Öğretmen, okul bahçesinde kalbi duran öğrencisini böyle hayata döndürdü - Son Dakika
Eğitim

Öğretmen, okul bahçesinde kalbi duran öğrencisini böyle hayata döndürdü

Amasya'da okul bahçesinde oynarken kalbi duran 13 yaşındaki öğrenciye, öğretmeni Hüseyin Aktaş tarafından kalp masajı ve suni teneffüsle müdahale edildi. Öğrenci, öğretmeninin müdahalesi sayesinde yaşama döndü. O anlar güvenlik kamerasına yansıdı.

22.12.2023 11:22  Güncelleme: 12:00

Amasya'da okul bahçesinde oynarken yere yığılması sonrasında kalbi duran 13 yaşındaki öğrenciye, öğretmeni müdahale etti. Katıldığı ilk yardım eğitiminde öğrendiği kalp masajı ve suni teneffüsle öğrencisini yaşama bağlayan Hüseyin Aktaş'ın hayat kurtardığı o anlar saniye saniye güvenlik kamerasına yansıdı.

Plevne Ortaokulu öğrencisi Çetin Çelebi, 15 Aralık günü teneffüs esnasında okul bahçesinde arkadaşlarıyla koşup oynarken bir anda fenalaşarak yere yığıldı. Bir süre sonra ayağa kalkmaya çalışan Çelebi, sonra sendeleyerek arkadaşlarının endişeli bakışları arasında yeniden yere düştü. Kalbi duran öğrenciye ilk müdahaleyi nöbetçi öğretmen Anıl Şenol Torbacı yaptı. Bir arkadaşı da montunu çıkartıp başının altına yerleştirdi. Koşuşan öğrenciler ambulans çağrılması için okul idarecilerine bilgi verdi.

Okul bahçesinde kalbi duran öğrenciyi öğretmeni kurtardı! O anlar kamerada

3 DAKİKA BOYUNCA İLK YARDIM UYGULADI

O sırada ilk yardım eğitimi bulunan Fen Bilgisi Öğretmeni Hüseyin Aktaş hızla geldi. Hareketsiz yatan öğrenciyi kontrol edip önce kalp masajı sonra suni teneffüs yapmaya başladı. 3 dakika boyunca uyguladığı müdahaleyle öğrenci yeniden nefes almaya başladı. Acil sağlık ekiplerinin gelmesi üzerine ambulansla önce Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan öğrenci, daha sonra hayati tehlike kaydıyla Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesine sevk edildi. Yoğun bakım ünitesinde tedavisine başlandı. Durumunun iyiye gitmesine üzerine tedavisine serviste devam edildi.

Okul bahçesinde kalbi duran öğrenciyi öğretmeni kurtardı! O anlar kamerada

"İÇİMDEKİ HİSSİYATI ANLATMAM MÜMKÜN DEĞİL"

İlk defa karşılaştığı bu olayda hayatını kurtardığı öğrencisi ve ailesiyle telefonda görüntülü görüşme yapan 41 yaşındaki Aktaş, "Amasya Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği ilk yardım eğitimlerine katılmıştım. Bu durumla da karşılaşınca eğitimlerde görüp uyguladığımız suni teneffüs ve kalp masajını yaptım. Bir süre sonra öğrencimin nefes refleksi tekrar geldiğinde içimdeki hissiyatı anlatmam mümkün değil. Çok mutluyum" dedi.

"MESLEKTAŞIMIZLA GURUR DUYUYORUZ"

Olayı duyar duymaz hastaneye gidip öğrencinin tedavisini takip eden İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Türkmen ise öğretmenlere verilen uygulamalı ilk yardım eğitiminin hayati önemi ve sonucunu bu olayda gördüklerini söyledi. Türkmen, "Öğretmenimizin hayat kurtaran müdahalesini, bahçede ilk andan itibaren canhıraş gayretini görmek bir meslektaşı olarak bizleri gururlandırdı" ifadelerini kullandı.

Öğretmen, okul bahçesinde kalbi duran öğrencisini böyle hayata döndürdü
Kaynak: İHA

Son Dakika Eğitim Öğretmen, okul bahçesinde kalbi duran öğrencisini böyle hayata döndürdü - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement