İstanbul '2010 Avrupa Kültür Başkenti' Tacını Taktı - Son Dakika

İstanbul '2010 Avrupa Kültür Başkenti' Tacını Taktı

17.01.2010 09:24

1
“2010 Avrupa Kültür Başkenti” tacını takan İstanbul, “Yeditepe”sinden dünyaya yeni unvanını ilan etti...

2
Haliç'ten ses ve ışık gösterileleri yayılırken, Kadıköy, Sultanahmet, Taksim, Pendik, Bağcılar ve Beylikdüzü meydanlarında şarkılar söylendi, halaylar çekildi...
3
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri dün görkemli törenle başladı.Haliç Kongre Merkezi'ndeki resmi açılış töreninde, Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ve Başbakan Erdoğan katıldı. Açılış konuşmasını yapan Erdoğan, “Kurulduğu günden bugüne İmparator Konstantin'den Fatih Sultan Mehmet'e, Sultan Süleyman'dan Gazi Mustafa Kemal'e, ta buralara kadar İstanbul'u bir nakış gibi işleyen, güzelliğine güzellik katan herkesi saygıyla anıyor, şükranlarımı sunuyorum” dedi.

4
Gül ile Erdoğan,eşleri ve etkinliğe katılan protokol mensuplarıyla,gösterinin ardından Haliç Camialtı Tersanesi'ne kurulan iskelede,enerjisini İstanbul'dan alan bir “Kent Etkinliği” olarak tasarlanan,özel ışık ve havai fişek gösterisine,butona basarak start verdi.Gül,butona basarken,'2010 Avrupa Kültür Başkenti, İstanbul'a, Türkiye'ye ve tüm Avrupa'ya hayırlı olsun” dedi.Şölen, Taksim, Kadıköy, Pendik, Sultanahmet, Beylikdüzü ve Bağcılar meydanlarında kurulan özel ekranlardan da izlendi.
5
HALİÇ Kongre Merkezi'nde sanat yönetmenliğini Yekta Kara'nın yaptığı “İstanbul Büyüsü” adlı sahne gösterisi düzenlendi. 303 sanatçının sahne aldığı gösteride şiir, dans, müzik, İstanbul ses ve görüntülerinden oluşan 5 farklı unsur yer aldı. Aralarında Mozart, Minur Nurettin Selçuk, Orhan Veli Kanık gibi farklı isimler tarafından İstanbul hakkında üretilen 24 eser farklı sanatçılar tarafından yorumlandı.
6
Aynur,Cüneyt Türel, Dilek Türkan, Fatih Erkoç, Kevork Tavityan, Kubat, MFÖ, Sertab Erener, Yetkin Dikinciler ve Zuhal Olcay farklı performanslar sergiledi. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu, Yarkın Perküsyon Grubu, Devlet Opera Korosu sanatçıları, Çocuk Korosu, Devlet Balesi Dansçıları ve Pulathane Halk Oyunları Grubu da yer aldı.

7
Kimler katıldı?

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından, Ajansın koordinatörlüğünü de yürüten Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene, Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Almanya Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Ali Babacan, Devlet Bakanları Egemen Bağış, Mehmet Aydın ve Faruk Özak,

8
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve eşi Esra Şimşek, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül,
9
Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye Süryanileri Cemaati lideri Yusuf Çetin, Türkiye Musevileri Hahambaşı İsak Haleva, İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş katıldı.
10
Avrupa Kültür Başkenti nedir?

11
Avrupa Kültür Başkenti kavramı ilk kez 1980'lerde ortaya çıktı. 1983'te Yunanistan Kültür Bakanı Melina Mercouri'nin önerisiyle, Avrupa Konseyi Bakanlar Konseyi tarafından bu unvan Avrupa kültürüne değer katan, Avrupa'ya katkı sağlayan kentlere verilmeye başlandı. İlk başkent 1985'te Atina oldu. Bu unvan, 1985-2000 yılları arasında AB'ye üye ülkelerin kentlerine, 2000'den sonra da hem birden fazla kente, hem de AB'ye aday olan ülkelerin kentlerine verilmeye başlandı.
12
İstanbul nasıl seçildi?

13
Girişim Grubu adlı bir grup sivil toplum gönüllüsü,2000'de İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti olması için çalışmalara başladı.2005'te Başbakan Erdoğan,genelgeyle Girişim Grubu'na destek verdi tüm kamu kurumlarını ve sivil toplum kuruluşlarını,süreci desteklemeye davet etti.Avrupa'da kültür ve sanat alanında uzman yedi kişiden oluşan seçici kurul,11 Nisan 2006'da İstanbul, Macaristan'ın Peç ve Almanya'nın Essen kentleriyle birlikte 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmaya hazır bulundu.
14
2010'da İstanbul'da neler olacak?

15
İstanbul'da bir yılda 182 sanat ve kültür aktivitesi yapılacak. Hem yeni kültür merkezleri açılmış olacak, hem de var olanlar yenilenerek beğeniye sunulacak. Müzeler gece geç saatlere kadar açık kalacak. Onlarca konserler düzenlenecek. Hem İstanbullular, hem de ziyaretçiler bir yıl boyunca sanat ve kültüre doyacak.
16
Peki bunun İstanbul'a ve Türkiye'ye faydası ne?
17
Bir kere, İstanbul'un ismi bir yıl boyunca tüm dünyada kültür ve sanat ile bir arada gececek. Ünlü sanatçılarla, İstanbullular buluşacak. Ayrıca, bu kapsamda yapılan tüm yeni kültür merkezleri, yenilenmiş sanat merkezleri gelecek nesillere kalacak. AB tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kültür başkenti olan kentlere, o yıl gelen yabancı ve yerli turist sayısı yüzde 12 oranında artıyor. Böylece İstanbul'un ekonomisi de canlanacak.
18
İstabul'un dışında hangi kentler kültür başkenti oldu?

19
İstanbul ile birlikte Avrupa Kültür Başkentliğini paylaşan Macaristan'ın Pecs kenti 10 Ocak'ta, Almanya'nın Essen kenti de 9 Ocak'ta görkemli törenlerle, kültür aktivitelerine start verdi. Essen'deki törenlere Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da katıldı.
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50

Son Dakika İstanbul '2010 Avrupa Kültür Başkenti' Tacını Taktı - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Wanda Nara sınırları yıktı geçti! At üzerinde çırılçıplak poz verdi 190 milyon yıllık tarihiyle büyülüyor! Dünya üzerinde olduğuna inanamayacaksınız "Bilim kadını olup aç mı kalsaydım" sözüyle hafızalara kazınmıştı! İşte skandallar kraliçesinin son hali Dünyada tek! Bu kasabaya erkekler yalnızca hafta sonu girebiliyor Bal kabağı ile spor yapan fenomenin iç çamaşırı koptu