"Hareket Hayattır" Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı. - Son Dakika
Güncel

"Hareket Hayattır" Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı.

"Hareket Hayattır" Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı.

"Hareket Hayattır" fotoğraf yarışması sonuçları Türkiye Romatoloji Derneği (TRD) tarafından açıklandı.

19.10.2013 14:33
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Romatoid artrit (RA) ve ankilozan spondilit (AS) hastalarının gündelik hayatlarında karşılaştıkları zorluklar ve engellerle mücadelesini konu alan "Hareket Hayattır" fotoğraf yarışması sonuçları Türkiye Romatoloji Derneği (TRD) tarafından açıklandı. Geleneksel olarak "hareket" konusunu ele alan ve hekimlerle hemşirelerin katılımıyla gerçekleşen yarışma bu yıl ilk kez hastalara da açık düzenlendi.

Romatoid artrit (RA) ve ankilozan spondilit (AS) hastaları yaşadıkları hareket kısıtlılığı nedeniyle gündelik hayatlarında büyük zorluklar ve engellerle karşılaşıyorlar. "Hareket Hayattır" fotoğraf yarışması, hastaların sağlıklarını olduğu kadar sosyal hayatlarını ve yaşam kalitelerini de önemli ölçüde etkileyen bu iki hastalığa dikkat çekmeyi hedefledi.

2013'te "Hareket Hayattır" teması altında gerçekleşen yarışmada dereceye giren çalışmaları TRD Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Hamuryudan ve Mustafa Altıoklar, Koray Peközkay, Mehmet Turgut, Muammer Yanmaz gibi sinema, basın ve fotoğraf dünyasının profesyonelleri seçti. Türkiye Romatoloji Derneği (TRD) tarafından düzenlenen fotoğraf yarışması, geçtiğimiz yıllara kıyasla bir ilke sahne oldu. Artık bir gelenek haline gelen yarışma uzmanlık alanı hareket olan "Romatoloji", "Ortopedi ve Travmatoloji" ve "Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon" hekimleri ve hemşirelerin yanı sıra bu yıl ilk kez hastaların da katılımına açık gerçekleşti.

Ülkemizde 150.000 romatoid artrit, yaklaşık 200.000 kadarı ankilozan spondilitli olmak üzere 400.000 kadar spondiloartrit hastası bulunurken, tüm inflamatuar artritli hastaların toplam sayısı yaklaşık yarım milyonu geçiyor.

Zaman içinde hastaları hayattan çekip alan ve başkalarına bağımlı kılan romatizmal eklem hastalıklarının tedavisinde son 10 yılda önemli gelişmeler kaydedildi. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türkiye Romatoloji Derneği (TRD) Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Hamuryudan hastalıkların dünyada ve ülkemizde görülme sıklıklarını ve tedaviler konusunda şunları söyledi: "Bu hastalıklarda bağışıklık sistemindeki bozukluk nedeniyle vücudun kendi eklemlerini düşman olarak görür. Erken tanı sayesinde, şekil bozuklukları olmadan ve sakatlık meydana gelmeden hastalığın ilerlemesi durdurulabilir. Romatoid artrit hastalığının görülme sıklığı Türkiye'de de dünyada da "binde 5" civarındadır. Bu hastalık, tansiyon veya şeker gibi koruyucu tedavi uygulanan bir hastalık değildir. RA hastaları çok fazla ağrı çekerler. Bazıları hareket edemez, giyinemez, işe gidemez. İnsan ilişkilerinde sosyal izolasyon, depresyon gibi sıkıntılar ortaya çıkabilir. Evde sürekli hasta birinin olması aile bireyleri için de zor olabilir. Hastaların kendilerini topluma ve aile bireylerine ifade etmekte güçlük çekebilirler. Hastaların en çok aile üyelerinin onları anlamasını isterler. Çünkü onlar kronik hastalar. Tüm bu sıkıntıları hekimler ve hastalar olarak bizler biliyoruz ama toplum bilmiyor. Hareket Hayattır fotoğraf yarışmamızla toplumun bu konuya dikkatini çekmek istedik" dedi.

Hekim, hemşire ve hasta kategorisinde yarışmaya katılan fotoğraflar arasından jüri tarafından seçilerek dereceye giren eserler ve sahipleri şöyle sıralandı:

Hasta Kategorisinde İlk Üç:

1.'lik Ödülü: Yücel Kızgır/ Eserin Adı: Kırklareli Pavli Festivali

2.'lik Ödülü: Yücel Kızgır/ Eserin Adı: Galata Köprüsü Yüzme

3.'lük Ödülü: Saliha V. Ürgüplüoğlu/ Eserin Adı: Geçmişe Mazi

3.'lük Ödülü: Yücel Kızgır/ Eserin Adı: Hocapaşa Kültür Merkezi

Hekimler & Hemşireler Kategorisinde İlk Üç:

1.'lik Ödülü: Dr. Alkan Öztürk/ Eserin Adı: Nereye

İstanbul fizik tedavi rehabilitasyon EAH

2.'lik Ödülü: Furkan Günen (öğrenci)/ Eserin Adı: Hayat

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Anfileri Talas-Kayseri

3.'lük Ödülü: Dr. Süleyman Özbek/ Eserin Adı: Göç

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı

Kaynak: Temsilci

Son Dakika Güncel 'Hareket Hayattır' Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı. - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Alanya Belediyesi'nin 1 Milyar TL Borcu Ortaya Çıktı
  22:15 Alanya Belediyesi'nin 1 Milyar TL Borcu Ortaya Çıktı

  Alanya Belediyesi'nin 31 Mart Yerel Seçimleri sonrasında CHP'den seçilen Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik, belediyenin borç listesini ve aylık gelir gider dengesini ana binaya astı. Listeye göre Alanya Belediyesi'nin toplamda 1 milyar 122 milyon 258 bin 556 TL borcu bulunuyor.

 • Manisa Sarıgöl'de Trafik Kazası: 1 Yaralı
  22:14 Manisa Sarıgöl'de Trafik Kazası: 1 Yaralı

  Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, motosiklet ile araç çarpıştı. Kazada motosiklet sürücüsü yaralandı ve hastaneye sevk edildi. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • Büyükçekmece'de Otomobil Gölde Uçtu, Sürücü Hayatını Kaybetti
  22:11 Büyükçekmece'de Otomobil Gölde Uçtu, Sürücü Hayatını Kaybetti

  Büyükçekmece'de seyir halindeki bir otomobil, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu göle uçtu. Kazada ağır yaralanan sürücü, hastaneye kaldırıldı ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Olay yerine sevk edilen ekipler, gölde ve araçta başka birinin olup olmadığını kontrol etmek için arama çalışması yaptı. Polis ekipleri ise olayla ilgili soruşturma başlattı.

 • İzmir Torbalı'da Anne Kedinin Yavrusunu Kurtarma Operasyonu
  22:11 İzmir Torbalı'da Anne Kedinin Yavrusunu Kurtarma Operasyonu

  İzmir Torbalı'da bir anne kedi, yavrusunun kuyuya düşmesi üzerine miyavlayarak bina sakinlerinden yardım istedi. Kadınlar tarafından düzenlenen kurtarma operasyonunda yavru kedi kurtarıldı ve anne kedi olay yerinden bir an olsun ayrılmadı. O anlar cep telefonu kamerasına yansıdı.

 • Konya'da Otomobil Kanala Düştü, Sürücü Hayatını Kaybetti
  22:11 Konya'da Otomobil Kanala Düştü, Sürücü Hayatını Kaybetti

  Konya'nın Beyşehir ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, bir otomobil kanala düştü ve sürücü olay yerinde hayatını kaybetti. Yaşar Konur (79) idaresindeki otomobil, yoldan çıkarak önce durağa çarptı ve ardından kanala düştü. Olay yerine sağlık, trafik ve jandarma ekipleri sevk edildi. Yaralanan sürücü, hastanede yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Kazayla ilgili soruşturma devam ediyor.

 • Burdur Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Değişti
  22:11 Burdur Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Değişti

  Burdur Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mukaddes Kılınç'ın görevden ayrılmasının ardından yerine Karaman Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa Çakır atandı.

 • TFF, 9 Süper Lig kulübünü disipline sevk etti
  22:08 TFF, 9 Süper Lig kulübünü disipline sevk etti

  Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Hukuk Müşavirliği, Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş dahil olmak üzere 9 Süper Lig kulübünü Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na sevk etti. Sevk edilen takımlar arasında talimatlara aykırı hareket, saha olayları ve çirkin tezahürat gibi nedenler bulunuyor.

 • Konya'nın Beyşehir ilçesinde kanala düşen otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti
  22:08 Konya'nın Beyşehir ilçesinde kanala düşen otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti

  Kaza, Beyşehir-Konya kara yolunun Göçü Mahallesi yol ayrımında meydana geldi. Beyşehir yönüne giden Yaşar Konur'un (79) kullandığı 35 AL 6362 plakalı otomobil, yol kenarındaki durağa çarptıktan sonra kanala düştü. Kazada yaralanan sürücü, kaldırıldığı Beyşehir Devlet Hastanesi'nde yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

 • Beyoğlu Belediyesi Karaköy Sahilinde Kısıtlamaları Kaldırdı
  21:59 Beyoğlu Belediyesi Karaköy Sahilinde Kısıtlamaları Kaldırdı

  Beyoğlu Belediyesi, Karaköy sahilinde kıyının kamu kullanımına kapatılmasına neden olan prefabrik kulübeyi ve sahili sınırlandıran çitleri kaldırdı. Belediye, kent estetiği ve sahil şeridi bütünlüğü göz önünde bulundurarak, çalışmaya müdahale etti ve sahil şeridini vatandaşın kullanımına yeniden açtı.


Advertisement