Anadolu'nun halı kültürünü ayakta tutmaya çalışıyorlar - Son Dakika
Güncel

Anadolu'nun halı kültürünü ayakta tutmaya çalışıyorlar

Anadolu'nun halı kültürünü ayakta tutmaya çalışıyorlar -Bünyamin ve Mustafa Çiçek kardeşler tarihi halıların onarımını yaparak teknolojik ürünlere direnmesini sağlıyor Niğde'de, baba mesleği olan halı ve kilim tamirciliği yapan Bünyamin ve Mustafa Çiçek kardeşler asırlık halıları yeniden...

17.12.2020 13:02  Güncelleme: 14:00
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Anadolu'nun halı kültürünü ayakta tutmaya çalışıyorlar

-Bünyamin ve Mustafa Çiçek kardeşler tarihi halıların onarımını yaparak teknolojik ürünlere direnmesini sağlıyor

NİĞDE - Niğde'de, baba mesleği olan halı ve kilim tamirciliği yapan Bünyamin ve Mustafa Çiçek kardeşler asırlık halıları yeniden kullanılır hale getiriyor.

Merkez Uzun Sokakta iki kardeş çocukluklarından beri halı ve kilimleri yeniliyor. Aynı zamanda eski ve değerli halıların ticaretini de yapan kardeşler, el dokumacılığının yeniden hayat bulması gerektiğini söylediler.

Mustafa Çiçek, "Bu halılardan dokunmuyor. Bize gönderilen halı ve kilimin bir şekilde bakımını yaptırıp topluma kazandırıyoruz. İmalat ve dokuma kalmadı. Bir imalatı yaptırabilmek için şimdi ki değerde ki 5 katı harcamamız lazım ki o yüksek rakamlara halıları satmamız mümkün değil. Topluma kazandırdıklarımızı bu işe meraklı olan kişilere satıyoruz. Eskiden anamın babamın dokuduğu halılar deyip alanlar var. Bu halılar Kayseri, Niğde'den, Ereğli Karapınar genelde İç Anadolu bölgesinde üretilen Anadolu halısı olarak tabir ettiğimiz halılardır. Ülkemizde bu güzellikte halılar çok zor bulunuyor. Bulmak zor olduğu gibi üretimi de çok zor. Şimdiki gençlerimiz bu işe gönül vermiyor. Teknoloji ürünlerine gönül veriyor. Bu bir kültür ürünüdür. Eğer benim aklımda ki gibi bilseler bu halıların hem maddi hem de manevi değeri artar" dedi

"El dokuması halıcılığı maalesef unutulmaya yüz tutmuş el sanatımızdır" diyen Bünyamin Çiçek ise : "El dokuması halıcılığı maalesef unutulmaya yüz tutmuş el sanatımızdır. Dokumacılık bitti. Bu halıları şu anda dokumuyorlar. Bu el sanatı kuzu yününden yapılan halı ve kilimlerdir. Kuzu yünü tamamen sağlıktır. Eski naylon makine halıları tamamen hastalık yapar. Bunun üzerine bastığınız zaman insanın stresini alır, enerji verir. Eskiden olmayan ev yoktu. Niğde'nin yüzde 95 köyünde her evde birer halı dokuma tezgahı vardı. Şimdi maalesef bin de bir denecek kadar azdır. Niğde'de 100 150 yıllık halı bulunuyor. Bir zamanlar camiden topladılar. Biz cami malı almadığımız için almadık. Satışları toptan ve perakende olarak yapıyoruz"

Anadolu\'nun halı kültürünü ayakta tutmaya çalışıyorlar
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Anadolu'nun halı kültürünü ayakta tutmaya çalışıyorlar - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Muğla'nın Datça ilçesinde 4.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi
  09:48 Muğla'nın Datça ilçesinde 4.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi

  Muğla'nın Datça ilçesinde 4.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Saat 09.06'daki deprem 6.39 kilometre derinlikte gerçekleşti.

 • Bursa'da Otobanda Ters Şeritte İlerleyen Taksiyle Kaza Anı
  09:45 Bursa'da Otobanda Ters Şeritte İlerleyen Taksiyle Kaza Anı

  Bursa'da otobanda son sürat seyreden bir otomobilin karşısına ters şeritte ilerleyen bir taksi çıktı. Sürücü, saniye saniye amatör kameraya yansıyan korku dolu anlarda faciayı önlemek için son anda manevra yaparak kazadan kıl payı kurtuldu.

 • İznik'teki şifa suyu için yüzlerce kilometre yol geliyorlar
  09:44 İznik'teki şifa suyu için yüzlerce kilometre yol geliyorlar

  Bursa'nın İznik ilçesindeki Karatekin köyünde, çeşmelerden akan suyun şeker hastalığına iyi geldiğini duyanlar yüzlerce kilometre yol yaparak su doldurmaya geliyor. İddialara göre, suyun içerisindeki bor miktarı fazla çıkıyor ve şeker hastalarına fayda sağlıyor. Türkiye'nin dört bir yanından gelen vatandaşlar, bidonlarla su doldurup geri dönüyor.

 • Azimle ve özenle seçilen maydanoz da zorlu hasat
  09:43 Azimle ve özenle seçilen maydanoz da zorlu hasat

  Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde başlayan maydanoz hasadı, bölgede yaz sonuna kadar devam edecek. Günde ortala bin 500 TL yevmiye alan Diyarbakırlı işçiler, zorlu koşullar altında günde ortalama 4 dönüm arazi hasat ediyor.

 • Bursa'da Motosikletli Gençlerin Tehlikeli Hareketleri
  09:43 Bursa'da Motosikletli Gençlerin Tehlikeli Hareketleri

  Bursa Mudanya Yolu üzerinde anayola çıkan motosikletli gençler, yaptıkları tehlikeli hareketlerle yürekleri ağza getirdi. Bir sürücü bacak bacak üzerine atarak ilerlerken, diğeri ise motosikleti yatarak kullandı. Bu tehlikeli anlar ise kameraya anbean yansıdı.


Advertisement