AİHM, Belçika'da helal kesimi yasaklayan düzenlemelerin inanç özgürlüğüne aykırı olmadığına karar verdi - Son Dakika
Dünya
BBC

AİHM, Belçika'da helal kesimi yasaklayan düzenlemelerin inanç özgürlüğüne aykırı olmadığına karar verdi

AİHM, Belçika\'da helal kesimi yasaklayan düzenlemelerin inanç özgürlüğüne aykırı olmadığına karar verdi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Belçika'da hayvanların uyutulmadan kesilmesini yasaklayan düzenlemelerin, inanç özgürlüğüne aykırı olmadığına ve ayrımcılık içermediğine karar verdi. AİHM, Belçika Anayasa Mahkemesi'nin helal kesim yasağının anayasaya uygun olduğu kararını da onayladı. Mahkeme, bayıltmadan kesim yapılmasını yasaklayan düzenlemelerin hayvan refahı açısından önemli olduğunu vurguladı. Karar, Avrupa Konseyi'ne üye 47 ülkede geçerli olacak.

13.02.2024 20:11
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), “helal kesim” olarak adlandırılan, hayvanların uyutulmadan kesilmesini yasaklayan düzenlemelerin, inanç özgürlüğüne aykırı olmadığına ve ayrımcılık içermediğine karar verdi.

Mahkeme, Belçikalı Müslüman ve Yahudi kuruluşları öncülüğünde açılan davayı Salı günü karara bağladı.

Belçika’nın Hollandaca konuşulan Flaman bölgesi ile Fransızca konuşulan Valon bölgesi, 2019 yılında hayvan refahı düzenlemeleri kapsamında uyutulmadan hayvan kesimini yasaklamıştı.

Ülkedeki Müslüman ve Yahudi toplumuna bağlı 13 kişi ve kuruluş, inançlarına uygun kurban kesiminin engellendiği gerekçesiyle konuyu yargı gündemine taşıdı.

Belçika Anayasa Mahkemesi, 2021 yılında helal kesim yasağının anayasaya aykırı olmadığına karar verdi.

Belçika’daki yargı süreci sonucu talepleri reddedilen Müslüman ve Yahudiler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurdu.

Dini kurallara göre kesimin yasaklanması nedeniyle, kurban ibadetini yerine getiremeyeceklerini ve helal et satın alamayacaklarını belirten davacılar, yasakların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni ihlal ettiğini savundu.

Ancak AİHM heyeti, oybirliğiyle, Belçika’da uygulanan helal kesim yasağının Avrupa yasalarına ve sözleşmelere aykırı olmadığına karar verdi.

Mahkemeye göre, helal kesim yasağı, inanç özgürlüğünü kısıtlamıyor ve ayrımcılık içermiyor.

'Toplum hayvanların çektiği acılara önem veriyor'

AİHM kararında, bayıltmadan kesim yapılmasını yasaklayan düzenlemelerin, hayvanların refahı açısından büyük önem taşıdığı vurgulanarak, “Toplum, hayvanların çektiği acılara giderek daha fazla önem veriyor ve yasak da bununla uyumlu” denildi.

Belçika’daki düzenlemelere göre, hayvanların kesimden önce bilincinin kapalı olması gerekiyor.

Belçika’nın Brüksel bölgesinde ise, Müslüman ve Yahudilerin inançlarına uygun şekilde, hayvanları bayıltmadan kurban kesmelerine izin veriliyor.

Flaman Hayvan Refahı Bakanı Ben Weyts, kamu yayıncısı VRT’ye yaptığı açıklamada, AİHM kararının, sadece Belçika genelinde değil, tüm Avrupa'da bayıltmadan kesimin yasaklanmasına kapıyı araladığını söyledi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları için, tarafların üç ay içinde temyize başvurma hakkı bulunuyor.

Eğer karar temyizde onanır ya da temyize götürülmezse, AİHM’nin, helal kesim yasağının yasalara uygun olduğu yönündeki kararı, Avrupa Konseyi'ne üye 47 ülkenin tamamında geçerli olacak.

Kaynak: BBC

Son Dakika Dünya AİHM, Belçika'da helal kesimi yasaklayan düzenlemelerin inanç özgürlüğüne aykırı olmadığına karar verdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Çanakkale'de 14 kaçak göçmen kurtarıldı, 1 kişi yakalandı
  21:28 Çanakkale'de 14 kaçak göçmen kurtarıldı, 1 kişi yakalandı

  Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi açıklarında Yunan Sahil Güvenlik ekiplerince Türk karasularına geri itilen 14 kaçak göçmen kurtarılırken, ülkeyi yasadışı yollarla terk etmeye çalışan 1 kişi de yakalandı. Sahil Güvenlik ekipleri, Ayvacık ilçesi açıklarında lastik bot içinde kaçak göçmenler olduğu bilgisi üzerine harekete geçti. 7'si çocuk olan 14 kaçak göçmen kurtarıldı ve işlemlerinin ardından Ayvacık ilçesindeki Yabancıları Geri Gönderme Merkezi'ne teslim edildi.

 • İsrail'in Demir Kubbe hava savunma sistemi Gazze Şeridi'nde görüntülendi
  21:24 İsrail'in Demir Kubbe hava savunma sistemi Gazze Şeridi'nde görüntülendi

  İsrail ordusu, İran'dan gelen insansız hava aracı ve füze saldırılarına karşı kullanılan Demir Kubbe hava savunma sistemini basın mensuplarına sergiledi. Sistem, Gazze Şeridi yakınlarındaki Sderot kentinde hazır bekliyor. İsrail Ordu Sözcüsü, İsrail'in bu saldırılara karşı ABD ve diğer ülkelerle işbirliği yaptığını belirtti. Demir Kubbe, 4-70 kilometre mesafede roket, füze ve İHA saldırılarını önlemek için kullanılıyor.

 • Afrin'de Ezidiler Kırmızı Çarşamba Bayramı'nı kutladı
  21:09 Afrin'de Ezidiler Kırmızı Çarşamba Bayramı'nı kutladı

  Suriye'nin kuzeyinde, Zeytin Dalı Harekatı ile terörden arındırılan Afrin'de Ezidiler, Rumi takvime göre nisan ayının ilk çarşamba gününün kutsallığına inandıkları 'Kırmızı Çarşamba Bayramı' dolayısıyla etkinlikler düzenledi. Ezidiler, hayatını kaybeden aile fertlerinin mezarlarını ziyaret ederek başlayan kutlamalarda, yöresel kıyafetlerle halk oyunları oynadı. Etkinliklere bölgenin ileri gelenleri, aşiret temsilcileri ve Suriye Milli Ordusu komutanları da katıldı.

 • Hizbullah'tan İsrail güçlerine dron ve füze saldırısı: 18 yaralı
  19:57 Hizbullah'tan İsrail güçlerine dron ve füze saldırısı: 18 yaralı

  Hizbullah, İsrail güçlerine düzenlediği dron ve füze saldırısında 14'ü asker toplam 18 kişiyi yaraladı. İsrail ordusu, saldırı sonucunda 6 askerin durumunun ağır olduğunu ve yaralıların Nahariya'daki Galilee Tıp Merkezine sevk edildiğini açıkladı.

 • Olimpiyat Meşalesi: Tarihi ve Sıra Dışı Taşıma Yöntemleri
  19:52 Olimpiyat Meşalesi: Tarihi ve Sıra Dışı Taşıma Yöntemleri

  Olimpiyat meşalesi, Nazilerin 1936 Berlin Olimpiyat Oyunları'yla başlattığı bir geleneğe dayanmaktadır. Meşale, Yunanistan'dan ev sahibi ülkeye taşınarak oyunların sembolü haline gelmiştir. Meşale taşıma konsepti 1948 Londra Olimpiyatları'nda tekrarlanmış ve farklı taşıma yöntemleriyle ilgi çekmiştir. Kış ve Yaz Olimpiyatları'nda ise meşale, sıra dışı taşıma yöntemleriyle yolculuğuna devam etmiştir. Olimpiyat ateşi, yolculuk boyunca sık sık sönse de yedek ateş imdada yetişmektedir. Ev sahibi ülkenin olimpiyat stadyumuna giren ateş, farklı yöntemlerle yakılmaktadır.

 • Dışişleri Bakanlığı'ndan Pakistan'a başsağlığı mesajı
  19:37 Dışişleri Bakanlığı'ndan Pakistan'a başsağlığı mesajı

  Dışişleri Bakanlığı, Pakistan'ın Pencap, Belucistan ve Hayber Pahtunhva eyaletlerinde meydana gelen sel felaketindeki can kayıplarından derin üzüntü duyduklarını belirterek, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dilediklerini ve kardeş Pakistan halkına başsağlığı dileklerini ilettiklerini açıkladı.

 • Iraklı Yezidiler, PKK'nın varlığı nedeniyle evlerinden uzakta bayram kutluyor
  19:28 Iraklı Yezidiler, PKK'nın varlığı nedeniyle evlerinden uzakta bayram kutluyor

  Iraklı Yezidiler, terör örgütü PKK'nın Musul'un Sincar ilçesindeki varlığı nedeniyle evlerinden uzakta zorlu kamp koşullarında 'Kırmızı Çarşamba Bayramı'nı kutluyor. Terör örgütü DEAŞ'ın saldırısından kaçan Yezidiler, PKK'nın ilçedeki varlığı nedeniyle yıllardır evlerine dönemiyor. Bağdat ve Erbil yönetimlerinin anlaşmasına rağmen terör örgütünün ilçedeki varlığı Yezidileri evlerinden uzakta zorlu kamp hayatına maruz bırakıyor.

 • TCG Kınalıada, Suudi Arabistan'ın Cidde Limanını Ziyaret Etti
  19:13 TCG Kınalıada, Suudi Arabistan'ın Cidde Limanını Ziyaret Etti

  Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Türkiye ile Japonya arasındaki ilişkilerin tesisinin 100'üncü yıl dönümü dolayısıyla Türkiye'den yola çıkan TCG Kınalıada'nın, Suudi Arabistan'ın Cidde limanını ziyaret ettiğini bildirdi. Ziyaret kapsamında, Riyad Büyükelçimiz Emrullah İşler ve TCG Kınalıada personeli ev sahipliğinde gemide resepsiyon düzenlendi.

BBC

Advertisement