Avrupa Parlamentosunda Gazze'deki Soykırımın Hukuki ve Siyasi Sonuçları Tartışıldı - Son Dakika
Güncel

Avrupa Parlamentosunda Gazze'deki Soykırımın Hukuki ve Siyasi Sonuçları Tartışıldı

Avrupa Parlamentosunda Gazze\'deki Soykırımın Hukuki ve Siyasi Sonuçları Tartışıldı

Avrupa Parlamentosunda düzenlenen etkinlikte, Gazze'deki soykırım nitelemesinin hukuki ve siyasi sonuçları ele alındı. Panelde, insan hakları uzmanları ve aktivistler, İsrail'in Gazze'deki eylemlerini kınayarak uluslararası dayanışmanın önemine vurgu yaptı. Ayrıca, Avrupa hükümetlerine İsrail'e baskı yapma çağrısı yapıldı ve Filistin devletinin tanınması talep edildi.

22.02.2024 16:23
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Avrupa Parlamentosunda (AP) Yeşiller Grubunun ev sahipliğinde Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH) tarafından " Gazze: Soykırım nitelemesinin hukuki ve siyasi sonuçları" etkinliği düzenlendi.

Ramallah merkezli "Al-Haq" insan hakları örgütüne bağlı hukuk araştırmacısı Maha Abdallah ve FIDH hukuk danışmanlarından Yosra Frawes'in moderatörlüğünde yapılan etkinliğe, Yeşiller Grubundan Fransız Milletvekili Mounir Satouri, Güney Afrika'nın Lahey Büyükelçisi Vusi Madonsela, Güney Afrikalı avukat ve insan hakları uzmanı Kayan Leung, FIDH Başkan Yardımcısı avukat Alexis Deswaef, Uluslararası ceza hukuku ve insan hakları uzmanı Savcı Johann Soufi, eski Belçika Federal Parlamentosu Milletvekili ve Senatörü Simone Susskind konuşmacı olarak katıldı.

Milletvekili Satouri, AP'de hala Gazze'de olanları İsrail'in kendini savunma hakkı çerçevesinde gören milletvekillerinin olmasını eleştirerek, "Düşünebiliyor musunuz? Bunu Avrupa'yı temsil eden insanlar söylüyor. Böyle bir ortamdayız." dedi.

Haziranda yapılacak AP seçimlerine değinen Satouri, Avrupalı seçmenin bu kez her zamankinden farklı bir seçim yapacağını söyledi.

Satouri, AB ile İsrail arasındaki Ortaklık Anlaşması'nın iptal edilmesi gerektiğini vurguladı.

Güney Afrika'nın Filistin halkıyla dayanışması

Güney Afrikalı Büyükelçi Madonsela da ülkesinin apartheid deneyimi nedeniyle Filistinlilerin maruz kaldığı ihlalleri "vicdani bir borç" olarak Uluslararası Adalet Divanına (UAD) götürdüğünü belirtti.

Madonsela, başvurularının ardından İsrail'in tavrında bir şey değişmediğini, aksine saldırıların artarak devam ettiğini ifade ederek, "Bu da soykırım yapma niyeti olduğunu gösterir." dedi.

Büyükelçi, Arap ülkelerini ellerinde araçlar olmasına rağmen Batı'ya baskı uygulamadıkları için eleştirdi.

İlk aşamada Filistin'i devlet olarak tanıma önerisi

Susskind de Belçika Federal Parlamentosunun 2015'te Filistin'in devlet olarak tanınması çağrısında bulunan bir kararı onayladığını hatırlatarak, Belçika'nın bu kararın arkasında durması gerektiğini söyledi.

Belçikalı eski siyasetçi Susskind, Avrupa ülkelerinin tümüne ilk aşama olarak Filistin devletinin tanımaları çağrısı yaptı.

Avrupa hükümetlerine baskı yapma çağrısı

FIDH Başkan Yardımcısı Deswaef, 116 ülkeden 188 kuruluşla çalıştıklarını belirterek, "Zor şartlar altında çalışıyoruz. Suçlar hakkında bilgi toplamaya çalışıyoruz." dedi.

Gazze'de olanların "açıkça soykırım" olduğunu belirten Deswaef, bilinen diğer soykırımlardan çok daha fazla sivil, kadın ve çocuğun öldüğüne dikkati çekti.

Deswaef, AP'ye İsrail'i kınayarak eyleme geçme, İsrail'e silah ve mühimmat satışını durdurma konusunda hükümetlerine baskı yapma çağrısında bulundu.

Uluslararası dayanışmanın önemi

Avukat Leung da Güney Afrikalı bir insan hakları savunucusu olarak uluslararası dayanışmanın bu gibi durumlarda çok etkili olduğunu vurgulamak istediğini söyledi.

Uluslararası ceza hukuku ve insan hakları uzmanı Savcı Soufi de 1948 Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi gereği İsrail'in Gazze'deki eylemlerinin soykırım olduğunun kabul edilmesinin bir sorumluluk olduğunun altını çizdi.

Soufi, nihai karar mercisinin devletler olması nedeniyle uluslararası hukukun kendisini mesleki kariyeri boyunca hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

Bu durumun eylemsizliğe bir mazeret olmaması gerektiğini savunan Soufi, halkın ve temsilcilerinin boykot ve gösterilerle seferber olması gerektiğini kaydetti.

Geniş katılımla yapılan panelin sonunda Filistin'e destek sloganları atıldı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Avrupa Parlamentosunda Gazze'deki Soykırımın Hukuki ve Siyasi Sonuçları Tartışıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rüzgar Elektrik Santrali ve Hidroelektrik Santral için acele kamulaştırma kararı
  10:39 Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rüzgar Elektrik Santrali ve Hidroelektrik Santral için acele kamulaştırma kararı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Türkiye'nin birçok noktasında Rüzgar Elektrik Santrali (RES) ve Hidroelektrik Santral (HES) yapımı için acele kamulaştırma kararı verildi. İzmir ve Yalova'da bulunan bazı alanlar, teknoloji geliştirme bölgesi olarak belirlendi. Şırnak, Kütahya, Van, Kırıkkale, Tekirdağ, Bitlis, İzmir, Manisa, Elazığ, Karaman, Sivas, Yozgat ve Diyarbakır'da da çeşitli alanlarda acele kamulaştırma kararları alındı.

 • 59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu başlıyor
  10:38 59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu başlıyor

  Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı destekleriyle 21-28 Nisan 2024 tarihleri arasında düzenlenecek olan 59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu (Tour of Türkiye) heyecanı başladı. Turun 3 etabı Muğla'da gerçekleşecek.

 • Aydın'da fabrikada çalışan işçilere kadın yönelik şiddet konusunda bilgilendirme yapıldı
  10:36 Aydın'da fabrikada çalışan işçilere kadın yönelik şiddet konusunda bilgilendirme yapıldı

  Aydın'ın Çine ilçesinde bulunan bir fıstık fabrikasını ziyaret eden jandarma ekipleri, fabrikada çalışan kadın ve erkeklerle bir araya gelerek 6284 Sayılı Kanun, KADES Uygulaması, Elektronik Kelepçe gibi konularda bilgilendirme faaliyeti gerçekleştirdi. Ayrıca kadınların telefonlarına KADES uygulaması indirilerek, uygulamanın tanıtımı yapıldı. Aydın İl Jandarma Komutanlığı, kadınların huzuru ve güveni için sosyal sorumluluk faaliyetlerine devam edeceğini belirtti.

 • 150 Yıllık Tarihi Konak Restore Edildi
  10:35 150 Yıllık Tarihi Konak Restore Edildi

  Rize'nin Güneysu ilçesinde bulunan 150 yıllık Topçuoğlu Konağı, restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla ziyaretçilere açıldı. Konak, aslına uygun bir şekilde restore edilerek turizme kazandırıldı.

 • OMÜ Vezirköprü MYO Ormancılık Bölümü öğrencileri arazi gezisinde
  10:34 OMÜ Vezirköprü MYO Ormancılık Bölümü öğrencileri arazi gezisinde

  OMÜ Vezirköprü MYO Ormancılık Bölümü ikinci sınıf öğrencileri, arazi tatbikatı uygulamaları dersi kapsamında Vezirköprü ormanlarında arazi gezisi gerçekleştirdi. Gezi sırasında öğrencilere orman yangınları, zararlılarla mücadele, tohum bahçesi ve yangın emniyeti hakkında bilgi verildi. Ayrıca gözetleme kulesi ve orman depoları da ziyaret edildi.

 • Samsun'da Narkotik Operasyonunda Gözaltına Alınan Şüpheliler Serbest Bırakıldı
  10:33 Samsun'da Narkotik Operasyonunda Gözaltına Alınan Şüpheliler Serbest Bırakıldı

  Samsun'un Alaçam ilçesinde yapılan Narkotik Vaka Analiz Sistemi (NARVAS) uygulamasında gözaltına alınan 2 şüpheli, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Polis ekipleri, gerçekleştirdikleri asayiş ve trafik uygulamasında bir araçta ve araçta bulunanların üzerinde 250 gram sentetik uyuşturucu ele geçirdi. Gözaltına alınan şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi ve çıkarıldıkları hakimlikçe adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 • CHP Genel Başkanı Özgür Özel Anıtkabir'i Ziyaret Etti
  10:32 CHP Genel Başkanı Özgür Özel Anıtkabir'i Ziyaret Etti

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve diğer parti yöneticileriyle birlikte Anıtkabir'i ziyaret etti. Özel ve heyet, Atatürk'ün mozolesine çelenk bıraktı ve saygı duruşunda bulundu. Ayrıca, Misak-ı Milli Kulesi'ne geçerek Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladılar.


Advertisement