"Bağımsızlığa giden Yol 20 Yanvar Fotoğraf Sergisi" açıldı - Son Dakika
Güncel

"Bağımsızlığa giden Yol 20 Yanvar Fotoğraf Sergisi" açıldı

İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği (İSTAD) tarafından hazırlanan "Bağımsızlığa giden Yol 20 Yanvar Fotoğraf Sergisi" açıldı.

20.01.2021 18:55  Güncelleme: 19:10
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği (İSTAD) tarafından hazırlanan "Bağımsızlığa giden Yol 20 Yanvar Fotoğraf Sergisi" açıldı.

İSTAD Merkezi'nde gerçekleşen serginin açılışından sonra çevrim içi anma programı düzenlendi.

Etkinlikte konuşan TBMM Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım, Türkiye-Azerbaycan arasındaki kardeşlik, dostluk ve dayanışmanın sarsılmaz bir gücü olduğunu söyledi.

Ayrım, 20 Yanvar'ın, Azerbaycan halkının hem hüzün hem gurur günü olduğunu ifade ederek, "Vatan mücadelesinde 2 bin 800'den fazla şehit verilmiştir, onlara Allah'tan rahmet diliyorum. Vatan toprağı kanla sulanmıştır. Azerbaycan askeri kendi topraklarını maalesef bir kez daha kanla sulayarak almıştır. 20 Yanvar olayları, bu bağlamda bağımsızlığa giden ilk adımdır ve yüreklerde bağımsızlık ateşinin yanmasıdır. Biz, 20 Ocak olaylarını ve Sovyetlerin yaptıklarını asla unutmayacağız." diye konuştu.

Türkiye ve Azerbaycan'ın amacının, bu coğrafyadaki barışı tahsis etmek olduğunu vurgulayan Ayrım, şunları kaydetti:

"Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya ile imzalanan anlaşmada çok önemli olan dokuzuncu madde vardır. Bu madde, Nahçıvan Koridoru'nun açılmasını öngörüyor. İnşallah önümüzdeki günlerde bu koridor da açıldığı zaman bizler, Türk dünyasına artık çok daha rahat bir şekilde ulaşacağız ve bölgede ekonominin canlandırılmasını, sınırların açılmasını, insanların birbiriyle ticaret yapmasını ve komşuluk ilişkilerini geliştirmesini daha yakinen göreceğiz. Yeter ki insanoğlu olarak bütün bu olaylardan ders çıkarmasını bilelim."

Azerbaycan'ın 20 Yanvar olaylarının ardından bağımsızlığını ilan ettiğini hatırlatan Ayrım, "Sovyetleri Birliği'ndeki yaklaşık 15 devlet de ardı sıra bağımsızlıklarını ilan etti. Türkiye Cumhuriyeti Devleti de bağımsızlığını ilan eden devletleri tanıdı ama ilk önce Azerbaycan'ı tanıdı. Bu nedenle ben, 'Yaşasın Azerbaycan, yaşasın Türkiye' diyorum. Her türlü desteğini hiç esirgemeden veren değerli Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyorum ve kardeşlik temeli atan 83 milyona sevgi saygılarımı gönderiyorum." ifadelerini kullandı.

"20 Yanvar, Azerbaycan'ın milli kahramanlık günüdür"

İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu da 20 Yanvar'ın Azerbaycan'ın milli kahramanlık günü olduğunu belirtti.

Karakoyunlu, 1918'de şarkın ilk halk cumhuriyeti olarak kurulan Azerbaycan'ın SSCB tarafından 1920 yılında haksız yere işgal edildiğini dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Azerbaycan halkı 70 yıl esarete maruz bırakılmıştır. Bu işgal Azerbaycan halkında bağımsızlık ruhunu asla yok edememiştir. 70 yıl sonra '20 Yanvar Günü' bu esarete son vermiştir. 20 Yanvar, Azerbaycan'ın tarihine kanlı facia olarak yazıldığı gibi 'Milli kahramanlık günü' olarak kaydedilmiştir.

Bağımsızlık isteyen Azerbaycan halkı, SSCB tankları karşısında vücudunu siper etmiş, haksızlık karşısında vatanın bağımsızlığını tüm dünyaya duyurmuştur. Azerbaycan, Ruslar için o kadar önemliydi ki, Azerbaycan'ı kaybetmek istemeyen Ruslar, 62 bin askerle Azerbaycan'a müdahale etmiş, çıkan olaylarda 137 Azerbaycanlı kardeşimiz şehit edilmiş, binlerce kişi yaralanmıştır. Tüm zorluklara rağmen 18 Ekim 1991'de Azerbaycan bağımsızlığını ilan etmiş, bu bağımsızlığı tanıyan ilk ülke Türkiye Cumhuriyeti olmuştur. Bağımsızlık yolunda şehit olan kardeşlerimiz Türk'ün sarsılmaz gücünü tüm dünyaya göstermişlerdir. 70 yıllık esaretin son bulmasına rağmen yıllarca buruk yaşamamıza vesile olan Karabağ işgalinin yakın zamanda son bulması sevincimize sevinç katmıştır. Vatanın bağımsızlığı ve bekası için şehit olan soydaşlarımızı rahmetle ve şükranla anıyoruz."

"Bağımsızlığa giden Yol 20 Yanvar Fotoğraf Sergisi", İSTAD Merkezi'nde 4 gün açık kalacak.

"Bağımsızlığa giden Yol 20 Yanvar Fotoğraf Sergisi" açıldı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 'Bağımsızlığa giden Yol 20 Yanvar Fotoğraf Sergisi' açıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İzmir'de 86 düzensiz göçmen ve 5 şüpheli yakalandı
  03:38 İzmir'de 86 düzensiz göçmen ve 5 şüpheli yakalandı

  İzmir'in Foça ve Seferihisar ilçelerinde Sahil Güvenlik ekipleri tarafından yapılan operasyonlarda, 86 düzensiz göçmen ile göçmen kaçakçısı olduğu değerlendirilen 5 şüpheli yakalandı. Foça açıklarında bir lastik botta yakalanan 14 düzensiz göçmenin yanı sıra, Sahil Güvenlik İnsansız Hava Aracı tarafından tespit edilen başka bir lastik botta da 43 düzensiz göçmen yakalandı. Seferihisar ilçesinde ise karada 29 düzensiz göçmen yakalandı. Göçmenler, işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi.

 • Nur Yoldaş hastaneye kaldırıldı
  03:09 Nur Yoldaş hastaneye kaldırıldı

  Müzisyen Nur Yoldaş, öğleden sonra yürüyüşten dönerken fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Tomografi, EKG ve kan tahlili yapılan Yoldaş'a sonuçlara göre tedavi uygulanacak. Oğlu Tunç Devrim Yoldaş, yanında olduğunu ve hemen ambulansla hastaneye götürdüklerini belirtti. Nur Yoldaş, Sultan-ı Yegah başta olmak üzere birçok şarkısıyla tanınmaktadır.

 • Avrupa Birliği, 35 Bin Gence Ücretsiz Avrupa Turu Düzenleyecek
  02:36 Avrupa Birliği, 35 Bin Gence Ücretsiz Avrupa Turu Düzenleyecek

  Avrupa Birliği Komisyonu, DiscoverEU programı kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da dahil olduğu 35 bin genç için ücretsiz trenle Avrupa turu düzenleyecek. Gençler, 1 Temmuz 2024 ile 30 Eylül 2025 arasında 30 gün boyunca Avrupa'nın birçok kentini ücretsiz dolaşabilecek ve bir indirim kartıyla birlikte birçok avantajdan yararlanabilecek. Başvurular, European Youth Portal üzerinden yapılacak ve başvuruya uygun olan gençlerden 35 bin kişi ücretsiz Avrupa seyahati kazanacak.

 • İsrail'in Bombardımanında 4'ü Çocuk 7 Filistinli Hayatını Kaybetti
  02:13 İsrail'in Bombardımanında 4'ü Çocuk 7 Filistinli Hayatını Kaybetti

  İsrail ordusunun, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentinde bir evi bombalaması sonucu 4'ü çocuk 7 Filistinli hayatını kaybetti. İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana sürdürdüğü saldırılar nedeniyle yaklaşık 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi'nde 1,9 milyon kişi yerinden edildi. Bu Filistinlilerin çoğu, İsrail'in daha önce 'güvenli bölge' olduğunu iddia ettiği Refah kentine sığındı.

 • Bağcılar'da silahlı saldırı: 2 yaralı, şüpheli yakalandı
  02:06 Bağcılar'da silahlı saldırı: 2 yaralı, şüpheli yakalandı

  Bağcılar'da seyir halindeki motosikleti durduran bir şahıs, motosikletteki 2 kişiye ateş açarak kaçtı. Saldırı sonucunda 2 kişi yaralanırken, çevrede bulunan 4 araç da mermi isabet etti. Şüpheli, polis ekiplerinin çalışması sonucu yakalanarak gözaltına alındı.

 • Erzurum Atatürk Üniversitesi Kampüsünde Kavga: 10 Gözaltı, 4 Yaralı
  01:59 Erzurum Atatürk Üniversitesi Kampüsünde Kavga: 10 Gözaltı, 4 Yaralı

  Erzurum Atatürk Üniversitesi kampüsünde iki öğrenci grubu arasında çıkan tartışma kavgaya dönüştü. Çıkan kavgada 4 kişi yaralanırken olayla ilgili olarak 10 kişi gözaltına alındı. Polis ve sağlık ekipleri olay yerine sevk edildi. İl Emniyet Müdürü olayları yerinde inceledi. Soruşturma devam ediyor.

 • Ata eziyet eden kişilere ceza kesildi
  01:57 Ata eziyet eden kişilere ceza kesildi

  Ardahan'ın Göle ilçesinde, ata taşıyabileceğinden fazla yük yükleyerek eziyet eden 2 kişiye 14 bin 432 lira para cezası uygulandı. Göle Cumhuriyet Savcılığı'nın başlattığı tespit ve inceleme sonucunda, şahısların M.K. ve M.T.Ç. olduğu belirlendi. Şüphelilere Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında cezai işlem uygulandı.

 • Gürcistan'da Yabancı Etkinin Şeffaflığı Yasa Tasarısına Karşı Gösteri
  01:53 Gürcistan'da Yabancı Etkinin Şeffaflığı Yasa Tasarısına Karşı Gösteri

  Gürcistan'da iktidardaki Gürcü Hayali Partisi'nin yabancı etkinin şeffaflığı konulu yasa tasarısını tekrar sunmasına karşı düzenlenen protesto gösterisinde 11 kişi gözaltına alındı. Gösteriler, yasa tasarısının parlamentoda görüşülmesine tepki olarak devam ediyor.

 • İki otomobil kavşakta çarpıştı: 4 yaralı
  01:50 İki otomobil kavşakta çarpıştı: 4 yaralı

  Adıyaman'da meydana gelen kaza sonucu, sürücüleri öğrenilemeyen iki otomobil kavşakta çarpıştı. Kazada 4 kişi yaralandı ve Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi. Soruşturma devam ediyor.

 • Samsun'da balkondan düşen çocuk hastanelik oldu
  01:47 Samsun'da balkondan düşen çocuk hastanelik oldu

  Samsun'da birinci kattaki evin balkonundan düşen yabancı uyruklu 2 yaşındaki çocuk hastanelik oldu. Olay, Samsun'un Atakum ilçesi Cumhuriyet Mahallesi'nde meydana geldi. Irak uyruklu Nevin N.M.T.evlerinin birinci katındaki balkondan düştü. Ambulansla özel bir hastaneye kaldırılan çocuk tedavi altına alındı. Çocuğun sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Polis olayla ilgili inceleme başlattı.

 • Artvin'de aç kalan ayılar kayak tesisine dadandı
  01:42 Artvin'de aç kalan ayılar kayak tesisine dadandı

  Artvin'de aç kalan ayılar, Atabarı Kayak Merkezi'ndeki personel ve idari binalara zarar vererek yiyecek aradı. Ayılar, kapıları ve camları kırarak içeride yiyecek aradı ve tesislere maddi hasar verdi. Konuyla ilgili olarak Artvin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü açıklama yaptı ve can güvenliğini tehdit edecek bir durum olmadığını belirtti.

 • Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü'nde Türk fotoğraf sanatçısının sergisi açıldı
  01:38 Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü'nde Türk fotoğraf sanatçısının sergisi açıldı

  Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü, Türk-Macar Kültür Yılı etkinlikleri çerçevesinde Mustafa Dedeoğlu'nun 'İstanbul'dan Anadolu'ya' başlıklı fotoğraf sergisini sanatseverlerle buluşturdu. Sergi, Türkiye'nin zengin kültürel ve doğal manzaralarını gözler önüne seriyor ve 2 Mayıs'a kadar ziyaret edilebilecek.


Advertisement