Ahi Evran konulu Tiyatro ve Senaryo Eseri Yarışması - - Son Dakika
Güncel

Ahi Evran konulu Tiyatro ve Senaryo Eseri Yarışması -

"Uluslararası Ahilik ve Ahi Evran Konulu Tiyatro ve Senaryo Eseri Yarışması"nın sonuçları açıklandı.

09.09.2014 19:16
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

"Uluslararası Ahilik ve Ahi Evran Konulu Tiyatro ve Senaryo Eseri Yarışması"nın sonuçları açıklandı.

Ahi Evran Üniversitesi Ahilik Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Kazım Ceylan, Araştırma Merkezinde düzenlendiği basın toplantısında, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürlüğü ile Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği'nin (İLESAM) katkıları ile düzenlenen yarışmaya film senaryosu dalında 54, tiyatroda ise 41 olmak üzere toplam 95 eserin katıldığını kaydetti.

Dereceye girenlerin ödüllerinin Ahilik Kutlamaları Merkez Yürütme Kurulu tarafından karşılanacağını ifade eden Ceylan, şunları kaydetti:

"Ahilik, bilindiği üzere sadece bir esnaf teşkilatlanması değil, aynı zamanda bir devlet ve hayat felsefesidir. Medeniyetimizin, milli karakterimizin ve ahlakımızın oluşmasındaki en önemli faktörlerdendir. Osmanlı'yı kapitalist sistem olmaktan kurtaran dünyevi ve uhrevi bir sistemdir. Ahilikte insanlar karda değil hayırda yarışmışlardır. İşte Türk-İslam medeniyetinin en önemli kuruluşlarından olan Ahiliği, uluslararası alanda yeniden bir medeniyet hareketi olarak insanlığın idrakine sunmak; özellikle genç nesillerin Ahiliği anlayıp benimsemelerini sağlamak, kültür-sanat yoluyla ve sinema-tiyatro diliyle ahiliğin geniş kitlelerce de öğrenilmesini sağlamak amacıyla böyle bir yarışma düzenlenmiştir."

Ceylan, senarist-yönetmen Osman Sınav başkanlığındaki jüride, kendisinin yanı sıra oyuncu-yönetmen Ahmet Yenilmez, Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürü Cem Erkul, yazar Emine Işınsu Öksüz, sinema eleştirmeni İhsan Kabil, İLESAM Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Prof. Dr. Nurullah Çetin, Doç. Dr. Rıdvan Şentürk ve Yönetmen Taha Feyizli'nin yer aldığını kaydetti.

Ceylan, yarışmada ödüle layık görülen eserleri ve sahiplerini şöyle sıraladı:

"Senaryo yarışmasında 1. Yaşar Bedri Özdemir 'in "Ahi" adlı eseri (30 bin lira), 2. A. Kadir Bozkurt'un eseri 'Göç Yolu Anadolu' (20 bin lira), 3. Mesut Coşkun'un 'Ahi Evran' isimli eseri (10 bin lira), 1. mansiyon ödülü Selfet Aydemir'in 'Ejderin Kalbi' (5 bin lira), 2. mansiyon ödülü Mustafa Köksal'ın Evren'in '(Evran'ın) Oyunu Akılar' (5 bin lira).

Tiyatro yarışmasında ise birinciliğe layık bir eser bulamadık. 2. Naci Taner Büyükarman'ın eseri 'Ahiler Zamanı' (20 bin lira), 3. Şirin Gökben Aktemur Toprak'ın 'Minyatür' isimli eseri (10 bin lira), 1. mansiyon ödülü Ufuk Cengiz'in eseri 'Üç Evren' (5 bin lira) , 2. mansiyon ödülü Kadir Bozkurt'un eseri 'Yol Atası Ahi Evran.' (5 bin lira)"

Ceylan, dereceye giren senaryo ve tiyatro sahiplerinin ödüllerinin 22-28 Eylül tarihlerinde Kırşehir'de gerçekleştirilecek "Ahilik Haftası" etkinliklerinde verileceğini sözlerine ekledi.

Ahi Evran konulu Tiyatro ve Senaryo Eseri Yarışması -
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Ahi Evran konulu Tiyatro ve Senaryo Eseri Yarışması - - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Elazığlı genç bilek güreşçi Türkiye şampiyonu oldu
  11:23 Elazığlı genç bilek güreşçi Türkiye şampiyonu oldu

  Elazığ'da yaşayan 17 yaşındaki Evindar Demirbağ, öğretmeninin yönlendirmesiyle başladığı bilek güreşinde, Türkiye şampiyonluğuna ulaştı. Kaya Karakaya Spor Lisesi'nde beden eğitimi öğretmeni Eyyüp Genç, 2 yıl önce yeteneğini fark ettiği Demirbağ'ı bilek güreşine yönlendirdi. Demirbağ, öğretmeninin yardımıyla kendini geliştirerek Türkiye ikinciliği ve üçüncülüğü elde etti. Son olarak Ordu'da düzenlenen Okullararası Gençler Bilek Güreşi Türkiye Şampiyonası'nda altın madalya kazanan Demirbağ, Avrupa ve dünya şampiyonalarına katılmak istiyor.

 • Bursa'da Dakikalarca Drift Yapan Sürücü Kameraya Yansıdı
  11:22 Bursa'da Dakikalarca Drift Yapan Sürücü Kameraya Yansıdı

  Bursa'da gece saatlerinde boş alan bulan sürücü, fabrika önünde dakikalarca drift attı. O anlar amatör kameraya saniye saniye yansıdı.

 • İskenderun'da 23 Nisan etkinlikleri kapsamında çocuk şenliği düzenlendi
  11:18 İskenderun'da 23 Nisan etkinlikleri kapsamında çocuk şenliği düzenlendi

  Hatay'ın İskenderun ilçesinde, Toplum Gönüllüleri Vakfı Destek Merkezi ile İskenderun Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle İskenderun Teknik Üniversitesi yerleşkesinde çocuk şenliği düzenlendi. Şenlikte, çocuklar için sportif yarışmalar ve eğitsel aktiviteler düzenlendi ve çocuklara çeşitli hediyeler verildi.

 • Çin'in Jiangsu eyaleti dış ticaret hacmini artırdı
  11:16 Çin'in Jiangsu eyaleti dış ticaret hacmini artırdı

  Çin'in doğusunda bulunan Jiangsu eyaleti, 2024 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,1 artışla 1,3 trilyon yuan dış ticaret hacmi bildirdi. İhracat yüzde 7,5 artarken, ithalat yüzde 12 artış gösterdi. Özel işletmeler eyaletin dış ticaretine büyük katkıda bulunarak toplam dış ticaretin yüzde 46,2'sini oluşturdu. Jiangsu'nun ana ihracat kalemleri ise mekanik ve elektrikli ürünler oldu.

 • Muğla'da Yaralı Bulunan Deniz Kaplumbağası Tuba'dan 3 Aydır Sinyal Alınamıyor
  11:15 Muğla'da Yaralı Bulunan Deniz Kaplumbağası Tuba'dan 3 Aydır Sinyal Alınamıyor

  Muğla'da 2019'da yaralı bulunan ve tedavisinin ardından denize bırakılan deniz kaplumbağası Tuba'dan, takip donanımının pili bittiği için 3 aydır sinyal alınamıyor. Tuba'nın Malta kıyılarından Türkiye'ye yöneldiği ve mayısta Dalyan'da yuva yapmasının beklenildiği belirtildi.

 • Van'ın Çatak ilçesindeki Kanisipi Şelalesi ilkbaharda ziyaretçilerini ağırlıyor
  11:14 Van'ın Çatak ilçesindeki Kanisipi Şelalesi ilkbaharda ziyaretçilerini ağırlıyor

  Van'ın Çatak ilçesinde bulunan Kanisipi Şelalesi, ilkbahar mevsiminde karların erimesi ve yağışların etkisiyle daha coşkulu bir şekilde akıyor. Ziyaretçiler, kayalıkların arasından akan suyun güzelliğini cep telefonlarıyla görüntülüyor. Şelaleyi görmeye gelenler, eşsiz manzarasından etkileniyor ve tekrar gelmeyi planlıyor.

 • İzmir'de ATV Polis Timleri Sahil Bandında Huzur ve Güveni Sağlıyor
  11:14 İzmir'de ATV Polis Timleri Sahil Bandında Huzur ve Güveni Sağlıyor

  İzmir İl Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki ATV Polis Timleri, sahil bandındaki devriyeleriyle huzur ve güveni tesis ediyor. Kentte Aralık 2023'te emniyet müdürlüğü envanterine dahil edilen 20 ATV aracı, Karşıyaka, Bayraklı, Konak ve Balçova'daki sahil bandında görevli polislerce kullanılıyor. Mülakat ve eğitimin ardından 600 polisin arasında seçilen 30'u kadın 60 polis, kıyı şeridindeki park ve yeşil alanlarda devriye görevini icra ediyor. Genel Bilgi Taraması yapan ATV Polis Timleri, caydırıcı polisiye tedbirler alarak huzur ve güveni sağlıyor. Konak İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Balıkçıoğlu, ATV Polis Timlerinin sahaya çıkmasının ardından sahil bandındaki asayiş olaylarının yüzde 75 azaldığını söyledi.

 • Bülent Ersoy Bodrum'da tatilde
  11:14 Bülent Ersoy Bodrum'da tatilde

  Türk Sanat Müziği'nin 'Diva'sı olarak adlandırılan Bülent Ersoy, Bodrum'a tatile geldi ve Bodrum Belediye Başkanı Tamer Mandalinci ile sürpriz bir karşılaşma yaşadı.

 • Cyrano Rock, Şişli Tiyatrosu'nda seyirciyle buluştu
  11:13 Cyrano Rock, Şişli Tiyatrosu'nda seyirciyle buluştu

  Fransız şair ve oyun yazarı Edmond Rostand'ın ünlü eseri Cyrano de Bergerac'tan esinlenerek Tiyatro Keyfi tarafından sahneye uyarlanan Cyrano Rock oyunu, Şişli Tiyatrosu'nda seyirciyle buluştu. Oyunun yönetmeni ve başrol oyuncusu Kemal Başar, Rostand'ın eserinde dönemin Paris'inin içinde bulunduğu durumu resmettiğini belirtti. Oyun, hayata dik durmak ve namuslu olmak adına bir manifesto niteliği taşıyor. Türk tiyatrosunun temel yapı taşı olan orta oyunu unsurlarından yola çıkarak modern bir örnek olan Cyrano Rock, minimalist ama görkemli yapısıyla dünya genelinde sergilenecek. Oyun, Hakkı Ergök'ün yazdığı oyun, 31 Mayıs'a kadar tiyatroseverlerle buluşmaya devam edecek.

 • Selçuklu Fen Lisesi'ne Kapalı Spor Salonu ve Suni Çim Saha Yapılıyor
  11:11 Selçuklu Fen Lisesi'ne Kapalı Spor Salonu ve Suni Çim Saha Yapılıyor

  Konya'nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesi tarafından Selçuklu Fen Lisesi'ne kazandırılacak olan kapalı spor salonu ve suni çim sahanın yapımı devam ediyor. Selçuklu Belediyesi, eğitime ve gençliğe olan desteğini göstermek amacıyla okullara kapalı spor salonları ve suni çim sahalar kazandırmaya devam ediyor. Selçuklu Fen Lisesi Kapalı Spor Salonu ve Suni Çim Saha projesi kapsamında inşaat çalışmaları hızla ilerliyor.


Advertisement