saldırı başlattı

  İsrail ordusu, yüzlerce Filistinli ailenin yerlerinden edilmesinin ardından Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Zeytun Mahallesi'ne askeri saldırı başlattı. Hamas'ın altyapısına odaklanılacağı belirtilirken, binlerce Filistinli tekrar yollara düştü.

 • Arnavutluk Başbakanı Rama'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a: Arnavutlarla yaptığınız iddiayı kazandınız
  20 Şub Arnavutluk Başbakanı Rama'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a: Arnavutlarla yaptığınız iddiayı kazandınız

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'ya resmi ziyarette bulunan Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile ortak basın toplantısı düzenledi. Arnavutluk'ta 3 ayda hastane inşa ettiklerini söyleyen Erdoğan, ''Bu konuda sayın Rama'yla iddiaya girmiştik. Hamdolsun 3 ay gibi rekor sürede hastanemizi inşa ettik.'' dedi. Rama ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, ''Sizin söylediğiniz söz gerçekleştirilir. Verilen sözler tutulur. Arnavutlarla yaptığınız bu iddiayı kazandınız. Size alenen teşekkür etmek istiyorum.'' yanıtını verdi.

 • Fatih Erbakan'ın sözlerine BBP'den tepki: Özür dilemeye davet ediyoruz
  20 Şub Fatih Erbakan'ın sözlerine BBP'den tepki: Özür dilemeye davet ediyoruz

  YRP lideri Fatih Erbakan'ın, AK Parti'yle ittifak temaslarının kesilmesiyle ilgili olarak sarf ettiği ''Bize il ve ilçe adaylıkları yerine 2-3 Belediye Meclisi üyeliği teklif ettiler. Anketlerde binde 6-7 civarında oyu görünen BBP'ye teklif ettikleriyle aynı.'' sözlerine BBP'den tepki geldi. BBP Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Güney yaptığı açıklamada, ''Kardeşlerimizin partisi olarak gördüğümüz YRP Genel Başkanı Sayın Fatih Erbakan'ı, partimiz ve mensuplarından özür dilemeye davet ediyoruz.'' ifadelerini kullandı.


Advertisement