İsrail askerleri, Hamas'ın gönderdiği kadın fotoğraflarıyla tuzağa düştü - Son Dakika
BBC

İsrail askerleri, Hamas'ın gönderdiği kadın fotoğraflarıyla tuzağa düştü

17.02.2020 18:26

Hamas, İsrailli askerlerin telefonlarına bir yazılım yükleterek hem ortam dinlemesi hem de yer tespiti yaptı. Yazılımı telefonlarına yükletmek için ise kendilerini kadın olarak tanıtıp, kadın fotoğrafları göndererek İsrailli askerleri kandırdı.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, " Hamas, bu fotoğraf da dahil bazı fotoğraflarla sahte sosyal medya profilleri yaratarak İsrail Savunma Güçleri'nin (IDF) askerlerinin telefonlarını hack'lemeye çalıştı. Hamas'ın bilmediği ise İsrail istihbaratı bu komployu öğrendi, kötü amaçlı yazılımı takip etti ve Hamas'ın hack'leme sistemini çökertti" denildi.

KENDİLERİNİ KADIN OLARAK TANITIP İSRAİLLİ ASKERLERE ULAŞTILAR

Pazar sabahı IDF'nin Twitter hesabından paylaşılan kadın fotoğrafı yüzlerce yorum aldı. Yorum yapanlar, IDF'nin hesabının hack'lendiğini sanıyordu. Oysa IDF, İsrailli askerlerinin telefonlarının hack'endiğini açıklamak için bu fotoğrafı paylaşarak dikkat çekmeyi hedeflemişti.

2 binden fazla yorum aldıktan sonra bir paylaşım daha yaparak "Hamas'ın hackleme girişiminin çökertildiğini" duyurdu.

Hamas üyeleri yarattıkları sahte sosyal medya hesaplarında kendilerini kadın olarak tanıtıp İsrailli askerlere ulaştı. Hamas üyeleri, İsrailli askerlerden fotoğrafların ve iletişimin devamı için bir yazılım yüklemelerini istedi. Yazılımı indiren İsrailli askerlerin böylece tam konumları Hamas'ın eline geçti. Bu yazılım aynı zamanda ortam dinlemesi de yapabiliyordu.

'CATCH&SEE, 'ZATUAPP' VE 'GRİXYAPP'

"Cinsel içerikli fotoğrafların daha güvenli bir ortamda ve daha hızlı paylaşılmasını sağladığı" söylenerek İsrail askerlerinin telefonlarına indirilen uygulamalara "Catch&See," "ZatuApp" ve "GrixyApp" isimleri verilmişti.

Mesajlar askerlere ilk olarak Whatsapp, Instagram, Telegram ve Facebook üzerinden gönderildi. Askerler iletişimi yüz yüze ya da telefon görüşmesiyle devam ettirmek istediğindeyse kadın rolü yapan Hamas üyeleri, ya sağır olduklarını ya da İsrail'e yeni göç etmiş oldukları için İbraniceyi iyi konuşamadıklarını söyledi.

SON 4 YILDA 3. HACKLEME GİRŞİMİ

İsrail ordusu şimdi yazılımı indirmiş olan onlarca askere ulaşarak telefonlarını teslim etmesini istiyor. İsrail ordusu sözcüsü Yarbay Jonathan Conricus, bunun Hamas'ın son 4 yıldaki 3. hackleme girişimi olduğunu, Hamas'ın "artık dijital dünyadaki oyunda elini yükselttiğini" ve bunun şimdiye kadar kullandığı en karmaşık ve ileri düzey yazılım olduğunu söyledi.

YAKLAŞIK 30-40 ASKERİN TELEFONUNA ULAŞTILAR

Sözcü Conricus, çok büyük bir bilgi akışı olduğunu düşünmediklerini, Hamas'ın yaklaşık 30-40 askerin telefonuna ulaşabildiğini duyurdu.

İsrail ordusu, Hamas'ın bu girişimi aylar önce başlattığı, kendilerinin ise planı birkaç gün önce çökerttiği bilgisini paylaştı ancak başka bir detay vermedi. İsrailli askerlere cep telefonu kullanırken "dikkatli olmaları" uyarıları yapıldı ve "cep telefonu kullanma kılavuzu" dağıtıldı.

YORUMLAR
500
İBB Başkanı İmamoğlu'ndan Balıklı Rum Hastanesi Vakıf Başkanı Yuvanidis'e tepki: Kimseyi kovmaya gücünüz yetmez İBB Başkanı İmamoğlu'ndan Balıklı Rum Hastanesi Vakıf Başkanı Yuvanidis'e tepki: Kimseyi kovmaya gücünüz yetmez İsrail'in Gazze saldırısında 4 çocuğunu kaybeden Filistinli aile adalet istiyor İsrail'in Gazze saldırısında 4 çocuğunu kaybeden Filistinli aile adalet istiyor Filistin'den Gazze'de 5 çocuğun öldüğü İsrail saldırısı için 'uluslararası soruşturma' çağrısı Filistin'den Gazze'de 5 çocuğun öldüğü İsrail saldırısı için 'uluslararası soruşturma' çağrısı
Kaynak: BBC

Son Dakika Dünya İsrail askerleri, Hamas'ın gönderdiği kadın fotoğraflarıyla tuzağa düştü - Son Dakika

BBC
Bu haber BBC tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. BBC tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı BBC kurumudur.

Advertisement