Bakan Kacır: 'Gençlerimizi bilime ve teknolojiye yönlendiriyoruz' - Son Dakika
Güncel

Bakan Kacır: 'Gençlerimizi bilime ve teknolojiye yönlendiriyoruz'

Bakan Kacır: \'Gençlerimizi bilime ve teknolojiye yönlendiriyoruz\'

Bahçelievler'de 15'nci Bilim Merkezi açıldı. Bahçelievler Belediyesi ve TÜBİTAK işbirliğiyle hayata geçirilen Şule Yüksel Şenler Kütüphanesi ve Bilim Merkezi açıldı. Merkezde Astronomi, Havacılık ve Uzay Bilimleri, Matematik, Doğa Bilimleri, Teknoloji ve Tasarım Atölyeleri gibi pek çok farklı branşta eğitimler verilecek.

02.03.2024 19:58  Güncelleme: 20:07
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bakan Kacır: "Gençlerimizi bilime ve teknolojiye yönlendiriyoruz"

Bahçelievler'de 15'nci Bilim Merkezi açıldı

İSTANBUL - Bahçelievler Belediyesi ve TÜBİTAK işbirliğiyle hayata geçirilen Şule Yüksel Şenler Kütüphanesi ve Bilim Merkezi açıldı.

Bahçelievler Belediyesi ve TÜBİTAK'ın ortaklaşa yaptığı kütüphane ve bilim merkezinin açılışı yapıldı. Bahçelievler'de açılış programına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, İstanbul Valisi Davut Gül, Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır ve TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, vatandaşlar ve davetliler katıldı. Merkezde Astronomi, Havacılık ve Uzay Bilimleri, Matematik, Doğa Bilimleri, Teknoloji ve Tasarım Atölyeleri gibi pek çok farklı branşta eğitimler verilecek.

Programın açılış konuşmasını yapan Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır, "Bahçelievler'de ilkokul, orta okul, lise ve kuran kursu öğrencilerimize 600 TL kırtasiye yardımı yaptık. Amacımız öğrencilerimiz okusun. Üniversite öğrencilerimize de 2 bin 600 TL burs verdik. Bunun nedeni de öğrencilerimiz Türkiye içinde okuyorlar, onlara destek vermek. Özellikle üniversite öğrencilerimiz, yurt dışında stajını yurt dışında kabul ettirenlere gidiş gelişlerinin uçak biletlerini Bahçelievler Belediyesi karşılayacak. Bahçelievler'de ikametli örgün eğitim gören üniversite öğrencilerinin İstanbul Kartını biz karşılayacağız. Aklı fikri sadece İstanbul'da olan bir belediye başkan adayı var. Diğeri Diyarbakır'da, Trabzon'da, Mardin'de, Tunceli'de tüm Türkiye'yi dolaşan bir isim var. Yahu sen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanısın. Hiçbir hizmet almadık. Büyükşehir'in bir sınırı yok, çatı belediye, koordinatör belediyedir. Büyükşehir'den bir bina, bir asfalt, bir hizmet aldınız mı diye sorsanız, almadık arkadaşlar. Allah razı olsun kar için tuz verdiler o da kumlu çıktı" dedi.

"Gençlerimizi bilime ve teknolojiye yönlendiriyoruz"

Gençleri bilime ve teknolojiye yönlendirdiklerini söyleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "Araştırmaları yüksek teknolojili ve katma değerli üretimi destekleyerek gençlerimizi bilime ve teknolojiye yönlendiriyoruz. Böylelikle aydınlık yarınlarımızın teminatı gençlerimizin sahip oldukları potansiyeli ortaya çıkarmaya devam ediyoruz. Merak eden, araştıran, sorgulayan, keşfeden ve çözüm üreten bir gençliğin peşinde tüm imkanlarımızı gençlerimiz için seferber ediyoruz. Bu anlayışla ülkemizin tüm şehirlerinde teknolojiye yönelik farkındalığı arttırmak üzere değer teknoloji atölyeleri kurduk. Ortaokul ve lise öğrencilerimize geleceğin teknolojilerini şekillendirecek, yenilikçi disiplinlerde üç yıl süreli, ücretsiz eğitim programları sunuyoruz" diye konuştu.

Öğrenci ve bilim insanlarını bir araya getirdiklerini belirten Kacır, "Bugüne dek büyük ölçekli on bilim merkezimizi bilim gönüllülerinin hizmetine sunduk. Altı şehrimizde daha bilim merkezi kurulması için çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Ziyarete açık olan bilim merkezlerimizde 10 milyon 500 bin vatandaşımızı ağırladık. Diğer yandan ilçe ölçeğinde bilim merkezlerimizde de bilim ve teknolojiye olan ilgiyi arttırıyor. Bilime ve teknolojiye erişimi destekliyoruz. Bugüne dek on üç ilçemizdeki bilim Eğitim atölyelerimize yedi yüz yetmiş beş bin öğrencimiz katıldı. Dün ilçe ölçeğinde on dördüncü bilim merkezimizi Çekmeköy'e, Anadolu yakasında Çekmeköy ilçemize kazandırdık. Bugün de on beş, 15'nci açılışını Bahçelievler'imizde gerçekleştir Gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından merkezin açılış kurdelesi kesilirken, bakan ve beraberindekiler merkezi gezerek öğrencilerle sohbet etti.

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Bakan Kacır: 'Gençlerimizi bilime ve teknolojiye yönlendiriyoruz' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Mersin Üniversitesi'nde 22. Mersin Pediatri Günleri başladı
  14:14 Mersin Üniversitesi'nde 22. Mersin Pediatri Günleri başladı

  Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından düzenlenen 'Mersin Pediatri Günleri'nin 22. kongresi başladı. Rektör ve dekanın konuşmalarının ardından açılışı yapılan kongrede, bilim insanları güncel araştırma sonuçlarını paylaşacak ve geleceğe yönelik stratejik planlar yapılacak. Kongre Başkanı, yenidoğan alanındaki gelişmelerden bahsederek katılımcılara teşekkür etti.

 • Hurdacı kılığına giren polis, uyuşturucu tacirini şoka uğrattı
  14:11 Hurdacı kılığına giren polis, uyuşturucu tacirini şoka uğrattı

  İzmir'in Konak ilçesinde uyuşturucu tacirini uyandırmamak için hurdacı kılığına giren polis ekipleri, bir kamyonetin arkasında hurdacı taklidi yaparak torbacının evinin önüne kadar gitti. Şok operasyonda uyuşturucu taciri yapan bir şüpheli gözaltına alınırken çeşitli miktarlarda uyuşturucu madde ele geçirildi.

 • Türk askeri heyeti Yunanistan'da ziyaretlerde bulundu
  14:10 Türk askeri heyeti Yunanistan'da ziyaretlerde bulundu

  Türkiye'yi temsilen Atina'ya gelen 4'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Erhan Akgül ve beraberindeki askeri heyet ile Türkiye'nin Atina Askeri Ataşesi Topçu Albay Ali Aktemur, Yunanistan 31'inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'nı ziyaret etti. Türkiye ile Yunanistan arasında güven artırıcı önlemler alınmaya devam ediyor.

 • İstanbul'dan Uludağ göründü
  14:08 İstanbul'dan Uludağ göründü

  İstanbul Hava Kalitesi İzleme Merkezi'nin verilerine göre hava kalitesinin iyi seviyeye gelmesiyle birlikte İstanbul'dan Bursa'da bulunan Uludağ göründü. İstanbul Hava Kalitesi İzleme Merkezi'nin verilerine göre Kartal'da hava kalitesinin iyi seviyeye geldiği kaydedildi. Yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki Bursa'da bulunan Uludağ Kartal'dan göründü. 3 şehir tek karede

 • Erzincan Müftülüğü Diyanet İzcileri için yemin ve fular değişim programı düzenlendi
  14:03 Erzincan Müftülüğü Diyanet İzcileri için yemin ve fular değişim programı düzenlendi

  Erzincan Müftülüğü, Türkiye İzcilik Federasyonu Erzincan Müftülüğü İzcilik Kulübüne bağlı iki obanın 6 aylık temel eğitim kursunu tamamlamasının ardından yemin ve fular değişim töreni düzenledi. Programa İl Müftü Yardımcısı Gökhan Badem, İzci liderleri, Diyanet izcileri ve aileleri katıldı. İl Müftü Yardımcısı Badem, izcilik faaliyetlerinin artırılması için çaba gösterileceğini belirtti.

 • Samsun'un Asarcık ilçesinde otomobil ile hafif ticari araç çarpışması: 5 yaralı
  14:03 Samsun'un Asarcık ilçesinde otomobil ile hafif ticari araç çarpışması: 5 yaralı

  Samsun'un Asarcık ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, otomobil ile hafif ticari araç çarpıştı. Kazada, sürücüler ile hafif ticari araçtaki 3 yolcu yaralandı. Yaralılar, sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı.

 • Van'da Süper Lig Masa Tenisi Müsabakaları tamamlandı
  14:01 Van'da Süper Lig Masa Tenisi Müsabakaları tamamlandı

  Van'da düzenlenen Süper Lig 6. Etap Masa Tenisi Müsabakaları son maçlarla birlikte tamamlandı. Van Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ev sahipliğinde gerçekleştirilen müsabakalara 18 il ve 60 sporcu katıldı. Organizasyonun başarılı geçtiğini belirten Masa Tenisi Takımı Milli Antrenörü Mahmut Kurt, misafirlerin memnuniyetini dile getirdi ve katkı sağlayanlara teşekkür etti.


Advertisement