ÖSYM'den depremin vurduğu 4 il için yeni karar! Adaylar bu sınavlara farklı illerde girecek - Son Dakika
Güncel

ÖSYM'den depremin vurduğu 4 il için yeni karar! Adaylar bu sınavlara farklı illerde girecek

Depremden etkilenen Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya'da YÖKDİL/1, YDS/1, TUS/1 ve MSÜ Aday Belirleme Sınavı yapılamayacak. ÖSYM'den gelen açıklamaya göre adayların farklı illerden sınav merkezi seçmesi gerekecek.

02.03.2023 12:07  Güncelleme: 12:58

Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.7 ve 7.6'lık depremler 11 ilde etkisini gösterirken, çok sayıda binanın yıkılmasına ve 45 binden fazla vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden oldu.

4 İLDE BAZI SINAVLAR YAPILAMAYACAK

Depremden etkilenen Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya'da YÖKDİL/1, YDS/1, TUS/1 ve MSÜ Aday Belirleme Sınavı yapılamayacak. Konuyla ilgili ÖSYM'den yapılan açılamaya göre adayların farklı illerden sınav merkezi seçmesi gerekecek.

ÖSYM BAŞKANI ERSOY'UN AÇIKLAMASI

Alınan karar ile ilgili açıklama yapan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, "Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerimizde incelemelerde bulunduk. Deprem Bölgesi il ve ilçelerindeki yetkililerle yaptığımız toplantılar ve bölgedeki yerinde incelemeler sonrasında Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illerimiz ile bu illere bağlı ilçelerimizde MSÜ, YÖKDİL/1, YDS/1 ve TUS/1 sınavlarının yapılmamasına karar verdik" dedi.

BAŞVURU TARİHLERİ

Ersoy, "Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya sınav merkezlerinde sınava girmek için tercihte bulunan adaylarımız; MSÜ sınavı için 1-6 Mart 2023 tarihleri arasında, YÖKDİL/1 sınavı için 2-6 Mart 2023 tarihleri arasında, YDS/1 sınavı için 8-9 Mart 2023 tarihleri arasında, TUS/1 sınavı için 1-8 Mart 2023 tarihleri arasında geç başvuru yapabilecektir. Bu illerde sınavların yapılamaması nedeniyle; daha önce bu illeri sınav merkezi olarak seçen adaylarımız, sınav merkezlerini değiştirmek zorunda olup Türkiye'deki diğer merkezlerden istediklerini sınav merkezi olarak seçebilecekler" diye konuştu.

İŞLEMLER ÖSYM'NİN İNTERNET SİTESİNDEN YAPILABİLECEK

Sağlıklı sınav uygulamaları yapmaya gayret ettiklerini kaydeden Ersoy, önceliklerinin sınav adayları ve görevlilerinin güvenliği olduğunu, bölgede yaşayanların mağduriyet yaşamaması için gayret gösterdiklerini ifade etti.

Öte yandan bu 4 sınava başvuran adaylar, ÖSYM aday işlemleri sisteminden (https://ais.osym.gov.tr) ve mobil uygulamasından sınav merkezi tercihlerini yenileyebilecekler. Adaylar, sınavlarla ilgili değişiklik ve düzenlemeleri ÖSYM web sitesinden takip edebilecek.

ÖSYM\'den depremin vurduğu 4 il için yeni karar! Adaylar bu sınavlara farklı illerde girecek
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel ÖSYM'den depremin vurduğu 4 il için yeni karar! Adaylar bu sınavlara farklı illerde girecek - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (1)

  • haydar topçu: Avrupanın çoğu ülkesinde isteyen istediği üniversite bölümüne gidebiliyor bu türkiyede niye yok hani türkiye avrupa ülkesiydi 5 2 Yanıtla

Advertisement