Samsun'da Çanakkale Zaferi Coşkusu - Son Dakika
Güncel

Samsun'da Çanakkale Zaferi Coşkusu

Samsun\'da Çanakkale Zaferi Coşkusu

Samsun’da 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yıldönümü törenlerle kutlandı.

18.03.2017 14:16

Samsun'da 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102. yıldönümü törenlerle kutlandı.

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102. yıldönümü kutlama programı kapsamında ilk tören, Asri Mezarlığı Garnizon Şehitliği'nde düzenlendi. Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği'nin anıta çelenk sunumu ile başlayan tören, saygı atışının yapılmasının ardından Şehitlik Anı Defteri'nin imzalanmasıyla devam etti.

Şehitlik Anı Defteri'ni imzalayan Samsun Valisi İbrahim Şahin, "Aziz şehitlerimiz, vatanın bölünmez bütünlüğü, toplumun güvenliğinin temini için her türlü tehlikede ve şartta görev yapan, bu uğurda canını veren tüm şehitlerimizi şükranla anıyor ve huzurlarınızda saygıyla eğiliyoruz. Sizler, ay-yıldızlı vatan bayrağımızın gökyüzünde özgürce dalgalandığı huzurlu bir toplumda kardeşçe yaşayabilmemiz uğruna hayatınızı feda ettiniz. Vatan ve millet için yaptığınız fedakarlık hiçbir şeyle ölçülemeyecek kadar ulvi, emsalsizdir. Bilinmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti, güvenlik güçleriyle ve milletiyle tek yürek halinde yıkıcı, bölücü faaliyetlere karşı mücadele etme azim ve kararlılığındadır. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye Cumhuriyeti'nin her bir ferdi bırakmış olduğunuz emanetinize sahip çıkarak ülkemizin güven ve huzurunu sağlamaktan, gerektiğinde uğruna sizler gibi can vermekten kaçınmayacaktır. Bu duygularla Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygıyla anarken tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanınız cennet, ruhunu şad olsun" dedi.

Program daha sonra şehit mezarlarına karanfil bırakmayla devam etti. Bu sırada Afganistan'da yaşanan bombalı saldırıda şehit olan Uzm. Çvş. Adem Şengül'ün babası Hüseyin Şengül (73), duygularına hakim olamayarak hemşerisi olan Vali İbrahim Şahin'e sarılarak gözyaşı döktü. Daha sonrasında şehitler için mevlit okutuldu. Garnizon Şehitliği'nin gezilmesinin ardından polis şehitliğinde de aynı törenler gerçekleştirildi.

Şehitler Günü etkinlikleri şehitlik ziyaretlerinin ardından Atatürk Kültür Merkezi(AKM)'nde devam etti. İlk olarak "Biz Değil Miydik?" adlı resim sergisinin açılışı yapıldı. Daha sonrasında şehitleri anma programına geçildi. Programda konuşan Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği Samsun Şube Başkanı Necati Yılmaz, tüm şehitler için Allah'tan rahmet diledi. Konuşmanın ardından 1915 ruhunu yansıtan belgesel gösterildi.

Program daha sonra "Dünden Bugüne Çanakkale Ruhu" konulu tiyatro gösterisi ile devam etti. Tiyatro'da Malazgirt'ten 15 Temmuz'a kadar yaşanan hadiseler canlandırıldı. Ömer Halisdemir'in darbecilerle çatışması ve şehit olma anı da canlandırıldı. Daha sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın söylediği "Minareler Süngü, Kubbeler Miğfer" asker duasını okudu. Program, mehter gösterisi ile sonlandı.

Törenlere ayrıca, AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Turan Çakır, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Tekin Balcı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Samsun Şube Başkanı Ahmet Diril, EMŞAV Karadeniz Temsilcisi Bilal Erim, şehit aileleri ve vatandaşlar katıldı. - SAMSUN

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Samsun'da Çanakkale Zaferi Coşkusu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement