İran Resti Çekti: Asla Bir İranlıyı Tehdit Etme - Son Dakika
Dünya

İran Resti Çekti: Asla Bir İranlıyı Tehdit Etme

Büyük dünya güçlerinin İran ile oturdukları nükleer müzakereler masasında kavga çıktı. AB Temsilcisi Mogherini, İran Dışişleri Bakanı Zarif'e bağırdı. Zarif "Asla bir İranlıyı tehdit etme!" cevabını verdi.

10.07.2015 07:54  Güncelleme: 08:11

Viyana'da İran ile P5+1 ülkeleri arasında devam eden müzakerelerden anlaşma çıkmazken tansiyon yükseldi. Müzakere sırasında AB Temsilcisi Mogherini, İran Dışişleri Bakanı Zarif'e bağırdı. Zarif "Asla bir İranlıyı tehdit etme!" cevabını verdi.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da Avrupa'nın ve bölgenin geleceğini yakından ilgilendiren nükleer müzakereler devam ediyor. Büyük dünya güçlerinin İran ile oturdukları anlaşma masasında dün seslerin yükseldiği iddia edildi.

BEKLENEN ANLAŞMA HYABERİ GELMEDİ

P5+1 Grubu, yani ABD, Fransa, İngiltere, Rusya, Çin ve sonradan eklenen Almanya'nın İran'la yürüttüğü nükleer müzakerelerin aslında 30 Haziran'a kadar bir anlaşmayla sonuçlanması gerekiyordu. Anlaşma sağlanamadığı için bu süre 9 Temmuz'a, yani düne kadar uzatılmıştı. Ancak dün akşam saatlerine kadar da Viyana'dan beklenen anlaşma haberi gelmedi.

GERİLİM YAŞANDI

Bununla birlikte müzakerelere katılanlar arasındaki gerilimin de tavan yaptığı öne sürüldü. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'e yüksek bir ses tonuyla yüklenerek "Durduğun nokta bu yaptığımız şeyin zavallıca bir zaman kaybından ibaret olduğunu gösteriyor" dedi. Buna karşın Zarif'in de Mogherini'ye "Bizi tehdit etme, asla bir İranlıyı tehdit etme!" diyerek karşılık verdiği öğrenildi. Gerilimin yaşandığı sırada ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da aynı masada oturuyorlardı.

LAVROV ARAYA GİRDİ

Kerry'nin liderlik ettiği ABD delegasyonu tartışmayı izlemekle yetinirken Lavrov araya girerek iki tarafa da sakin olmalarını önerdi. Bir iddiaya göre Lavrov da "Asla bir Rus'u da tehdit etme" diyerek espri yaptı.

Sert sözlerin sarf edildiği tartışmanın İran'a yönelik yaptırımların konuşulduğu sırada başladığı söyleniyor. İran'ın olası bir anlaşma halinde tüm yaptırımların derhal kaldırılmasında ısrar ettiği biliniyor.

TAHRAN'DA GÜNÜN KONUSU

Zarif'in AB Temsilcisi Mogherini'yi "Asla bir İranlıyı tehdit etme!" sözleriyle uyarması İran medyasında büyük yankı uyandırdı. İranlılar Türkçe'de "Asla bir İranlıyı tehdit etme" anlamına "#NeverThreatenAnIranian" etiketiyle Twitter üzerinden binlerce mesaj paylaştı.

'UMUT YÜZDE 50'NİN ALTINDA'

ABD Başkanı Barack Obama, İran ile nihai anlaşmaya varılması olasılığının "50-50'den daha az" olduğunu söyledi. Başkan Obama, Beyaz Saray'da bir araya geldiği bir grup Senato üyesiyle sohbet ederken, kötü bir anlaşmayı kabul etmeyeceği konusunda ABD Senatosu üyelerine güvence verdi. Toplantıdan sızan haberlere göre, Obama, anlaşma ihtimalinin "50-50'den daha az" olduğunu belirtti. Obama çaresizlik içinde ve mutlaka İran ile bir anlaşma istediği yolundaki eleştirilerin de doğru olmadığını kaydetti. Anlaşma için son gün dündü. Bu sürenin uzatılıp uzatılmadığına dair bir açıklama yapılmadı. Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Washington yönetimi ve diğer ortakların İran'la müzakereleri aceleye getirmeyeceğini söyledi. Kerry, "Buradayız çünkü gerçekten ilerleme sağlandığına inanıyoruz. Ama sonsuza kadar da müzakere masasında oturmayacağız" dedi. (Kaynak: Habertürk)

İran Resti Çekti: Asla Bir İranlıyı Tehdit Etme

Son Dakika Dünya İran Resti Çekti: Asla Bir İranlıyı Tehdit Etme - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (24)

 • ...: obama istesin biz kürtler hal ederiz 17 8 Yanıtla
 • urfaloji63: Desene iranıda aradan çıkarmaya çalışıyorlar ama yemiyor, iran güçlü... 20 3 Yanıtla
 • hattab: iran bize dost falan değil. kaypak bir ülkedir. 7 11 Yanıtla
 • 57. ALAY: telif hakları cumhurbaşkanına ait ama davutoğlunun da kullandığı laf daha fiyakalı... "kimse bizi sınamaya kalkmasın" ama ne hikmetse bütün dünya bizi sırayla sınıyor... 15 0 Yanıtla
 • ....... bunu yayinlayin barii: Türkün Türk ten baska dostu yoktur.... bu musluman dediginiz iran asırlardır bu topraklara en fazla ajan gonderen devlettir. Bu ülkede ne kadar ataturk ve Cumhuriyet dusmani varsa onlar iranin eseridir.. 4 10 Yanıtla
 • ÇORÇİL: Bizde de van.minut vardı.osururken mangalda kül bırakmazsınız. 9 2 Yanıtla
 • Siverekli : Yine İran yine tehdit bir icraatlerini görmedik hep tehdit 3 8 Yanıtla
 • ali: boş teneke cok gürültü çıkarır. 10 0 Yanıtla
  mazlum kürtler: evet iran neki. halbuki en zayif ülke iran. karıştırmaya çok müsait.bir ayda dağılır. düşünsene 25 milyon azeri yaşiyor.10 milyon kürt yaşiyor. ameriika bunları kışkırtsa ıran ayakta dururmu be arkadaş. 11 1
 • akdeniz: iranın bu dış politika yöntemine hayranım. kısa ve net cevaplar verir. bizler gibi bağırmaz küsmez. ama istediğini de yaptırır. 9 1 Yanıtla
 • Tüm yorumlar için tıklayınız

Advertisement