Kentte günlüğü bin 500 liraya işçi bulunamıyor - Son Dakika
Ekonomi

Kentte günlüğü bin 500 liraya işçi bulunamıyor

Deprem sonrası Hatay'ın yeniden inşa sürecinin başlamasıyla birlikte inşaat sektöründe yaşanan iş yoğunluğunda kalıp ustalarının yevmiyeleri bin 500 TL'yi bulurken kentte işçi bulmakta zorluk çekiliyor. Sektör çalışanları, başka kentteki işçilere seslenerek "Hatay'a gelin" çağrısında bulundu.

21.04.2024 09:32  Güncelleme: 11:45

6 Şubat 2023'teki depremlerin en yıkıcı etkinin görüldüğü Hatay'da inşaat sektöründe iş yoğunluğu yaşanıyor. Yeni bir kent kurulurken kalıp ustalarının yevmiyeleri artarken eleman sıkıntısı yaşanıyor.

Kahramanmaraş merkezli depremlerinin ardından başlayan Hatay'ın yeniden inşa sürecinde inşaat sektöründe yevmiyeler arttı ancak yetişen çırak olmaması ve yeteri kadar eleman olmaması sıkıntıya neden oluyor. Kalıp ustalarının yevmiyeleri ortalama bin 500 TL'yi bulurken inşaat ustaları, iş sorunu yaşayan ustalara "Hatay'a gelip çalışabilirsiniz" çağrısında bulundular.

YOĞUNLUK 2 YIL DAHA DEVAM EDECEK

Kalıp ustası Ahmet Turunç, işlerinin oldukça yoğun olduğunu ve önümüzdeki 2 yıl boyunca yoğunluğun devam edeceğini belirterek, "Bayağı yoğunuz, işçi bulma sıkıntımız var. Elimizden geldiği kadar güzel Hatay'ımızı inşa etmeye çalışacağız. İşimizin ağır olduğu için kimse bu işe el atmıyor. Bu gidişle 2 yıl kadar bu yoğunluk devam edecek gibi ama gerçekten çok yorulduk. Bir kalıpçının yevmiyesi Hatay'da ortalama bin 500 TL keşke böyle bir afet olmasaydı da böyle bir yoğunluk olmasaydı" dedi.

BAŞKA İLLERDEKİ USTALARA ÇAĞRI

Kalıp ustası Mecit Özçelik ise yevmiyelerin ortalama bin 500 TL'yi bulduğunu belirterek diğer illerde iş bulmakta sorun yaşayan vatandaşlara 'Hatay'a gelin' çağrısında bulundu. Özçelik, "Depremin ardından iş yoğunluğu çok var Hatay'da. Bu yoğunluğa yetişemiyoruz. Kalıp ustasının yevmiyesi bin 500 TL yevmiye alıyor Hatay'da. Alttan yetişen eleman yok, bölgede iş sahası da var. Gelmek isteyenler diğer illerden gelip çalışabilirler" ifadelerini kullandı.

Hatay'da günlüğü 1500 liraya inşaat işçisi bulunamıyor
Hatay'da günlüğü 1500 liraya inşaat işçisi bulunamıyor
Kentte günlüğü bin 500 liraya işçi bulunamıyor
Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Kentte günlüğü bin 500 liraya işçi bulunamıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (31)

 • Sümbül Dağı: Çırak yevmiyesi şu an 1600 lira 99 8 Yanıtla
  Sadık Mutlu: Nereymiş ora çırağa 1600 veren ustaya 3000 verir tası tarağı toplayak orda çalışak piyasadanmı haberiniz yoook alkol alıpmı yorum yapıyosunuz çırağın alacağı max para asgaridir adı üstünde çırak sen veriyosan o parayı çırağa çok sürmez kepengi kapatırsın 29 53 fatih mazlum: Sadik bos yapma kalip uatasinin yevmiyesi 2500 tl suanda iatanbulda altinda calismiyorlar 69 6 Sadık Mutlu: Fatih sen boş yapma sonuç olarak çırak 1600 mü alıyor amma kalın kafalıdınız he haberin konusu hatay sen istanbuldan örnek veriyon 13 36 Şükrü null: sadık heryerde yevmiyeler yüksek 1600 TL ye neden hataya gidip çalışsın ustalar. 20 1
 • Alper Elma: usta yevmiyeleri 2500-3000 arasıdır. .niye gelip 1500 e çalışsınlar.adam eline çekici bile almaz o fiyat 71 8 Yanıtla
 • Emir Yaşlı: Yalan bunlar hepsi çalışıyor sun para yok ve seni muhtaç ettiriyor kuruşlara hepsi yalan 57 7 Yanıtla
 • Şükrü null: olmazzz , mecburi eğitim var. okuyacak çocuklar . 18-19 yaşına gelince çıraklık için gelirler . ondada çalışmazlar. 25 13 Yanıtla
 • Hakan Demirel: Dalgamı geçiyorsun 500 tl 18 14 Yanıtla
  Sadık Mutlu: Okuman yazman ne seviyede 23 11
 • Tüm yorumlar için tıklayınız

Advertisement