İsrail'deki Seçimden İlk Sonuçlar - Son Dakika
Dünya

İsrail'deki Seçimden İlk Sonuçlar

İsrail'de seçmen, bugün sandık başındaydı. Kritik seçimler, Netanyahu'nun Likud Partisi ve Herzog-Livni ikilisinin "Siyonist Birlik" arasında zorlu çekişmeye sahne oldu.

18.03.2015 00:22

İsrail'de bugün 5 milyon 881 bin 696 seçmen, sandık başındaydı. Yapılan erken genel seçimlerde, ülke medyasının sandık çıkış anketlerine göre, Binyamin Netanyahu'nun Likud partisinin 27 koltuk elde etmesi beklenirken, Isaac Herzog- Tzipi Livni liderliğindeki "Siyonist Birlik" de 27 koltuk sahibi olarak gözüküyor

İsrail Kanal 10 Televizyonu, oy verme işleminin saat 22.00'de tamamlanmasıyla, seçim çıkış anketlerini yayımladı.

Söz konusu anketlere göre, seçimde başa baş gittiği görülen Netanyahu'nun Likud partisi ve Herzog-Livni liderliğindeki "Siyonist Birlik"in 27'şer koltuk kazanması öngörülüyor.

ANKETE GÖRE ÇIKAN SONUÇ

Seçim çıkış anketleri, ülkedeki yüzde 3,25'lik seçim barajını geçen partilerin meclisteki koltuk dağılımını ise şu şekilde yansıtıyor:

Siyonist Birlik (27), Likud (27), Birleşik Arap Listesi (13), Yeş Atid (11), Kulanu (10), HaBayit HaYehudi (8), Şas (7), Birleşik Tora Yahudiliği (7), Yisrael Beitenu (5), Meretz (5), Yahad (0)

Ayrıca, sandıkların açılmasının ardından oy sayım işlemi de başladı. Merkez Seçim Komitesi'nden alınan verilere göre, ülkedeki yaklaşık 6 milyon kayıtlı seçmenin yüzde 67,38'i sandık başına gitti.

"SEÇİMLERDEN KOALİSYON ÇIKACAK"

İsrail'de tek başına iktidara gelebilmek için Knesset'teki (Meclis) 61 koltuğa sahip olmak gerekiyor. Ancak, sandık çıkış anketlerinin yansıttığı verilere göre, hiçbir parti tek başına iktidara gelecek oy oranını elde edemediği için, ülkeyi bir koalisyon hükümeti bekliyor.

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin'in önümüzdeki günlerde, tüm partililere, hükümeti kurmak için çağrıda bulunması ve en çok oyu alan partinin liderine hükümeti kurma görevini vermesi bekleniyor. Hükümet kurmakla görevlendirilen parti başkanının 42 gün içerisinde koalisyon arayışını neticelendirmesi gerekiyor. Hükümet kurma görevinde başarısız olunması durumunda ise Rivlin, aynı görevi başka bir parti liderine verebilir. Bu adayın ise koalisyonu kurabilmek için 28 günü olacak.

İkinci aday da koalisyon hükümetini kuramazsa Knesset'teki 120 milletvekilinin 61'i bir araya gelerek, cumhurbaşkanından görevi üçüncü bir kişiye vermesini isteyebilir. Hükümet kurmakla görevlendirilen üçüncü parti liderinin çabaları da 14 gün içerisinde sonuçsuz kalırsa, meclis feshedilerek 90 gün içerisnde yeniden seçimlere gidilmesi öngörülüyor.

SEÇİM SİSTEMİ

Ülkenin "tek seçim bölgesi" olarak kabul edildiği İsrail'de, nispi temsil sistemi uygulanıyor. Bugün sandık başına giden İsrailliler, herhangi bir adaya değil, 120 ismin bulunduğu parti listesine oy verdi.

Her partinin seçimde aldığı oy oranı kadar, hazırladığı listedeki aday meclise girmeye hak kazanacak. Buna göre, bir parti yüzde 10 oy alması halinde, mecliste 12 sandalyeye sahip olacak. Partilerin, Knesset'e girebilmesi için yüzde 3,25'lik seçim barajını aşması gerekiyor.

Barajı aşan siyasi partiler, aldıkları oy karşılığı mecliste belli sayıda sandalye kazanmalarının ardından, bu partilerin yeni bir koltuk daha elde etmeye yetmeyen artık oyları ve barajın altında kalan partilerin oyları, meclise girmeye hak kazanan partiler arasında yeniden dağıtılacak. Bu dağıtım, seçim sonuçlarındaki oy dağılımı yüzdelerine göre yapılacak.

İsrail seçim sisteminde barajın düşük olması, ülke siyasetinde aktif partilerin çoğunun Knesset'te temsil edilmesine imkan tanıyor. Mevcut baraj uygulamasının, bir partinin tek başına iktidara gelmesini ise son derece güçleştirmesinden dolayı İsrail'de genellikle koalisyon hükümetleri kuruluyor. Bu nedenle, geçmişteki bazı hükümetlerde tamamen farklı siyasi çizgideki partiler, aynı hükümet çatısında birleşmek zorunda kalmıştı.

İsrail\'deki Seçimden İlk Sonuçlar
Kaynak: Haberler.Com

Son Dakika Dünya İsrail'deki Seçimden İlk Sonuçlar - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (8)

  • yigo: Bunlar hep Cehape zihniyyeti 20 19 Yanıtla
  • sivridil: Orda da trafoya kedi girmismi 11 13 Yanıtla
  • diyarbakirli: Hayudilerde mhp ilerde irkcidirlar allah memleketi onlardan korusun 4 3 Yanıtla
  • Asil Kürt: Mücadeleci Filistin halkinida ancak Kürt ordusu kurtaracaktir 1 1 Yanıtla
  • JOH : CHP GİDERSR İKTİDAR OLUR ORDA.. BES MİLYONCUK NE Kİ ?? 0 0 Yanıtla
  • JANA DILA: YAHUDİ KELİMESİ BİLE TÜYLERİMİ DİKEN DİKEN EDİYOR. ONLARIN VARLIĞINA HİÇ KATLANAMAM 0 0 Yanıtla
  • yatcaz kalkcaz: Sabah 06:00 oldu daha sonuç yok. Türkiyede bile şimdiye sonuçlar açıklanırdı. 6 milyon oyun neyini sayıyorlar. Bu yahudiler işi bilmiyorlar. daha sandık çıkış anketi haberi veriyorlar. sabah oldu beyler bitirin şu sayımı. 0 0 Yanıtla
  • kapak: Keten yahu gelse de israillerin sonu cabuk olsa 0 0 Yanıtla

Advertisement