Yozgat'ta Kar Yağışı Çiftçiyi Umutlandırdı - Son Dakika
Yerel

Yozgat'ta Kar Yağışı Çiftçiyi Umutlandırdı

Yozgat’ta bu yıl sonbahar ile kış aylarının da kurak geçmesi baraj ve göletlerdeki su seviyesinin büyük oranda düşmesine neden oldu. Kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kalan çiftçiler, kar yağışıyla biraz olsun umutlandı. Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, "Bizim alternatif ürünümüz ağırlıklı pancar. Su olmazsa da pancar olmaz" diye konuştu.

03.02.2023 16:40  Güncelleme: 17:01
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

SEYFİ ÇELİKKAYA

Yozgat'ta bu yıl sonbahar ile kış aylarının da kurak geçmesi baraj ve göletlerdeki su seviyesinin büyük oranda düşmesine neden oldu. Kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kalan çiftçiler, kar yağışıyla biraz olsun umutlandı. Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, "Bizim alternatif ürünümüz ağırlıklı pancar. Su olmazsa da pancar olmaz" diye konuştu.

Yozgat'ta ocak ayının son gününde başlayıp, aralıklarla devam eden kar yağışı, susuz geçen sonbaharın ardından bölge çiftçisini umutlandırdı.

"KURAKLIĞIN SIKINTISI YAZIN YAŞANACAK"

Yozgat Valisi Ziya Polat, kış aylarında yaşanılan kuraklığın sıkıntılarının yaz döneminde daha fazla hissedileceğini söyledi. Vali Polat, "Bu sene maalesef kurak geçen bir mevsim yaşıyoruz, kurak mevsimin sıkıntılarını asıl yazın yaşıyoruz. Ürünlerdeki verim azalışı, susuzluk, en önemli kaynağımız suyun ne kadar kıymetli olduğunu tekrar anlamamıza vesile oluyor. İsraf yapmamız gerektiğini, tasarruf yapmamız gerektiğini, barajlar yapmamız gerektiğini, barajlardan sulama sistemlerini artık kapalı yapmamız gerektiğini bize tekrar hatırlatıyor" dedi.

"SU OLMAZSA DA PANCAR OLMAZ"

Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, tarım sektörü için suyun önemine değinerek yağışların devam etmeyip, baraj ve göletlerden su verilememesi halinde çiftçiyi zor günler beklediğini bildirdi. "Gerek kar gerek yağmur çiftçinin can damarı" diyen Açıkgöz şunları söyledi:

"Şu anki kar bile bir ümit veriyor. Niye ümit veriyor; şu an 2022 yılı sonu itibariyle ekinleri ektik, ekinlerin şu anda gerçekten köklenmesi çok güzel. Son yağmurla birlikte ekinler çıktı ama ister istemez bu tabanda nem olabilmesi için gerek yağmurun gerekse karın olması lazım. İki gündür kar yağıyor, bu hafta içerisinde de yağmur kar gözüküyor. İnşallah ufak tefekte olsa faydası olacak. DSİ kanalıyla geçen bir yazı geldi, göletlerden su verilemeyebilir, ona göre ürün ekilsin biçilsin düşüncesiyle. Bizim alternatif ürünümüz ağırlıklı pancar. Su olmazsa da pancar olmaz. Gerek Gelingülü gerekse Cemil Çiçek barajı, Musabeyli'deki baraj su verilmediği an özellikle merkez köylerinde büyük sıkıntı başlayacak. Yüzde 50 sulu tarımda zarar vermiş olacak, bu da ufak bir rakam değil. İlimizin yaklaşık yüzde 11 sulu arazisi, merkeze de biz gerek Gelingülü gerek Cemil Çiçek barajından ağırlıklı su alıyoruz. Buralardan su verilmezse sıkıntı olur. Şu karla birlikte eğer göletlerde gerçekten su verimli hale gelirse vatandaş ekimini yapar."

"28 ŞUBAT'A KADAR ÜRÜN DEĞİŞİKLİĞİ YAPILABİLECEK"

"Alternatif ürün ekecekler, gerek internetten e-devletten gerekse tarım ile bizzat müracaat ederek ürün değiştirebilirler. Bu buğdayda olmaz tabii ki, buğday ekildi. Nohut, mercimek, çekirdek, ay çekirdeği yağlık veya çitlek veya pancar. Bu ürünlerde çiftçimiz bunu yapması lazım. 1 Şubat, 28 Şubat arasını takip etmek kaydıyla bunu yapması lazım, mağduriyetlerin giderilmesi lazım. Nohut ektiyse devletin teşvikinden yararlanması için zorunlu 1 Şubat 28 Şubat arasında bunu bildirmesi lazım. Durum bu ama inşallah şu kar hava raporuna göre yarın, pazar günü ve hafta içerisinde Çarşamba, perşembe günü gözüküyor. İnşallah böyle 3-5 kez daha yağarsa nispeten sıkıntımızı atacağımızı düşünüyoruz."

"ŞU ANDA YAĞIŞLAR YİNE YETERLİ DEĞİL"

Sorgun ilçesi Ziraat Odası Başkanı Hacı Tuzlacık ise şunları söyledi:

"Şu anda yağışlar yine yeterli değil. Allah'a şükür Doğu'ya, Güneydoğu'ya öbür taraflara güzel kar yağdı. İnşallah bizim beklentimiz de o yönde. Bugünlerde inşallah yağışlı görünüyor havalar. İyi bir yağış bizde bekliyoruz. Allah çiftçilerimize bereketli bir yıl nasip eylesin. Yağışı bol bir yıl nasip eylesin, inşallah temennimiz odur."

"KAR YAĞDI, GEÇ GELEN BİR KAR OLDU'"

Başıbüyüklü Köyü Muhtarı Memduh Özçelik de şöyle konuştu:

"Kar yağdı, geç gelen bir kar oldu. Yine de binlerce şükür. Geçen yıl kışımız çok güzeldi. Bu sene sonbahar kurak geçti. Kışın ortalarında olmasına nazaran şu anda yağdı ama yetersiz, yine de buna şükür. Ekinlerin bir kısmı örtülü bir kısmı açıkta. Bu da biraz bitkisel ürüne zararı olur. Geçen sene çok güzeldi. Geçen yıl kar örtülü güzel bir kış yaşamıştık ama bu sene kışımız biraz zayıf, yine de buna şükür diyelim. Geç geldi, biraz az oldu, inşallah yağar ileriki zamanlarımızda."

Yozgat\'ta Kar Yağışı Çiftçiyi Umutlandırdı
Kaynak: ANKA

Son Dakika Yerel Yozgat'ta Kar Yağışı Çiftçiyi Umutlandırdı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı
  08 Nis Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı

  27 Nisan'daki olağanüstü kongrede aday olmayacağını duyuran İYİ Parti lideri Akşener, makam odasındaki kişisel eşyalarını toplattı.

 • İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti
  08 Nis İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti

  İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale, partisinde siyaset üretmenin artık imkansız hale geldiğini söyleyerek istifa etti. Özlale, yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışmıştı.

 • Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi
  08 Nis Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi

  Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun diyerek, 'Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada da huzurlu ve uyumlu bir meclis olacağımızı temenni ediyorum. Kayseri'de en çok kadın üyenin olduğu meclisiz' dedi.

 • Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu
  08 Nis Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu

  Senegal'de Müridi tarikatının renkli, aykırı ve mistik kolu Baye Fall topluluğu, giyimleri, yaşam tarzları ve kendilerini adadıkları felsefeleriyle ayrı bir dünyanın kapılarını aralıyor.

 • Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu
  08 Nis Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu

  Sakarya'nın istihdamına büyük katkı sağlaması beklenen Söğütlü Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB), 200'ün üzerinde yatırımcı yer tahsisi için başvuru yaptı. Başvuru şartlarının ilan edilmesinin ardından 40 firmayla sözleşme seviyesine gelindi. Söğütlü OSB Yönetim Kurulu Başkanı, hedeflerinin ihracat oranlarını yükselterek cari açığı kapatmaya katkı sağlamak olduğunu belirtti.

 • Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı
  08 Nis Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı

  Sakarya'nın yeni karma Organize Sanayi Bölgesi Söğütlü OSB için yapılan yer tahsis çağrısına 200'ün üzerinde yatırımcı başvuru yaptı. Söğütlü OSB'nin cazip özellikleri ve bölgenin ulaşım altyapısı, lojistik kolaylığı ve uygun arsa fiyatları yatırımcıları cezbetmektedir. Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Tiryaki, sadece ihracat ve istihdam artışına katkı sağlayacak firmaları beklediklerini belirtti. Rant amaçlı başvurulara itibar edilmeyeceği vurgulandı. Başvuruların değerlendirilmesi sonucunda 40 firma ile sözleşme yapılabilir seviyeye gelindiği açıklandı. Başvurular hala devam etmektedir.

 • Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi
  08 Nis Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi

  Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 87 yaşındaki Atik Yağmur, 40 yıldır yaptığı muhtarlık görevini Engin Kılıç'a devretti. Devir teslim törenine Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir de katıldı.

 • Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı
  08 Nis Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı

  Köşk Belediye Meclisi, yerel seçimlerin ardından yeni dönemin ilk olağan toplantısını gerçekleştirdi. Meclis üyeleri ve komisyon üyeleri seçimleri yapıldı.

 • HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı
  08 Nis HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı

  Asya merkezli finansal hizmetler devi HashKey Group, Bermuda'dan aldığı lisans ile kripto para piyasalarında küresel bir oyuncu olma yolunda. Şirket, HashKey Global adı verilen yeni bir kripto para borsası kurdu. Bermuda lisansı, HashKey'e launchpad, vadeli işlem ve kaldıraçlı ticaret gibi alanlarda faaliyet gösterme imkânı tanıyor. HashKey Group İşletme Müdürü Livio Weng, önümüzdeki beş yıl içinde dünyanın en büyük lisanslı borsa kümelerinden birini kurmayı amaçladıklarını belirtti.

 • Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var
  08 Nis Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var

  İYİ Parti lideri Meral Akşener, 31 Mart Yerel Seçimleri'nde alınan başarısız sonuçların ardından olağanüstü seçimli kurultay kararı aldığını açıkladı. Ancak Akşener, kurultayda aday olmayacağını duyurdu. Seçimlerden önce istifa edip etmeyeceği merak edilen Akşener'in, yakın çevresiyle yaptığı görüşmeler sonucunda bu kararı aldığı belirtildi.

 • Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor
  08 Nis Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor

  Son yıllarda özellikle Körfez ülkelerinden Doğu Karadeniz Bölgesine yoğun turist akını olurken, geçen sene Trabzon'u 1 milyonun üzerinde turist ziyaret ettiği belirtildi. TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı, yeni turizm sezonunda beklentilerin geçen seneye göre daha yüksek olduğunu belirtti. Kantarcı, ayrıca Trabzon Havalimanı'ndaki modernizasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla hizmet kalitesinin artacağını ve bölgenin turizm potansiyelinin daha da yükseleceğini ifade etti. Turistlerin genellikle Trabzon'da konakladığını ve ardından bölgedeki diğer turistik yerleri ziyaret ettiklerini söyleyen Kantarcı, Uzungöl'deki turizmcilerin sıkıntılarının hala devam ettiğini ve bu konuda çözüm bulunması gerektiğini vurguladı.

 • İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti
  08 Nis İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti

  İsrail ordusu, Gazze'de gerçekleştirdiği saldırılardan sonra bir tugay dışında tüm kara birliklerini geri çekti. Ancak, Gazze'nin orta kesiminde bulunan Nahal adlı tugay hala bölgede kalmaya devam edecek. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Gazze çevresinde yeni güvenlik bölgeleri oluşturarak yeniden organize oldu ve istihbarata dayalı saldırılara odaklanacak. Askerlerin geri çekilmesinin siyasi baskıyla ilgili olmadığı belirtiliyor.


Advertisement