Sinop'a Özgü El Emeği Kotralar Yurt Dışından Bile Rağbet Görüyor - Son Dakika
Güncel

Sinop'a Özgü El Emeği Kotralar Yurt Dışından Bile Rağbet Görüyor

Sinop'ta el işçiliğiyle yapılan kotralar yurt dışından bile rağbet görüyor. Yapılan kotralar, Almanya, Kıbrıs ve Kuşadası'na gönderiliyor.

26.11.2018 10:06  Güncelleme: 13:55
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Sinop'ta el işçiliğiyle kotra yapan 53 yaşındaki Sinan Demir, küçük yaşlarda başladığı bu işi yaşatmaya çalışıyor. Demir, maket gemi ve tekneleri, gerçeğini aratmayan şekilde tüm ayrıntılarıyla yapıyor. Sinop'a özgü kotraların ünü ülke sınırlarını aştı. Kotralara Almanya'dan bile talep geliyor.

Sinop'a Özgü El Emeği Kotralar Yurt Dışından Bile Rağbet Görüyor

ALMANYA, KIBRIS VE KUŞADASI'NA GÖNDERİLİYOR

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Sinan Demir, "İlk önce ormandan ağacı seçiyoruz. Hangisi daha iyi işlenir diye. Daha sonra ağaçlar atölyeye geliyor. Ağaçları hangi şekilde kesebileceğimizi belirliyoruz daha sonra ise kurutmaya bırakıyoruz. Daha sonra işleme giriyor. Yaptığımız kotraları, Almanya'ya fazla miktarda gönderiyoruz. Kıbrıs, Alanya, Kuşadası'na gönderiyoruz" dedi.

Sinop'a Özgü El Emeği Kotralar Yurt Dışından Bile Rağbet Görüyor

"EN ÇOK RAĞBET GÖREN ATATÜRK KOTRASI"

Yaptığı kotralara en çok rağbetin Atatürk kotrasına olduğunu belirten Demir, "Atatürk'ün resmini kotralara yapıştırdık. Daha çok rağbet görmeye başladı. İlgi çok. El emeği olduğu için ilgi çok. Dünyada olmadığı için bu işler tek olduğu için çok rekabet var. Kotralar, Sinop'a özgü. Çok mücadele ettik. Kotraları Sinop'un simgesi haline getirdik" dedi.

Sinop\'a Özgü El Emeği Kotralar Yurt Dışından Bile Rağbet Görüyor
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Sinop'a Özgü El Emeği Kotralar Yurt Dışından Bile Rağbet Görüyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement