Kerry'den Güçlü NATO Müttefikliği Mesajı - Son Dakika
Güncel

Kerry'den Güçlü NATO Müttefikliği Mesajı

Kerry\'den Güçlü NATO Müttefikliği Mesajı

ABD Dışişleri Bakanı Kerry: “(NATO için) Ukrayna’daki olaylar bir uyarı alarmı oldu” “Rusya’nın Ukrayna’daki eylemleri bize şunu gösteriyor ki, (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin’in Rusyası, farklı kurallarla oynuyor ve Rusya, Kırım’ı işgali ve doğu Ukrayna’yı istikrarsızlaştırma yoluyla Doğu ve Orta Avrupa’nın güvenlik görünümünü değiştirme arayışında" "Dolayısıyla, transatlantik müttefikliğimiz için bir dönüm noktasındayız ve yapılması gereken ne varsa yapmaya hazır olduğumuzdan ve müttefikliği korumak için ne gerekiyorsa sonuna kadar yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın" "Birlikte, NATO topraklarının dokunulamaz olduğunu Kremlin’e çok açık biçimde göstermeliyiz.

29.04.2014 23:26

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, NATO üyeleri için Ukrayna'daki olayların "uyarı alarmı olduğunu" belirterek, "Rusya'nın Ukrayna'daki eylemleri bize şunu gösteriyor ki, Putin'in Rusyası, farklı kurallarla oynuyor ve Rusya, Kırım'ı işgali ve doğu Ukrayna'yı istikrarsızlaştırma yoluyla Doğu ve Orta Avrupa'nın güvenlik görünümünü değiştirme arayışında. Birlikte, NATO topraklarının dokunulamaz olduğunu Kremlin'e çok açık biçimde göstermeliyiz. (NATO topraklarının) her bir karışını savunacağız, NATO sözleşmesinin 5. maddesi bir anlam ifade etmeli" dedi.

Kerry, Washington'daki düşünce kuruluşlarından Atlantic Council'da "Bütün ve Özgür bir Avrupa'ya Doğru" başlıklı konuşma yaptı.

Ukrayna'daki gelişmelerin, NATO'nun, müttefiklerin topraklarını savunma ve transatlantik güvenliği geliştirme yönündeki kuruluş rolünü üyelerine tekrar hatırlattığını belirten Kerry, "Ukrayna'daki olaylar bir uyarı alarmı oldu" dedi.

Kerry, Avrupalı müttefiklerin, Rusya'yı Avrupa-Atlantik toplumuyla birleştirmek için 20 yıldan fazla süredir uğraş verdiğini ve Rusya'yı Dünya Ticaret Örgütü, NATO-Rusya Konseyi gibi organizasyonlara davet ettiklerini hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Rusya'nın Ukrayna'daki eylemleri bize şunu gösteriyor ki, (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin'in Rusyası, farklı kurallarla oynuyor ve Rusya, Kırım'ı işgali ve doğu Ukrayna'yı istikrarsızlaştırma yoluyla Doğu ve Orta Avrupa'nın güvenlik görünümünü değiştirme arayışında. Dolayısıyla, transatlantik müttefikliğimiz için bir dönüm noktasındayız ve yapılması gereken ne varsa yapmaya hazır olduğumuzdan ve müttefikliği korumak için ne gerekiyorsa sonuna kadar yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Gücümüz, birliğimizden geliyor, 65 yıldır bundan geliyor.

Birlikte, güç yoluyla müstakil sınırları değiştirmeye çalışanları geri püskürtmek zorundayız. Birlikte, NATO topraklarının dokunulamaz olduğunu Kremlin'e çok açık biçimde göstermeliyiz. (NATO topraklarının) her bir karışını savunacağız. NATO sözleşmesinin 5. maddesi bir anlam ifade etmeli ve müttefikliğimiz daha azını hak etmiyor".

Uluslararası ilişkilerin normlarını teste tabi tutmaya çalışanlar için sonuçların olması gerektiğini belirten Kerry, ayrıca, Avrupa'nın bütün halinde ve özgür olması için Avrupa milletlerinin, enerjilerinin büyük çoğunluğu için Rusya'ya bağımlı olmamasını sağlamak gerektiğine de işaret etti. - Washington DC

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Kerry'den Güçlü NATO Müttefikliği Mesajı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement