Son dakika Ösym haberleri, Ösym son dakika, son dakika Ösym

Son Dakika Ösym Haberleri

Son dakika Ösym haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son ösym haberleri anında burada.

 • 18.10.2021 - 08:50 ÖSYM'den 2021-YKS ikinci ek yerleştirmeleri için "son gün" hatırlatması AA
  ÖSYM'den 2021-YKS ikinci ek yerleştirmeleri için 'son gün' hatırlatması Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2021-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ikinci ek yerleştirmeleri için son gün uyarısında bulundu.

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2021-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ikinci ek yerleştirmeleri için son gün uyarısında bulundu.
  ÖSYM'nin sosyal medya hesaplarından yapılan hatırlatmada, 2021 YKS ikinci ek yerleştirme tercihleri için 18 Ekim 2021'in (bugün) son gün olduğu belirtildi.
  Açıklamada, internet aracılığıyla yapılacak tercihlerin bugün saat 23.59'da sona ereceği kaydedildi.

 • 16.10.2021 - 19:19 Nuh Naci Yazgan Üniversitesi, ek yerleştirme ile 182 öğrenci alacak AA
  Nuh Naci Yazgan Üniversitesi, ek yerleştirme ile 182 öğrenci alacak Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ) ÖSYM tarafından yapılacak ikinci ek yerleştirme ile 182 öğrenci alınacağını duyurdu.

  Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ) ÖSYM tarafından yapılacak ikinci ek yerleştirme ile 182 öğrenci alınacağını duyurdu.
  Üniversiteden yapılan yazılı açıklamada, ikinci ek yerleştirme ile alınacak 182 öğrencinin 153'ünün değişik oranlarda indirimli ve burslu olarak öğrenim göreceği bildirildi.
  NNYÜ'de iktisat, işletme, siyaset bilimi ve kamu yönetimi, elektrik- elektronik mühendisliği, inşaat mühendisliği, endüstri mühendisliği bölümlerini ilk 5'te tercih eden ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri öğrenim ücretinden ilave yüzde 50 indirim uygulanacağı aktarılan açıklamada, 6 ve 10 aralığında tercih eden ve kayıt yaptıran öğrencilere ödeyecekleri öğrenim ücretinden ilave yüzde 40 indirim yapılacağı belirtildi.
  Açıklamada, NNYÜ'yü 1., 2. ve 3. sırada tercih eden ve kayıt yaptıran öğrencilere, yurt ücretinden yüzde 40 indirim uygulanacağı da kaydedildi.

 • 15.10.2021 - 12:21 "Üniversiteli olmak için son şans YKS 2'nci ek yerleştirme dönemi" DHA
  'Üniversiteli olmak için son şans YKS 2'nci ek yerleştirme dönemi' YKS 2021 1'inci ek yerleştirme ile bir üniversiteye yerleşen adaylar üniversite kayıt işlemlerini geçtiğimiz günlerde tamamladı.

  YKS 2021 1'inci ek yerleştirme ile bir üniversiteye yerleşen adaylar üniversite kayıt işlemlerini geçtiğimiz günlerde tamamladı. Üniversiteye yerleşemeyen adaylar için ise YKS 2'nci ek yerleştirmenin son şans olduğunu belirten İstanbul Rumeli Üniversitesi Rehberlik Uzmanı Cihan Kuzgun adaylara bu dönemi çok iyi değerlendirmeleri gerektiğini söyledi.

  YKS 2021 1'inci ek yerleştirme ile bir üniversiteye yerleşen adaylar üniversite kayıt işlemlerini geçtiğimiz günlerde tamamladı. Üniversiteye yerleşemeyen adaylar, YKS 2'nci ek yerleştirmede TYT'de en az 140, AYT ve YDT'de en az 170 puan alan adaylar da tercih yapacak. Adaylar tercihlerini, 14 – 18 Ekim arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden veya ÖSYM AİS mobil uygulamasından T.C. Kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. Tercih işlemleri, 18 Ekim'de tarihinde sona erecek.

  Devamını Oku

 • 15.10.2021 - 12:05 Uluslararası Balkan Üniversitesi eğitim kalitesi ile bölgesinde öne çıkıyor AA
  Uluslararası Balkan Üniversitesi eğitim kalitesi ile bölgesinde öne çıkıyor Kuzey Makedonya'daki Uluslararası Balkan Üniversitesi (IBU) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem, üniversitenin eğitim kalitesinin Kuzey Makedonya ve Balkanlar'ın çok ilerisinde seyrettiğini söyledi.

  Kuzey Makedonya'daki Uluslararası Balkan Üniversitesi (IBU) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem, üniversitenin eğitim kalitesinin Kuzey Makedonya ve Balkanlar'ın çok ilerisinde seyrettiğini söyledi. Başkent Üsküp'te 2006'da Türk kanaat önderleri, akademisyenler ve iş insanlarının girişimleriyle kurulan IBU'nun Rektörü Erdem, AA muhabirine, üniversitenin çalışmaları ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının hayata getirdiği yenilikler kapsamında yürütecekleri akademik çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Salgının başlamasından bu yana ilk kez yüz yüze eğitime geçtiklerini belirten Erdem, önceki günlerde geniş katılımla son iki yılın mezuniyet törenini gerçekleştirdiklerini aktardı.

  Devamını Oku

 • 15.10.2021 - 10:10 DGS ek tercihleri başladı AA
  DGS ek tercihleri başladı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) Dikey Geçiş Sınavı (DGS) kapsamında adayların ek tercihleri alınmaya başlandı.

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) Dikey Geçiş Sınavı (DGS) kapsamında adayların ek tercihleri alınmaya başlandı.
  ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 2021-Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (2021-DGS) ek tercih işlemleri, bugünden itibaren 21 Ekim'e kadar yapılacak.
  Adaylar, tercihlerini bireysel olarak ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden TC kimlik numaraları ve aday şifrelerini kullanarak elektronik ortamda yapacak.

 • 14.10.2021 - 13:03 YKS 2'NCİ EK YERLEŞTİRME DÖNEMİ BAŞLADI; 230 BİN BOŞ KONTENJAN VAR DHA
  YKS 2'NCİ EK YERLEŞTİRME DÖNEMİ BAŞLADI; 230 BİN BOŞ KONTENJAN VAR ? YKS ikinci ek yerleştirme dönemi başladı.

  ? YKS ikinci ek yerleştirme dönemi başladı. 18 Ekim'e kadar sürecek tercih döneminin adaylar için çok önemli bir fırsat olduğunu söyleyen İAÜ Genel Sekreteri Sebahattin Kutlu, 'Lisans programları için barajı 180'den 170'e, önlisansta ise 150'den 140'a çekme kararı alınmıştı. İşte bu kararın uygulandığı tercih dönemine girildi. YÖK kılavuzu yayımladı, 230 bin boş kontenjan var. Adaylar, rehber öğretmeniyle görüşüp, üniversite ve bölümleri iyi inceleyip tercih yapsın' dedi.
  Bugün başlayan YKS 2'nci ek yerleştirme dönemine ilişkin adaylara önerilerde bulunan İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Genel Sekreteri Sebahattin Kutlu, 'Pandemi nedeniyle öğrenciler bu yıl farklı bir üniversiteye hazırlık sürecinden geçti. Okullarından, kurslardan uzak bir şekilde sınava çalıştılar. Önceki yıllarla kıyasladığımızda biraz daha zor bir matematik testinin de etkisiyle farklı puanlar, başarı sıraları geldi. Arkadaşlar ağustos ayında tercihlerini yaptı ve üniversitelere yerleşti' diye konuştu.

  Devamını Oku

 • 14.10.2021 - 10:44 ALES başvuruları bugün sona eriyor AA
  ALES başvuruları bugün sona eriyor Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), 2021 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2021-ALES/3) başvurularının bugün sona ereceğini bildirdi.

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), 2021 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2021-ALES/3) başvurularının bugün sona ereceğini bildirdi.
  ÖSYM'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, 2021-ALES/3 için başvuruların internet aracılığıyla bugün saat 23.59'da sona ereceği hatırlatıldı.

 • 13.10.2021 - 16:40 ÖSYM Başkanı Aygün: İkinci ek yerleştirme yarın başlayacak DHA
  ÖSYM Başkanı Aygün: İkinci ek yerleştirme yarın başlayacak ÖLÇME, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Halis Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS-2021) barajı geçemeyen adayların da tercih yapabileceği ikinci ek yerleştirmenin yarın başlayacağını duyurdu.

  ÖLÇME, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Halis Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS-2021) barajı geçemeyen adayların da tercih yapabileceği ikinci ek yerleştirmenin yarın başlayacağını duyurdu.

  ÖSYM Başkanı Aygün, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Değerli adaylarımız, 2021-YKS İkinci Ek Yerleştirme tercih işlemlerini yarın başlatacağız. Tercihlerinizi 14-18 Ekim tarihleri arasında 'http://ais.osym.gov.tr' sayfamızdan ve ÖSYM AİS mobil uygulamamızdan yapabilirsiniz. Yapacağınız tercihlerin şimdiden hayırlı olmasını dilerim" dedi.

 • 13.10.2021 - 16:08 2021-YKS ikinci ek yerleştirme tercih işlemleri yarın başlayacak AA
  2021-YKS ikinci ek yerleştirme tercih işlemleri yarın başlayacak Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) ikinci ek yerleştirme tercih işlemlerinin yarın başlatılacağını bildirdi.

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) ikinci ek yerleştirme tercih işlemlerinin yarın başlatılacağını bildirdi.
  Aygün, Twitter'daki hesabından, ikinci ek yerleştirme tercih işlemlerine ilişkin açıklama yaptı.
  ÖSYM Başkanı Aygün, "Değerli adaylarımız, 2021-YKS İkinci Ek Yerleştirme tercih işlemlerini yarın başlatacağız. Tercihlerinizi 14-18 Ekim tarihleri arasında http://ais.osym.gov.tr sayfamızdan ve ÖSYM AİS mobil uygulamamızdan yapabilirsiniz. Yapacağınız tercihlerin şimdiden hayırlı olmasını dilerim." ifadelerini kullandı.

 • 13.10.2021 - 12:06 Bin hakim savcı alımının sınav şartları belli oldu AA
  Bin hakim savcı alımının sınav şartları belli oldu Adalet Bakanlığınca bin hakim ve savcı adayı alımına ilişkin yapılacak sınavın şartları belli oldu.

  Adalet Bakanlığınca bin hakim ve savcı adayı alımına ilişkin yapılacak sınavın şartları belli oldu.
  Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre, 2021 dönemi için tespit edilen ihtiyaç durumuna göre, Bakanlıkça yazılı sınav ve mülakat ile 9-5 dereceli kadrolara 100'ü avukatlık mesleğinden olmak üzere 900 adli yargı hakim ve savcı adayı ile 100 idari yargı hakim adayı alınacak.
  Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 25-26 Aralık'ta yapılacak sınav, Ankara'da Çankaya, İstanbul'da Kadıköy, Maltepe, Ataşehir, Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş, Kağıthane ve Sarıyer ile İzmir'de Karşıyaka, Bornova ve Çiğli sınav merkezlerinde 4 oturumda gerçekleştirilecek. Adayların sınav yapılacak binalara girişi, sınav başlama saatlerinden 15 dakika önce tamamlanacak.
  Hakim savcı adayı olmak isteyen adaylar başvurularını, 2-10 Kasım arasında bireysel olarak internet aracılığıyla T.C. kimlik numaraları ve aday şifrelerini kullanarak ya da diledikleri bir başvuru merkezinden yapabilecek. Posta yoluyla.

  Devamını Oku

 • 12.10.2021 - 10:11 ALES sonuçları açıklandı AA
  ALES sonuçları açıklandı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2021-ALES/2) sonuçlarının açıklandığını duyurdu.

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2021-ALES/2) sonuçlarının açıklandığını duyurdu.
  Aygün, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:
  "Değerli ALES adaylarımız, 19 Eylül 2021 tarihinde gerçekleştirdiğimiz 2021-ALES/2 sonuçları açıklanmıştır. Sonuçlarınızı http://sonuc.osym.gov.tr sayfamızdan ve ÖSYM AİS mobil uygulamamızdan öğrenebilirsiniz. Sınav sonuçlarının hayırlı olmasını diliyorum."

 • 10.10.2021 - 15:24 Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı yapıldı AA
  Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı yapıldı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (2021-YDS/2) yapıldı.

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (2021-YDS/2) yapıldı.
  ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre, sınav saat 10.15'te başladı ve saat 13.15'te sona erdi.
  Sınavda, Kovid-19 salgınına karşı tedbirler alındı.
  2021-YDS/2 sınavı temel soru kitapçıkları ve cevap anahtarları yayımlandı
  Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavının (2021-YDS/2) temel soru kitapçıkları ile cevap anahtarlarının yüzde 10'u yayımlandı.
  Sınava başvuran adaylar, temel soru kitapçığı diziliminde verilen sınav sorularının tamamına bugün saat 14.45'ten itibaren ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile 10 gün süreyle erişebilecek.

 • 10.10.2021 - 10:36 Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yüz yüze eğitim yorumu: Amacımız devam ettirmek SonDakika.com
  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yüz yüze eğitim yorumu: Amacımız devam ettirmek Erdoğan, Çukurova Üniversitesi Yapımı Tamamlanan Tesislerin Açılış Programı'nda konuştu. Yüz yüze eğitim konusuna da değinen Erdoğan, "Amacımız şartları sonuna kadar zorlayarak her seviyede yüz yüze eğitimi devam ettirmektir" ifadelerini kullandı.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Çukurova Üniversitesi Yapımı Tamamlanan Tesislerin Açılış Programı"nda konuştu.

  Yüz yüze eğitim konusuna da değinen Erdoğan, "Salgının en yoğun yaşandığı dönemde biz de diğer ülkeler gibi uzaktan eğitim modeline geçtik. Uzaktan veya hibrit eğitimin yüz yüze eğitimin yerini tutmayacağını biliyoruz. Bunun için aşılamada elde ettiğimiz mesafeyle hamdolsun bu sene yüz yüze eğitimi tekrar başlattık. Son 1 aydır MEB'e bağlı okullarda ciddi bir sıkıntı yaşamadan eğitim faaliyetleri başarıyla sürüyor. Amacımız şartları sonuna kadar zorlayarak her seviyede yüz yüze eğitimi devam ettirmektir." diye konuştu.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

  "Toplamda 4 bin kişinin aynı anda ibadet edebilmesini sağlayacak camimizin bünyesinde 1578 metrekarelik Türk-İslam sanatları merkezi ve 500 kişilik konferans salonu da bulunuyor.

  Devamını Oku

 • 09.10.2021 - 20:57 Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Üniversitelerimizde tüm gücümüzü ve imkanlarımızı kalitenin yükseltilmesine vereceğimiz bir döneme girdik" Habermetre
  Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Üniversitelerimizde tüm gücümüzü ve imkanlarımızı kalitenin yükseltilmesine vereceğimiz bir döneme girdik' Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Artık üniversitelerimizde kapasite sorunu kalmadığı için tüm gücümüzü ve imkanlarımızı kalitenin yükseltilmesine vereceğimiz bir döneme girdik.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Artık üniversitelerimizde kapasite sorunu kalmadığı için tüm gücümüzü ve imkanlarımızı kalitenin yükseltilmesine vereceğimiz bir döneme girdik. " dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Prof. Dr. Mithat Özsan Amfisi'nde düzenlenen, Çukurova Üniversitesi Yapımı Tamamlanan Tesislerin Açılış Programı'na katıldı.

  Buradaki konuşmasında, Adana'da dolu bir gün geçirdiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptıkları açılış ve temel atma törenlerinin kentin üretim ve istihdam gücüne güç kattığını ifade etti.

  Adana'yı şahlandıracak yatırımlar ve projelerle üniversiteyi de ileriye taşıyacak eserlerin resmi açılışlarını gerçekleştirdiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunlardan ilkinin Çukurova Üniversitesi 57 Alay Şehitler Camii olduğunu hatırlattı.

  Devamını Oku

 • 08.10.2021 - 10:23 TUS tercihleri başladı AA
  TUS tercihleri başladı Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2021-TUS) 2. dönem tercih işlemleri başladı.

  Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2021-TUS) 2. dönem tercih işlemleri başladı.
  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığının internet sitesinde yer alan duyuruya göre, tercih işlemleri, bugünden itibaren 14 Ekim saat 23.59'a kadar yapılacak.
  Adaylar, tercihlerini bireysel olarak ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifrelerini kullanarak elektronik ortamda gerçekleştirebilecek.
  Yerleştirme işleminde, 2021-TUS Başvuru Kılavuzu'nda yer alan ilke ve kurallar uygulanacak.
  Adayların tercihlerini yapmadan önce ilgili kılavuzu dikkatlice incelemeleri ve tercih süresince yayımlanan tablolardan yararlanması gerekiyor.

 • 08.10.2021 - 01:00 İki bakanlığın personel alım ilanları Resmi Gazete'de AA
  İki bakanlığın personel alım ilanları Resmi Gazete'de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığına toplam 135 personel alınacak.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığına toplam 135 personel alınacak.
  Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının merkez teşkilatında istihdam edilmek üzere sözlü sınav sonucuna göre 125 çalışma uzman yardımcısı istihdam edilecek.
  Başvuruda bulunacak adayların, üniversitelerin en az 4 yıllık lisans eğitimi veren ve ilanda yer alan tabloda belirtilen öğrenim dallarından veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından kabul edilen yurt içindeki veya yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olması, ÖSYM tarafından 2020 ve 2021 yıllarında yapılan KPSS'de istenilen puan türlerinden en az 70 almış olması ve 1 Ocak 2021 tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olması gerekiyor.
  Adaylar başvurularını 12 Ekim-7 Kasım tarihleri arasında e-Devlet üzerinden iş başvuru ekranını kullanarak gerçekleştirebilecek. Şahsen veya posta yoluyla yapılan başvurular kabul edilmeyecek.

  Devamını Oku

 • 07.10.2021 - 13:10 CHP Niğde İl Başkanı Adem'den "Kent, üniversite öğrencileri için cazip hale getirilmeli" çağrısı AA
  CHP Niğde İl Başkanı Adem'den 'Kent, üniversite öğrencileri için cazip hale getirilmeli' çağrısı CHP Niğde İl Başkanı Erhan Adem, kentin, üniversite öğrencileri için cazip hale getirilmesi gerektiğini bildirdi.

  CHP Niğde İl Başkanı Erhan Adem, kentin, üniversite öğrencileri için cazip hale getirilmesi gerektiğini bildirdi.
  Adem, parti binasında yaptığı açıklamada, ÖSYM tarafından açıklanan genel yerleştirme bilgilerine göre Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesine ayrılan 2 bin 850 öğrencilik yeni kontenjanın bin 601'inin dolduğunu söyledi.
  Tarım bilimleri, mühendislik, iktisadi ve idari bilimler ile fen edebiyat fakültelerine ilgisizlik olduğunu belirten Adem, "Büyük ve orta büyüklükteki birçok şehrimiz kendilerine ayrılan kontenjanları doldurmakta fazla sorun yaşamıyor. Başta Ankara, İzmir, Mersin, Adana, Antalya, İstanbul, Eskişehir olmak üzere köklü üniversiteleri ve imkanları olan şehirler, öğrencileri kendilerine çekmek için çeşitli politikaları üretiyor, zaten cazip olan şehirlerini öğrenciler için daha da cazip kılmaya çalışıyor." ifadelerini kullandı.

  Devamını Oku

 • 07.10.2021 - 11:01 YKS yerleştirme puanları, ikinci ek yerleştirme için sonuç belgelerine yansıtıldı (2) DHA
  YKS yerleştirme puanları, ikinci ek yerleştirme için sonuç belgelerine yansıtıldı (2) EK YERLEŞTİRMEYE İLİŞKİN SORULAR YANITLANDIÖSYM, bu yıl ilk kez yapılacak YKS ikinci ek yerleştirmeye ilişkin sıkça sorulan 7 sorunun cevabını yayımladı.

  EK YERLEŞTİRMEYE İLİŞKİN SORULAR YANITLANDI

  ÖSYM, bu yıl ilk kez yapılacak YKS ikinci ek yerleştirmeye ilişkin sıkça sorulan 7 sorunun cevabını yayımladı. 2021-YKS ikinci ek yerleştirme işlemlerinin, ek yerleştirmeden boş kalan kontenjanların belirlenmesinden sonra yapılacağı ve ikinci ek yerleştirme işlemleriyle ilgili tarihlerin, ÖSYM'nin internet adresinden duyurulacağı belirtildi. Özel yetenek sınavı sonucu ile bir yükseköğretim programına kayıt yaptıran adayların da ikinci ek yerleştirmede tercih yapabileceği vurgulandı. Ayrıca merkezi yerleştirme ve ek yerleştirmede ÖSYM tarafından bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların da ikinci ek yerleştirmede tercih yapamayacağı bildirildi.Öte yandan sıkça sorulan soruların, adaylardan gelen sorulara göre güncelleneceği, ilgililerin güncel duyuruları takip etmeleri ve ÖSYM Çağrı Merkezi'nden bilgi edinmeleri önerildi.

  Devamını Oku

 • 06.10.2021 - 14:32 Bahçelievler Belediyesinden üniversiteyi kazanan öğrencilere destek AA
  Bahçelievler Belediyesinden üniversiteyi kazanan öğrencilere destek Bahçelievler Belediyesi, ön lisans veya lisans programını kazanan Bahçelievlerli öğrencilere 1200 lira kampüs harçlığı verecek.

  Bahçelievler Belediyesi, ön lisans veya lisans programını kazanan Bahçelievlerli öğrencilere 1200 lira kampüs harçlığı verecek.
  Belediyeden yapılan açıklamaya göre, "Başarı Sizden Katkı Bizden" sloganıyla hizmete alınan proje ile ilçe sınırları içinde üniversiteyi kazanan öğrenciler 1200 lira bursla ödüllendirilecek.
  Öğrencilerden başvuru için ÖSYM yerleştirme sonuç, okul kayıt ve öğrenci belgesi istenirken, Bahçelievler Belediyesinin internet sitesinden yapılan başvurular 13 Ekim'de sona erecek.
  Açıklamada görüşlerine yer verilen Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır, öğrencilerin başarısının ödüllendirilmesi gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti:
  "Başarıyı ödüllendirmek ülkemizin geleceğine karşı sorumluluğumuzdur. Öğrencilerin eğitimindeki başarılar her şeyden önce geliyor. Sadece eğitimde değil her alanda yanlarındayız. Gençlerimize Bahçelievler'de yaşamanın ayrıcalığını hissettirmeye çalışıyoruz.

  Devamını Oku

 • 06.10.2021 - 10:40 2021-ALES/3 Sınavı 21 Kasım'da yapılacak AA
  2021-ALES/3 Sınavı 21 Kasım'da yapılacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi (ALES) Giriş Sınavı (2021-ALES/3), 21 Kasım 2021'de yapılacak.

  Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi (ALES) Giriş Sınavı (2021-ALES/3), 21 Kasım 2021'de yapılacak.
  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre sınav için başvurular bugünden itibaren 14 Ekim'e kadar alınacak.
  Adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla, bireysel olarak ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulamasından yapabilecek.

 • 05.10.2021 - 15:57 Türkiye'nin dijital altyapılarına yönelik veri sızıntısı iddiası DHA
  Türkiye'nin dijital altyapılarına yönelik veri sızıntısı iddiası Türkiye'nin dijital altyapılarına yönelik veri sızıntısı iddialarına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi e-Devlet Kapısı'ndan açıklama geldi. Yapılan basın açıklamasında; e-Devlet, e-Nabız, EBA ve ÖSYM bilişimleri gibi dijital altyapılarından veri sızıntısı iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

  Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi e-Devlet Kapısı, resmi Twitter hesabından Türkiye'nin dijital altyapılarına yönelik veri sızıntısı iddiaları hakkında basın açıklaması yaptı.

  "VERİ SIZINTI KAYDINA RASTLANMAMIŞTIR"

  Dijital veri sızıntısı iddiaları üzerine e-Devlet Kapısı Twitter hesabından yapılan açıklamada "2-3 Ekim 2021 tarihlerinde Türkiye'nin e-Devlet, e-Nabız, EBA ve ÖSYM bilişimleri gibi dijital altyapılarından veri sızıntısı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Yapılan detaylı teknik kontrollerde kurumlarımıza ait dijital altyapılar ile ilişkili herhangi bir veri sızıntısı kaydına rastlanmamıştır" ifadeleri kaydedildi.

  "AZ SAYIDA HESABA ZARARLI YAZILIM SALDIRISI OLDU"

  Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

  "Söz konusu iddialara temel teşkil eden verilerin, siber saldırganlar tarafından çok az sayıda bireysel hesaba yönelik oltalama ve zararlı yazılım saldırıları sonucu elde edildiği anlaşılmıştır.

  Devamını Oku

 • 04.10.2021 - 23:18 e-Devlet Kapısı'ndan dijital altyapılarından veri sızıntısı iddialarına ilişkin açıklama Açıklaması AA
  e-Devlet Kapısı'ndan dijital altyapılarından veri sızıntısı iddialarına ilişkin açıklama Açıklaması Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi e-Devlet Kapısı'ndan, 2-3 Ekim tarihlerinde Türkiye'nin e-Devlet, e-Nabiz, EBA ve ÖSYM bilişim sistemleri gibi dijital altyapılarından veri sızıntısı yapıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

  Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi e-Devlet Kapısı'ndan, 2-3 Ekim tarihlerinde Türkiye'nin e-Devlet, e-Nabiz, EBA ve ÖSYM bilişim sistemleri gibi dijital altyapılarından veri sızıntısı yapıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı bildirildi.
  e-Devlet Kapısı Twitter hesabından yapılan açıklamada, yapılan detaylı teknik kontrollerde e-Devlet, e-Nabiz, EBA ve ÖSYM'ye ait dijital altyapılarla ilişkili herhangi bir veri sızıntısı kaydına rastlanmadığı ifade edildi.
  Bireye yönelik alınabilecek tedbirlerin ulusal siber güvenliğin temelini oluşturduğunun kaydedildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
  "Söz konusu iddialara temel teşkil eden verilerin, siber saldırganlar tarafından çok az sayıda bireysel hesaba yönelik oltalama ve zararlı yazılım saldırıları sonucu elde edildiği anlaşılmıştır. 2-3 Ekim 2021 tarihlerinde Türkiye'nin e-Devlet, e-Nabiz, EBA ve ÖSYM bilişim sistemleri gibi dijital altyapılarından veri sızıntısı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.

  Devamını Oku

 • 04.10.2021 - 22:09 e-Devlet: Dijital altyapılardan veri sızıntısı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır DHA
  e-Devlet: Dijital altyapılardan veri sızıntısı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır TÜRKİYE'nin dijital altyapılarına yönelik veri sızıntısı iddialarına ilişkin e-Devlet'ten yapılan açıklamada "Türkiye'nin e-Devlet, e-Nabız, EBA ve ÖSYM bilişimleri gibi dijital altyapılarından veri sızıntısı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır" denildi.

  TÜRKİYE'nin dijital altyapılarına yönelik veri sızıntısı iddialarına ilişkin e-Devlet'ten yapılan açıklamada "Türkiye'nin e-Devlet, e-Nabız, EBA ve ÖSYM bilişimleri gibi dijital altyapılarından veri sızıntısı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır" denildi.

  Dijital veri sızıntısı iddiaları üzerine e-Devlet Kapısı Twitter hesabından yapılan açıklamada "2-3 Ekim 2021 tarihlerinde Türkiye'nin e-Devlet, e-Nabız, EBA ve ÖSYM bilişimleri gibi dijital altyapılarından veri sızıntısı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Yapılan detaylı teknik kontrollerde kurumlarımıza ait dijital altyapılar ile ilişkili herhangi bir veri sızıntısı kaydına rastlanmamıştır. Söz konusu iddialara temel teşkil eden verilerin, siber saldırganlar tarafından çok az sayıda bireysel hesaba yönelik oltalama ve zararlı yazılım saldırıları sonucu elde edildiği anlaşılmıştır. Siber güvenliğin ana öznesi bireye yönelik alınabilecek tedbirler, ulusal siber güvenliğimizin temelini oluşturmaktadır.

  Devamını Oku

 • 04.10.2021 - 21:53 e-Devlet'ten veri sızıntısı iddialarına yalanlama DHA
  e-Devlet'ten veri sızıntısı iddialarına yalanlama Türkiye'nin dijital altyapılarına yönelik veri sızıntısı iddialarına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi e-Devlet Kapısı'ndan açıklama geldi. Yapılan basın açıklamasında; e-Devlet, e-Nabız, EBA ve ÖSYM bilişimleri gibi dijital altyapılarından veri sızıntısı iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

  Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi e-Devlet Kapısı, resmi Twitter hesabından Türkiye'nin dijital altyapılarına yönelik veri sızıntısı iddiaları hakkında basın açıklaması yaptı.

  "VERİ SIZINTI KAYDINA RASTLANMAMIŞTIR"

  Dijital veri sızıntısı iddiaları üzerine e-Devlet Kapısı Twitter hesabından yapılan açıklamada "2-3 Ekim 2021 tarihlerinde Türkiye'nin e-Devlet, e-Nabız, EBA ve ÖSYM bilişimleri gibi dijital altyapılarından veri sızıntısı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Yapılan detaylı teknik kontrollerde kurumlarımıza ait dijital altyapılar ile ilişkili herhangi bir veri sızıntısı kaydına rastlanmamıştır" ifadeleri kaydedildi.

  "AZ SAYIDA HESABA ZARARLI YAZILIM SALDIRISI OLDU"

  Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

  "Söz konusu iddialara temel teşkil eden verilerin, siber saldırganlar tarafından çok az sayıda bireysel hesaba yönelik oltalama ve zararlı yazılım saldırıları sonucu elde edildiği anlaşılmıştır.

  Devamını Oku

 • 01.10.2021 - 15:17 Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, TBMM'de yemin etti İHA
  Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, TBMM'de yemin etti Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) yemin etti.

  Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) yemin etti.
  Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 6 Ağustos'ta görevini Ziya Selçuk'tan almıştı. 2017-2018 yılları arasında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı ve 2018-2021 tarihleri arasında da Milli Eğitim Bakan Yardımcılığı görevlerini yürüten Mahmut Özer, 5 Ağustos'ta Milli Eğitim Bakanı olarak atandı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 27'nci Dönem 5'inci Yasama Yılının ilk Genel Kurulunda yemin etti.
  (Utku Şimşek /İHA)

 • 01.10.2021 - 14:07 Palandöken Gençlik Merkezi'nden ilkokul öğrencilerine kırtasiye yardımı AA
  Palandöken Gençlik Merkezi'nden ilkokul öğrencilerine kırtasiye yardımı Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı Palandöken Gençlik Merkezi gençlik liderleri ve gönüllü gençler, "1 Ekim Dünya Gülümseme Günü" nedeniyle Börekli İlkokulu öğrencilerine kırtasiye yardımı yaptı.

  Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı Palandöken Gençlik Merkezi gençlik liderleri ve gönüllü gençler, "1 Ekim Dünya Gülümseme Günü" nedeniyle Börekli İlkokulu öğrencilerine kırtasiye yardımı yaptı.
  Gönüllü gençler ve liderleri, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen YGS sınavlarında topladıkları kırtasiye malzemelerini, Börekli mahallesindeki ilkokulda eğitim gören çocuklara dağıttı.
  Palandöken Gençlik Merkezi gençlik lideri Erhan Tuna, yaptığı açıklamada, "Gülmek her dilde aynı anlamı ifade eder" sloganıyla düzenlenen etkinliğin amacına ulaştığını aktardı.
  Çocukları gülümseten gençliğin her zaman var olacağını belirten Tuna, "Geleceğimizin yüzüne bir tebessüm, ufak bir gülümseme kondurabildiysek ne mutlu bize." diye konuştu.

 • 01.10.2021 - 12:32 Son Dakika! YKS ek yerleştirme sonuçları açıklandı SonDakika.com
  Son Dakika! YKS ek yerleştirme sonuçları açıklandı Son Dakika! Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Halis Aygün, 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ek yerleştirme sonuçlarının açıklandığını bildirdi.

  Yükseköğretim Kurumları Sınavı ek yerleştirme sonuçları açıklandı. Konuyla ilgili ÖSYM Başkanı Aygün, Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, "20-23 Eylül 2021 tarihleri arasında tercihlerini aldığımız 2021-YKS ek yerleştirme sonuçları açıklanmıştır. Adaylarımız sonuçlarını 'http://sonuc.osym.gov.tr' adresimizden ve ÖSYM AİS mobil uygulamamızdan öğrenebilirler. Sonuçların adaylarımıza ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

  YKS ek yerleştirme sonuçları açıklandı

 • 01.10.2021 - 11:34 YDUS: Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı Habermetre
  YDUS: Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı 2021-Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2021-YDUS), 19 Aralık 2021 tarihinde uygulanacaktır.

  2021-Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2021-YDUS), 19 Aralık 2021 tarihinde uygulanacaktır.

  Sınava başvurular, 01-11 Ekim 2021 tarihleri arasında yapılacaktır.

  Adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak saat 10. 00'dan itibaren ÖSYM'nin https://ais. osym. gov. tr internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulamasından yapabileceklerdir.

  Sınava başvuruda HES kodu bilgisi alınacağından adayların, sınava başvuru işlemi yapmadan veya başvuru için başvuru merkezlerine gitmeden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekmektedir. Adaylar, HES kodunun nasıl edinileceği bilgisine Sağlık Bakanlığının https://hayatevesigar. saglik. gov. tr internet adresinden ulaşabileceklerdir.

  Sınava ilişkin ayrıntılı bilgi 2021-YDUS Kılavuzunda yer almaktadır. Adaylar, Kılavuza aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir. Sınava başvuracak adayların ilgili Kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

  Devamını Oku

 • 01.10.2021 - 11:08 YKS ek yerleştirme sonuçları açıklandı AA
  YKS ek yerleştirme sonuçları açıklandı 2021-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ek yerleştirme sonuçları açıklandı.

  2021-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ek yerleştirme sonuçları açıklandı.
  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının (ÖSYM), Twitter hesabından yapılan açıklamada, 2021-YKS sonuçlarına göre 2021-2022 öğretim yılı için adaylardan alınan tercihler doğrultusunda, yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemlerinin tamamlandığı bildirildi.
  Adayların ek yerleştirme sonuçlarını kimlik numaraları ve şifreleri ile başkanlığın "http://sonuc.osym.gov.tr" internet adresinden ve ÖSYM AİS mobil uygulamasından öğrenebileceği belirtildi.
  Bir programa kayıt hakkı kazanan adayların, 4-7 Ekim tarihleri arasında kayıt işlemlerini yapabileceği ifade edilen açıklamada, adayların kayıt için yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerektiği vurgulandı.
  Elektronik kayıtların 4-5 Ekim'de alınacağı ve bu adayların üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacağı kaydedildi.

  Devamını Oku

 • 30.09.2021 - 14:23 YDS giriş belgeleri erişime açıldı AA
  YDS giriş belgeleri erişime açıldı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 10 Ekim'de yapılacak Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (2021-YDS/2) giriş belgeleri erişime açıldı.

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 10 Ekim'de yapılacak Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (2021-YDS/2) giriş belgeleri erişime açıldı.
  ÖSYM'nin internet sitesinden yapılan duyuruya göre, YDS/2 adaylarının, sınava girecekleri bina ve salonlara atanma işlemleri tamamlandı.
  Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren sınava giriş belgesini, ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden edinebilecek.

 • 28.09.2021 - 10:57 Yükseköğretim Kurumları Sınavı Habermetre
  Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2021-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzunun 7. 4 maddesine göre spor dallarında yetenekli ve üstün başarılı adaylar için spor alanlarındaki yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemi için başvurular, 28 Eylül-04 Ekim 2021 tarihleri arasında yapılacaktır.

  2021-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzunun 7. 4 maddesine göre spor dallarında yetenekli ve üstün başarılı adaylar için spor alanlarındaki yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemi için başvurular, 28 Eylül-04 Ekim 2021 tarihleri arasında yapılacaktır. ÖSYM'ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. Sadece elektronik ortamda bireysel olarak yapılacak tercihler işleme alınacaktır. Tercih işlemi, 04 Ekim 2021 tarihinde saat 23: 59'da sona erecektir. Başvuruları Merkezimizce kabul edilen adaylar, tercihlerini yukarıda belirtilen tarihler arasında ÖSYM'nin; https://ais. osym. gov. tr internet adresinden T. C. Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak bireysel olarak internet aracılığıyla yapacaklardır.

  Adaylar en fazla 8 tercih yapabileceklerdir. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar tercih süresi içinde tercihlerini değiştirebileceklerdir.

  Devamını Oku

 • 27.09.2021 - 16:11 Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı sonuçları açıklandı AA
  Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı sonuçları açıklandı ÖSYM, 5 Eylül'de yapılan Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2021-TUS 2. Dönem) sonuçlarını "https://sonuc.osym.gov.tr" adresinden açıkladı.

  ÖSYM, 5 Eylül'de yapılan Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2021-TUS 2. Dönem) sonuçlarını "https://sonuc.osym.gov.tr" adresinden açıkladı.
  ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 2021-TUS 2. döneme ait değerlendirme işlemleri tamamlandı.
  Adaylar, sınav sonuçlarına, "https://sonuc.osym.gov.tr" adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilecek.
  Öte yandan aynı tarihte yapılan Tıp Doktorluğu Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı (2021-STS Tıp Doktorluğu 2. Dönem) sonuçları da aynı internet sitesinden öğrenilebilecek.

 • 27.09.2021 - 14:51 ÖSYM, KPSS adaylarının sınav sonucu branş bazı sıralamalarını erişime açtı AA
  ÖSYM, KPSS adaylarının sınav sonucu branş bazı sıralamalarını erişime açtı ÖSYM, KPSS'ye katılan adayların, sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamalarını, "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden erişime açtı.

  ÖSYM, KPSS'ye katılan adayların, sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamalarını, "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden erişime açtı.
  ÖSYM'nin internet sitesinden, "2021 KPSS-Lisans: Branş Bazında Sıralamalar", "2020 KPSS-Lisans, Ön Lisans ve Ortaöğretim: Branş Bazında Sıralamaların Güncellenmesi", "2018-EKPSS ve 2020-EKPSS Branş Bazında Sıralamaların Güncellenmesi" başlıklarıyla 3 ayrı duyuru yayımlandı.
  Buna göre, bu sınavlara katılan adayların sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamaları, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi'ne yansıtıldı.
  Adaylar, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden, T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile sıralamalarını öğrenebilecek.
  Bilgilendirme amacıyla oluşturulan sıralamalar, aynı alanda sınava giren adayların başarı durumlarını değerlendirme imkanı sağlıyor.

 • 27.09.2021 - 11:59 ÖSYM Başkanı Aygün: "Yerli yazılımla dört beceriyi ölçen yabancı dil sınavı hazırlığımız sürüyor" AA
  ÖSYM Başkanı Aygün: 'Yerli yazılımla dört beceriyi ölçen yabancı dil sınavı hazırlığımız sürüyor' SELMA KASAP/MUZAFFER ÇAĞLIYANER - ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, dinleme, konuşma, okuma ve yazma olmak üzere dört beceriyi ölçen yabancı dil sınavı hazırlıklarının devam ettiğini, bu sınavın yerli yazılımla yapılmasının ülke için önemli bir kazanım olacağını bildirdi.

  SELMA KASAP/MUZAFFER ÇAĞLIYANER - ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, dinleme, konuşma, okuma ve yazma olmak üzere dört beceriyi ölçen yabancı dil sınavı hazırlıklarının devam ettiğini, bu sınavın yerli yazılımla yapılmasının ülke için önemli bir kazanım olacağını bildirdi. Aygün, Türkiye'de merkez olarak yürüttükleri çalışmalardan biri olan ve dört beceriyi dijital ortamda ölçen yabancı dil sınavı hazırlıklarına ilişkin AA muhabirine açıklamada bulundu. Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana e-sınav merkezlerinde Elektronik Yabancı Dil Sınavları'nı (e-YDS) gerçekleştirdiklerini dile getiren Aygün, yılda 15 kez 10 farklı dilde e-sınav yaptıklarını anlattı. Türkiye'de uygulanan dört beceride yabancı dil sınavlarının yazılım ve uygulamalarının yabancı menşeili olduğuna dikkati çeken Aygün, dinleme, konuşma, okuma ve yazma alanlarını kapsayan dört beceriyi ölçen dil sınavlarının ilk kez ulusal ölçekte uygulanması için yerli bir yazılım geliştirdiklerini söyledi.

  Devamını Oku

 • 27.09.2021 - 08:58 NUMAN KURTULMUŞ ADALETİ ESAS ALAN MEDENİYETLER, BÜYÜK ÇIKIŞLAR YAPAR -TAMAMI FTP'DE DHA
  NUMAN KURTULMUŞ ADALETİ ESAS ALAN MEDENİYETLER, BÜYÜK ÇIKIŞLAR YAPAR -TAMAMI FTP'DE AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Her alanda adaleti ve insanların özgürlüğünü esas alan medeniyetler, büyük çıkışlar yapar, büyük güçlerini ortaya koyabilirler dedi.

  AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Her alanda adaleti ve insanların özgürlüğünü esas alan medeniyetler, büyük çıkışlar yapar, büyük güçlerini ortaya koyabilirler dedi.
  Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi 2021-2022 Akademik Yılı Açılış Töreni'ne AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Törende konuşan AK Parti Genel Başkan Vekili Kurtulmuş, toplumların yükselişleri, medeniyetlerin gelişmelerinin arkasındaki en temel faktörlerinden birinin adalet olduğunu belirterek, şunları söyledi
  Adalet mülkün temelidir. Adalet bir terazidir, denge demektir. İki taraf varsa onlar arasında dengedir. İnsan toplumlarında dengedir. Denge şaştığında adalet olmaz. Adalet çadırın ana dirediğidir. Onu söküp alırsanız ne bilim ne teknoloji ne gelişme kalır.

  Devamını Oku

 • 24.09.2021 - 11:14 ÖSYM Başkanı Halis Aygün'den YÖKDİL açıklaması AA
  ÖSYM Başkanı Halis Aygün'den YÖKDİL açıklaması ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, lisans üstü eğitim ve akademik yükseltmelerde geçerli olan Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı'nı (YÖKDİL) basılı yapmaya devam ederken aynı zamanda elektronik ortamda (e-YÖKDİL) da gerçekleştireceklerini bildirdi.

  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, lisans üstü eğitim ve akademik yükseltmelerde geçerli olan Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı'nı (YÖKDİL) basılı yapmaya devam ederken aynı zamanda elektronik ortamda (e-YÖKDİL) da gerçekleştireceklerini bildirdi.
  Adana Çukurova e-sınav merkezinde incelemede bulunan Aygün, burada AA muhabirinin sorularını yanıtladı. Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana e-sınav merkezlerinde elektronik yabancı dil sınavlarını (e-YDS) gerçekleştirdiklerini dile getiren Aygün, bu merkezlerde yılda ortalama 15 e-sınav düzenlediklerini anlattı. ÖSYM olarak elektronik yabancı dil sınavı uygulamalarına İngilizcenin yanı sıra Almanca, Arapça, Bulgarca, Farsça, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça ve Yunanca dahil olmak üzere 10 farklı dilde devam ettiklerini belirten Aygün, "Çukurova e-sınav merkezinin hizmet vermeye başlamasıyla tek bir sınava giren aday kapasitemiz 6 bine ulaşmış oldu. Ayda en az bir kez yapılan e-sınavlara yılda 50 binin üzerinde aday katılıyor.

  Devamını Oku

 • 24.09.2021 - 08:58 GÜNDEM / 24 Eylül 2021 AA
  GÜNDEM / 24 Eylül 2021 6 Nisan 1920YASAMA YÜRÜTME SİYASET1- Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, valiliği ziyaret edecek, il eğitim değerlendirme toplantısına katılacak, Aksu Uçak Bakım Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine ziyarette bulunacak.

  6 Nisan 1920
  YASAMA YÜRÜTME SİYASET
  1- Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, valiliği ziyaret edecek, il eğitim değerlendirme toplantısına katılacak, Aksu Uçak Bakım Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine ziyarette bulunacak.
  (Antalya/10.00/10.15/11.50) (Fotoğraflı - Görüntülü)
  EKONOMİ FİNANS
  1- Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, AK Parti İlçe Başkanları Toplantısı'na katılacak, Bayındır Belediyesini ziyaret edecek, Küçük Menderes Havzası Tarım Toplantısı'nda bulunacak, nar hasadı ve faydalı böcek salımı yapacak, meyve işleme ve paketleme tesisine ziyaret gerçekleştirecek.
  (İzmir/09.00-17.00) (Fotoğraflı - Görüntülü)
  2- Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Tutak Yolu Viyadüğü'nde incelemede bulunacak, valiliği, belediyeyi ve AK Parti İl Başkanlığını ziyaret ederek esnafla buluşacak.
  (Ağrı/10.30-15.

  Devamını Oku

 • 23.09.2021 - 14:57 2021-DUS ve 2021-STS Diş Hekimliği Sınava Giriş Belgeleri erişime açıldı AA
  2021-DUS ve 2021-STS Diş Hekimliği Sınava Giriş Belgeleri erişime açıldı ÖSYM, 2021-DUS ve 2021-STS Diş Hekimliği Sınava Giriş Belgelerinin erişime açıldığını bildirdi.

  ÖSYM, 2021-DUS ve 2021-STS Diş Hekimliği Sınava Giriş Belgelerinin erişime açıldığını bildirdi.
  ÖSYM'nin internet sitesinden yapılan duyuruya göre, 3 Ekim'de uygulanacak Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2021-DUS) ve Diş Hekimliği Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı (2021-STS Diş Hekimliği) adaylarının sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemlerinin tamamlandığı kaydedildi.
  Adayların, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesini, ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile edinebilecekleri belirtildi.
  Duyuruda, 3 Ekim'de uygulanacak 2021-DUS ve 2021-STS Diş Hekimliği sınavları için adayların saat 10.00'dan sonra sınav binalarına alınmayacağı uyarısında bulunuldu.

 • 23.09.2021 - 12:49 Pakdemirli, Ankara Üniversitesi ile iş birliği protokollerinin imza töreninde konuştu Açıklaması AA
  Pakdemirli, Ankara Üniversitesi ile iş birliği protokollerinin imza töreninde konuştu Açıklaması Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ankara'da yaşayan ve polen alerjisi olanların, aldıkları uyarılar sayesinde artık bu süreci sorunsuz şekilde atlatacaklarını söyledi.

  Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ankara'da yaşayan ve polen alerjisi olanların, aldıkları uyarılar sayesinde artık bu süreci sorunsuz şekilde atlatacaklarını söyledi.
  Bakanlık ile Ankara Üniversitesi arasında, "akademik ve Ar-Ge" ile "atmosferik alerjik polen gözlem, tahmin ve uyarılar" konularında iş birliği protokolleri imzalandı.
  Pakdemirli, Orman Genel Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda düzenlenen imza törenindeki konuşmasında, ülkenin en köklü ve ilk ziraat fakültesini bünyesinde barındıran Ankara Üniversitesiyle iş birliği yapmanın önemine dikkati çekerek, meteoroloji olaylarının tüm dünyada takip edildiğini ve bu olayların birçok alanı yakından ilgilendirdiğini dile getirdi.

  Devamını Oku

 • 23.09.2021 - 11:03 ÖSYM Başkanı Aygün, Adana Çukurova e-sınav merkezini inceledi Açıklaması AA
  ÖSYM Başkanı Aygün, Adana Çukurova e-sınav merkezini inceledi Açıklaması ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Ankara, İstanbul, İzmir'in ardından bu yıl hizmet vermeye başlayan Adana'daki merkezle elektronik sınav (e-sınav) kapasitesinin 6 bine ulaştığını belirterek, "Adaylarımızın sınavlara erişimini kolaylaştırmak için bölgesel olarak e-sınav merkezlerinin...

  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Ankara, İstanbul, İzmir'in ardından bu yıl hizmet vermeye başlayan Adana'daki merkezle elektronik sınav (e-sınav) kapasitesinin 6 bine ulaştığını belirterek, "Adaylarımızın sınavlara erişimini kolaylaştırmak için bölgesel olarak e-sınav merkezlerinin sayısını artırmayı hedefliyoruz." dedi.
  Ankara, İstanbul ve İzmir'den sonra dördüncü olarak açılan, Çukurova Üniversitesi Yerleşkesi'ndeki Adana Çukurova e-sınav merkezinde inceleme yapan Aygün, burada AA muhabirine açıklamalarda bulundu.
  ÖSYM ile Çukurova Üniversitesi arasında 23 Ekim 2019'da imzalanan protokolle Adana Çukurova e-sınav merkezinin kurulması için çalışmalara başlandığını dile getiren Aygün, ardından Adana Çukurova e-sınav merkezinde ilk elektronik sınavın 30 Mayıs 2021'de 152 adayın katılımıyla gerçekleştirildiğini belirtti.
  Aygün, hizmete sundukları dördüncü elektronik sınav merkezinin, Adana'ya, bölgeye ve ülkeye hayırlı olmasını diledi.

  Devamını Oku

 • 23.09.2021 - 09:42 2021-YKS birinci ek yerleştirme tercih işlemleri bugün sona eriyor AA
  2021-YKS birinci ek yerleştirme tercih işlemleri bugün sona eriyor Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) birinci ek yerleştirme için tercih işlemlerinin bugün sona ereceğini bildirdi.

  Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) birinci ek yerleştirme için tercih işlemlerinin bugün sona ereceğini bildirdi.
  Aygün, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Değerli YKS adaylarımız, 2021-YKS birinci ek yerleştirme için tercih işlemleri bugün saat 23.59'da sona eriyor. Yapacağınız tercihlerin sizlere ve ailelerinize hayırlı olmasını dilerim." ifadelerini kullandı.

 • 22.09.2021 - 13:06 Ehliyet sınavında kopya çekmek için kamera ve böceğe 9 lira ödedi SonDakika.com
  Ehliyet sınavında kopya çekmek için kamera ve böceğe 9 lira ödedi Kırıkkale'de ehliyet sınavında giren bir adayın kopya çekmek için maskesine gizli kamera kulağına ise böcek ismi verilen özel bir dinleme cihazı yerleştirmiş, adayın şüpheli tavırlarından şüphelenilince kurduğu düzenek fark edilmişti. Sürücü adayının daha önceden 6 defa girdiği sınavdan başarısız olunca 9 bin liraya bu düzeneği kurdurduğu, ehliyetsiz araç kullanmaktan da 15 bin liraya yakın defalarca ceza yediği ortaya çıktı.

  Kırıkkale'de İl Milli Eğitim Müdürlüğü E-Sınav Merkezi'nde yapılan motorlu taşıtlar sınavında kurduğu ses ve görüntülü düzenek ile kopya çekerken yakalanan S.A. (29) ve kendisine dışarıdan yardım eden H.K. (40) çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Şu ana kadar 15 bin liraya yakın ehliyetsiz araç kullanmaktan defalarca para cezası kesilen S.A.'ın (29) daha önceden de 6 defa girdiği sınavda başarısız olduğu ve 9 bin lira vererek bu düzeneği kurdurduğu ortaya çıktı.

  KULAĞININ İÇERİSİNDEN BÖCEK ÇIKTI

  Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) ekiplerince gözaltına alınan iki şahsın da kulak içine gizlediği "böcek" adı verilen özel dinleme cihazı, maske içerisine gizlenmiş kamera, taşınabilir wifi cihazı, SIM kart olan alıcı, kulaklık pili, 4 SIM kart muhafazası, cımbız, flash bellek ve cep telefonu ele geçirildi.

  Devamını Oku

 • 22.09.2021 - 12:38 Ehliyet sınavında maskesine kamera kulağına böcek yerleştirmişti, gerçek ortaya çıktı İHA
  Ehliyet sınavında maskesine kamera kulağına böcek yerleştirmişti, gerçek ortaya çıktı Kırıkkale'de motorlu taşıtlar sınavında maskesine kamera, kulağına "böcek" adı verilen özel dinleme cihazı yerleştiren sürücü adayının daha önceden 6 defa girdiği sınavdan başarısız olunca 9 bin liraya bu düzeneği kurdurduğu, ehliyetsiz araç kullanmaktan da 15 bin liraya yakın defalarca ceza...

  Kırıkkale'de motorlu taşıtlar sınavında maskesine kamera, kulağına "böcek" adı verilen özel dinleme cihazı yerleştiren sürücü adayının daha önceden 6 defa girdiği sınavdan başarısız olunca 9 bin liraya bu düzeneği kurdurduğu, ehliyetsiz araç kullanmaktan da 15 bin liraya yakın defalarca ceza yediği ortaya çıktı.
  Kırıkkale'de İl Milli Eğitim Müdürlüğü E-Sınav Merkezi'nde yapılan motorlu taşıtlar sınavında kurduğu ses ve görüntülü düzenek ile kopya çekerken yakalanan S.A. (29) ve kendisine dışarıdan yardım eden H.K. (40) çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Şu ana kadar 15 bin liraya yakın ehliyetsiz araç kullanmaktan defalarca para cezası kesilen S.A.'ın (29) daha önceden de 6 defa girdiği sınavda başarısız olduğu ve 9 bin lira vererek bu düzeneği kurdurduğu ortaya çıktı.
  Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) ekiplerince gözaltına alınan iki şahsın da kulak içine gizlediği "böcek" adı verilen özel dinleme cihazı, maske içerisine gizlenmiş kamera,.

  Devamını Oku

 • 22.09.2021 - 11:40 Ehliyet sınavında maskesine kamera kulağına böcek yerleştirmişti, İHA
  Ehliyet sınavında maskesine kamera kulağına böcek yerleştirmişti, Ehliyet sınavında maskesine kamera kulağına böcek yerleştirmişti, gerçek ortaya çıktı: 6 defa dosya yaktı, trafikte binlerce lira ceza yedi Akıllara durgunluk veren düzeneği 9 bin liraya kurdurmuş Avukat açıkladı, sınavlarda kopya çekmenin cezası: 1 yıldan 4 yıla kadar hapis Kırıkkale'de...

  Ehliyet sınavında maskesine kamera kulağına böcek yerleştirmişti, gerçek ortaya çıktı: 6 defa dosya yaktı, trafikte binlerce lira ceza yedi Akıllara durgunluk veren düzeneği 9 bin liraya kurdurmuş Avukat açıkladı, sınavlarda kopya çekmenin cezası: 1 yıldan 4 yıla kadar hapis
  KIRIKKALE - Kırıkkale'de motorlu taşıtlar sınavında maskesine kamera, kulağına "böcek" adı verilen özel dinleme cihazı yerleştiren sürücü adayının daha önceden 6 defa girdiği sınavdan başarısız olunca 9 bin liraya bu düzeneği kurdurduğu, ehliyetsiz araç kullanmaktan da 15 bin liraya yakın defalarca ceza yediği ortaya çıktı. Kırıkkale'de İl Milli Eğitim Müdürlüğü E-Sınav Merkezi'nde yapılan motorlu taşıtlar sınavında kurduğu ses ve görüntülü düzenek ile kopya çekerken yakalanan S.A. ve kendisine dışarıdan yardım eden H.K. çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Şu ana kadar 15 bin liraya yakın ehliyetsiz araç kullanmaktan defalarca para cezası kesilen S.A.'ın daha önceden de 6 defa girdiği.

  Devamını Oku

 • 22.09.2021 - 09:54 BAĞCILAR BELEDİYESİ'NDEN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE EĞİTİM YARDIMI Habermetre
  BAĞCILAR BELEDİYESİ'NDEN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE EĞİTİM YARDIMI BAĞCILAR BELEDİYESİ'NDEN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE EĞİTİM YARDIMIBağcılar Belediyesi, üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilere sosyal destek yardımı yapıyor.

  BAĞCILAR BELEDİYESİ'NDEN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE EĞİTİM YARDIMI

  Bağcılar Belediyesi, üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilere sosyal destek yardımı yapıyor. Devlet veya özel üniversitelerin ön lisans ve lisans programlarında örgün eğitime bu sene yerleşen her gence 1000 TL verilecek.

  Bağcılar Belediyesi, yarınlarımıza şekil verecek olan geleceğimizin teminatı üniversiteli gençlere destek sağlamak amacıyla bir projeyi daha hayata geçirdi. Bu amaçla bu yıl üniversiteye kayıt yaptıran ilçe sakini gençlere bin TL eğitim yardımı verilecek. Devlet veya özel üniversiteleri kazanmış ön lisans veya lisans programlarında örgün öğretime yerleşen öğrenciler başvuru yaparak destekten yararlanabilecek. Öğrenciler, www. bagcilar. bel. tr internet sitesine girerek ÖSYM Yerleştirme Sonuç Belgesi ve Okul Kayıt Belgesi'ni yükledikten sonra Sosyal Destek Yardımı'na başvurabiliyor. Başvurusu kabul edilen öğrencilerin hesaplarına bin TL yatırılacak.

  Devamını Oku

 • 20.09.2021 - 15:47 YKS ek yerleştirme tercihleri başladı; 'büyük yöre' bursu imkanı DHA
  YKS ek yerleştirme tercihleri başladı; 'büyük yöre' bursu imkanı 2021-YKS ek tercihleri bugün başladı.

  2021-YKS ek tercihleri bugün başladı. İstanbul Rumeli Üniversitesi ek yerleştirme ile gelecek olan öğrencilerin 'büyük yöre' bursu imkanından faydalanabileceğini duyurdu. Açıklamada, öğrencilerin ilk üç tercihte yüzde 50, 4 ve 5'inci tercihlerinde yüzde 45 oranında burs verileceği belirtildi.

  Adaylar ek tercihlerini 20-23 Eylül arasında gerçekleştirebilecek. Konuyla ilgili açıklama yapan İstanbul Rumeli Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Fulya Kıvılcım, "ÖSYM tarafından tercih yapacak adaylar için kılavuz açıklandı. Kılavuzda açıklanan üniversite boş kontenjanlarına göre tercihleri yapacak olan öğrencilerimize ÖSYM koşullarına ek olarak ilk üç tercihlerinde yüzde 50, 4 ve 5'inci tercihlerinde yüzde 45 oranında da burs veriyoruz. Bu burs olanağı tüm fakülte ve bölümler için geçerlidir" dedi.

  "ON FARKLI UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİMİZ MEVCUT"

  Üniversitenin uygulama ve araştırmaya yönelik merkezleri hakkında bilgi veren Dr. Öğr.

  Devamını Oku

 • 20.09.2021 - 11:29 "Her öğrenci istediği bölüme kolayca geçiş yapabilir" DHA
  'Her öğrenci istediği bölüme kolayca geçiş yapabilir' Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ek tercihleri 20 Eylül'de başlıyor ve 23 Eylül'de sona eriyor.

  Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ek tercihleri 20 Eylül'de başlıyor ve 23 Eylül'de sona eriyor. Abdülkadir Gayretli, "Her öğrenci istediği bölümü çift anadal, yandal ve yatay geçiş imkanları ile kolayca okuyabiliyor" dedi.

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 2021-YKS ek yerleştirme başvurularının 20-23 Eylül tarihleri arasında alınacağını açıkladı. Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM'ye bildirildi. Ek yerleştirmeler de bu kontenjanlar esas alınarak yapılacak.

  Öğrencilerin ek yerleştirmede istemedikleri bölümlere yerleştiği takdirde endişe duymaması gerektiğini söyleyen Abdülkadir Gayretli, "Her öğrenci istediği bölümü çift anadal, yandal ve yatay geçiş imkanları ile kolayca okuyabiliyor" diye konuştu.

  Konuyla ilgili konuşan İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Mütevelli Heyeti Başkanı Abdülkadir Gayretli, öğrencilerin ek yerleştirmede istemedikleri.

  Devamını Oku

 • 20.09.2021 - 11:14 YKS ek yerleştirme tercihleri başladı AA
  YKS ek yerleştirme tercihleri başladı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), 2021-2022 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemlerinin başladığını duyurdu.

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), 2021-2022 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemlerinin başladığını duyurdu.
  ÖSYM'nin internet sitesinden yapılan duyuruya göre, adaylar, 2021-YKS Ek Yerleştirme tercihlerini, 20-23 Eylül 2021 tarihleri arasında T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması'ndan yapabilecek.
  Duyuruya göre, saat 10.00'da başlayan tercih işlemleri, 23 Eylül 2021'de saat 23.59'da sona erecek.
  Tercih yapacak adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini kılavuz bilgileri doğrultusunda yapmaları gerektiği belirtildi.
  Ek yerleştirme işlemlerinin, 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı Kılavuzu, 2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile 2021-YKS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzu'nda belirtilen kurallar doğrultusunda yapılacağı kaydedildi.

  Devamını Oku

 • 20.09.2021 - 10:13 Yükseköğretim Kurumları Sınavı Habermetre
  Yükseköğretim Kurumları Sınavı 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2021-2022 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleri, ÖSYM tarafından yapılacaktır.

  2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2021-2022 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleri, ÖSYM tarafından yapılacaktır.

  Adaylar, 2021-YKS Ek Yerleştirme tercihlerini, 20-23 Eylül 2021 tarihleri arasında T. C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://ais. osym. gov. tr internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından bireysel olarak kendileri yapacaklardır. Tercih işlemleri, 20 Eylül 2021 tarihinde (bugün) saat 10. 00'da başlayacak, 23 Eylül 2021 tarihinde saat 23. 59'da sona erecektir.

  2021-YKS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzuna, aşağıdaki bağlantıdan erişilebilecektir. Tercih yapacak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini kılavuz bilgileri doğrultusunda yapmaları gerekmektedir.

  Devamını Oku

 • 19.09.2021 - 12:55 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı yapıldı AA
  Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı yapıldı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca, 2021 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2021-ALES/2) 81 ildeki 90 merkezde yapıldı.

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca, 2021 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2021-ALES/2) 81 ildeki 90 merkezde yapıldı.
  Saat 10.15'te başlayan ALES/2'de, adaylara 100 sorudan oluşan sayısal ve sözel testler uygulandı ve 150 dakika süre verildi.
  ÖSYM, Kovid-19 salgınına karşı sınav öncesinde tedbir aldı. Bu kapsamda, sınav binalarının detaylı temizliği yapıldı.
  Adaylara sınav binası girişlerinde görevlilerce maske ve dezenfektan dağıtıldı.
  İsteyen adaylar, dezenfektanlarını yanlarında getirdi. Sınav görevlilerine de maske ve dezenfektanla lateks eldiven verildi.
  Kovid-19 ile ilgili durumu olan adaylar, sınav merkezlerinde hazırlanan ayrı salonlarda sınava alındı. Sınav görevlileri ve adayların Kovid-19 durumları, HES kodları aracılığıyla takip edildi.
  Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için adaylar ve sınav görevlileri dışında hiç kimse okul bahçelerine alınmadı.

Advertisement