Balıkesir Hafif Raylı Sisteme Kavuşuyor - Son Dakika
Güncel

Balıkesir Hafif Raylı Sisteme Kavuşuyor

Balıkesir Hafif Raylı Sisteme Kavuşuyor

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi arasında, hafif raylı sistem protokolü imzalandı.

13.04.2017 16:51
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi arasında, hafif raylı sistem protokolü imzalandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, belediyede düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Ayşebacı Mahallesi ile Gökköy Lojistik Merkezi arasında kurulması planlanan hafif raylı sistemin ilk etabında, Toplu Taşıma Merkezi ile Adnan Menderes Mahallesi arasındaki bölümde banliyö hattı kurulacağını belirtti.

Projeyi TCDD ile ortak yürüttüklerini belirten Uğur, şunları kaydetti:

"Bugün ön protokolünü Genel Müdürümüz ile birlikte imzalayacağız. Bu protokol ile Balıkesir il sınırları içerisinde yapılması planlanan hızlı tren garı, terminal, Organize Sanayi Bölgesi arasındaki demiryolu, hat kesiminde TCDD tarafından söz konusu hattın modernizasyonu yapılarak işletmeye hazır hale getirilmesi yer alıyor. Büyükşehir tarafından banliyö duraklarının yapılması, duraklar ile banliyö hatları arasındaki aktarma noktalarının düzenlenmesi, demiryolu tren işletmecisi olma şartının yerine getirilerek, banliyö işletmeciliğinin yapılması işini kapsıyor. Ayşebacı'dan başlayan ve Gökköy Lojistik Merkezi'ne kadar uzanan 12 istasyonlu, Ayşebacı, Otogar, Sanayi, KİPA AVM, Çay Deresi, TTM, Enstitü, Plevne, Telekom, Yeni Hastane, Organize Sanayi Bölgesi ve Lojistik Köy duraklı olacak. Balıkesir'e hayırlı uğurlu olsun."

23 kilometrelik güzergah

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın da son yıllarda şehir içi taşımacılığının gelişmesi için de hizmet verdiklerini aktardı.

Apaydın, daha önce benzer projeyi, İzmir ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile yaptıklarını hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımızın talepleriyle ve bizim de yaptığımız araştırmalar neticesinde 23 kilometrelik güzergahta şehir içi taşımacılığa hizmet edecek şekilde banliyö sistemini inşa edeceğiz. Yapacağımız hizmet ile birlikte Balıkesir konforlu bir taşımacılığa kavuşacak. Ayrıca kurumumuzun halkımıza yapacağı hizmetler açısından önemli sonuçlar doğuracaktır. Artık bölgede araştırmalar yapacağız ve biran önce işe koyulacağız."

Genel Müdürü Apaydın ve Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur, konuşmaların ardından hafif raylı sistem protokolünü imzaladı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Balıkesir Hafif Raylı Sisteme Kavuşuyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Aydın Karacasu'da Alkollü Şahıslara İdari Para Cezası
  10:40 Aydın Karacasu'da Alkollü Şahıslara İdari Para Cezası

  Aydın'ın Karacasu ilçesinde alkollü oldukları tespit edilen ve çevreyi rahatsız eden 2 şüpheliye kişi başı 977 TL idari para cezası uygulandı. Karacasu İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan devriye sırasında M.Ç. ve A.Ç. isimli şahısların sarhoşluk kabahati işledikleri belirlendi ve cezai işlem uygulandı.

 • İstanbul Valisi Davut Gül, Tekirdağ Valisi Recep Soytürk'ü ziyaret etti
  10:35 İstanbul Valisi Davut Gül, Tekirdağ Valisi Recep Soytürk'ü ziyaret etti

  İstanbul Valisi Davut Gül, Tekirdağ Valisi Recep Soytürk'ü ziyaret ederek Valilik Şeref Defteri'ni imzaladı. Gül ve Soytürk arasında yapılan görüşme sonrasında Soytürk, ziyaretten memnuniyetini ifade ederek Gül'e teşekkür etti.

 • Erzurum'da boz ayı böyle görüntülendi
  10:35 Erzurum'da boz ayı böyle görüntülendi

  Erzurum'un İspir ilçesinde kış uykusundan uyanan boz ayılar yiyecek aramak için araziye çıktı. Yedigöl Mahallesi yaylasında ortaya çıkan bir boz ayı, doğasever Bülent Erkan tarafından görüntülendi. Erkan, ayıya 'Ayı Amca' diye seslenerek onu görüntüledikten sonra bölgeden ayrıldı. Ayı daha sonra gözlerden uzaklaşarak kayboldu.

 • Aydın Germencik'te Traktöre Takılan Pulluk ve Elektronik Kantar Çalındı
  10:34 Aydın Germencik'te Traktöre Takılan Pulluk ve Elektronik Kantar Çalındı

  Aydın'ın Germencik ilçesinde bir traktöre takılan pulluk ve elektronik kantar çalındı. Jandarma ekipleri tarafından yapılan araştırma sonucunda şüpheli şahıs yakalanarak gözaltına alındı.

 • Gaziantep'te Döviz Bürosu Çalışanı Yanlışlıkla 3 Tam Altın Verdi
  10:34 Gaziantep'te Döviz Bürosu Çalışanı Yanlışlıkla 3 Tam Altın Verdi

  Gaziantep'te bir döviz bürosu çalışanı, yoğunluk sırasında 7 tam altın vereceği müşterisine dalgınlıkla 10 tam altın verdi. Yanlış işlem sonucu verdiği 3 tam altın, döviz bürosuna 49 bin 500 TL'ye mal oldu. O anlar ise güvenlik kamerasına an be an yansıdı.

 • Samsun'da Genç Bir Kişi Teras Kısmından Düşerek Hayatını Kaybetti
  10:32 Samsun'da Genç Bir Kişi Teras Kısmından Düşerek Hayatını Kaybetti

  Samsun'un İlkadım ilçesinde bir binanın teras kısmından düşen 23 yaşındaki genç olay yerinde hayatını kaybetti. Genç adamın yakınlarının feryatları yürekleri dağladı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • Bayram Tatilinin Son Gününde Trabzon Otobüs Terminali'nde Yoğunluk
  10:31 Bayram Tatilinin Son Gününde Trabzon Otobüs Terminali'nde Yoğunluk

  Ramazan Bayramı süresince tatillerini değerlendiren ve seyahat eden vatandaşların dönüşlerinin başlamasıyla birlikte tatilin son gününde de Trabzon Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde yoğunluğun arttığı görüldü. Bayram nedeniyle ilan edilen 9 günlük resmi tatilde bir çok vatandaş şehirlerarası seyahat etti. Gerçekleştirilen tatilde vatandaşların bir bölümü akrabalarını ziyaret ederken, bir bölümü ise turistik bölgelere gitmeyi tercih etti. Bayram tatilinin sonlarına doğru başlayan geri dönüş yoğunluğunun, tatilin son günü olan bugün de Trabzon Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde katlanarak arttığı görüldü. Yeniden yola çıkmaya hazırlanan vatandaşları ise yakınları uğurladı.

 • Erzurum'da Narman Yeşil Mercimeği için coğrafi işaret başvurusu yapıldı
  10:27 Erzurum'da Narman Yeşil Mercimeği için coğrafi işaret başvurusu yapıldı

  Erzurum, Gaziantep ve Konya'dan sonra en fazla coğrafi işaretli ürüne sahip olan şehir olma özelliğini sürdürüyor. Erzurum'da bugüne kadar 55 ürün coğrafi işaret aldı ve 13 ürün ise tescil için onay bekliyor. Son olarak, Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından Narman Yeşil Mercimeği için coğrafi işaret başvurusu yapıldı. Bu başvuruyla Narman Yeşil Mercimeği'nin menşe adı olarak tescil edilmesi hedefleniyor.


Advertisement