Mersin'deki polisevine saldırı davasında 5 sanık tahliye edildi - Son Dakika
Güncel

Mersin'deki polisevine saldırı davasında 5 sanık tahliye edildi

Mersin'in Mezitli ilçesinde 1 polisin şehit olduğu Tece Polisevi'ne düzenlenen terör saldırısıyla ilgili mahkeme 5 sanığın tahliyesine karar verdi.

23.10.2023 15:08

Mersin'in Mezitli ilçesinde 1 polisin şehit olduğu polisevi saldırısına ilişkin görülen davada 5 sanık tahliye edildi.

POLİSEVİ SALDIRISINDA 1 POLİS ŞEHİT OLMUŞTU

Mezitli ilçesi Tece Mahallesi'ndeki polisevine geçen yıl 26 Eylül'de saat 23.00 sıralarında PKK'lı kadın teröristler Dilara Ürper ve Emel Feremez saldırı düzenledi. Teröristler, uzun namlulu silahlarla nizamiye kulübesinde nöbet tutan polislere ateş açtı. Polislerin karşılık vermesi ile çatışma çıktı. Çatışmada polis memuru Sedat Gezer, teröristlerden 1'ini vurarak yaraladı. 1'i yaralı 2 terörist, kaçamayacaklarını anlayınca sırt çantalarında taşıdıkları bombalarla kendilerini patlattı. Saldırıda polis memuru Sedat Gezer şehit oldu, meslektaşı Abdulkadir Öztürk ile bir sivil yaralandı.

Mersin'deki polisevi saldırısı davasında 5 sanığa tahliye
Şehit polis memuru Sedat Gezer

İDDİANAME KABUL EDİLDİ

Olayla ilgili Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma tamamlanarak iddianame hazırlandı. Kadın teröristlerin paramotorla geldikleri Tarsus ilçesindeki arazinin yakınında bekçilik yapan tutuklu sanık Sait Demir, teröristleri ilçeden kent merkezine aracıyla götüren Abdulgalip Gök, olayla bağlantıları saptanan Zeki Önen, Mazlum Karaboğa, Mazlum Dolaşır, Kahraman Bağış ve Ahmet Erdoğan ile tutuksuz Fatih S. ve firari sanıklar Dilşah Ercan ile Ahmet Ahmo hakkında hazırlanan 66 sayfalık iddianame, Mersin 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

Mersin'deki polisevi saldırısı davasında 5 sanığa tahliye

2'ŞER KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTEMİ

İddianamede, teröristlerin polisevi yakınındaki çöp konteynerine bıraktığı patlayıcı düzenekte parmak izi tespit edilen PKK'lı terörist Dilşah Ercan ile paramotorda parmak izi saptanan ve teröristleri saldırıya hazırladığı belirlenen Ahmet Ahmo ile Sait Demir ve Abdulgalip Gök hakkında devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma, izinsiz olarak ateşli silah ve mermileri ülkeye sokma, imal etme, nakletme, satma, tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma veya el değiştirme, kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürmeye 7 kez teşebbüs, kişiyi tasarlayarak öldürmeye 3 kez teşebbüs ve mala ve kamu malına zarar verme suçlarından 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 227'şer yıla kadar hapis cezası istendi. Diğer sanıklar için kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürme ve mala ve kamu malına zarar verme suçundan 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 207'şer yıla kadar hapsi talep edildi.

Mersin'deki polisevi saldırısı davasında 5 sanığa tahliye

HAKİM KARŞISINA ÇIKTILAR

Mersin 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın üçüncü duruşması görüldü. Duruşmaya tutuklu sanıklar Abdulgalip Gök ve Sait Demir getirilirken, diğer tutuklu sanıklar Mazlum Dolaşır, Ahmet Erdoğan, Kahraman Bağış, Mazlum Karaboğa ve Zeki Önen ise duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Suçtan zarar gören müştekiler ve avukatlar da salonda hazır bulundu. Duruşmada AVM önünden aldığı kadın teröristleri polisevi yakınına götüren taksi şoförü G.Y., tanık sıfatıyla dinlendi. G.Y., "Takside durakta sırada bekliyordum, araçta oturuyordum. İki tane küpeli bayan geldi. Kadınlardan biri bana gelip gidecekleri adresi söyledi. Diğeri benimle konuşmadı. Bana arkadaşlarının yanına gideceklerini söyledi. Kadınları aldım, Tece'de bulunan polisevine yakın bir mesafede bıraktım. Bana kendilerini öğrenci arkadaşlarının alacağını söylediler. Bu iki şahsın üzerinde iki tane sırt çantası vardı. Bu çantalara ben hiç müdahale etmedim, öğrenci olduklarını düşünmüştüm. Bu şahısların terörist oldukları aklımın ucundan bile geçmedi. Giyimlerinden kuşamlarından hal ve tavırlarından bende böyle bir his uyandırmadılar" dedi.

Mersin'deki polisevi saldırısı davasında 5 sanığa tahliye

5 SANIK TAHLİYE EDİLDİ

Tanıkları ve avukatları da dinleyen mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Zeki Önen, Mazlum Karaboğa, Mazlum Dolaşır, Kahraman Bağış ve Ahmet Erdoğan'ın tahliyesine karar verdi. Ayrıca sanık Zeki Önen'in ev hapsi tedbiri uygulanması talep edildi. Diğer sanıklar Sait Demir ve Abdulgalip Gök'ün tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Mersin'deki polisevi saldırısı davasında 5 sanığa tahliye
Mersin\'deki polisevine saldırı davasında 5 sanık tahliye edildi
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Mersin'deki polisevine saldırı davasında 5 sanık tahliye edildi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement