Abdi İpekçi cinayetinin kilit ismi sırlarıyla toprağa verildi - Son Dakika
3.Sayfa

Abdi İpekçi cinayetinin kilit ismi sırlarıyla toprağa verildi

1979'da gazeteci Abdi İpekçi cinayeti ve 1981'de Papa II. John Paul'e düzenlenen suikastın faillerinden olduğu iddia edilen Yalçın Özbey 69 yaşında hayatını kaybetti. Özbey, ardında sır dolu bir yaşam bıraktı.

24.06.2024 19:51

Gazeteci Abdi İpekçi'nin silahlı saldırı sonucu öldürülmesi olayında adı geçen ve Papa II. John Paul'e düzenlenen suikastın faillerinden olduğu iddia edilen Yalçın Özbey hayatını kaybetti.

SIRLARIYLA TOPRAĞA VERİLDİ

Uzun süredir kanser tedavisi gören Yalçın Özbey'in 69 yaşında Arnavutköy Devlet Hastanesi'nde yaşamını yitirmesinin ardından cenazesi bugün Arnavutköy Merkez Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Taşoluk Mezarlığı'na defnedildi.

Abdi İpekçi cinayetinin kilit ismi Yalçın Özbey hayatını kaybetti

Cenaze törenine, Yalçın Özbey'in ailesi ve yakınları katıldı. Törenin ardından Taşoluk Mezarlığı'na getirilen Özbey'in cenazesi toprağa verildi.

Uzun süre Belçika'da yaşayan İpekçi cinayetinin kilit isimlerinden Özbey, 45 yıldır tam olarak aydınlatılamayan cinayetin sırlarıyla birlikte bu dünyadan ayrılmış oldu.

Abdi İpekçi cinayetinin kilit ismi Yalçın Özbey hayatını kaybetti
Yalçın Özbey

NE OLMUŞTU?

Milliyet gazetesi Genel Yayın Müdürü Abdi İpekçi, 1 Şubat 1979'da İstanbul Nişantaşı'nda otomobili içinde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmüştü.

Cinayetle ilgili olarak yakalanan Mehmet Ali Ağca, ifadesinde İpekçi'ye 5-6 el ateş ettiğini söylemiş ancak olay yerinde ise 9 adet boş kovan bulunmuştu.

Suikastta ikinci bir kişinin olduğu iddia edilmiş, Ağca tutuklu bulunduğu İstanbul Maltepe'deki çok korunaklı askeri cezaevinden kaçırılmıştı.

Daha sonra Papa'yı vuran Ağca'nın suç ortakları olarak Abdullah Çatlı, Oral Çelik ve Yalçın Özbey olduğu öne sürülmüştü. Ağca cezaevindeyken İpekçi'yi Yalçın Özbey'in öldürdüğünü söylemişti.

1983'te Almanya'da işlettiği lokalde gözaltına alınan Özbey'i sorgulamaya giden 2 MİT görevlisi, yıllar sonra mahkemede İpekçi cinayetine ilişkin soru sormadıklarını belirterek sadece uyuşturucu kaçakçılığıyla ilgili bilgi aldıkları yönünde açıklamada bulunmuştu.

Abdi İpekçi cinayetinin kilit ismi sırlarıyla toprağa verildi
Kaynak: İHA

Son Dakika 3.Sayfa Abdi İpekçi cinayetinin kilit ismi sırlarıyla toprağa verildi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (3)

  • Ahmet null: haberi bastan sona tekrarlayarak okudum da, her satiri gizem her satiri film gibi. aydinlatilmasini istedigim cok sey var 6 0 Yanıtla
  • Fatih Aydın: Allah o karanlık günleri bir daha getirmesin diye dua eder eskiler. Adam resmen kim vurduya gitmiş. Yazık 4 0 Yanıtla
  • Sinan Zeybekler: devlet sırrı 0 0 Yanıtla

Advertisement