Dünyaca ünlü bilim insanı McAfee: Atatürk inanılmaz şeyler yapmış - Son Dakika
Güncel

Dünyaca ünlü bilim insanı McAfee: Atatürk inanılmaz şeyler yapmış

Dünyaca ünlü bilim insanı McAfee: Atatürk inanılmaz şeyler yapmış

İş Bankası'nın Uluslararası Atatürk Konferansı devam ediyorİSTANBUL, - Türkiye İş Bankası'nın, Cumhuriyetin 100. yıldönümü vesilesiyle düzenlediği "Atatürk Vizyonuyla Gelecek Yüzyıla Bakış" başlıklı uluslararası konferans devam ediyor.

29.09.2023 15:28  Güncelleme: 20:54
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türkiye İş Bankası'nın Cumhuriyetin 100. yıldönümü vesilesiyle düzenlediği "Atatürk Vizyonuyla Gelecek Yüzyıla Bakış" başlıklı uluslararası konferans devam ediyor.

Banka'dan yapılan açıklamaya göre, konferansın ikinci gününde İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, tarihçi-yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı ve MIT Dijital Ekonomi Girişimi'nin Kurucu Ortağı Andrew McAfee konuşma yaptı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Hakan Aran, İş Bankası'nın hikayesinin, Atatürk'ün "Vatanı kurtaracak ve yükseltecek tedbirlerin başında olarak halkın doğrudan itibar ve itimadından doğup meydana gelen, tam manasıyla modern ve milli bir banka kurulması" yönlendirmesiyle başladığını belirti.

Bankanın daha fazlasını başarmak için kurulan ve her zaman bir bankadan çok daha fazlası olan bir Cumhuriyet kurumu olduğunu vurgulayan Aran, "'Kapsayıcı ve katılımcı bir yaklaşımla sürdürülebilir değer yaratan geleceğin bankası olmak' çok sade, basit bir ifade gibi duruyor olabilir ama her kelimenin büyük bir ağırlığı olduğunu, her birinin altının ayrı ayrı çizilmesi, vurgulanması ve doldurulması gerektiğini düşünüyorum. 'Geleceğin bankası' olup bitilen, ulaşılan bir şey değil. Her gün yeniden kazanmanız, hak etmeniz gereken bir unvandır. Türk bankacılık sektörünün gelişimi için geçmişte pek çok öncü hizmeti hayata geçirdik ancak Gustav Mahler'in de dediği gibi 'gelenek küllere tapınmak değil, alevin kuşaktan kuşağa aktarılmasıdır.'" ifadesini kullandı.

Aran, gelecek kuşakların olmadığı bir yerde geleceğin bankacılığının da yapılamayacağını belirterek, bazı işlerin bugünün işi gibi görünse de zamansız olduğunu, faydasını sonraki nesillerin gördüğünü ifade etti.

Doğaya, insana, toplumun refahına dair yapılan her şeyin aslında geleceğe bir yatırım olduğunu vurgulayan Aran, şunları kaydetti:

"Bu, bizim vizyonumuzun ayrılmaz bir parçasıdır. Cumhuriyet bizlerden 'fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller' ister. Kurucumuzun böyle bir ülküsü varken nasıl olur da bir banka olarak kalabilirsiniz? İş Bankası bu milli ülküyü düstur edinmiş, ülkemizin medeniyet ufkunda bir güneş gibi doğması için çalışmış ve çalışmaktadır. Koç Üniversitesi İş Bankası Yapay Zeka Uygulama ve Araştırma Merkezi, Koç Üniversitesi İş Bankası Enfeksiyon Hastalıkları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi, Yenicami'deki Türkiye İş Bankası Müzesi, Patara, Nysa, Teos, Stratonikeia, Zeugma arkeolojik kazılarına verdiğimiz destek, çocuklarımızın daha iyi eğitim alması için Darüşşafaka ile el ele vermemiz, TEMA ile 81 İlde 81 Orman projemiz, satranca, olimpiyatlarla çocuklarımıza verdiğimiz desteğimiz.

Tüm bunlar sürdürülebilir değer yaratmaktan, geleceği inşa etmekten, geleceğin bankası olma vizyonumuzdan ne anladığımızın, ne anlamamız gerektiğinin karşılığıdır. Çocuklarımızın da bizlerle aynı havayı soluyarak, aynı refahı paylaşarak yaşama hakkını ellerinden almamak için sürdürülebilir değer yaratmaya inanıyoruz. Büyük sosyal fayda ve büyük dönüşümler istiyorsak büyük iş birlikleri yapmak zorundayız. Özellikle çevre, eğitim, sosyal adalet, toplum refahının artırılması söz konusu olduğunda hiçbirimiz tek başımıza yeterince büyük etki yaratamıyoruz, mutlaka iş ve güç birliği yapmak zorundayız.

Sanayi döneminde en önemli iki unsur emek ve sermaye. Cumhuriyet döneminde olmayan teknolojik imkanlar bugün artık mevcuttur. Dijital çağda veri, yapay zeka ve sosyal medya aracılığıyla özellikle interneti köylere ulaştırabildiğimizde, en ücra köşedeki insana dokunduğumuzda aracısız iletişimin kolay olduğu bu dönemde ulaşılamayan insan kalmayacağını düşünüyorum. İnsanımız iyiyi, güzeli, doğruyu gördüğünde anlayabilecek olgunluktadır. Yeter ki güçlerimizi bu amaçla birleştirebilelim."

"Dönüşümü insanla yapacağımıza inanıyoruz"

Aran, teknolojiyi insanın yerine değil yanına konumlandırdıklarını belirterek, "Teknolojiyi insanın yerine konumlandırmayı aklımızdan geçirmedik çünkü bugün yapay zeka teknolojileri konuşulduğunda en kolay olan teknolojiyi getirip, sayınızı azaltmak ve kurumun verimliliğini artırmaktır. Biz zor olanı seçtik. Dönüşümü insanla yapacağımıza inanıyoruz." ifadesini kullandı.

İnsansız bir dönüşümün tatsız, yavan ve üstelik de mümkün olmadığını düşündüklerini aktaran Aran, şu değerlendirmede bulundu:

"Yeni teknolojileri insanlarımızın kabiliyetini artırmak, onların daha hızlı, daha kapsamlı, daha düşük maliyetlerle hizmetler almasını sağlamak ve ülke ekonomimiz için sürdürülebilir değer yaratmak için kullanılması gerektiğine inanıyoruz. İnsanlarımıza teknolojiyi, yeniliği kullanmayı, veriyle çalışmayı öğreteceğiz, sürekli gelişeceğiz. Bu dönüşümün Türkiye'de öncüsü olacağız.

Atatürk bizlere 'yurttaşlarım, efendiler, ey Türk gençliği' diyerek yaptığı konuşmalarda gösterdi ki ne ülkemizin büyüklüğü ne coğrafyası ne iklimi ne doğal kaynakları; en önemli varlığımız, en büyük gücümüz her zaman insan kaynağımızdır. Biz hızlı öğrenen, hızlı adapte olabilen, ufku açık bir halkız. Denemeyi, hatalarımızı düzeltmeyi, bildiklerimizi paylaşmayı biliriz. Atatürk inkılaplarını başarmış bir halkız. Bugün Anadolu'nun köy pazarlarında bile kredi kartıyla alış veriş yapılıyorsa, ustalara cepten EFT ile ödeme yapılıyorsa, 90 yaşındaki annemiz, babamız, teyzemiz, amcamız akıllı telefon kullanabiliyorsa inanıyorum ki ikinci yüz yılımızda Atatürk'ün yapmak istediklerini başarabileceğiz."

"Cumhuriyet, tıp, mühendislik, askeriye alanlarında başarılı oldu"

Prof. Dr. İlber Ortaylı da Cumhuriyetin kurucularının askeri alanda çok yetkin olmakla birlikte 1. Dünya Savaşı öncesinde savaşa girmeye karşı olan ve Anadolu'ya geçen kadrolardan oluştuğunu belirterek, Türklerin Batılılaşmasının savaş odaklı gerçekleştiğini ve bu yüzden savaşlarda başarı için ihtiyaç duyulan mühendislik, tıp, finans gibi alanlarda geliştiğini ifade etti.

Cumhuriyet öncesinde de eğitim alanında önemli adımlar atıldığını vurgulayan Ortaylı, kadınların sosyal hayatta ve eğitimde yer almaya başladığını, kadın aydınların ortaya çıktığını ancak genel olarak kadın ve erkeklerin bir araya geldiği ortamların oluşmadığını anlattı.

Türk kurmaylarının hem dünya bilgisi hem dünya görüşüyle çok iyi yetişmiş olduğuna işaret eden Ortaylı, "Bu bir meşruti monarşi dönemiydi. O dönemde Cumhuriyetçiler var idiyse de bunu açıklamazdı. Yalnızca biri, daha İstiklal Savaşı'nda Ankara yolunda açıkladı. Mustafa Kemal Atatürk, daha kongreler döneminde Ankara'dan davet aldığında oradaki ışığı gördü ve 'şekl-i idaremiz Cumhuriyet' olacak diye Mazhar Müfit Bey'e söyledi. Bu fikri yapı da imparatorluğun eğitiminden geliyordu. İmparatorluğun dış dünyaya açıldığı ölçüde bu fikirler oluşuyordu ve bu fikri yapının içinde şark ve garp bir arada bulunuyordu. Bizim Çanakkale'de, Balkan'da, İstiklal Savaşı'nda kaybettiğimiz sayısız yedek subaylar bu iki dünyanın da efendisiydiler. Garbı da şarkı da biliyorlardı. Bunu biz 100 sene sonra daha yeni yeni yerine koymaya başladık." ifadesini kullandı.

Ortaylı, Cumhuriyetin bu miras üzerine kurulduğunu ancak önceki dönemden demokrasiye olan eğilimiyle ayrıştığını belirterek, şunları kaydetti:

"Türkiye kanuni olmaya çalışıyor. İttihatçılar gibi değil. Bir demokratik itilim var. Türkiye meşruiyet esaslarına uymak zorundadır, herkesin kendine göre iş yaptığı bir memleket olamaz. Bu kanuni yapı esastır. Darbeler olsa da darbeciler gelip 1,5 sene sonra gider. Cumhuriyet, tıp, mühendislik, askeriye alanlarında başarılı oldu ancak yetişmiş insan kaynağını koruma, entelektüel sınıflara hürmet etme konusunda ve kültürel alanda eksik kaldı. İlk olarak sağlıklı bir doğum politikası sürdürülmesi gerekir. İkincisi, eğitimin kesin surette iyileştirilmesi, eğitime ayrılan bütçe ve imkanların artırılması ve bunun fırsat eşitliğini sağlayacak şekilde gerçekleştirilmesine ihtiyaç var. Üçüncüsü, bazılarının demilitarizasyon kafası yanlıştır. Askeri eğitimi budayamazsınız. Maalesef bulunduğumuz yer buna müsait değildir. Son olarak sanayileşmede eleman yetiştirilmesi ve yetişmiş elemanı tutmamız mühimdir."

"Süperstarlar ayrışırken, şirketlerin çoğunluğu geride kalıyor"

MIT Dijital Ekonomi Girişimi'nin Kurucu Ortağı Andrew McAfee ise günümüzde artık finanstan otomotive, perakendeden gıdaya tüm sektörlerde şirketlerin kendilerini teknoloji şirketi olarak tanımladığını aktararak, dijital çağda teknoloji şirketi olarak başarılı olmanın yalnızca bu alanda çok para harcamakla bağlantılı olmadığını ifade etti.

ABD'de şirketlerin toplam yatırımları içinde diğer tüm alanlara yapılan yatırımın 21. yüzyılın başında dijitale yapılan yatırımın iki katı iken durumun bugün tam tersine döndüğünü anlatan McAfee, "Bu değişim duracak gibi görünmüyor. Dijitale açlığımız her yıl artıyor. Ancak yatırım dijitale yöneldikçe bunun rekabette ve büyümedeki etkisi aynı şekilde görünmüyor. Süperstarlar kar anlamında da pazar payı anlamında da ayrışıyor. Diğer bir deyişle aynı gelgit bütün tekneleri yükseltmiyor. Süperstarlar ayrışırken, şirketlerin çoğunluğu geride kalıyor." değerlendirmesinde bulundu.

McAfee, süperstar olarak tanımladığı şirketlere yeni bir adlandırma yapma ihtiyacı hissettiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Bunları geek (teknoloji inekleri) olarak adlandırabiliriz. Eskiden bu bir hakaretti ama artık kelimenin anlamı dönüştü. Bunlar, çok zor sorulara yanıt bulmaya odaklanırken; tuhaf görünen, yeni çözümleri kucaklayan kişiler. 21. yüzyıl başında ABD'nin önde gelen geek'lerini bir araya getiren bir haftasonu buluşmasında, bugün çevik çalışma olarak bilinen yöntemi geliştirildi ve çok önemli bir dönüşüm yarattı. Bugün bu yöntemi benimsemeyen şirketler tüketiciyi etkileyemedikleri için silinmek zorunda kalacak.

Tüm ülke ve tüm sektörler geek'lerin yarattığı enerji dalgasına maruz kalacak. Başarılı olup olmamaları bu dalgaya uyum sağlama yeteneklerine bağlı olacak. Türkiye konusunda çok iyimserim. Buraya gelmeden önce modern Türkiye tarihi hakkında araştırma yaptım. Gördüm ki çağdaş Türkiye de bir geek tarafından kurulmuş. İnanılmaz bir itki, inanılmaz bir azim görüyorum. Atatürk, girmek üzere olduğu yüzyıl için Türkiye'yi güncellemiş ve inanılmaz şeyler yapmış. Öyle bir mirasın üzerinde oturuyorsunuz ki ülkenizin daha çağdaş versiyonlarını kurmak için yeterli enerjiye sahipsiniz. Artık 21. yüzyıldayız ve önünüzde inanılmaz fırsatlar var."

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Dünyaca ünlü bilim insanı McAfee: Atatürk inanılmaz şeyler yapmış - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kayseri'de iki otomobilin çarpışması sonucu 3 kişi yaralandı
  19:33 Kayseri'de iki otomobilin çarpışması sonucu 3 kişi yaralandı

  Kayseri'de meydana gelen trafik kazasında, M.Y. ve M.K. adlı sürücülerin otomobilleri çarpıştı. Kazada 3 kişi yaralandı ve olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Yaralılar hastaneye kaldırılırken, otomobiller çekici yardımıyla kaldırıldı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • Selçuk İnan: 'Kafamdaki oyunu oluşturmak basit değil'
  19:32 Selçuk İnan: 'Kafamdaki oyunu oluşturmak basit değil'

  Gaziantep Futbol Kulübü Teknik Direktörü Selçuk İnan, MKE Ankaragücü müsabakasının ardından yaptığı açıklamada, 'Kafamdaki oyunu oluşturmak basit değil. Hocalar bir yılını belki daha fazla zamanını bu işe ayırıyor. Ankaragücü iyi bir takım. Uzun zamandır bu oyunu oynamaya çalışıyorlar' dedi. Gaziantep Futbol Kulübü, MKE Ankaragücü'ne 3-1 mağlup oldu. İnan, bugün iyi oynayamadıkları ve kaybettikleri için üzgün olduklarını söyledi.

 • Safranbolu Tarihi Kentinde Bayram Yoğunluğu
  19:23 Safranbolu Tarihi Kentinde Bayram Yoğunluğu

  Safranbolu, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle Ramazan Bayramı süresince büyük ilgi gördü. Tarihi Çarşı bölgesi tarihindeki en yoğun bayram tatili sürecini yaşadı. Safranbolu Belediyesi, şehrin tarihi ve kültürel değerlerini tanıtmak ve sürdürülebilir bir turizm anlayışıyla hareket etmek için çalışmalarını sürdürüyor.

 • Bayramda binlerce ziyaretçi Bilecik'in tarihi yerlerine akın etti
  19:21 Bayramda binlerce ziyaretçi Bilecik'in tarihi yerlerine akın etti

  Bilecik ve ilçeleri bayram boyunca yerli ve yabancı ziyaretçilerin akınına uğradı. Binlerce ziyaretçi tarihi ve doğal güzellikleri keşfetti. Bilecik İl Kültür ve Turizm Müdürü, şehrin turizm potansiyelini vurguladı.

 • Tokat'ta iki otomobilin çarpışması sonucu 4 kişi yaralandı
  19:17 Tokat'ta iki otomobilin çarpışması sonucu 4 kişi yaralandı

  Tokat'ın Küçükbağlar köyü yakınlarında meydana gelen trafik kazasında, Ahmet Ş. idaresindeki 70 EY 334 plakalı otomobil ile İbrahim Ç'nin kullandığı 60 EG 063 plakalı otomobil çarpıştı. Kazada, sürücüler ile araçlardaki Feyza Ş. ve Muhammet Salih Ş. yaralandı. Yaralılar, ambulanslarla kentteki hastanelere kaldırıldı.


Advertisement