Son dakika Ösym haberleri, Ösym son dakika, son dakika Ösym

Son Dakika Ösym Haberleri

 • 24.06.2024 - 11:53 2024 YKS Adaylarından Eğitim Bilgisi Kontrolü ve Seçme İşlemi ANKA
  2024 YKS Adaylarından Eğitim Bilgisi Kontrolü ve Seçme İşlemi ÖSYM, 2024 YKS'ye giren adayların eğitim bilgilerini kontrol etmeleri ve seçme işlemini yapmaları gerektiğini duyurdu. Adaylar, 28 Haziran saat 16.00'a kadar Aday İşlemleri Sistemi üzerinden eğitim bilgilerini kontrol edebilecek ve seçimlerini yapabileceklerdir.

  (ANKARA) - Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), YKS'ye girenlerin eğitim bilgilerini kontrol etmesi ve eğitim bilgisi seçme işleminin başladığını ve 28 Haziran saat 16.00'a kadar devam edeceğini duyurdu.
  ÖSYM tarafından yapılan açıklamada, 2024 yılı YKS'ye giren adayların eğitim bilgilerini kontrol etmesi ve eğitim bilgisi seçme işlemini yapmaları gerektiği kaydedildi. Adaylar 24-28 Haziran tarihleri arasında Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) bulunan https://ais.osym.gov.tr/ÖSS/2024/1/BasvuruEgitimGuncelle adresinden, değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinde kullanılmasını istedikleri eğitim bilgilerini kontrol edebilecek ve bu eğitim bilgilerini seçerek 28 Haziran 2024 tarihi saat 16.00'ya kadar onaylamaları gerekecek.
  ÖSYM tarafından yapılan açıklama şöyle:
  "2024-YKS değerlendirme işlemlerinde adayların ortaöğretim seviyesindeki eğitim bilgileri kullanılmaktadır.

  Devamını Oku

 • 09.06.2024 - 18:36 YKS soruları sızdırıldı mı? ÖSYM Başkanı Ersoy: Dezenformasyon içeren paylaşımlarla ilgili hukuki süreç başlatıldı Haberler.com
  YKS soruları sızdırıldı mı? ÖSYM Başkanı Ersoy: Dezenformasyon içeren paylaşımlarla ilgili hukuki süreç başlatıldı 2 milyon 19 bin 709 adayın başvurduğu Yükseköğretim Kurumları Sınavları'nın ardından açıklama yapan ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, sosyal medyada YKS sorularının sızdırıldığına yönelik dile getirilen iddiaların asılsız olduğunu belirterek, ''Sınav sürecinde yapılan dezenformasyon amaçlı sosyal medya paylaşımları haberler ile ilgili ilgili hukuki süreç başlatılmıştır.'' ifadelerini kullandı. Soruların önceden hazırlanan deneme sınavı kitapçıklarında yer aldığı ortaya çıktı.

  Sona eren YKS sınavlarının ardından açıklama yapan ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, YKS sorularının sızdırıldığına yönelik dile getirilen iddiaların asılsız olduğunu belirtti. Ersoy, "Sınav sürecinde yapılan dezenformasyon amaçlı sosyal medya paylaşımları ve bazı basın yayın organlarını da çıkan haberler ile ilgili ilgili hukuki süreç başlatılmıştır." dedi.

  YKS SINAVLARI SONA ERDİ

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 81 il ve Lefkoşa'da düzenlenen ve 2 milyon 19 bin 709 adayın başvurduğu Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (2024-YKS) üç oturumu da sona erdi. Sosyal medyada paylaşılan bazı soruların ardından, "YKS soruları sızdırıldı" iddiası gündeme geldi.

  Devamını Oku

 • 09.06.2024 - 16:53 Doğa Koleji Lise Bölüm Başkanları YKS AYT'yi Değerlendirdi AA
  Doğa Koleji Lise Bölüm Başkanları YKS AYT'yi Değerlendirdi Doğa Koleji lise bölüm başkanları, ÖSYM tarafından düzenlenen YKS'nin ikinci oturumu olan AYT'ye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başkanlar, sınavın müfredata uygun ve akademik başarıyı ölçmeye yönelik sorular içerdiğini belirtirken, matematik branşının belirleyiciliğinin değişmediğini vurguladı. Ayrıca, divan edebiyatı ve şiir bilgisiyle ilgili soruların sınavın en önemli belirleyicisi olduğu ifade edildi.

  Doğa Koleji lise bölüm başkanları, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM) düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testi'ne (AYT) ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
  Kolejden yapılan açıklamaya göre, ÖSYM tarafından düzenlenen YKS'nin ikinci oturumu AYT tamamlandı.
  Toplam 160 soru ve 180 dakika olan sınavda öğrenciler hazırlandıkları puan türlerine göre testleri yanıtladı. ÖSYM'nin açıkladığı takvime göre YKS sonuçları 17 Temmuz'da açıklanacak.
  Açıklamada görüşlerine yer verilen Doğa Koleji Lise Koordinatörü Arzu Uz, sınavın, müfredata uygun ve akademik başarıyı ölçmeye yönelik sorular içerdiği, düzenli, disiplinli ve kapsamlı bir hazırlık sürecini başarıyla yöneten öğrencilerin bu sınavda başarı sağlayabileceklerini belirtti.

  Devamını Oku

 • 09.06.2024 - 11:02 YKS'de ikinci zorlu mesai tamamlandı AA
  YKS'de ikinci zorlu mesai tamamlandı Üniversiteli olmak için aylardır YKS'ye çalışan adaylar, sınavın ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT) için ter döktü. Binlerce adayın girdiği ve saat 10.15'te başlayan sınav saat 13.00'te sona erdi. Adayların kaderini belirleyecek sınavın sonuçları 17 Temmuz'da açıklanacak.

  Üniversite öğrencisi olmak amacıyla dün girdikleri YKS'nin ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi'nin (TYT) ardından ikinci oturum AYT'ye saat 10.15'te giren öğrencilerin zorlu mesaisi saat 13.00'te sona erdi.

  160 SORU SORULDU

  Toplam 2 milyon 19 bin 709 adayın başvurduğu AYT'de adaylara, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi'nde 40 soru, Sosyal Bilimler-2 Testi'nde 40 soru, Matematik Testi'nde 40 soru, Fen Bilimleri Testi'nde 40 soru soruldu ve 180 dakika süre verildi.

  Her şey üniversiteli olmak için! YKS'nin 2. oturumu AYT başladı

  ADAYLAR SAAT 10'DAN SONRA ALINMADI

  Adaylar, saat 10.00'dan sonra sınav binalarına alınmadı. T.C. kimlik kartını kaybeden, nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında.

  Devamını Oku

 • 08.06.2024 - 16:22 Dostluk Turnuvası'na katılan genç milliler YKS sınavına girdi AA
  Dostluk Turnuvası'na katılan genç milliler YKS sınavına girdi ÖSYM, Dostluk Turnuvası'na katılan 18 Yaş Altı Milli Futbol Takımı'nın 23 futbolcusundan 10'u için Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) düzenliyor. Genç milliler, YKS'nin ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi'ne kentteki Yunus Emre Entitüsü (YEE) binasında girdi.

  Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Dostluk Turnuvası'na katılan 18 Yaş Altı Milli Futbol Takımı'nın 23 futbolcusundan 10'u için Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) düzenliyor.
  Bu yıl 3 milyon 120 bin 878 adayın başvurduğu YKS, 81 ildeki 245 sınav merkezi ile Lefkoşa'nın yanı sıra Hırvatistan'ın Zagreb kentinde gerçekleştiriliyor.
  Hırvatistan'da düzenlenen Dostluk Turnuvası'na katılan genç millilerden Galatasaray'dan Efe Akman, Halim Ayaz Yükseloğlu, Recep Yalın Dilek ve Eren Paşahan, Fenerbahçe'den Mustafa Emir Akyıldız ve Emirhan Arkutcu, Beşiktaş'tan Emir Yaşar, Bitexen Antalyasporlu Kağan Arıcan, Altınordu'dan Ege Arslan ile EMS Yapı Sivasspor'dan Muhammed Sinan Kaya Zagreb'deki sınava giriyor.
  Genç milliler, YKS'nin ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi'ne kentteki Yunus Emre Entitüsü (YEE) binasında girdi.
  Genç millilerden Eren Paşahan, sınavın ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, sınavın güzel geçtiğini ifade ederek, "Bize.

  Devamını Oku

 • 08.06.2024 - 15:03 Ayvalık'ta YKS Sınavı İlk Kez Yapıldı AA
  Ayvalık'ta YKS Sınavı İlk Kez Yapıldı Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, ÖSYM tarafından Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) ilk kez düzenlendi. Ayvalık Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün başvuruları sonucu sınav merkezi statüsüne getirilen Ayvalık'ta, 7 lise ve Balıkesir Üniversitesi Ayvalık Meslek Yüksekokulu'nda 1918 aday sınava katıldı. Adayların ve ailelerinin daha önce sınavlar için başka illere gitmek zorunda kaldıklarını belirten bir veli, Ayvalık'ta sınav yapılmasından memnuniyet duyduklarını ifade etti. Sınavı tamamlayan bazı adaylar ise soruları beklediklerinden daha kolay bulduklarını ve umutlu olduklarını dile getirdi.

  Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde ilk kez Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) yapıldı.
  Ayvalık Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün başvuruları sonucu sınav merkezi statüsüne getirilen Ayvalık'ta, YKS kapsamındaki Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT), 7 lise ve Balıkesir Üniversitesi Ayvalık Meslek Yüksekokulu'nda 1918 aday katıldı.
  Sınava giren bir adayın babası Ekrem Çoban, gazetecilere, daha önce bu sınavlar için Ayvalık'taki adaylar ve yakınlarının Balıkesir ya da Edremit ilçesine gittiğini söyledi.
  Ayvalık'ın sınav merkezi yapılmasından memnuniyet duyduklarını belirten Çoban, "Daha önce gittiğimiz kentlerdeki okulların nerede olduğunu bilmiyorduk. Sınavın yapılacağı okulu buluncaya kadar da çocuklarımız geride kalabiliyordu. Bu sınavın Ayvalık'ta yapılması çok güzel oldu. Zira Ayvalık'taki okulların nerede olduğunu iyi biliyoruz. Zamanında sınav yapılacak okula gelebiliyoruz.

  Devamını Oku

 • 08.06.2024 - 10:19 Milyonlarca öğrenci YKS'de ter döküyor! 2 dakikayla geç kalan da var, yolda kaza geçiren de AA
  Milyonlarca öğrenci YKS'de ter döküyor! 2 dakikayla geç kalan da var, yolda kaza geçiren de Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) başladı. Sınava geç kalanlar ve kaza geçirenler dikkat çekti. İstanbul Avcılar'da bir kız öğrenci, kapıların kapanması nedeniyle okula alınmadı. Nevşehir'de ise bir anne ve oğlu, sınava yetişmeye çalışırken kaza geçirdi.

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince yurdun 81 ilinin yanı sıra Lefkoşa ve Zagreb'de düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) başladı. 3 milyon 120 bin 878 adayın katılarak ter döktüğü sınava bu yıl da geç kalanlar damga vurdu.

  OKUL KAPILARI SAAT 10.00 İTİBARIYLA KAPANDI

  T.C. kimlik kartını kaybeden, nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. kimlik numarası ve fotoğraf bulunmayan adaylar için il ve ilçe nüfus müdürlükleri sınav günleri açık tutuluyor. Adaylar, sınav başlangıç saati olan saat 10.00'dan sonra binalara alınmadı.

  Devamını Oku

 • 08.06.2024 - 06:02 YKS 2024 Sınav Tarihleri ve Dikkat Edilecekler SonDakika.com
  YKS 2024 Sınav Tarihleri ve Dikkat Edilecekler ÖSYM'nin açıklamasına göre, 8 Haziran Cumartesi TYT'ye 3 milyon 120 bin 878, 9 Haziran Pazar AYT'ye 2 milyon 19 bin 709 ve YDT'ye ise 233 bin 389 aday katılacak. YKS 8 ve 9 Haziran 2024 tarihlerinde gerçekleşecek. Sınavlara katılacak adaylar belirli kurallara uymalı ve sınav giriş belgelerini yanlarında bulundurmalıdır. YKS'de TYT ve AYT için baraj puanı uygulaması kaldırılmıştır.

  ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre, 8 Haziran Cumartesi 10.15'te başlayacak Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) 3 milyon 120 bin 878, 9 Haziran Pazar 10.15'te başlayacak Alan Yeterlilik Testleri'ne (AYT) 2 milyon 19 bin 709 ve aynı gün saat 15.45'te gerçekleşecek son oturum Yabancı Dil Testi'ne (YDT) ise 233 bin 389 aday katılacak. Peki, Bugün ne sınavı var? 8 Haziran Cumartesi hangi sınav var, YKS mi?

  YKS NE ZAMAN?

  YKS, 8 ve 9 Haziran 2024 günleri gerçekleşecek.

  2024 TYT 8 Haziran 2024 Cumartesi günü,

  2024 AYT ve 2024 YDT ise 9 Haziran 2024 Pazar günü yapılacaktır

  2024 YKS 1. OTURUM TYT NE ZAMAN?

  Sınav Tarihi: 8 Haziran 2024

  Sınav Günü: Cumartesi

  Saat: 10:15

  Sınav Süresi: 165 dk

  2024 YKS 2. OTURUM AYT NE ZAMAN?

  Sınav Tarihi: 9 Haziran 2024

  Sınav Günü: Pazar

  Saat: 10:15

  Sınav Süresi: 180 dk

  2024 YKS 3. OTURUM YDT NE ZAMAN?

  Sınav Tarihi: 9 Haziran 2024

  Sınav Günü: Pazar

  Saat:.

  Devamını Oku

 • 08.06.2024 - 05:03 2024 YKS Sınav Tarihleri ve Dikkat Edilecekler SonDakika.com
  2024 YKS Sınav Tarihleri ve Dikkat Edilecekler ÖSYM'nin açıklamasına göre, 8 Haziran Cumartesi TYT, 9 Haziran Pazar AYT ve YDT sınavları yapılacak. Sınavlara toplamda 5 milyon 373 bin 976 aday katılacak. Sınav tarihleri ve saatleri belirtilmiştir. Adayların sınavlara girişte dikkat etmeleri gereken kurallar da açıklanmıştır. YKS tercihleri ise henüz açıklanmamıştır.

  ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre, 8 Haziran Cumartesi 10.15'te başlayacak Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) 3 milyon 120 bin 878, 9 Haziran Pazar 10.15'te başlayacak Alan Yeterlilik Testleri'ne (AYT) 2 milyon 19 bin 709 ve aynı gün saat 15.45'te gerçekleşecek son oturum Yabancı Dil Testi'ne (YDT) ise 233 bin 389 aday katılacak. YKS tercihleri ne zaman başlıyor 2024?

  YKS NE ZAMAN?

  YKS, 8 ve 9 Haziran 2024 günleri gerçekleşecek.

  2024 TYT 8 Haziran 2024 Cumartesi günü,

  2024 AYT ve 2024 YDT ise 9 Haziran 2024 Pazar günü yapılacaktır

  2024 YKS 1. OTURUM TYT NE ZAMAN?

  Sınav Tarihi: 8 Haziran 2024

  Sınav Günü: Cumartesi

  Saat: 10:15

  Sınav Süresi: 165 dk

  2024 YKS 2. OTURUM AYT NE ZAMAN?

  Sınav Tarihi: 9 Haziran 2024

  Sınav Günü: Pazar

  Saat: 10:15

  Sınav Süresi: 180 dk

  2024 YKS 3.

  Devamını Oku

 • 04.06.2024 - 16:51 YKS Hazırlıkları Tamamlandı, 1 Milyon 97 Bin 82 Kişi Görev Alacak ANKA
  YKS Hazırlıkları Tamamlandı, 1 Milyon 97 Bin 82 Kişi Görev Alacak ÖSYM, bu hafta sonu gerçekleştirilecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) hazırlıklarını tamamladı. YKS’de 1 milyon 97 bin 82 kişi görev alacak. Sınavlar Türkiye'de 81 ildeki 245 sınav merkezi ile KKTC'de Lefkoşa, Hırvatistan'da Zagreb'de gerçekleştirilecek.

  (ANKARA) - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) bu hafta sonu gerçekleştirilecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) hazırlıklarını tamamladı. YKS'de 1 milyon 97 bin 82 kişi görev alacak. Sınavlar Türkiye'de 81 ildeki 245 sınav merkezi ile KKTC'de Lefkoşa, Hırvatistan'da Zagreb'de gerçekleştirilecek.
  YKS, ÖSYM tarafından 8-9 Haziran'da düzenlenecek. 8 Haziran Cumartesi Temel Yeterlilik Testi (TYT), 9 Haziran Pazar sabah oturumunda Alan Yeterlilik Testleri (AYT), öğleden sonra oturumunda ise Yabancı Dil Testi (YDT) düzenlenecek. Sınavın birinci oturumu olan TYT saat 10.15'te başlayacak ve adaylara 165 dakika süre tanınacak. 9 Haziran'da saat 10.15'te yapılacak AYT'de ise adaylara 180 dakika süre verilecek. Aynı gün öğleden sonra oturumu olan YDT'de süre 120 dakika olacak.
  YKS'nin birinci oturumu TYT'ye 3 milyon 36 bin 945 aday, ikinci oturumu olan AYT'ye 1 milyon 983 bin 766 aday başvurdu.

  Devamını Oku

 • 24.05.2024 - 11:56 ÖSYM Başkanı ERÜ'ye ziyaret gerçekleştirdi İHA
  ÖSYM Başkanı ERÜ'ye ziyaret gerçekleştirdi Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun'u ziyaret etti. Ziyaret sırasında ERÜ hakkında bilgi alan Ersoy, ayrıca Üniversitedeki ÖSYM İl Sınav Koordinatörlüğü'nü de ziyaret ederek, faaliyetler hakkında bilgi aldı.

  Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun'u ziyaret etti. Rektör Prof. Dr. Altun'u ziyaretinin ardından ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ersoy, ayrıca Üniversitedeki ÖSYM İl Sınav Koordinatörlüğü'nü de ziyaret ederek, bilgi aldı.

  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, ERÜ ziyaretinde ilk olarak Rektör Prof. Dr. Fatih Altun'u makamında ziyaret etti. Ziyarette ERÜ hakkında bilgiler alan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ersoy, ev sahipliğinden dolayı Rektör Prof. Dr. Altun'a teşekkür etti. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ersoy, Rektör Prof. Dr. Altun Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oktay Özkan ve ÖSYM yetkilileri ile beraber ERÜ'de bir diğer ziyaretini ise kampüsteki ÖSYM İl Sınav Koordinatörlüğü'ne gerçekleştirdi. Ziyaretinde ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ersoy, ÖSYM Kayseri İl Sınav Koordinatörü ve ERÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Ekici'den burada yürütülen faaliyetler hakkında bilgi aldı.

  Devamını Oku

 • 24.05.2024 - 10:22 YKS'ye Geri Sayım Başladı: İşte Sınavın Temel Kuralları ANKA
  YKS'ye Geri Sayım Başladı: İşte Sınavın Temel Kuralları Üniversite adayı 3 milyon kişinin katılacağı Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) geri sayım sürerken, ÖSYM adaylara sınavda geçerli olacak temel kuralları duyurdu. Sınavda TYT, AYT ve YDT olmak üzere üç oturum yapılacak. Adaylara uyarılar da yapılan haberde, MEB'in YKS adayları için çevrim içi deneme sınavı düzenleyeceği belirtildi.

  (ANKARA) - Üniversite adayı 3 milyon kişinin katılacağı Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS)  geri sayım sürerken, sınavda geçerli olacak "temel kurallar"ı internet sitesinden duyuran ÖSYM, adaylara uyarılarda bulundu. MEB, bu hafta sonu YKS online deneme sınavları düzenliyor.
  YKS, ÖSYM tarafından 8-9 Haziran'da gerçekleştirilecek. 8 Haziran Cumartesi Temel Yeterlilik Testi (TYT), 9 Haziran Pazar sabah oturumunda Alan Yeterlilik Testleri (AYT), öğleden sonra oturumunda ise Yabancı Dil Testi (YDT) düzenlenecek.
  Sınavın birinci oturumu olan TYT saat 10.15'te başlayacak ve adaylara 165 dakika süre tanınacak. 9 Haziran'da saat 10.15'te yapılacak AYT'de ise adaylara 180 dakika süre verilecek. Aynı gün öğleden sonra oturumu olan YDT'de süre 120 dakika olacak.
  YKS'nin birinci oturumu TYT'ye 3 milyon 36 bin 945 aday, ikinci oturumu olan AYT'ye 1 milyon 983 bin 766 aday başvurdu.

  Devamını Oku

 • 23.05.2024 - 16:46 2024 YKS Giriş Belgeleri İnternetten Erişime Açıldı ANKA
  2024 YKS Giriş Belgeleri İnternetten Erişime Açıldı ÖSYM tarafından düzenlenecek olan 2024 YKS'nin giriş belgeleri internet üzerinden erişime açıldı. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgilerini ve sınav binalarını internetten öğrenebilecekler. ÖSYM, sınav saatlerine dikkat edilmesi gerektiğini ve belirtilen saatlerden sonra adayların sınav binalarına alınmayacağını duyurdu.

  (ANKARA) - ÖSYM tarafından 8-9 Haziran 2024 tarihinde düzenlenecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) giriş belgeleri internetten erişime açıldı. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgilerine ilişkin sınava giriş belgelerini internetten alabilecek.
  ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre, YKS sınava giriş belgeleri ÖSYM'nin web sitesinden erişime açıldı.
  ÖSYM tarafından 8 Haziran'da gerçekleştirilecek olan 2024-YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT), 9 Haziran 2024 tarihinde uygulanacak olan 2024-YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile 2024-YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) adaylarının sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemleri tamamlandı.
  Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesini, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr adresinden, T.C. kimlik numarası ve aday şifresiyle edinebilecek.
  Adaylara uyarı
  ÖSYM, YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve 2.

  Devamını Oku

 • 10.05.2024 - 17:27 Meslek Yüksekokulu ve Açıköğretim Mezunları için Dikey Geçiş Sınavı Başvuruları Başladı ANKA
  Meslek Yüksekokulu ve Açıköğretim Mezunları için Dikey Geçiş Sınavı Başvuruları Başladı Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (2024-DGS) başvuruları 10-20 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. Sınav ise 30 Haziran'da gerçekleşecek. Başvurular, ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla, ÖSYM'nin internet sitesinden veya mobil uygulaması üzerinden yapılabilecek.

  (ANKARA) - Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (2024-DGS) başvuruları başladı. Başvuruların, 10-20 Mayıs tarihleri arasında yapılacağı sınav, 30 Haziran'da gerçekleşecek.
  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 30 Haziran'da yapılacak sınav için başvuru süresi 20 Mayıs'ta sona erecek.
  Sınava ilişki başvurular, ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla, ÖSYM'nin internet sitesinden veya mobil uygulaması üzerinden de yapılabilecek.

 • 08.05.2024 - 00:21 Hukuk Mesleklerine Giriş ve İdari Yargı Ön Sınavı Yönetmeliği Resmi Gazete'de Yayımlandı ANKA
  Hukuk Mesleklerine Giriş ve İdari Yargı Ön Sınavı Yönetmeliği Resmi Gazete'de Yayımlandı ÖSYM tarafından hazırlanan Hukuk Mesleklerine Giriş ve İdari Yargı Ön Sınavı yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmelik, hukuk fakültesi mezunları, denklik belgesi almış olanlar ve ilgili alanlarda en az dört yıllık yükseköğrenim yapmış veya denkliği kabul edilmiş yabancı öğretim kurumlarından mezun olanları kapsayacak.

  (ANKARA) - Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı ve İdari Yargı Ön Sınavı Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı.
  ÖSYM'nin hazırlayacağı Hukuk Melseklerine Giriş ve İdari Yargı Ön Sınavlarının yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı.
  24 Ekim 2019 tarihinden sonra yükseköğretim kurumlarına kayıt yaptıranlar ve 31 Mart 2024 tarihinden sonra mezun olanlar hakkında uygulanacak olan yönetmelik; hukuk fakültesinden mezun olanlar ile yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye'deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarılı olmak suretiyle denklik belgesi almış bulunanlar ve hukuk bilgisine programlarında yeterince yer veren siyasal bilgiler, idari bilimler, iktisat ve maliye alanlarında en az dört yıllık yükseköğrenim yapmış veya bunlara denkliği kabul edilmiş yabancı öğretim kurumlarından mezun olanları kapsayacak.

 • 03.05.2024 - 10:06 YKS soru kitapçıklarının basımı için 40 gün izole hayat başladı AA
  YKS soru kitapçıklarının basımı için 40 gün izole hayat başladı ÖSYM'nin 8-9 Haziran'daki YKS'nin soru kitapçıklarının basımı için görev alacak personel, yaklaşık 40 gün boyunca dış dünyadan izole yaşayacakları kapalı matbaa merkezine giriş yaptı. Merkezde çalışacak personeller, sınavın sona erdiği tarihe kadar dışarı çıkamayacak ve hiçbir şekilde dış dünya ile iletişim kuramayacak.

  8-9 Haziran'da yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) soru kitapçıklarının basımı, paketlenmesi, kontrolü ve sevki için görev alacak personelin yaklaşık 40 gün dış dünyadan izole yaşayacakları kapalı matbaa dönemi başladı.

  SINAV AKŞAMINA KADAR ÇIKAMAYACAKLAR

  Bu yıl 3 milyonun üzerinde adayın başvuru yaptığı YKS hazırlık sürecinde, tek bir pencerenin dahi bulunmadığı, üst düzey güvenlik önlemleriyle korunan kapalı matbaa merkezindeki çalışmalarına başlayan 100'ü aşkın personel, sınavın sona ereceği 9 Haziran akşamına kadar dışarı çıkamayacak.

  Tüm temel ihtiyaçları bu merkezde karşılanan personel, aileleri de dahil olmak üzere yaklaşık 40 gün boyunca hiçbir şekilde dış dünya ile iletişim kuramayacak.

  Devamını Oku

 • 30.04.2024 - 17:02 ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, Zonguldak BEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer'i ziyaret etti AA
  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, Zonguldak BEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer'i ziyaret etti ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer'e ve beraberindeki heyete ziyarette bulundu. Rektör Özölçer, ziyaretten memnuniyetini dile getirirken, Ersoy da misafirperverliği için teşekkür etti.

  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer'e ziyarette bulundu.
  Üniversiteden yapılan açıklamaya göre Özölçer, Ersoy, ÖSYM Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Necip Şimşek ve beraberindeki heyeti rektörlük makamında ağırladı.
  Rektör Özölçer, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederken, Ersoy da misafirperverliğinden ötürü Özölçer'e teşekkür etti.

 • 30.04.2024 - 15:47 ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy'u ağırladı İHA
  ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy'u ağırladı Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. Ziyaret sırasında iyi niyet temennileriyle bir süre sohbet edildi.

  ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer; ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, ÖSYM Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Necip Şimşek ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı.

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer'e ziyarette bulundu. Rektörlük makamında konuğunu ağırlayan Rektör Özölçer, Ersoy'un ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuklarıyla bir süre sohbet etti. Ersoy ise Rektör Özölçer'e misafirperverliğinden ötürü teşekkür etti.

  Ziyaret iyi niyet temennileriyle sona erdi. - ZONGULDAK

 • 19.04.2024 - 14:59 ÖSYM sorularının hazırlandığı merkez ilk kez görüntülendi AA
  ÖSYM sorularının hazırlandığı merkez ilk kez görüntülendi Gençlerin üniversite kaderini belirleyecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesi ÖSYM görevlilerinin 45 günlük dış dünyadan uzak yaşayacakları merkez ilk kez görüntülendi. Merkez hakkında konuşan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, soruları hazırlayanlarla gizlilik sözleşmesi imzaladıklarını belirterek ''Hocalarımıza 4 yıldızlı otel konforu sunmaya çalışıyoruz.'' dedi.

  8-9 Haziran'daki Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesi 100'ün üzerinde ÖSYM görevlisi soru kitapçıklarının basımı, paketlenmesi, kontrolü ve sevki için 45 gün dış dünyadan izole bir hayat yaşayacak.

  KIRMIZI ÇİZGİNİN ÖTESİNE GEÇİLDİĞİNDE SÜREÇ BAŞLIYOR

  YKS başta olmak üzere, sınavların tüm hazırlık süreçlerinin yürütüldüğü kapalı merkezde sınav güvenliği, faraday kafesi ve sinyal karıştırıcı jammer gibi özel sistemlerin yanı sıra 7/24 emniyet güçlerinin nöbetiyle sağlanıyor.

  Sınava hazırlık sürecinde görevli personelin 45 günlük sınav kampı, kapalı merkeze giriş yaptıkları "kırmızı çizgi" ile başlıyor. Bu çizginin ötesine bir adım geçildiğinde, her ne suretle olursa olsun sınav tamamlanana kadar dış dünyayla iletişim kurulamıyor.

  ÇÖP DAHİ DIŞARI ÇIKARILMIYOR

  Merkezdeki çöp bile soru güvenliği için 45 gün boyunca dışarı çıkarılmıyor. Bu sürede eksi 18 derecede bekletilen çöpler, sınav tamamlandıktan sonra bertaraf ediliyor.

  Devamını Oku

 • 03.04.2024 - 23:13 Bor Genlik ve Spor İlçe Müdürlüğü ÖSYM sınavlarında toplanan kalem setlerini köy okullarına hediye etti AA
  Bor Genlik ve Spor İlçe Müdürlüğü ÖSYM sınavlarında toplanan kalem setlerini köy okullarına hediye etti Bor Genlik ve Spor İlçe Müdürlüğü Ömer Halisdemir Gençlik Merkezi liderleri ve gönüllü gençler, ÖSYM sınavlarında topladıkları kalem setlerini köy okullarında okuyan öğrencilere hediye etti. Ayrıca gençler, öğrencilerle eğlenceli etkinlikler düzenleyerek vakit geçirdi.

  Bor Genlik ve Spor İlçe Müdürlüğü Ömer Halisdemir Gençlik Merkezi liderleri ve gönüllü gençler, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) sınavlarında topladıkları kalem setlerini köy okullarında okuyan öğrencilere hediye etti.
  Gençlik Merkezinden yapılan açıklamaya göre, ÖSYM tarafından düzenlenen sınavlardan kalan kalem setlerini toplayan gönüllü gençler, Altunhisar ilçesindeki Çömlekçi İlkokulu birinci sınıf öğrencilerine götürdü.
  Aynı zamanda gençler, yüz boyama, akıl ve zeka oyunları etkinliği düzenleyerek öğrencilerle eğlenceli vakit geçirdi.
  Niğde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Hizmetleri Müdürü Turan Sayın, "Liderlerimiz ve gönüllülerimiz tarafından düzenlenen etkinliklerle ilkokul çocuklarının eğitim hayatına olumlu katkılar sağlamayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

 • 25.03.2024 - 14:34 YKS İkinci Geç Başvuruları Başladı, Ücretler Arttı ANKA
  YKS İkinci Geç Başvuruları Başladı, Ücretler Arttı Üniversitede okumak isteyen adayların katılacağı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için ikinci geç başvurular bugün başladı. ÖSYM, geç başvuran adaylardan yüzde 50 daha fazla sınav ücreti alıyor. Geç başvurularda, YKS'de sadece Temel Yeterlilik Testi (TYT) oturumuna girecek adaylar 442,5 TL, TYT'nin yanı sıra Alan Yeterlilik Testi (AYT) oturumuna girecek adaylar toplam 885 TL; TYT ve AYT'nin yanı sıra Yabancı Dil Yeterlilik Testi (YDT) oturumuna da katılacak adaylar ise toplam 1327,5 TL ödeyecek. YKS kapsamında TYT, AYT ve YDT oturumları düzenleniyor. Üniversite adaylarının tümünün TYT'ye girmesi gerekiyor. Üniversitelerin lisans programlarında okumak isteyen adayların AYT'ye, dil ile ilgili bölümlere yerleşmek isteyenlerin ise YDT'ye katılması gerekiyor.

  Üniversitede okumak isteyen adayların katılacağı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için ikinci geç başvurular bugün başladı. ÖSYM, geç başvuran adaylardan yüzde 50 daha fazla sınav ücreti alıyor. Geç başvurularda, YKS'de sadece Temel Yeterlilik Testi (TYT) oturumuna girecek adaylar 442,5 TL, TYT'nin yanı sıra Alan Yeterlilik Testi (AYT) oturumuna girecek adaylar toplam 885 TL; TYT ve AYT'nin yanı sıra Yabancı Dil Yeterlilik Testi (YDT) oturumuna da katılacak adaylar ise toplam 1327,5 TL ödeyecek.
  Üniversiteye öğrenci yerleştirmek amacıyla ÖSYM Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) düzenlenen YKS için bu yıl başvuru tarihleri 1-26 Şubat olarak açıklanmış, geç başvurular için ise 5-7 Mart tarihleri belirlenmişti. Bu sürelerde başvuru yapamayan adaylar için 25-28 Mart tarihlerinde ikinci geç başvuru süresi tanındı.
  ÖSYM, geç başvuran adaylardan sınav ücretini yüzde 50 daha fazla alıyor.

  Devamını Oku

 • 21.03.2024 - 18:32 MSÜ 2024 Sınav Sonuçları Açıklandı: Adım Adım Kontrol Etme Shiftdelete
  MSÜ 2024 Sınav Sonuçları Açıklandı: Adım Adım Kontrol Etme Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) 2024 sınav sonuçları açıklandı. ÖSYM'nin resmi web sitesi üzerinden sonuçlarını kontrol etmek için adım adım yapmanız gerekenleri öğrenebilirsiniz. Sınavın zorluğu ve tartışmalar da haberde yer alıyor.

  Milli Savunma Üniversitesi Sınavı veya kısa adıyla MSÜ, 3 Mart Pazar günü gerçekleşti. Türkiye'nin dört bir yanından on binlerce kişi bu sınava girdi. Geçtiğimiz dakikalarda ise MSÜ 2024 sınav sonuçları açıklandı. Peki nasıl kontrol edilir? İşte adım adım MSÜ 2024 sınav sonucu kontrol etme…

  MSÜ 2024 sınav sonuçları açıklandı: Adım adım kontrol etme!

  Binlerce kişinin büyük hayaller ile girdiği MSÜ 2024 sınavı, sosyal medyada çok konuşuldu. Pek çok kişi, şimdiye kadarki en zor MSÜ sınavını olduğunu söylüyordu. Bununla birlikte kimileri de normal zorlukta olduğunu dile getiriyordu. Sonuç olarak büyük bir tartışma konusu oldu ve gözler ÖSYM'ye çevrildi.  ÖSYM, geçtiğimiz dakikalar itibariyle MSÜ 2024 sınav sonuçlarını açıkladı.

  Devamını Oku

 • 21.03.2024 - 10:16 Milli Savunma Üniversitesi sınav sonuçları açıklandı AA
  Milli Savunma Üniversitesi sınav sonuçları açıklandı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 3 Mart 2024'te yapılan 2024 Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı sonuçlarını açıkladı. Sınav sonuçlarına ÖSYM sitesinden erişilebiliyor.

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), 3 Mart 2024'te yapılan 2024 Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı sonuçları açıklandı.

  ÖSYM SİTESİNDEN SONUÇLAR ÖĞRENİLEBİLECEK

  ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, MSÜ Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı değerlendirme işlemleri tamamlandı. Adaylar, sınav sonuçlarına ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden erişebilecek.

 • 13.03.2024 - 14:25 ÖSYM'nin Yks Geliri 1.5 Milyar TL'nin Üstünde ANKA
  ÖSYM'nin Yks Geliri 1.5 Milyar TL'nin Üstünde Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM), 2024-Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) girecek adaylardan elde ettiği sınav ücreti geliri toplam 1 milyar 558 milyon 609 bin 875 TL oldu. YKS'ye başvuran 34 yaş üstü kadın sayısı geçen yıla göre yaklaşık 50 bin kişi azaldı.

  DİLAN KUTLU
  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM), 2024-Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) girecek adaylardan elde ettiği sınav ücreti geliri toplam 1 milyar 558 milyon 609 bin 875 TL oldu. YKS'ye başvuran 34 yaş üstü kadın sayısı geçen yıla göre yaklaşık 50 bin kişi azaldı.
  2024-YKS'ye toplam 3 milyon 36 bin 945 aday başvurdu. ÖSYM, 2024-YKS ücretlerini, her bir test için 295 TL olarak belirlemişti. YKS'nin birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) tüm adayların katılması zorunlu tutuluyor. Adaylar TYT'nin yanı sıra Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık ile bir lisans programına girmek istiyorlarsa Alan Yeterlilik Testi'ne (AYT), Dil ile ilgili programlara yerleşmek istiyorlarsa ayrıca Yabancı Dil Testi'ne  (YDT) katılıyor. Adaylar TYT'nin yanı sıra hangi test veya testlere katılacaksa, bu testlerin her biri için de ayrıca ücret ödüyor.

  Devamını Oku

 • 12.03.2024 - 17:39 Yks'ye Başvurular Geçen Yıla Göre 490 Bin 518 Kişi Azaldı ANKA
  Yks'ye Başvurular Geçen Yıla Göre 490 Bin 518 Kişi Azaldı ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, 8-9 Haziran'da düzenlenecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (2024-YKS) 3 milyon 36 bin 945 adayın başvurduğunu açıkladı. Adayların 1 milyon 404 bin 156'sı sınava ilk kez başvuru yaparken, geçen yıla göre YKS'ye başvuru sayısı 490 bin 518 kişi azaldı. En genç aday 15, en yaşlı aday ise 85 yaşında. Adayların çoğunluğu Anadolu liselerinden oluşuyor.


  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Bayram Ali Ersoy, 8-9 Haziran'da düzenlenecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (2024-YKS) 3 milyon 36 bin 945 adayın başvurduğunu bildirdi.  Adayların 1 milyon 404 bin 156'sı sınava ilk kez başvuru yaparken, geçen yıla göre YKS'ye başvuru sayısı 490 bin 518 kişi azaldı.
  Ersoy, yaptığı yazılı açıklamada, YKS başvurularıyla ilgili verileri açıkladı. 8-9 Haziran'da düzenlenecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na 3 milyon 36 bin 945 aday başvurdu. Ersoy, şu bilgileri verdi:
  "9 Haziran Pazar saat 10.15'te yapılacak ikinci oturum olan AYT'ye 1 milyon 983 bin 766 aday, aynı gün saat 15.45'te gerçekleşecek üçüncü ve son oturum olan YDT'ye ise İngilizceden 218 bin 316, Arapçadan 5 bin 717, Almancadan 2 bin 849, Fransızcadan 1172, Rusçadan 760 kişi olmak üzere toplam 228 bin 814 aday katılacak.

  Devamını Oku

 • 03.03.2024 - 10:23 MSÜ Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı Başladı AA
  MSÜ Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı Başladı ÖSYM tarafından düzenlenen MSÜ Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı, 81 ilde 108 sınav merkezinde 1747 binada ve 33 bin 353 salonda gerçekleştiriliyor. Sınava 736 bin 894 aday başvurdu. Sınavda 96 bin 475 kişi görev alıyor. Adaylara 120 soru için 165 dakika süre verildi. Sınav sonuçları 28 Mart'ta açıklanacak.

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) düzenlenen Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı başladı.
  Sınav, 81 il, 108 sınav merkezinde 1747 bina ve 33 bin 353 salonda düzenleniyor. MSÜ'ye 736 bin 894 aday başvuru yaptı. Başvuranların 383 bin 975'i kadın, 352 bin 919'u erkek adaylardan oluşuyor. Sınavda 96 bin 475 kişi görev alıyor.
  Türkçe, sosyal bilimler, temel matematik ve fen bilimleri testlerinden oluşan sınavda adaylara 120 soru için 165 dakika süre verildi.
  Saat 10.15'te başlayan sınav için binalara saat 10.00'dan sonra aday alınmadı. Sınav, 13.00'te sona erecek.
  Kimlik kartını kaybeden, kimlik kartı bulunmayan veya kimlik kartında kimlik numarası ve fotoğrafı olmayan adaylar için il ve ilçe nüfus müdürlükleri açık tutuldu.
  Sınav sonuçları, 28 Mart'ta açıklanacak.

 • 03.03.2024 - 00:34 ÖSYM, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanların MSÜ sınavına başvuru yapamayacaklarını açıkladı İHA
  ÖSYM, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanların MSÜ sınavına başvuru yapamayacaklarını açıkladı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanların Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) sınavına başvuru yapamayacaklarını duyurdu. MSÜ sınavına girebilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı aranmaktadır. ÖSYM, söz konusu mesajın sehven gönderildiğini belirtti ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanların MSÜ sınavına alınmayacağını bildirdi.

  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) sınavı öncesi ÖSYM görevlilerine, Türk vatandaşı olmayanların da sınava alınacağına ilişkin bilgilendirme mesajı gönderdi. Sosyal medyada paylaşılan mesaj tepkilere neden olurken ÖSYM'den açıklama geldi. Yapılan açıklamada, mesajın sehven gönderildiği ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanların, MSÜ sınavına başvuru yapamayacakları bildirildi.

  GÖREVLİLERE MESAJ GELDİ

  ÖSYM'den, MSÜ sınavı öncesi görevlilere gelen "Sayın Görevlimiz, T.C. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı tarafından verilen İkamet İzni Belgesi'nin arka yüzünde ikamet izni türü olarak 'insani' ya da 'uzun dönem' yazan adaylar uyruğuna bakılmaksızın sınava girebilecektir. Hassasiyetinizden dolayı teşekkür ederiz." şeklindeki mesaj tepki topladı.

  Devamını Oku

 • 21.02.2024 - 12:27 Meral Akşener: Gençlerin 5 yılını çalmak 1 yıl 15 gün ceza mı? ANKA
  Meral Akşener: Gençlerin 5 yılını çalmak 1 yıl 15 gün ceza mı? İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, eski ÖSYM Başkanı Ali Demir'in görev yaptığı dönemde soruların sızdırılması ve terör örgütü üyeliği suçlamalarıyla yargılandığı davada aldığı cezaya ilişkin eleştirilerde bulundu. Akşener, gençlerin 5 yılını çalmak, FETÖ'nün devlet kurumlarına sızmasına yardım etmek gibi suçların cezasının 1 yıl 15 gün olduğunu belirterek tepki gösterdi.

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, eski ÖSYM Başkanı Ali Demir'in görev yaptığı dönemde soruların sızdırılması ve terör örgütü üyeliği suçlamalarıyla yargılandığı davada aldığı cezaya ilişkin "Bu kepazelik vesileyle öğrenmiş olduk ki ülkemizde, gençlerin 5 yılını çalmanın cezası 1 yıl 15 gün ediyormuş. FETÖ'nün devlet kurumlarına sızmasına yardım ve yataklık etmenin cezası 1 yıl 15 gün ediyormuş. Milletin hakkına girmenin, emeğini çalmanın, ahını almanın cezası 1 yıl 15 gün ediyormuş. Yuh olsun, yazıklar olsun" dedi.
  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM grup toplantısında konuştu.

  Devamını Oku

 • 15.02.2024 - 16:03 Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir'in yargılandığı FETÖ davasında karar açıklandı İHA
  Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir'in yargılandığı FETÖ davasında karar açıklandı Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir, FETÖ üyeliği suçundan beraat ederken, görevi kötüye kullanma suçundan 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasına karar verdi.

  Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir'in FETÖ üyeliğinden yargılandığı davada karar açıklandı. Mahkeme Demir'e görevi kötüye kullanma suçundan 1 yıl 15 gün hapis cezası verirken, FETÖ üyeliği suçundan beraat kararı verdi. ÖSYM eski Başkan Yardımcısı Ömer Pekşen'in da aynı cezayı aldığı davada mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar vererek, sanıklar hakkındaki adli kontrol tedbirlerinin de kaldırılmasına hükmetti.

  "BÜTÜN ÖNCELİĞİM SINAV GÜVENLİĞİYDİ"

  Duruşmada esasa ilişkin savunma yapan Demir, "2010 yılı eylül ayında ÖSYM'ye geldiğimizde buranın 36 yıllık bir geçmişi vardı. Kişisel ilişkilerle yönetilmekteydi burası. Bir akademisyen olarak sınavların eşitlik içinde olması en hassas olduğum konulardan birisiydi. İlk günümden son günüme kadar bütün önceliğim sınav güvenliğiydi" ifadelerini kullandı.

  Devamını Oku

 • 13.02.2024 - 12:20 Yüksekova'da EKPSS Sınavı Artık Yapılacak İHA
  Yüksekova'da EKPSS Sınavı Artık Yapılacak Yüksekova Engelli Bireyler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Salih Diler'in girişimleri sonucu Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın artık ilçede yapılacak olması büyük sevince neden oldu. Yüksekova, Şemdinli ve Derecik ilçeleriyle Esendere beldesinde yaşayan engelliler, her sene yapılan EKPSS'ye girmek için ya Hakkari il merkezine ya da Van gitmek zorunda kalıyordu. Bunun üzerine Yüksekova Engelli Bireyler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Salih Diler'in yaptığı girişimler sonucu ÖSYM Başkanlığı tarafından EKPSS'nin artık Yüksekova'da da yapılmasına karar verildi.

  Yüksekova'da EKPSS sevinci
  HAKKARİ - Hakkari'nin Yüksekova Engelli Bireyler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Salih Diler'in girişimleri sonucu Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın artık ilçede yapılacak olması büyük sevince neden oldu. Yüksekova, Şemdinli ve Derecik ilçeleriyle Esendere beldesinde yaşayan engelliler, her sene yapılan EKPSS'ye girmek için ya Hakkari il merkezine ya da Van gitmek zorunda kalıyordu. Bunun üzerine Yüksekova Engelli Bireyler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Salih Diler'in yaptığı girişimler sonucu ÖSYM Başkanlığı tarafından EKPSS'nin artık Yüksekova'da da yapılmasına karar verildi. Sınavların artık Yüksekova'da yapılacak olmasının kendilerini mutlu ettiğini belirten Yüksekova Engelli Bireyler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Salih Diler, "Girişimlerimiz sonucu ilçede konuyla ilgili imza kampanyası yaptık ve bu imzaları ÖSYM Başkanlığına ilettik. Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın artık Yüksekova'da da.

  Devamını Oku

 • 13.02.2024 - 10:51 ÖSYM Başkanı: Yapay zeka sınavları daha verimli hale getirecek DHA
  ÖSYM Başkanı: Yapay zeka sınavları daha verimli hale getirecek ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, ÖSYM uygulamalarında yapay zekayı aktif şekilde kullanmayı hedeflediklerini belirterek, yapay zeka ile soru üreteceklerini ve değerlendirmeler yapacaklarını söyledi. Bu adımın sınavların daha verimli ortamlarda gerçekleştirilmesine büyük katkı sağlayacağını vurgulayan Ersoy, yapay zekadan faydalanırken insan faktörünü de göz ardı etmeyeceklerini ifade etti. Ayrıca, ÖSYM'nin deprem bölgesinde yapılacak sınav uygulamaları ve TR-YÖS sınavının uluslararası alanda geçerliliği konularında da çalışmalar yaptığı belirtildi.

  ÖLÇME, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, ÖSYM uygulamalarında yapay zekayı aktif şekilde kullanmayı hedeflediklerini belirterek, "Yapay zeka ile soru üreteceğiz, değerlendirmeler yapacağız ve bu alanda çok önemli bir başlangıç olacak. Sınavları çok daha verimli ortamlarda gerçekleştirmemize büyük katkı sağlayacak" dedi.

  ÖSYM Başkanlığı, 2024 yılında yapılacak sınav uygulamalarının ve yeni projelerin değerlendirildiği 'Genel İstişare ve Eğitim Toplantısı'nı gerçekleştirdi. Toplantıya ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ersoy, Danışma Kurulu üyeleri, Yönetim Kurulu üyeleri, Türkiye genelinde görev yapan koordinatörler, yurt dışı koordinatörleri ve kurum çalışanları katıldı. İki oturum şeklinde gerçekleşen toplantının ilk oturumunda Ersoy tarafından uygulamada olan sınavlara ve hazırlık aşamasında olan projelere yönelik sunum gerçekleştirildi. İkinci oturumda da koordinatörlükler ve birimlerle toplantılar yapıldı.

  Devamını Oku

 • 13.02.2024 - 09:05 ÖSYM Başkanı: Yapay zekayla soru hazırlayacağız AA
  ÖSYM Başkanı: Yapay zekayla soru hazırlayacağız Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, yapay zeka kullanımını artıracaklarını ve dijital tabanlı sınavların sayısının artacağını belirtti. ÖSYM Başkanı ayrıca, deprem bölgesinde yapılacak sınavlara özel önem verdiklerini ve TR-YÖS sınavının uluslararası alanda da geçerliliğini sağlamak istediklerini ifade etti.

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, bu yıl tüm sınav merkezlerinde uygulama yapacaklarını belirterek, "Yapay zeka ile soru üreteceğiz, değerlendirmeler yapacağız ve bu alanda çok önemli bir başlangıç olacak." ifadelerini kullandı.

  "YAPAY ZEKA AKTİF OLARAK KULLANILACAK"

  ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre, Ersoy, ÖSYM Başkanlığınca bu yıl yapılacak sınav uygulamaları ve yeni projelerin değerlendirildiği Genel İstişare ve Eğitim Toplantısı'nda yaptığı sunumda, uygulamada olan sınavlara ve hazırlık aşamasında olan projelere yönelik değerlendirmelerde bulundu. Ersoy, çalışmaların temelini adayların oluşturduğuna işaret ederek, en verimli ölçmeyi sağlamak, yerleştirmeyi yapmak ve adaylara en uygun koşulları oluşturmayı amaçladıklarını kaydetti.

  Ersoy, ÖSYM uygulamalarında yapay zekayı aktif şekilde kullanmayı hedeflediklerini belirterek, şöyle devam etti: "Ekibimizde yapay zeka uzmanları var. Bu hocalarımızdan en verimli şekilde.

  Devamını Oku

 • 05.02.2024 - 15:18 Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne 42 sözleşmeli personel alınacak İHA
  Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne 42 sözleşmeli personel alınacak Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, KPSS sonucuna göre ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile 14 Ziraat Mühendisi, 9 Veteriner Hekim, 3 Gıda Mühendisi, 5 Büro Personeli, 4 Şoför ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne 7 personel alacağını duyurdu. Adaylar tercihlerini 31 Ocak-7 Şubat 2024 tarihleri arasında yapabilecek.

  Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna göre ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile 42 sözleşmeli personel alınacak. Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Kütahya'ya; 14 Ziraat Mühendisi, 9 Veteriner Hekim, 3 Gıda Mühendisi, 5 Büro Personeli, 4 Şoför ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne 7 Adet, toplamda 42 kadro tahsis edildiği bildirildi.

  Adaylar tercihlerini, 31 Ocak-7 Şubat 2024 tarihleri arasında yapabilecek. Tercih işlemleri, 31 Ocak 2024 tarihinde saat 10.30'da başlayacak ve 7 Şubat 2024 tarihinde saat 23.59'da sona erecek. KPSS-2024/4 Tercih Kılavuzu kurallarına göre ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numarası ve aday şifresi kullanılarak tercih işlemleri bireysel olarak yapılacak. - KÜTAHYA

 • 26.01.2024 - 15:12 CHP Genel Başkan Yardımcısı Bulut: ÖSYM Sınav Ücretlerine Yüzde 165 Zam Yapıldı ANKA
  CHP Genel Başkan Yardımcısı Bulut: ÖSYM Sınav Ücretlerine Yüzde 165 Zam Yapıldı CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, ÖSYM'nin sınav ücretlerine yapılan yüzde 165 zamı eleştirerek, YKS 2024'te 3 oturum için alınacak ücretin 800 TL'yi aşacağını belirtti.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, "ÖSYM'nin sınavlarına girmek de lüks oldu. Memura yüzde 49,25 zammı reva görenler ÖSYM sınav ücretlerine yüzde 165 zam yaptı. YKS 2024'te, 3 oturum için alınacak ücret 800 TL'yi aşacak" dedi.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, X hesabından yaptığı paylaşımda artan artan ÖSYM ücretlerine tepki gösterdi.

  Bulut'un paylaşımı şöyle:

  "ÖSYM'nin sınavlarına girmek de lüks oldu. Memura yüzde 49,25 zammı reva görenler ÖSYM sınav ücretlerine yüzde 165 zam yaptı. YKS 2024'te, 3 oturum için alınacak ücret 800 TL'yi aşacak!"

 • 28.12.2023 - 18:29 ÖSYM Başkanı Ordu Üniversitesi'ni ziyaret etti İHA
  ÖSYM Başkanı Ordu Üniversitesi'ni ziyaret etti ÖSYM Başkanı Prof. Bayram Ali Ersoy ve beraberindekiler, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Baş'ı ziyaret etti. Ziyarette, Ordu Üniversitesi'nin akademik yapısı, araştırma ve projeler ile ÖSYM sınavlarının verimliliğine yönelik çalışmalar konuşuldu. ÖSYM Ordu İl Sınav Koordinatörlüğü görevi değişti.

  ÖSYM Başkanı Prof. Bayram Ali Ersoy ve beraberindekiler, Ordu Üniversitesi (ODÜ) Rektörü Prof. Dr. Orhan Baş'ı makamında ziyaret etti.

  Ordu Üniversitesi'nin akademik yapısı, yürütülen araştırma ve projeler ile ÖSYM sınavlarının verimliliğine yönelik çalışmalar konuşulduğu ziyarette, ÖSYM Ordu İl Sınav Koordinatörlüğü görevi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selahattin Maden'den, Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gökhan Özsoy'a devredildi.

  ÖSYM Başkanı Prof. Bayram Ali Ersoy'u Ordu Üniversitesi'nde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Prof. Dr. Orhan Baş, ziyaretlerinden dolayı kendilerine teşekkür etti. - ORDU

 • 27.11.2023 - 11:27 Milyoner'de herkesi ters köşe yapan KPSS sorusu! Kolay diyen herkes yanıldı Haberler.com
  Milyoner'de herkesi ters köşe yapan KPSS sorusu! Kolay diyen herkes yanıldı ATV ekranlarında yayınlanan Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında ''ÖSYM tarafından düzenlenen ve kısaltması ''KPSS'' olan sınavın tam adı nedir?'' sorusu yöneltildi. Çift joker hakkını kullanan yarışmacı, ikinci hakkında doğru cevabı verdi. Hem ekran başındakileri hem de stüdyodakileri ters köşe yapan soru için ''Doğru bildiğim yanlış çıktı'' yorumları yapıldı.

  Kenan İmirzalıoğlu'nun sunumuyla ekrana gelen Kim Milyoner Olmak İster yarışmasının son bölümüne Tahir Akay isimli yarışmacıya yöneltilen 100 bin TL'lik KPSS sorusu damga vurdu.

  HERKES "ÇOK KOLAY SORU" DEDİ

  Başarılı bir yarışma çıkartan Akay'a "ÖSYM tarafından düzenlenen ve kısaltması KPSS olan sınavın tam adı nedir?" sorusu yöneltildi. Şıklara bakınca herkes "Çok kolay soru" yorumunu yaptı.

  A) Kamu Personel Seçme Sınavı

  B) Kamuya Personel Seçme Sınavı

  C) Kamuda Personel Seçme Sınavı

  D) Kamu Personeli Seçme Sınavı

  ÇİFT JOKER HAKKINI KULLANDI

  Ancak yarışmacı temkinli davranarak çift cevap joker hakkını kullandı ve ilk olarak D şıkkını seçti. Cevap yanlış olunca yarışmacı, ikinci hakkında A şıkkını seçerek bir sonraki soruya geçti.

  "DOĞRU BİLDİĞİM YANLIŞ ÇIKTI"

  Sosyal medyada da gündem olan soru için birçok yorum yapıldı.

  Devamını Oku

 • 21.11.2023 - 19:41 ÖSYM Dil Alanında Devrim Niteliğinde Sınavlar Yapacak DHA
  ÖSYM Dil Alanında Devrim Niteliğinde Sınavlar Yapacak Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Bayram Ali Ersoy, dil alanında devrim niteliğinde sınavlar yapacaklarını ve birkaç dilde farklı becerileri ölçen sınavlar gerçekleştireceklerini açıkladı.

  ÖLÇME, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Bayram Ali Ersoy, "Dil alanında devrim niteliğinde sınavlar yapacağız. Birkaç dilde farklı becerileri ölçen sınavlar gerçekleştireceğiz. Hazirandan sonra kamuoyunda farlı bir sınavımız ortaya çıkacak" dedi.

  ÖSYM'nin 50'nci yılı sebebiyle merkez binada, idari kadronun ve personellerinin katılımıyla program düzenlendi. Burada konuşan Ersoy, ÖSYM'nin 19 Kasım 1974'te üniversiteler arası öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi adıyla kurulduğunu hatırlatarak, ÖSYM'nin Türkiye'nin en stratejik kurumlarından birisi olduğunu söyledi. Ersoy, "Bu kurum 16 ayrı kuruma, 60'a yakın sınavla 13 milyon yakın adaya hizmet veren bir kurum. Önümüzdeki sene, pek çok yenilik içeren senemiz olacak. Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (TR-YÖS) adıyla 13 sene sonra ilk defa uluslararası öğrenci sınavını gerçekleştirdik. Sonuncusunu 12 Kasım 2023'te 13 ülkede yaptık. Hedefimiz, mayıs ayında yapacağımız sınavı en az 50 ülkede ve 6 kıtada yapmak.

  Devamını Oku

 • 21.11.2023 - 18:05 ÖSYM'nin 50'nci yılı kutlamaları başladı İHA
  ÖSYM'nin 50'nci yılı kutlamaları başladı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının 50'nci yılının kutlamalarına başlandı. Kutlamaların ilk programı ÖSYM'nin Ankara'da bulunan kampüsünde gerçekleştirildi. Kutlamalar, 19 Kasım 2024'e kadar devam edecek.

  ÖSYM'nin 50'nci yılı kutlamaları başladı
  ANKARA - Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının 50'nci yılının kutlamalarına başlandı. 19 Kasım 1974'te kurulan ÖSYM'nin 49'uncu yılına girilirken 50'nci yılına kadar devam edecek kutlamalar başladı. Kutlamaların ilk programı ÖSYM'nin Ankara'da bulunan kampüsünde gerçekleştirildi. Kutlamalar, 19 Kasım 2024'e kadar devam edecek. Kutlamalara ilişkin açılış konuşmalarını gerçekleştiren Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yılında Türkiye Yüzyılı vizyonuyla ve yarım yüzyıla dayanan tecrübeleriyle yurt içinde ve yurt dışında yaptıkları sınavlarla yoluna devam ettiklerini belirten ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, "ÖSYM, yapmış olduğu sınavlarla bir sınav standardı oluşturmuştur. Bu standardı geliştirmek adına da devamlılık arz eden bir gayret göstermekteyiz hep beraber. Sınav uygulamalarında 'ÖSYM standardı' yerini almıştır.

  Devamını Oku

 • 21.11.2023 - 17:37 ÖSYM Başkanı: Sınav süreçlerinde hiçbir aksaklık yaşanmaması için büyük bir titizlikle çalışıyoruz AA
  ÖSYM Başkanı: Sınav süreçlerinde hiçbir aksaklık yaşanmaması için büyük bir titizlikle çalışıyoruz ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, kurumun sorumluluğunun bilincinde hareket ettiklerini ve sınav süreçlerinde herhangi bir aksaklık yaşanmaması için büyük bir titizlikle çalıştıklarını belirtti. Ersoy ayrıca, ÖSYM'nin Türkiye'nin en önemli stratejik kurumlarından biri olduğunu ve birçok sınavla milyonlarca adaya hizmet verdiğini söyledi.

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, her aileye, haneye yakından veya uzaktan dokunan ÖSYM'nin sorumluluğunun bilincinde hareket ettiklerini belirterek, "Alanında uzman arkadaşlarımızla bu sorumluluk çerçevesinde hareket ediyor, sınav süreçlerinde hiçbir aksaklık yaşanmaması için büyük bir titizlikle çalışıyoruz." dedi.
  ÖSYM'nin kuruluş yıl dönümü kapsamında, kurumda düzenlenen törende konuşan Ersoy, Türkiye'nin en önemli stratejik kurumlarından biri olan ÖSYM'nin, 16 ayrı kurum için 60'a yakın sınavla 13 milyon adaya hizmet verdiğini söyledi.
  Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavının (TR-YÖS) 13 yıl sonra ilk defa bu yıl 12 Kasım'da yapıldığını aktaran Ersoy, 13 ülkede yaptıkları sınavı en az 50 ülkede ve altı kıtada yapmayı hedeflediklerini belirtti.
  Ersoy, dil alanında da devrim niteliğinde değişiklikler yaparak, birkaç dilde farklı becerileri ölçen sınavları hayata geçireceklerini anlattı.

  Devamını Oku

 • 21.11.2023 - 17:34 ESKİ ÖSYM Başkanı Ali Demir'e 15 yıla kadar hapis cezası talebi DHA
  ESKİ ÖSYM Başkanı Ali Demir'e 15 yıla kadar hapis cezası talebi ESKİ Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ali Demir hakkında, tutuksuz yargılandığı davada, savcı, 'Silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası talep etti. Duruşma, 15 Şubat 2024'e ertelendi.

  ESKİ Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ali Demir hakkında, tutuksuz yargılandığı davada, savcı, 'Silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası talep etti. Duruşma, 15 Şubat 2024'e ertelendi.

  Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir'in 'Silahlı terör örgütüne üye olma' ve 'Zincirleme şekilde görevi kötüye kullanma' suçlarından 18 yıl 6 aya kadar hapis talebiyle Ankara 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına devam edildi. Duruşmaya tutuksuz sanık Demir katılmadı. Mahkeme başkanı dosyaya gelen evrakı okuduktan sonra Cumhuriyet savcısına mütalaasını sunması için söz verdi. Savcı, sanığın üzerine atılı 'Görevi kötüye kullanma' suçunun örgütsel faaliyet kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini kaydederek, Demir'in 'Silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti. Demir'in avukatı da esasa ilişkin mütalaaya karşı savunma hazırlamak için süre talep etti.

  Devamını Oku

 • 06.11.2023 - 14:34 Son Dakika: YKS 8-9 Haziran 2024'te yapılacak Haberler.com
  Son Dakika: YKS 8-9 Haziran 2024'te yapılacak Son dakika: Son dakika: ÖSYM tarafından 2024 Sınav ve Sonuç Açıklama Takvimi yayımlandı. Buna göre Yükseköğretim Kurumları Sınavı 8-9 Haziran tarihlerinde yapılacak.

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), 2024 sınav ve sonuç açıklama takvimini duyurdu. Takvime göre Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2024-YKS) 8-9 Haziran'da yapılacak.

  YKS 8-9 HAZİRAN'DA YAPILACAK

  ÖSYM Başkanlığı 2024 sınav takvimini açıkladı. ÖSYM tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre adaylar, 2024 yılında ÖSYM tarafından uygulanacak sınavların sınav tarihlerini, başvuru tarihlerini ve sonuç açıklama tarihlerini içeren 2024 Yılı Sınav Takvimi'ne osym.gov.tr internet sitesinden ulaşılabilecek. Sınav tarihleri ile ilgili X sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, "Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 8-9 Haziran 2024'te yapılacak. Başvurularını 1-26 Şubat tarihlerinde alacağımız sınavın sonuçları 17 Temmuz'da açıklanacak" dedi.

  Devamını Oku

 • 11.10.2023 - 11:35 ÖSYM'nin sınav soruları, yüksek güvenlikli "kozmik oda"da hazırlanıyor AA
  ÖSYM'nin sınav soruları, yüksek güvenlikli 'kozmik oda'da hazırlanıyor ÖSYM'nin sınav soruları, kurumun gizlilik sözleşmesi imzaladığı yazarlar tarafından "kırmızı alan" adı verilen, yüksek güvenlik önlemlerinin alındığı yerde hazırlanıyor.

  ÖSYM'nin sınav soruları, kurumun gizlilik sözleşmesi imzaladığı yazarlar tarafından "kırmızı alan" adı verilen, yüksek güvenlik önlemlerinin alındığı yerde hazırlanıyor.
  Sınav güvenliğinin sağlanması için soru yazarları, yanlarında hiçbir materyal olmadan x-ray cihazları ve el dedektörleriyle arandıktan sonra avuç içi tarama ve yüz okuma sistemlerinden geçerek kırmızı alana alınıyor.
  Akademisyenlerin, cep telefonu, şarj aleti, kulaklık, kumandalı anahtar ve hatta elektronik sigara gibi eşyaları ile bu alana girişlerine izin verilmiyor. Bu cihazların, kırmızı alanın dışındaki özel dolaplarda muhafaza edilmesi zorunlu tutuluyor.
  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, akademisyenlerin sınav sorularını hazırladığı ve "ÖSYM'nin kozmik odası" olarak tarif edilen "kırmızı alan" girişinde, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.
  ÖSYM'nin bu alanında sınav sorularının yazıldığını anlatan Ersoy, şöyle devam etti:
  "Buraya kırmızı alan diyoruz.

  Devamını Oku

 • 06.10.2023 - 22:58 ÖSYM Sınav Operasyonlarında Yapay Zeka Kullanacak Shiftdelete
  ÖSYM Sınav Operasyonlarında Yapay Zeka Kullanacak ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, dijital dönüşüm süreci kapsamında yapay zekanın sınav operasyonlarında kullanılacağını açıkladı. Yapay zeka, sınav görevlerinin belirlenmesi ve adayların sınav yerinin belirlenmesi gibi konularda rol oynayacak. Ayrıca yapay zeka ile farklı kurumlar arasında bir entegrasyon kurularak sınavların daha sağlıklı ortamlarda gerçekleştirilmesi hedefleniyor. ÖSYM ayrıca yapay zeka kullanarak soru üretme ve sınav değerlendirmesinde yardım alma çalışmalarına da devam ediyor.

  Son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte yapay zeka alanında önemli ilerlemeler kaydedildi. Bunun en iyi örneği, son dönemlerde hayatımızın pek çok noktasında yer edinen ChatGPT ve Google Bard. Tabii yapay zekayı sadece bunlardan ibaret sanmamakta fayda var

  Sosyal medyadan robot uygulamalarına, siber güvenlikten savunma sanayisine kadar pek çok alanda kullanılan yapay zeka, ÖSYM'de de zaten kullanıyordu. Yakın zamanda sınav operasyonlarında da yer alacak. İşte ayrıntılar…

  Yapay zeka, ÖSYM'nin sınav operasyonlarında rol oynayacak

  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, ÖSYM için dijital dönüşüm süreci kapsamında yapay zekanın kullanımı ile ilgili bazı soruları yanıtladı. Ersoy, sınav görevlerinin ve adayların sınav yerinin belirlenmesi, bina tercihi yapma gibi sınav ile ilgili durumlarda yapay zeka kullanmak istediklerini söyledi.

  Devamını Oku

 • 03.10.2023 - 12:49 ÖSYM, soru çeşitliliği ve soru yazarı sayısını artırmak için çalışıyor AA
  ÖSYM, soru çeşitliliği ve soru yazarı sayısını artırmak için çalışıyor ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, soru çeşitliliği ve 7 bin dolayındaki soru yazarı sayısının artırılması için çalışma yürüttüklerini söyledi. Ersoy, soru bankasında görev alacak soru yazarı akademisyenlerin sayısını artırmaya çalıştıklarını ve soru çeşitliliğini artırmak istediklerini belirtti.

  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, soru çeşitliliği ve 7 bin dolayındaki soru yazarı sayısının artırılması için çalışma yürüttüklerini söyledi.
  Ersoy, ÖSYM'nin son dönem çalışmalarına ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.
  Yaklaşık 14 ay önce 4 Ağustos 2022'de göreve başladığını anımsatan Ersoy, "İstenmeyen bazı durumların yaşandığı o günlerde ilk olarak ÖSYM'nin soru bankasını dondurduk, arkasından 1000 dolayında hoca ile iletişime geçtik ve yeni KPSS süreçlerini başlattık. Normalde 4-5 aylık sürede hazırlanan sınavları, hocalarımızla beraber 25 gün içinde tamamladık ve sınavlar sağlıklı şekilde tamamlanmış oldu." dedi.
  14 aylık süreçte sınavlarla ilgili herhangi bir şaibe veya istenmeyen durumun oluşmadığını belirten Ersoy, sürecin, gayet sağlıklı gittiğini aktardı.
  Ersoy, "Bu sürede 62 sınav yaptık. Sınavlara farlı oturumlarda toplam 16 milyon 300 bin aday, tekil başvuru olarak da 8 milyon aday başvuru yaptı. Sınavlarımızda 2 milyonun üzerinde kişi görev aldı.

  Devamını Oku

 • 25.09.2023 - 11:19 2023 YKS Ek Yerleştirme Sonuçları Açıklandı DHA
  2023 YKS Ek Yerleştirme Sonuçları Açıklandı ÖSYM, 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ek yerleştirme sonuçlarının açıklandığını duyurdu. İlk yerleştirme işlemlerinde yerleşemeyen adaylar için üniversitelerin boş kontenjanları tekrar tercihe açıldı. Sonuçlar https://sonuc.osym.gov.tr/ adresinden erişime açıldı.

  ÖLÇME, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı, 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ek yerleştirme sonuçlarının açıklandığını duyurdu.

  ÖSYM'den yapılan yazılı açıklamaya göre; YKS'nin ilk yerleştirme işlemlerinde herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen adaylar için üniversitelerin boş kontenjanlarının tekrar tercihe açıldığı 2023-YKS ek yerleştirme süreci tamamlandı. Sonuçlar https://sonuc.osym.gov.tr/ adresinden erişime açıldı.

  ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Sevgili gençler, 2023-YKS Ek Yerleştirme süreci tamamlandı. Üniversiteye yerleşen adaylarımızı tebrik ediyorum. Üniversiteli kardeşlerimizin tahsillerini en verimli şekilde tamamlayacaklarına inanıyor, her birine ayrı ayrı başarılar diliyorum" ifadelerini kullandı.

 • 25.09.2023 - 10:54 2023 YKS ek yerleştirme sonuçları açıklandı AA
  2023 YKS ek yerleştirme sonuçları açıklandı 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı ek yerleştirme sonuçları açıklandı. Adaylar sonuçlara ÖSYM'nin internet sitesinden ulaşabilecek ve kayıt işlemlerini belirtilen tarihler arasında gerçekleştirebilecekler.

  2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ek yerleştirme sonuçları açıklandı. Adaylar ek yerleştirme sonuçlarına ÖSYM'nin "https://sonuc.osym.gov.tr" adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle erişebilecek.

  KAYIT İŞLEMLERİ 27 EYLÜL'DE BAŞLAYACAK

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinden (ÖSYM) yapılan açıklamaya göre, 2023-2024 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleri tamamlandı. Sonuçlara göre bir programa kayıt hakkı kazanan adaylar kayıt işlemlerini 27 Eylül-3 Ekim'de yapacak. Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye süresi içinde başvurmaları gerekiyor.

  ÖSYM BAŞKANI'NDAN TEBRİK

  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Üniversiteye yerleşen adaylarımızı tebrik ediyorum. Üniversiteli kardeşlerimizin tahsillerini en verimli şekilde tamamlayacaklarına inanıyor, her birine ayrı ayrı başarılar diliyorum.

  Devamını Oku

 • 07.09.2023 - 16:21 ÖSYM ve Türksat Arasında Bilişim Teknolojileri İş Birliği Protokolü İmzalandı DHA
  ÖSYM ve Türksat Arasında Bilişim Teknolojileri İş Birliği Protokolü İmzalandı ÖSYM ile Türksat arasında bilişim teknolojilerine yönelik iş birliği protokolü imzalandı. Protokol çerçevesinde oluşturulacak ortak çalışma ile daha verimli çalışmalar yapılması hedefleniyor.

  ÖLÇME, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) ile Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. arasında bilişim teknolojilerine yönelik iş birliği protokolü imzalandı.

  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy ile TÜRKSAT Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, Türksat'ın Gölbaşı Merkez Kampüsü'nde düzenlenen törenle, kurumları arasındaki iş birliği protokolünü imzalandı. ÖSYM Başkanı Ersoy, protokol çerçevesinde oluşturulacak ortak çalışmayla, birçok alanda daha verimli çalışma üretileceğini belirterek, "Türksat'ın tecrübesi, ÖSYM olarak bizlere yeni teknolojilere uyum ve geliştirme noktasında büyük katkı sağlayacak. Tecrübe paylaşımı ve iş birliği sebebiyle teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun" dedi.

  Türksat Genel Müdürü Ertok ise hemen hemen her vatandaşın ÖSYM'nin sınavlarına girip bugünlere ulaştığını vurgulayarak, e-Devlet kapısı ile sağlanan dijital dönüşümü örnek gösterdi.

  Devamını Oku

 • 07.09.2023 - 15:31 ÖSYM ve Türksat Bilişim Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı AA
  ÖSYM ve Türksat Bilişim Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı ÖSYM ile Türksat Bilişim arasında bilgi ve iletişim teknolojileri konularında işbirliği protokolü yapıldı. Protokol ile bilişim ürün ve hizmetleriyle uydu, kablo hizmetleri gibi başlıklarda verimliliğin arttırılması hedefleniyor.

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) ile Türksat Bilişim arasında bilgi ve iletişim teknolojileri konularında işbirliği protokolü yapıldı.
  ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre, Türksat'ın Gölbaşı merkez kampüsünde gerçekleştirilen protokol, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy ve Türksat A.Ş. Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok arasında imzalandı.
  İşbirliğiyle, bilişim ürün ve hizmetleriyle uydu, kablo hizmetleri gibi başlıklarda verimliliğin arttırılması hedeflendi.
  ÖSYM Başkanı Ersoy, protokol çerçevesinde oluşturacakları ortak çalışmayla birçok alanda daha verimli çalışma üreteceklerini, Türksat'ın tecrübesinin, ÖSYM'ye yeni teknolojilere uyum ve geliştirme noktasında büyük katkı sağlayacağını belirtti.

 • 25.08.2023 - 11:29 2023 KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sınavı Sonuçları Açıklandı DHA
  2023 KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sınavı Sonuçları Açıklandı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), 2023 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) A Grubu ve Öğretmenlik Sınavı sonuçlarının açıklandığını duyurdu. Sınavlara ait madde analizleri incelendi, cevap anahtarlarının kontrolleri tamamlandı ve itirazlar bilimsel açıdan değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda bazı soruların cevapları değiştirildi ve bir soru iptal edildi. Adaylar, sınav sonuçlarına 25 Ağustos 2023 tarihinde saat 10.00'dan itibaren ÖSYM'nin 'https://sonuc.osym.gov.tr' adresinden TC kimlik numaraları ve aday şifreleriyle erişebilecek.

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) 2023 sonuçları açıklandı. ÖSYM internet sitesinde yer alan duyuruda, uygulanan 2023 KPSS lisans (Genel Yetenek-Genel Kültür-Eğitim Bilimleri), 2023 KPSS lisans (Alan Bilgisi) ve 2023 KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) sınavlarına ait değerlendirme işlemlerinin tamamlandığı bildirildi.

  KPSS 2023 sonuçları açıklandı! Bazı soru cevapları değiştirildi!

  ÖSYM tarafından yapılan resmi açıklamada: "23 Temmuz 2023 tarihinde uygulanan 2023-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri) ile 29-30 Temmuz 2023 tarihlerinde uygulanan 2023-KPSS (Alan Bilgisi) ve 6 Ağustos 2023 tarihinde uygulanan 2023-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) sınavlarına ait madde analizleri incelenmiş, cevap anahtarlarının kontrolleri tamamlanmıştır.

  Devamını Oku

 • 25.08.2023 - 10:07 2023 KPSS lisans sonuçları açıklandı AA
  2023 KPSS lisans sonuçları açıklandı ÖSYM tarafından 23 Temmuz'da düzenlenen 2023-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sınavı sonuçları www.osym.gov.tr internet adresinden açıklandı.

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) internet sitesinde yer alan duyuruda, geçtimiz günlerde uygulanan 2023-KPSS Lisans (Genel Yetenek-Genel Kültür/Eğitim Bilimleri), 2023-KPSS Lisans (Alan Bilgisi) ve 2023-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) sınavlarına ait değerlendirme işlemlerinin tamamlandığı bildirildi.

  KPSS SONUÇ SORGULAMA EKRANI

  Bu yılın lisans KPSS oturumlarının ardından sınav sonuçları için bekleyiş sona erdi. Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonuçları, ÖSYM tarafından yapılan duyuruyla birlikte açıklandı. Adaylar, KPSS sonuçlarını T.C. kimlik numaralarını ve şifrelerini kullanarak; ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden öğrenebilir.

  KPSS PUANLARI KAÇ YIL GEÇERLİ OLACAK?

  2023-KPSS sonuçları, açıklanmasından itibaren iki yıl süreyle geçerli olacak ancak öğretmen adayları için 2023-KPSS'de elde edilecek puanların geçerlilik süresi bir yılla sınırlı kalacak.

 • 25.08.2023 - 09:43 KPSS ÖABT Branş Sıralamaları 2023 SonDakika.com
  KPSS ÖABT Branş Sıralamaları 2023 2023 KPSS sınav sonuçları açıklandı. ÖSYM tarafından yapılan KPSS lisans ve alan bilgisi sınavlarının sonuçlarına göre KPSS ÖABT branş sıralamaları da belirlendi. Adaylar, ÖSYM'nin internet sitesinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile branş bazında sıralamalarını öğrenebilirler. Branş bazında sıralamalar, adayların kendi başarı durumlarını değerlendirmelerine imkân veren bir hizmettir. Öğretmen adaylarının branş bazında sıralama bilgilerini kontrol ederken MEB tarafından kullanılan puan türlerini göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. KPSS-A grubu kadrolara atanabilmek için yapılan sınavlara da KPSS-A denilmektedir. Bu kadrolara genel olarak İİBF, SBF ve Hukuk Fakültesi mezunları başvurabilmektedir.

  2023 KPSS sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı, lisans ve alan bilgisi sınavlarına katılım sağlayan adaylar tarafından sorgulanmaya başladı. Bu yıl yapılan KPSS lisans ve alan bilgisi sınavlarının tamamlanmasıyla birlikte ÖABT sınavı 23 Temmuz tarihinde uygulandı. ÖSYM tarafından açıklanan dökümana göre KPSS 2023/1 yerleştirme sonuçları da belli oldu. 1818 kişilik kontenjana başvuran 134 bin 800 adaydan 1815'i yerleştirildi. Peki, KPSS ÖABT branş sıralamaları 2023! KPSS A Grubu branş sıralaması belli oldu mu? Detaylar haberimizdedir…

  KPSS ÖABT BRANŞ SIRALAMALARI 2023

  2023 Kamu Personel Seçme Sınavına (2023-KPSS Lisans) katılan adayların sınav sonuçlarına göre branş bazında sıralamaları ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi'ne yansıtılmıştır. Adaylar, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile branş bazında sıralamalarını öğrenebileceklerdir.

  Devamını Oku

 • 25.08.2023 - 09:31 KPSS 2023/1 Yerleştirme Sonuçları Açıklandı! Öğretmen Taban Puanları Belli Oldu SonDakika.com
  KPSS 2023/1 Yerleştirme Sonuçları Açıklandı! Öğretmen Taban Puanları Belli Oldu 2023 KPSS sınav sonuçları açıklandı. KPSS lisans ve alan bilgisi sınavları tamamlandıktan sonra ÖABT sınavı da yapıldı. ÖSYM tarafından açıklanan dökümana göre 134 bin 800 aday arasından 1815'i yerleştirildi. KPSS ÖABT öğretmen taban puanları da belirlendi. Sözleşmeli öğretmenlik için sınır 60 puan ve üzeri olarak belirlendi. 65 puan ve üzerinde olanlar ise Bakanlık kadrolarında alımlara başvurabilecekler. Detaylar haberimizde bulunmaktadır.

  2023 KPSS sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı, lisans ve alan bilgisi sınavlarına katılım sağlayan adaylar tarafından sorgulanmaya başladı. Bu yıl yapılan KPSS lisans ve alan bilgisi sınavlarının tamamlanmasıyla birlikte ÖABT sınavı 23 Temmuz tarihinde uygulandı. ÖSYM tarafından açıklanan dökümana göre KPSS 2023/1 yerleştirme sonuçları da belli oldu. 1818 kişilik kontenjana başvuran 134 bin 800 adaydan 1815'i yerleştirildi. Peki, KPSS ÖABT öğretmen taban puanları! KPSS Öğretmenlik atama taban puanları 2023! Detaylar haberimizdedir…

  KPSS ÖABT ÖĞRETMEN TABAN PUANLARI!

  KPSS sınavında 60 sınırını aşan memur adayları, uygun olması durumunda sözleşmeli öğretmenlik alanlarını tercih edebilirler. Sözleşmeli öğretmenlikte sınır 60 puan ve üzeri olarak belirlenmiştir. 65 puan ve üzerinde yapanlar ise Bakanlık kadrolarında yapılacak alımlarda şansını deneyebilir.

  Devamını Oku

 • 25.08.2023 - 09:26 KPSS 2023 A Grubu Taban Puanları SonDakika.com
  KPSS 2023 A Grubu Taban Puanları ÖSYM tarafından yayımlanan takvime göre, KPSS Lisans, Alan Bilgisi, ÖABT sınav sonuçları 25 Ağustos'ta açıklanacak. Bu sonuçlara göre ataması gerçekleşecek devlet memuru adayları KPSS 2023 A Grubu taban puanlarını araştırıyor. Sınavda 60 puanı aşanlar sözleşmeli öğretmenlik alanlarını tercih edebilirken, 65 puan ve üzeri alanlar Bakanlık kadrolarında şansını deneyebilir. 70 puanı elde edenler ise EGM, PA, CTE gibi müdürlüklerde tercih yapabilirler. Detaylar için bağlantılara tıklayabilirsiniz.

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yayımlanan takvim sonrasında KPSS sonuç tarihi belli oldu. Buna göre; KPSS Lisans, Alan Bilgisi, ÖABT sınav sonuçları 25 Ağustos'ta açıklanacak. Adaylar artık gözlerini KPSS atamalarına çevirdi. Sınav sonuçlarına göre ataması gerçekleşecek devlet memuru adayları şimdiden KPSS 2023 A Grubu taban puanları 2023 nedir? gibi soruları araştırıyor. İşte detaylar…

  KPSS 2023 A GRUBU TABAN PUANLARI

  KPSS sınavında 60 sınırını aşan memur adayları, uygun olması durumunda sözleşmeli öğretmenlik alanlarını tercih edebilirler. Sözleşmeli öğretmenlikte sınır 60 puan ve üzeri olarak belirlenmiştir.65 puan ve üzerinde yapanlar ise Bakanlık kadrolarında yapılacak alımlarda şansını deneyebilir. Bunun yanında 70 puanı elde eden memur adayları EGM, PA, CTE gibi müdürlüklerde de tercihlerine dahil edebilirler.

  Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak aldığınız puana göre hangi alanlara yönelebileceğiniz konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

  Devamını Oku

 • 25.08.2023 - 09:06 SON DAKİKA KPSS sonuçları açıklandı mı? 2023 KPSS ne zaman, saat kaçta açıklanacak? Haberler.com
  SON DAKİKA KPSS sonuçları açıklandı mı? 2023 KPSS ne zaman, saat kaçta açıklanacak? 2023 KPSS sonuçları merakla bekleniyor. KPSS sonuçlarının ne zaman ve saat kaçta açıklanacağına dair bilgiler araştırılıyor. Sınav sonuçları, ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzerinden duyurulacak. Peki, 2023 KPSS ne zaman, saat kaçta açıklanacak? İşte detaylar...

  Milyonlarca öğrencinin girdiği KPSS sonuçları bugün açıklanıyor. ÖSYM'nin resmi sitesi üzerinden açıklanacak sınavın sonuçları saat kaçta açıklanacak merak konusu oldu. 2023 KPSS sınav sonuçları heyecanla bekleniyor. Kullanıcılar tarafından KPSS sonuçlarının açıklanacağı saat araştırılmaktadır. Peki, KPSS sonuçları açıklandı mı? 2023 KPSS ne zaman, saat kaçta açıklanacak? Detaylar haberimizde...

  KPSS SONUÇLARI AÇIKLANDI MI?

  Kamu Personel Seçme Sınavı sonuçları 25 Ağustos Cuma günü erişime açılacaktır. KPSS sonuçları henüz açıklanmamıştır. Açıklandığında haberimizin içerisinde yer alacaktır.
  Devamını Oku

 • 21.08.2023 - 17:28 Hakkari Üniversitesi'nin YKS yerleştirme sonuçları açıklandı AA
  Hakkari Üniversitesi'nin YKS yerleştirme sonuçları açıklandı ÖSYM tarafından açıklanan YKS yerleştirme sonuçlarına göre Hakkari Üniversitesi'nin kontenjanlarının yüzde 97.4'ü doldu. Üniversiteye tahsis edilen 1450 kontenjanın 1411'i öğrenciler tarafından tercih edildi. Rektör Prof. Dr. Ömer Pakiş, tercih ettikleri bölümlere yerleşen öğrencileri tebrik etti ve kayıt işlemlerinin nasıl yapılacağını açıkladı.

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından açıklanan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarına göre Hakkari Üniversitesi'nin kontenjanlarının yüzde 97.4'ü doldu.
  Hakkari Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre, bu yıl YÖK tarafından üniversiteye tahsis edilen özel yetenek bölümleri hariç 1450 kontenjanın 1411'i öğrenciler tarafından tercih edildi.
  Rektör Prof. Dr. Ömer Pakiş, iki gün önce sonuçların açıklandığını belirterek tercih ettikleri bölümlere yerleşen öğrencileri tebrik etti.
  Sonuçlara göre Hakkari Üniversitesi'nin en çok tercih edilen üniversiteler arasında yer aldığını belirten Pakiş, şunları kaydetti:
  "Yerleştirme sonuçlarına göre fakültelerimizde yüzde 94, meslek yüksekokullarımızda ise yüzde 100 doluluk oranına ulaştık. Üniversitemizi kazanan öğrenciler, kayıt işlemlerini 28-30 Ağustos tarihleri arasında www.turkiye.gov.

  Devamını Oku

 • 19.08.2023 - 21:08 Son Dakika: YKS tercih sonuçları açıklandı SonDakika.com
  Son Dakika: YKS tercih sonuçları açıklandı Son dakika: 2023-Yükseköğretim Kurumları Sınavı yerleştirme sonuçları, ÖSYM'nin internet sitesinden açıklandı.

  ÖSYM, 2023-Yükseköğretim Kurumları Sınavı tercih sonuçlarının açıklandığını duyurdu.

  YKS YERLEŞTİRME SONUÇLARI AÇIKLANDI

  Milyonlarca üniversiteli adayının merakla beklediği haber geldi. ÖSYM, 2023-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarının açıklandığını duyurdu. Öğrenciler sınav sonuçlarını ÖSYM'nin sitesinden görebilecek.

  ÖSYM'NİN SİTESİ AŞIRI YOĞUNLUKTAN ÇÖKTÜ

  Öte yandan sonuçların açıklanmasıyla birlikte çok sayıda kişi ÖSYM'nin sitesine girmeye başladı. Site, aşırı yoğunluktan dolayı çöktü.

  Son Dakika: YKS tercih sonuçları açıklandı

  YKS TERCİH SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

  Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin "https://sonuc.osym.gov.

  Devamını Oku

 • 19.08.2023 - 21:05 2023-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin internet sitesinden açıklandı. AA
  2023-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin internet sitesinden açıklandı. 2023-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin internet sitesinden açıklandı.

  2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin internet sitesinde açıklandı. ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, "Üniversite tahsilinizi en verimli şekilde tamamlayacağınıza ve ülkemizin gelişimine büyük katkı sağlayacağınıza inanıyor, her birinize ayrı ayrı başarılar diliyorum" dedi.
  2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin internet sitesinden açıklandı. ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
  "Sevgili gençler, 2023-YKS yerleştirme süreci tamamlandı. Üniversite tahsilinizi en verimli şekilde tamamlayacağınıza ve ülkemizin gelişimine büyük katkı sağlayacağınıza inanıyor, her birinize ayrı ayrı başarılar diliyorum. Tercih sonuçlarınız hayırlı olsun. Herhangi bir programa yerleşemeyen adaylarımızın ek tercih sürecini takip etmeleri gerekiyor. Ek yerleştirme sürecinde de profesyonel destek almanız yararlı olacaktır."

 • 10.08.2023 - 12:57 ÖSYM, İngilizce Yeterlilik Testi'nin Pilot Uygulamasını Gerçekleştirdi DHA
  ÖSYM, İngilizce Yeterlilik Testi'nin Pilot Uygulamasını Gerçekleştirdi Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı, uluslararası alanda geçerliliği hedeflenen 'Elektronik İngilizce Yeterlilik Testi'nin (e-TEP) pilot uygulamasını Ankara'da gerçekleştirdi. Sınavda adayların İngilizce okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerileri ölçüldü. Sınavın hedef kitlesi YDS ve e-YDS gibi sınavlardan 70 puan üstü alan ve genel İngilizce seviyesi B2 olan kişilerdir. Sınavın uluslararası alanda geçerliliği bulunan TOEFL ve IELTS gibi sınavlarla aynı saygınlığa ulaşması hedeflenmektedir. Sınav, halihazırda yürütülen sınavların yerine geçmeyecek, ayrı bir İngilizce testi olarak uygulanacaktır.

  ÖLÇME, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı, küresel bir dil haline gelen İngilizcenin ölçümünde yeni bir sınav geliştirdi. Uluslararası alanda geçerliliği hedeflenen 'Elektronik İngilizce Yeterlilik Testi'nin (e-TEP) pilot uygulaması Ankara'da gerçekleştirildi. 4 saat süren sınavın ilk bölümünde adayların İngilizce okuma ve dinleme, ikinci bölümde ise İngilizce yazma ve konuşma becerileri ölçüldü.

  ÖSYM Başkanlığı'nca, yabancı dil öğreniminde kullanılan okuma, yazma, konuşma ve dinleme becerilerini elektronik ortamda test eden 'e-TEP' adıyla yeni bir sınav geliştirildi. Uluslararası alanda geçerliliği hedeflenen sınavın pilot uygulaması 22-23 Temmuz 2023 tarihlerinde Ankara Esenboğa'da bulunan sınav merkezinde yapıldı. Pilot uygulamaya katılan sınırlı sayıdaki adaya toplamda 240 dakika süre verildi. Sınavın ilk bölümünde adayların İngilizce okuma ve dinleme, ikinci bölümünde ise İngilizce yazma ve konuşma becerileri ölçüldü.

  Devamını Oku

 • 08.08.2023 - 10:26 ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, YKS tercih sürecinin bugün sona ereceğini açıkladı DHA
  ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, YKS tercih sürecinin bugün sona ereceğini açıkladı ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih sürecinin bugün sona ereceğini belirterek, adaylardan tercih işlemlerini tamamlamalarını istedi. Ersoy, tercih sürecinin saat 23.59'da sona ereceğini hatırlatarak, adaylara son kontrollerini yapmalarını ve tercihlerini tamamlamalarını tavsiye etti.

  ÖLÇME, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Bayram Ali Ersoy, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih sürecinin bugün sona ereceğini belirterek, adaylardan tercih işlemlerini tamamlamalarını istedi.

  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, sosyal medya hesabından YKS tercih sürecine ilişkin açıklama yaptı. Ersoy, "Sevgili gençler, 27 Temmuz'da başlayan YKS tercih süreci bugün 23.59 itibarıyla sona erecek. Son kontrollerinizi yaparak tercih işlemlerinizi tamamlamanızı hatırlatır, tercihlerinizin hayırlı olmasını dilerim" dedi.

 • 06.08.2023 - 10:22 2023 KPSS ÖABT Sabah Oturumu Başladı AA
  2023 KPSS ÖABT Sabah Oturumu Başladı ÖSYM tarafından yapılan 2023 KPSS ÖABT sabah oturumu başladı. Oturumda adaylara 75 soru için 150 dakika süre verildi. Öğleden sonra ise İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Alanı Sınavı yapılacak.

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM) yapılan 2023 Kamu Personel Seçme Sınavı (2023-KPSS) Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) sabah oturumu başladı.
  Sınavdan 15 dakika önce adayların binalara alınmasının ardından 10.15'te başlayan oturum kapsamında, ilköğretim matematik, fen bilimleri, matematik (lise), fizik, kimya öğretmenlikleri testlerinde adaylara 75 soru için 150 dakika süre verildi.
  Türkçe, sosyal bilgiler, Türk dili ve edebiyatı, tarih, coğrafya, biyoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, rehberlik, beden eğitimi, okul öncesi, İngilizce ve sınıf öğretmenliği testlerinde ise adayların 75 soruyu yanıtlamaları için 120 dakika süre tanındı.
  2023-KPSS ÖABT'nin sabah oturumu 12.45'te sona erecek.
  ÖABT'nin öğleden sonra yapılacak İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Alanı Sınavı ise saat 14.45'te başlayacak ve 16.45'te sonra erecek.

 • 02.08.2023 - 11:05 DOSYA HABER - Türkiye'nin ilk sanal ve artırılmış gerçeklik bölümü "iş garantisi" veriyor AA
  DOSYA HABER - Türkiye'nin ilk sanal ve artırılmış gerçeklik bölümü 'iş garantisi' veriyor Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) yayımlanan Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda, Türkiye'de ilk kez ön lisans düzeyinde öğrenci kabulü yapacak bölümler arasında İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'da (İÜC) açılan "Sanal ve Artırılmış Gerçeklik Ön Lisans Programı"...

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) yayımlanan Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda, Türkiye'de ilk kez ön lisans düzeyinde öğrenci kabulü yapacak bölümler arasında İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'da (İÜC) açılan "Sanal ve Artırılmış Gerçeklik Ön Lisans Programı" da yer aldı
  AA'nın üniversite tercih dönemi için hazırladığı ve bu yıl ilk kez öğrenci kabul edecek yeni bazı ön lisans programlarıyla ilgili detayların aktarıldığı 5 bölümlük haber dosyasının bu son bölümünde İÜC Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu'nda açılan "Sanal ve Artırılmış Gerçeklik Ön Lisans Programı" ele alındı.
  Örgün eğitim verilecek programa alınacak 25 öğrenci, ÖSYM tarafından yapılan YKS Temel Yeterlilik Testi (TYT) puan türünde tercihleri doğrultusunda yerleştirilecek. Bölüme yatay geçiş ve uluslararası öğrenci kabulü de yapılabilecek.

  Devamını Oku

 • 30.07.2023 - 10:47 KPSS Alan Bilgisi üçüncü oturumu başladı AA
  KPSS Alan Bilgisi üçüncü oturumu başladı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca düzenlenen 2023-Kamu Personel Seçme Sınavı'nın (KPSS) Alan Bilgisi üçüncü oturumu başladı.

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca düzenlenen 2023-Kamu Personel Seçme Sınavı'nın (KPSS) Alan Bilgisi üçüncü oturumu başladı.
  İşletme, muhasebe, istatistik testlerinden oluşan üçüncü oturumda adaylara çoktan seçmeli 40'ar sorudan toplam 120 soru yöneltildi, soruları cevaplamaları için 160 dakika süre verildi.

 • 29.07.2023 - 10:57 ÖSYM Başkanı Ersoy, KPSS sınavının amacını açıkladı AA
  ÖSYM Başkanı Ersoy, KPSS sınavının amacını açıkladı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, KPSS sınavının amacının kamu kurumlarının ihtiyacı olan personeli sağlıklı, güvenli, geçerli, adil ve tutarlı bir şekilde belirlemek olduğunu söyledi. Ersoy, sınav öncesinde adaylarla ve salon görevlileriyle sohbet etti ve başarı diledi. KPSS Alan Bilgisi sınavının bugün ve yarın 9 farklı alanda, 3 ayrı oturumda uygulanacağını belirten Ersoy, 183 bin 252 adayın sınava gireceğini açıkladı. Sınav sürecinin 6 Ağustos'ta sona ereceğini ifade eden Ersoy, KPSS'ye 2 milyon 200 bin adayın başvurduğunu ve sınav sonuçlarının 25 Ağustos'ta ilan edileceğini belirtti.

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, "Amacımız kamu kurumlarının ihtiyacı olan personel için yine bir kamu kurumu olan ÖSYM aracılığıyla sağlıklı, güvenli, geçerli, adil ve tutarlı bir şekilde bu sınavı gerçekleştirmek." dedi.
  Ersoy, KPSS Alan Bilgisi oturumları öncesi Ankara Hacı Bayramı Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi yerleşkesine gelerek sınava girecek adaylarla ve salon görevlileriyle sohbet etti, adaylara başarı diledi.
  Antalya Bilim Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Onur Altay, Ersoy'a, "Hedefim 90 puan alıp uzman olmak. Genel kültür sınavım tam puana yakın gelecek ama genel yetenek kötü geçti. Türkçede çok uzun paragraflar olduğu için odaklanamadım." dedi.
  Sınav binasını ziyaret eden Ersoy, yetkililerden sınava girecek aday sayısına ilişkin bilgi aldı.

  Devamını Oku

 • 29.07.2023 - 10:32 KPSS Alan Bilgisi 1. Oturumu Başladı İHA
  KPSS Alan Bilgisi 1. Oturumu Başladı ÖSYM tarafından düzenlenen KPSS'nin Alan Bilgisi 1. oturumu saat 10.15'te başladı. Sınav için okulların kapısı saat 10.00'da kapatıldı. İki aday 1 dakika geç kaldığı için içeri alınmadı. Sınava girecek olan adaylar çalışmalarını önemsemeli. 2. oturum saat 14.45'te, 3. oturum ise 30 Temmuz Pazar saat 10.15'te yapılacak.

  ÖSYM tarafından düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (KPSS) Alan Bilgisi 1. oturumu saat 10.15'te başladı. 2. oturumu ise saat 14.30'da başlayacak.

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) gerçekleştirilen Kamu Personel Seçme Sınavı'nın Alan Bilgisi 1. oturumu için adaylar, sabah saatlerinden itibaren okul önlerine geldi. 10.15'te başlayan sınav için saat 10.00'dan itibaren okulların kapısı kapandı. Sınava girmek için Sefaköy Anadolu Lisesi'ne gelen iki aday, 1 dakika geç kalınca içeri alınmadı. Tüm ısrarlarına rağmen sınava giremeyen adaylar okuldan ayrıldı.

  Sınava girecek olan Cuma Karakaş, "Sorular aslında çok kolay ama biraz mantık yürütmek lazım. Sınava girecek adayların çalışması lazım. Çalışmadan bir şey elde edemiyoruz maalesef" dedi.

  2023-KPSS Lisans Alan Bilgisi 1. oturumunun ardından 2. oturum (hukuk, iktisat, maliye) saat 14.45'te; 3. oturum (işletme, muhasebe, istatistik) 30 Temmuz Pazar saat 10.15'te yapılacak. Öğleden sonra yapılacak 2.

  Devamını Oku

 • 27.07.2023 - 14:16 KPSS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? SonDakika.com
  KPSS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? KPSS sınav sonuçları 25 Ağustos'ta açıklanacak. Sonuçların açıklanmasından itibaren iki yıl süreyle geçerli olacak ancak öğretmen adayları için 2023-KPSS'de elde edilecek puanların geçerlilik süresi bir yılla sınırlı kalacak. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, sınava ilişkin yaptığı açıklamada, 81 il ve Lefkoşa'da 105 sınav merkezinde yapılacak Genel Yetenek ve Genel Kültür oturumuna 924 bin 168, Eğitim Bilimleri oturumuna 572 bin 20 adayın başvurduğunu belirtti.

  KPSS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Sorusu, sınavın tamamlanması ile birlikte merak edilmeye ve araştırılmaya başlandı. Adaylar sınav sonuçlarının ne zaman adayların erişimine açılacağını KPSS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Sorusu ile internet üzerinde sıklıkla sorgulatılıyor. Peki, KPSS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? KPSS sonuçları hangi tarihte açıklanacak? Son dakika 2023 KPSS sınav sonuçları açıklanma tarihi!

  KPSS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

  2023 KPSS sınav sonuçları 25 Ağustos'ta açıklanacak. Sonuçların açıklanmasından itibaren iki yıl süreyle geçerli olacak ancak öğretmen adayları için 2023-KPSS'de elde edilecek puanların geçerlilik süresi bir yılla sınırlı kalacak.

  Devamını Oku

 • 27.07.2023 - 07:42 YKS Tercihleri Başladı Mı? SonDakika.com
  YKS Tercihleri Başladı Mı? 2023-2024 YKS tercih kılavuzuna göre YKS tercihleri bugün başladı. Adaylar, http://ais.osym.gov.tr internet sitesi üzerinden tercih işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirebilir. Tercih işlemleri 8 Ağustos 2023 Salı günü sona erecek. Yerleştirme işlemlerinin ardından adaylar, ÖSYM internet sitesi üzerinden yerleştiği üniversite ve bölümü öğrenebilir. Kayıt işlemleri ise e-Devlet uygulaması üzerinden gerçekleştirilebilir.

  YKS TERCİHLERİ BAŞLADI MI? Sorusu, konu hakkında en çok araştırılan sorular arasında bulunuyor. Birçok aday tercih işlemlerini gerçekleştirmek için tercih dönemine ilişkin detayları internet üzerinde sorgulatmaya devam ediyor. YKS kılavuzluda tercih döneminde merak edilen konular arasında yerini alıyor. Peki, YKS TERCİHLERİ BAŞLADI MI: YKS 2023 tercih dönemi ne zaman başlıyor? Tercih dönemi ne zaman başladı?

  YKS TERCİHLERİ BAŞLADI MI?

  2023-2024 YKS tercih kılavuzunda yer almakta olan bilgilere göre YKS tercihleri bugün başlıyor. Böylece YKS tercih işlemlerini gerçekleştirmek isteyen adaylar, bugün itibariyle http://ais.osym.gov.tr internet sitesi üzerinden tercih işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirebilecek. 27 Temmuz 2023 Perşembe günü başlayan tercih işlemleri 8 Ağustos 2023 Salı günü sona erecek.

  Devamını Oku

 • 26.07.2023 - 22:07 KPSS 2023/1 Yerleştirme Sonuçları Açıklandı Shiftdelete
  KPSS 2023/1 Yerleştirme Sonuçları Açıklandı ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre KPSS 2023/1 yerleştirme sonuçları açıklandı. Tercih işlemleri 13 Temmuz'da tamamlanan bazı kamu ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme sonuçlarına ulaşmak için ÖSYM'nin internet sitesine tıklayabilirsiniz.

  Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan açıklamaya göre KPSS 2023/1 yerleştirme sonuçları açıklandı. bazı kamu ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına tercih işlemleri 13 Temmuz'da tamamlanmıştı.

  KPSS yerleştirme sonucuna nasıl bakılır?

  ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre, 6-13 Temmuz 2023 tarihleri arasında tercihleri alınan KPSS-2023/1 tercih sonuçları açıklandı. Sonuçlar, 16 Temmuz saat 15: 00'dan itibaren erişime açıldı. Sonuçlara bakmak için;

  Sonuçları görmek için TIKLAYIN!

 • 26.07.2023 - 15:52 KPSS yerleştirme sonuçları belli oldu SonDakika.com
  KPSS yerleştirme sonuçları belli oldu Kamu Personel Seçme Sınavı yerleştirme sonuçları açıklandı. Adaylar sonuçlara ÖSYM'nin sitesinden erişebilecek.

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca 6-13 Temmuz 2023 tarihleri arasında tercihleri alınan KPSS-2023/1 bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme işlemlerini tamamladı. Sonuçlar ÖSYM'nin sitesinde yayınlandı.

  TC KİMLİK NO VE ŞİFRE İLE GİRİŞ YAPILACAK

  ÖSYM tarafından yapılan açıklamada "6-13 Temmuz 2023 tarihleri arasında tercihleri alınan KPSS-2023/1 bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme işlemleri tamamlanmıştır. Adaylar, yerleştirme sonuçlarına, 26 Temmuz 2023 tarihinde saat 15.30'dan itibaren ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle erişebilecektir." ifadelerine yer verildi.

  Devamını Oku

 • 23.07.2023 - 14:13 KPSS Adaylarına Trafik Desteği İHA
  KPSS Adaylarına Trafik Desteği ÖSYM tarafından düzenlenen KPSS sınavı için Aydın'da trafik ekipleri, öğrencilerin sınav merkezlerine güvenli ve hızlı bir şekilde ulaşmalarını sağlamak için önlemler aldı.

  Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı Sınavı (KPSS) için Aydın'da da adaylar ter dökerken, trafik ekipleri de Efeler ilçesindeki öğrencilerin mağduriyet yaşamaması için seferber oldu.

  81 ilde ve Lefkoşa'daki 105 sınav merkezinde gerçekleştirilen KPSS maratonunda bu yıl da manzara değişmedi. Adaylar sabahın erken saatlerinde Genel Yetenek ve Genel Kültür, öğleden sonra ise Eğitim Bilimleri oturumları için sınav merkezlerine geldi. Aydın İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri de sınava girecek adayların mağduriyet yaşamaması için adeta seferber oldu. Merkez ilçe Efeler'de sınav merkezleri güzergahlarında trafik tedbiri alan ekipler, öğrencilerin en hızlı şekilde sınava yetişmelerini sağladı. Alınan tedbirler çerçevesinde ise Efeler ilçesi genelinde 5 ekip, 8 şahin ve 23 yaya olmak üzere toplamda 41 personel görev yaptı. - AYDIN

 • 23.07.2023 - 10:20 KPSS Lisans sınavı başladı SonDakika.com
  KPSS Lisans sınavı başladı ÖSYM tarafından düzenlenen KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür oturumu başladı. Sınavda adaylara 130 dakika süre verilecek. Nüfus müdürlükleri sınav günü açık olacak. Toplamda 924 bin aday sınava girecek. Sonuçlar 25 Ağustos'ta açıklanacak.

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) düzenlenen Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür oturumu saat 10.15'te başladı. Eğitim Bilimleri oturumu ise 14.45'te yapılacak.

  130 DAKİKALARI VAR

  Genel Yetenek-Genel Kültür testinde adaylara çoktan seçmeli 120 soru için 130 dakika, Eğitim Bilimleri oturumunda 80 soru için 100 dakika cevaplama süresi verilecek.

  NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ AÇIK OLACAK

  Kimlik kartını kaybeden, kimlik kartı bulunmayan veya kimlik kartında kimlik numarası ve fotoğrafı olmayan adaylar için il ve ilçe nüfus müdürlükleri sınav günü açık olacak.

  924 BİN ADAY GİRECEK

  ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, sınava ilişkin yaptığı açıklamada, 81 il ve Lefkoşa'da 105 sınav merkezinde yapılacak Genel Yetenek ve Genel Kültür oturumuna 924 bin 168, Eğitim Bilimleri oturumuna 572 bin 20 adayın başvurduğunu belirtti. Ersoy, "Sınavlar için 3 bin 576 bina, 70 bin 123 salon kullanacağız.

  Devamını Oku

 • 20.07.2023 - 18:52 İzmir'den YKS'de Yabancı Dil Testinde 3 Birinci DHA
  İzmir'den YKS'de Yabancı Dil Testinde 3 Birinci ÖSYM tarafından yapılan YKS sonuçlarına göre, İzmir'den 3 öğrenci yabancı dil testinde Türkiye birincisi oldu. İzmir Atatürk Lisesi, Özel Buca Doğa Fen ve Teknoloji Lisesi ve Özel Takev Anadolu Lisesi öğrencileri başarılarıyla dikkat çekti. Üniversite tercihleri ise 27 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.

  ÖLÇME, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca 17- 18 Haziran 2023 tarihlerinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre İzmir'den 3 öğrenci, yabancı dil testinde Türkiye birincisi oldu.

  2023- YKS Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) birincileri açıklandı. Yabancı Dil Testi alanında 338 bin 9 aday başvuru yaptı ve İzmir bu alanda 3 birinci çıkardı. İzmir Atatürk Lisesinden Volkan Emre Eke- Almanca, Özel Buca Doğa Fen ve Teknoloji Lisesinden Metin Furkan Amarat- İngilizce ve Özel Takev Anadolu Lisesinden Bengisu Akbaba ise Rusça bölümlerinde birinci oldu. Aldıkları puana göre üniversite tercihinde bulunacak adayların tercih işlemleri 27 Temmuz- 8 Ağustos 2023 tarihleri arasında yapılacak.İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür, dereceye giren öğrencileri uzun ve yorucu bir sürecin ardından elde ettikleri başarı için kutladı.

  Devamını Oku

 • 20.07.2023 - 13:04 TYT'de 120 soruya doğru cevap veren öğrenci birinci oldu AA
  TYT'de 120 soruya doğru cevap veren öğrenci birinci oldu ÖSYM tarafından düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (2023-YKS) Temel Yeterlilik Testi (TYT) alanında 120 soruya da doğru cevap veren Harun Durak, birinci olan isimler arasında yer almanın mutluluğunu yaşıyor. Bor ilçesinden mezun olan Durak, bilgisayar mühendisliği okumak istiyor. Ailesi ve öğretmenleri gururlanırken, Durak, birinciliğin güzel bir duygu olduğunu belirterek, başarısıyla gururlandığını söyledi. Baba Seyfi Durak, oğlunun başarısından çok mutlu olduğunu ve gururlandığını dile getirirken, anne Esra Durak ise oğlunun azmine hayran olduğunu belirtti.

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (2023-YKS) Temel Yeterlilik Testi (TYT) alanında 120 soruya da doğru cevap veren Harun Durak, birinci olan isimler arasında yer almanın mutluluğunu yaşıyor.
  Niğde'nin Bor ilçesinde, Şehit Ramazan Konuş Fen Lisesinden mezun olan Durak, TYT alanında tüm sorulara doğru cevap verip 3 milyon 527 bin 443 kişi arasında birincilik elde etti.
  Ailesini ve öğretmenlerini gururlandıran Durak, bilgisayar mühendisliği okumak istiyor.
  Durak, Bor'daki evinde gazetecilere yaptığı açıklamada, birinciliğin güzel bir duygu olduğunu belirterek, başarısıyla gururlandığını söyledi.
  Dereceye girdiğini akrabalarından öğrendiğini aktaran Durak, şunları kaydetti:
  "İstanbul'dan bir akrabamız aradı, 'hayırlı olsun, birinci olmuşsun' dedi. Biz de şaşırdık. Sonra bilgisayardan baktık. Sınava genelde eksiklerimi tamamlayarak çalıştım. Bazı arkadaşlar hata yapıyor.

  Devamını Oku

 • 20.07.2023 - 07:51 2023-YKS Sonuçları Açıklandı AA
  2023-YKS Sonuçları Açıklandı ÖSYM Başkanlığı tarafından düzenlenen 2023-YKS'nin sonuçları açıklandı. Başkan Bayram Ali Ersoy, adayların sonuçlara https://sonuc.osym.gov.tr adresinden ulaşabileceklerini belirtti. Ersoy, başarılarının devamını dileyerek adayları tercih sürecine hazırlanmaları konusunda uyardı. Aday sayısının rekor kırdığı sınavda, sayısal alanda iki aday birincilik paylaştı. Ersoy, birincileri tebrik ederek gençlerin Türkiye'nin geleceği olduğunu vurguladı.

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca, 17-18 Haziran'da düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (2023-YKS) sonuçları açıklandı.
  ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, 2023-YKS sonuçlarına ilişkin basın toplantısı düzenledi.
  Değerlendirme işlemlerinin tamamlandığını bildiren Ersoy, adayların sınav sonuçlarına ÖSYM'nin, "https://sonuc.osym.gov.tr" adresi üzerinden erişebileceklerini söyledi.
  Başarının bir ekip işi olduğunu dile getiren Ersoy, başta adaylar olmak üzere, sürece katkı sunan tüm öğretmenleri ve eğitim camiasını, adayları sınava hazırlayan velileri ve ailelerini tebrik etti. Adayların başarılarının devamını dileyen Ersoy, adayların eğitimlerini en verimli şekilde tamamlayarak ülkeye faydalı vazifelerde bulunacağına dair inancının tam olduğunu kaydetti.
  Ersoy, sınav sonuçlarının açıklanmasıyla tercih sürecinin de başladığını belirterek, "2023-YKS tercih işlemleri 27 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında yapılacaktır.

  Devamını Oku

 • 20.07.2023 - 07:32 ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, YKS sonuçlarının ais.osym.gov.tr internet adresinden açıklandığını bildirdi İHA
  ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, YKS sonuçlarının ais.osym.gov.tr internet adresinden açıklandığını bildirdi ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, YKS sonuçlarının ais.osym.gov.tr internet adresinden açıklandığını bildirdi.

  ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, YKS sonuçlarının ais.osym.gov.tr internet adresinden açıklandığını bildirdi

 • 20.07.2023 - 07:19 YKS sonuçları açıklandı! İşte tercih tarihleri SonDakika.com
  YKS sonuçları açıklandı! İşte tercih tarihleri 3 buçuk milyondan fazla adayın katıldığı 2023-YKS sonuçları ÖSYM'nin internet adresinden açıklandı. ÖSYM Başkanı Ersoy, tercih işlemlerinin 27 Temmuz-8 Ağustos tarihlerinde yapılacağını duyurdu.

  Yüz binlerce adayın katılımıyla 17-18 Haziran'da yapılan YKS'nin sonuçları ilan edildi. ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden sonuçlara ulaşabilecek olan adaylar, tercihlerini 27 Temmuz-8 Ağustos arasında yapacak.

  SONUÇLARI, TC KİMLİK VE ŞİFRE İLE ÖĞRENECEKLER

  YKS sonuçları T.C. Kimlik numarası ve aday şifresi ile öğrenilebilecek. Öğrenciler YKS'den alacakları puanlara göre üniversite tercihlerini yapacaklar.

  TERCİHLE 27 TEMMUZ'DA BAŞLIYOR

  YKS Tercih Klavuzu'nun açıklamasının ardından üniversite hayali kuran milyonlarca aday için tercih süreci başlayacak. Tercih işlemlerinin 27 Temmuz-8 Ağustos tarihlerinde yapılacak.

  Devamını Oku

 • 20.07.2023 - 07:05 ÖSYM Başkanı Ersoy, 2023-YKS tercih işlemlerinin 27 Temmuz-8 Ağustos tarihlerinde yapılacağını duyurdu. AA
  ÖSYM Başkanı Ersoy, 2023-YKS tercih işlemlerinin 27 Temmuz-8 Ağustos tarihlerinde yapılacağını duyurdu. ÖSYM Başkanı Ersoy, 2023-YKS tercih işlemlerinin 27 Temmuz-8 Ağustos tarihlerinde yapılacağını duyurdu.

  ÖSYM Başkanı Ersoy, 2023-YKS tercih işlemlerinin 27 Temmuz-8 Ağustos tarihlerinde yapılacağını duyurdu.

 • 19.07.2023 - 08:39 YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? TYT-AYT Sonuçları Ne Zaman Sorgulanabilir? SonDakika.com
  YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? TYT-AYT Sonuçları Ne Zaman Sorgulanabilir? YKS sonuçları ve TYT-AYT sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM takvimine göre, YKS sonuçları 20 Temmuz'da açıklanacak. TYT-AYT sonuçları ise henüz duyurulmadı. Sonuçları sorgulamak için öğrenciler, ÖSYM'nin internet sitesini kullanabilirler.

  YKS açıklandı mı 2023 ve YKS (TYT- AYT) sonuçları ne zaman açıklanacak gündeme geliyor. ÖSYM tarafından gerçekleştirilen YKS sonuçları ne zaman açıklanacak ve TYT- AYT sınav sonuçları araştırılıyor. YKS açıklandı mı 2023 ve YKS (TYT- AYT) sonuçları ne zaman açıklanacak merak ediliyor. YKS ne zaman açıklanacak 2023? TYT- AYT sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS sonuçları sorgulama ekranı!

  YKS NE ZAMAN AÇIKLANACAK 2023?

  ÖSYM takvimine göre, YKS sonuçları 20 Temmuz'da açıklanacak. ÖSYM daha önce sonuçları daha erken duyurduğu için öğrenciler haftanın başından beri araştırma yapıyor. Henüz sonuçların ÖSYM tarafından yayımlanacağına dair bir bilgi bulunmuyor. Mevcut verilere göre, sonuçların 20 Temmuz'da erişime açılması bekleniyor.

  TYT- AYT SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

  YKS tercih süreci henüz ÖSYM tarafından duyurulmadı. Ancak tercih sürecinin, "sonuc.osym.gov.

  Devamını Oku

 • 16.07.2023 - 18:33 DGS'ye geç kalanlar kapıdan döndü İHA
  DGS'ye geç kalanlar kapıdan döndü ÖSYM tarafından düzenlenen Dikey Geçiş Sınavı'na geç kalan adaylar salona alınmadı. 464 bin 281 adayın katıldığı sınavda, bazı öğrenciler ulaşım sorunu ve kimliklerini unutma gibi nedenlerle salona giremedi. Sınav sonuçları ise 11 Ağustos'ta açıklanacak.

  DGS'ye geç kalanlar kapıdan döndü
  EDİRNE - ÖSYM tarafından düzenlenen ve 464 Bin 281 adayın katılımıyla gerçekleşen "Dikey Geçiş Sınavı" geç kalan adaylar kapıdan içeri alınmadı. ÖSYM tarafından düzenlenen "Dikey Geçiş Sınavı (2023-DGS), geç kalanlar salona alınmadı. 2023-DGS sınavı, 464 bin 281 adayın katılımıyla yapıldı. 81 ilde ve Lefkoşa'da 97 noktada düzenlen sınava 1230 bina ve 21 bin 167 salonda adaylar ter döktü. 2 yıllık meslek yüksekokullarını 4 yıllık lisans programlarına geçerek eğitimlerini devam ettirmek isteyen adaylar, yapılan Meslek Yüksekokulları ile Açık öğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı gerçekleştirildi. Bazı öğrenciler sınava koşarak yetişirken bazıları ise geç kaldığından ve kimliklerini unuttuğundan dolayı salona giremedi. 2 dakika arayla sınava girmediğini ifade eden Rabia Gencer, kimlik kartını yanına almadığından dolayı salona alınmadığını belirterek, "İl dışından geliyordum.

  Devamını Oku

 • 14.07.2023 - 15:18 ÖSYM Başkanı Ersoy: 'ÖSYM, adaletin tesis edildiği yerdir' İHA
  ÖSYM Başkanı Ersoy: 'ÖSYM, adaletin tesis edildiği yerdir' Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, ÖSYM'nin kimsenin ayrıcalıklı olmadığının, hak edenin hakkını alacağının en büyük teminatı olduğunu belirterek, adaletin tesis edildiği yer olduğunu söyledi. Ersoy, 15 Temmuz hain darbe girişiminin yedinci yıl dönümü nedeniyle düzenlenen konferansta konuşma yaptı.

  ÖSYM Başkanı Ersoy: "ÖSYM, adaletin tesis edildiği yerdir"
  ANKARA - Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, "ÖSYM, kimsenin ayrıcalıklı olmadığının, hak edenin hakkını alacağının en büyük teminatıdır; adaletin tesis edildiği yerdir" dedi. ÖSYM Başkanlığının ana binasında 15 Temmuz hain darbe girişiminin yedinci yıl dönümü nedeniyle konferans düzenlendi. Konferansa ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy ve Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan, davetliler ve ÖSYM personelleri katıldı. 15 Temmuz gecesi yaşananların anlatıldığı video gösterimiyle başlayan konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Ersoy, 15 Temmuz'da Türkiye'nin devleti ve milletiyle omuz omuza vererek hain girişime karşı koyduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde gösterilen direniş ve mücadelenin tüm dünyaya örnek olduğunu vurgulayan Ersoy, "Tarihin her döneminde şanlı zaferleri bulunan milletimiz, 15 Temmuz'da bunlara bir yenisini eklemiştir.

  Devamını Oku

 • 14.07.2023 - 15:09 ÖSYM Başkanı: ÖSYM, adaletin tesis edildiği yerdir DHA
  ÖSYM Başkanı: ÖSYM, adaletin tesis edildiği yerdir ÖLÇME, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, ÖSYM'nin 'Türkiye Yüzyılı' bilinciyle üzerine düşeni en etkin biçimde yerine getirmek için özveriyle çalıştığını belirtti. ÖSYM'nin kimsenin ayrıcalıklı olmadığının, hak edenin hakkını alacağının en büyük teminat olduğunu vurguladı. 15 Temmuz darbe girişiminin 7. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen konferansta konuşan Ersoy, Türkiye'nin devleti ve milletiyle omuz omuza vererek hain girişime karşı koyduğunu ve bu direnişin tüm dünyaya örnek olduğunu ifade etti. Ayrıca, darbe girişiminden sonra Türkiye'nin tüm kurumlarıyla birlikte kısa bir zamanda toparlandığını ve ÖSYM'nin de üzerine düşeni en etkin biçimde yerine getirmek için özveriyle çalıştığını söyledi.

  ÖLÇME, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, ÖSYM, 'Türkiye Yüzyılı' bilinciyle üzerine düşeni en etkin biçimde yerine getirmek için özveriyle çalışmaktadır. ÖSYM, kimsenin ayrıcalıklı olmadığının, hak edenin hakkını alacağının en büyük teminatıdır; adaletin tesis edildiği yerdir dedi.
  ÖSYM'de, 15 Temmuz darbe girişiminin 7'nci yıl dönümü nedeniyle konferans düzenlendi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy ve İstanbul Emniyeti Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çalışkan'ın katıldığı konferansta, 15 Temmuz gecesi yaşananların anlatıldığı bir video gösterildi. Ardından konferansın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Ersoy, 15 Temmuz'da Türkiye'nin devleti ve milletiyle omuz omuza vererek hain girişime karşı koyduğunu belirterek, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde gösterilen direniş ve mücadele tüm dünyaya örnek olmuştur. Tarihin her döneminde şanlı zaferleri bulunan milletimiz, 15 Temmuz'da bunlara bir yenisini eklemiştir.

  Devamını Oku

Advertisement