ABD'nin 40 adet F-16 için teklif mektubu Milli Savunma Bakanlığı'na ulaştı - Son Dakika
Güncel

ABD'nin 40 adet F-16 için teklif mektubu Milli Savunma Bakanlığı'na ulaştı

ABD'den alınacak F-16'larla ilgili Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ABD tarafından gönderilen "Taslak Teklif ve Kabul Mektupları"nın bakanlığa ulaştığı, ilgili birimlerin inceleme ve değerlendirmelere başladığı belirtildi.

29.02.2024 12:02  Güncelleme: 12:54
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ABD'den alınacak F-16'larla ilgili Milli Savunma Bakanlığı'ndan yeni bir bilgilendirme yapıldı. 40 yeni F-16 Blok-70 tedariki ve mevcut 79 F-16'nın modernize edilmesi için ABD tarafından gönderilen "Taslak Teklif ve Kabul Mektupları"nın bakanlığa ulaştığı, inceleme ve değerlendirmelere başlandığı bildirildi.

F-16 ALIM SÜRECİ: TEKLİF VE MEKTUP BAKANLIĞIMIZA ULAŞTI

MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, bakanlıkta düzenlediği basın bilgilendirme toplantısında, ABD'den F-16 Blok-70 Viper savaş uçağı tedarik sürecine ilişkin şunları söyledi:

"Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyaçları doğrultusunda, 40 adet yeni F-16 Blok-70'in tedariki, mevcut 79 adet F-16'nın ise modernize edilmesi ile bunlara ait mühimmat, malzeme ve teçhizatı içeren talebimize ilişkin ABD tarafından gönderilen 'Taslak Teklif ve Kabul Mektupları' Bakanlığımıza ulaşmıştır. İlgili birimlerimiz gerekli inceleme ve değerlendirmelere başlamıştır."

1 OCAK'TAN İTİBAREN 483 TERÖRİST ETKİSİZ

Aktürk, terör örgütlerine karşı yürütülen operasyonlarla Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyi dahil son bir haftada 25 teröristin etkisiz hale getirildiğini, 1 Ocak 2024'ten bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısının ise 193'ü Irak'ın kuzeyi, 290'ı Suriye'nin kuzeyinde olmak üzere 483'e ulaştığını söyledi.

Halihazırda üs bölgelerinde ve hudutlarda zorlu iklim ve arazi şartlarında görev yapan Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörle mücadelesine tek bir terörist kalmayıncaya kadar devam edeceğini vurgulayan Aktürk, FETÖ ile mücadelenin de yeni bilgi, belge ve veriler ışığında kararlılıkla sürdürüleceğini ifade etti.

Aktürk ayrıca Suriye'de istikrarın bir an önce tesis edilmesi, Suriyelilerin emniyetli bir ortama geri dönüşleri ve normalleşmenin sağlanmasına yönelik çalışmalara da devam edildiğini bildirdi.

30 BİN KİŞİNİN YASA DIŞI GEÇMESİ ENGELLENDİ

Tuğamiral Aktürk, sınırlardan son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 4'ü terör örgütü mensubu 101 kişinin yakalandığını, 2 bin 384 kişinin ise sınırı geçemeden engellendiğini bildirdi.

Aktürk, "Böylelikle, 1 Ocak'tan bugüne kadar hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 1448'e yükselmiştir. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 30 bin 15 olmuştur." dedi.

Tuğamiral Aktürk ayrıca, milli mesele olan Kıbrıs, "iki devlet, tek millet" anlayışı ile beraber olunan Azerbaycan, tarihi ve kültürel bağlar olan Balkanlar ile dostluk ve kardeşlik ilişkileri bulunan Libya ve Somali başta olmak üzere birçok coğrafyada kardeş, dost ve müttefik ülkelerin haklı davalarına destek olmaya devam edildiğini de söyledi.

İsrail saldırılarını sürdürdüğü müddetçe, bölgesel ve küresel barışa yönelik tehditlerin de arttığına vurgu yapan Aktürk, hem bölgesel hem de uluslararası istikrar için, Gazze'de koşulsuz ve kalıcı ateşkes ilan edilmesinin kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

MALAMAN DENİZ MAYINI ENVANTERE GİRİYOR

Aktürk, TÜBİTAK kaynaklı başlatılan ve Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri A.Ş. ana yükleniciliğinde devam eden MALAMAN mayınının tam ölçekli patlatma provasının geçen hafta içerisinde başarıyla gerçekleştirildiğini, "MALAMAN Deniz Mayını"nın Deniz Kuvvetleri envanterine girmesiyle bu konudaki dışa bağımlılığın da sona ereceğini söyledi.

Bakanlığa bağlı ASFAT ana yükleniciliğinde yürütülen Açık Deniz Karakol Gemileri Projesi'nin ilk gemisi "TCG AKHİSAR"ın denize inişi sonrası, önemli bir aşama olan havuzlama sürecinin 23 Şubat'ta tamamlandığını da aktaran Aktürk, Strong Bosses tarafından düzenlenen "İnovasyon ve Başarı Ödülleri" yarışmasında ödüle layık görülen İstanbul Tersanesi Komutanlığını ve personelini kutladı.

ABD\'nin 40 adet F-16 için teklif mektubu Milli Savunma Bakanlığı\'na ulaştı

Son Dakika Güncel ABD'nin 40 adet F-16 için teklif mektubu Milli Savunma Bakanlığı'na ulaştı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (9)

  • ilginc1i Ay Yıldız Tim: Kendi uçağımızı üreteceksek F16 gibi eski uçakları alma amacımız nedir? Alıp birde modernize etmek için bir dünya para harcayacağız, gerçekten ilginç. Amaç olarak şu doğan görünümlü şahin.. 40 56 Yanıtla
  • Cuma Köse: 2028 kadar Kaan test uçuşu bitmeyecek ve teslim edilmiyicek o ara elinde eski model uçak ile idare etmen gerekiyor F16 blok 70 Fransız rafal uçağı ile aynı güve sahip onun için Kaan gelene kadar gök vatananda kan kaybetmeyemiz gerekiyor bilmem anlatabildimmi.? 46 15 Yanıtla Mustafa Akhan: 4 yıllığına alınmıyor bunlar 40 yıl kullanılır 2 0
  • ali veli: ilginc1i Ay Yıldız Tim tam chp zıhnıyetı en az 5 yıl sureç var yenı ucak uretmek için bılmem anlatabıldımmı 15 9 Yanıtla
  • bülent C.: arkadaşlar , avrupa semaları hava savunma sistemleri bu yunanistan dada var , f16 lara kitlenmiyor. bu hava savunma sistemi israildede var. pilot yetiştiriyoruz ama uçak yok bu 40 adet uçak 2028 yılına kadar idare edecek artık bizi. 2028 sonrası inşallah kaan ile yola devam . başka bilgi ise s400 hava savunma sistemleri f16 lara kitlenebiliyor. 16 7 Yanıtla bülent C.: bu arada f35 test sürecinin bitimi ve uçması 20 yıl sürmüş. biz ise kaan milli uçağımıza 2016 yılından bu yana çalışıyoruz. gecen sene görücüye çıktı. bizimki 12 yılda bitmiş ve teslim olacak inşallah 2028 de. 9 4
  • Nok Ta: Günlerce KAAN KAAN dediğiniz. F16'ya ne gerek. Kendimi uçağımızı yapmamışmıydık. Çoğaltın işte. 2 9 Yanıtla
  • salihb: modifiye araçlar gibi düşünebilirsiniz. araç 1980 model olsada mekanik modifiyesi ne kadar iyiyse o kadar iyisindir. 9 0 Yanıtla
  • astragan: işlerine geleni vatsaptan yolluyolardır :) 7 0 Yanıtla

Advertisement