Kariye Camii'nde 79 yıl aradan sonra ilk bayram namazı kılındı - Son Dakika
Genel

Kariye Camii'nde 79 yıl aradan sonra ilk bayram namazı kılındı

Fatih'te bulunan ve İstanbul'un fethinin ardından camiye çevrilen Kariye Camii 79 yıl aradan sonra ibadete açıldı. Kariye Camii'nde bugün ilk bayram namazı vatandaşların katılımıyla kılındı.

16.06.2024 08:17

Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetinde olan ve 21 Ağustos 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile cami statüsüne çevrilen ve 79 yıl aradan sonra ibadete açılan Fatih'te bulunan Kariye Camiinde bugün ilk bayram namazı kılındı. Çevre ilçelerden 79 yıl sonra Kariye Camii'nde ilk bayram namazını kılmak isteyen vatandaşlar erken saatlerde camiye geldi. Vatandaşlar camiyi doldururken bayram namazı için gelen ve dışarıda kalan kalabalık hasır üstünde namazını kıldı.

"BİR İLKE ŞAHİTLİK ETMEK İÇİN YENİBOSNA'DAN GELDİM"

Böyle bir ilke şahit olmak için Yenibosna'dan geldiğini söyleyen Yasir Emir Gümüş, "Kariye Camii'nde ilk kez bayram namazı kılınacak. Bayram namazı olmasından dolayı hoş bir atmosfer var burada. Camii de çok hoş. Herkese hayırlı bayramlar diliyorum. Tadilattan sonra ilk kez hem Kariye Camii'ni görmek hem de böyle bir ilke şahitlik etmek için Yenibosna'dan geldim" diye konuştu.

Kariye Camii'nde 79 yıl aradan sonra ilk bayram namazı kılındı

"OSMANLI DÖNEMİ'NDEN BU YANA EN KALABALIK BAYRAM NAMAZI OLACAK"

Yine bayram namazı için Kariye Camii'ne gelen Yaşar Çukurlu ise, "79 yıl sonra ilk defa hayırlısıyla bayram namazı kılacağız. Allah hepimizin namazını kabul etsin. Bütün Müslümanların bayramını kutluyorum" dedi. Osmanlı Dönemi'nden bu yana en kalabalık bayram namazı olacağını söyleyen Kader Ali Çayır, "79 yıl sonra ilk defa burada bayram namazı kılınacak. Hem Kariye Camii'nin İstanbul için önemi hem de bayramın önemini de göz önüne aldığımızda bugün iyi olacağını düşünüyorum. Burada büyük ihtimalle Osmanlı Dönemi'nden bu yana en kalabalık bayram namazı olacak. İnşallah camiyi doldururuz" şeklinde konuştu.

Kariye Camii'nde 79 yıl aradan sonra ilk bayram namazı kılındı
Kariye Camii'nde 79 yıl aradan sonra ilk bayram namazı kılındı
Kariye Camii'nde 79 yıl aradan sonra ilk bayram namazı kılındı
Kariye Camii\'nde 79 yıl aradan sonra ilk bayram namazı kılındı
Kaynak: İHA

Son Dakika Genel Kariye Camii'nde 79 yıl aradan sonra ilk bayram namazı kılındı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (8)

 • Rojhat korkmaz: Way bee ne önemli habermiş böyle.. burası ibadete açıldıya artık ekonomi sıkıntımız kalmaz 17 80 Yanıtla
  GARİP DERVİŞ: sen gidip ekomi haberlerine baksana burda ne işin var 31 5 Selçuk SEFEROĞLU: bak kardeşim ekonomi hesabını başka mevzularda yap ahirete giderken yanlış yorumlarla amel defterini karartma 23 5
 • Cihan Ramazan: İşte böyle böyle ekonomimiz düzelecek inşaallah. 12 48 Yanıtla
 • Fatma İlhan: maşaallah Rabbim daha nice kapalı olan camileri açma nasibini bu ümmete nasip etsin amin 41 9 Yanıtla
 • Şahin Zorlu: Aman aman ne şerref 8 35 Yanıtla
  Türker Karaarslan: Şerefi olana şeref verir.. 26 5
 • Burhan yüksel: Allah bizi herşeyi para zannedip Allah'a değilde PARAYA iman edenlerden etmesin. AMİN 25 4 Yanıtla

Advertisement