Semahat Arsel Onur Ödülü" Unesco'nun İlk Kadın Başkanı Bokova'ya Verildi - Son Dakika
Güncel

Semahat Arsel Onur Ödülü" Unesco'nun İlk Kadın Başkanı Bokova'ya Verildi

Semahat Arsel Onur Ödülü" Unesco\'nun İlk Kadın Başkanı Bokova\'ya Verildi

Kam), dünya çapında önemli konumlarda bulunan kadınlar, kadın ve toplumsal cinsiyet konusunda çalışmalar yürüten kişilerin ödüllendirildiği "Semahat Arsel Onur Ödülü" uygulamasını başlattı.

08.01.2015 13:06
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kam), dünya çapında önemli konumlarda bulunan kadınlar, kadın ve toplumsal cinsiyet konusunda çalışmalar yürüten kişilerin ödüllendirildiği "Semahat Arsel Onur Ödülü" uygulamasını başlattı.

Bu yıl ilki verilen ödül, KOÇ-KAM'ın toplumsal cinsiyet konusunda yürüttüğü bilimsel araştırma programına eşsiz katkılarda bulunmuş olan Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel adına verildi. Semahat Arsel, başta kadınların eğitim ve sağlığa erişimi, hemşirelik mesleğinin gelişimi, kadına karşı şiddetin engellenmesi olmak üzere, kadınların güçlendirilmesine yönelik çok sayıda çalışmaya öncülük etmiştir. Törende Bokova'ya ödülünü, Semahat Arsel takdim etti.

Koç Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KOÇ-KAM), dünya çapında önemli konumlarda bulunan kadınlar, kadın ve toplumsal cinsiyet konusunda çalışmalar yürüten kişilerin ödüllendirildiği "Semahat Arsel Onur Ödülü" uygulamasını başlattı. Bu alanda ilk ödül, kadınların güçlendirilmesine yönelik çok sayıda çalışmaya öncülük eden Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel tarafından UNESCO'nun ilk kadın başkanı olarak toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda dünya çapında yürüttüğü çalışmalar nedeniyle Irina Bokova'ya verildi.

İstanbul'da düzenlenen ödül törenine, Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel, Koç Ailesi Mensupları, UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, KOÇ–KAM Direktörü Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı, Koç Holding ve Vehbi Koç Vakfı Yöneticileri, Koç Üniversitesi Öğretim Üyeleri ve birçok ülkeden Kültür Ateşeleri katıldı.

BOKOVA "KADINLARIN HALİHAZIRDA LİDER OLDUKLARINI BİLİYORUZ"

KOÇ-KAM tarafından verilen ilk Semahat Arsel Onur Ödülü'nü almaktan gurur duyduğunu dile getiren Irina Bokova, Birleşmiş Milletler Pekin Deklarasyonu ve Eylem Planı'ndan bu yana geçen 20 yılda yapılanlar gözden geçirildiğindede genç kadın ve erkeklerin -özellikle de kadınların- lider olarak yetiştirilmesinin, 2015 yılında halen büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

Irina Bokova sözlerine şöyle devam etti: "Kadınların halihazırda lider olduklarını biliyoruz. Ailelerimizin, şirketlerimizin ve toplumlarımızın liderleri kadınlardır. Kadınların liderlik özelliklerini kabul etmeli ve çok daha fazla desteklemeliyiz. Liderlik doğal bir kabiliyet değildir; liderlerin özenle yetiştirilmesi gerekir. Liderlerin yetiştirilmesi tıpkı Koç Üniversitesi'nde olduğu gibi okul sıralarında, üniversite laboratuvarlarında başlar. Eğitim, insan gelişimi için en güçlü atılım ve ilerleme stratejisidir. Eğitim insanı kendi sesine kavuşturur, toplumsal katılımı teşvik eder ve iş piyasasındaki fırsatları genişletir."

Eğitimde cinsiyet eşitsizliğine dikkat çeken Irina Bokova, "İlköğretimde kızların hiç eğitim almamaları ihtimalinin erkeklere nazaran halen çok daha yüksek olduğunu görüyoruz. Günümüzde toplumsal dışlanmanın en yaygın sebebi dünyaya bir kız çocuğu olarak gelmektir. İlkokula gitmemiş 32 milyon kız çocuğu var ve yaklaşık bir o kadarı da ortaokul eğitimi alamıyor. Bugün dünyada yaklaşık 781 milyon kişi tek cümle dahi okuyamıyor. Bunların üçte ikisini kadınlar oluşturuyor. Eşitsizliklerin kökleri çok derinlere gidiyor. Ne UNESCO'nun ne de devletlerin bütün bu güçlükleri tek başlarına aşmaları mümkün değil. Devletleri ve uluslararası kurumları sivil toplumun ve özel sektörün yaratıcılığıyla bir araya getirecek yeni "yumuşak güçlere" ihtiyacımız var. Bu bağlamda, UNESCO ve Koç Üniversitesi'nin ortak çalışmalarını daha da ileri taşıyacak yeni gelişmeler var" diye konuştu.

KOÇ-KAM'da özel şirketlerin üst yönetimini hedef alan, bu seviyedeki yöneticileri cinsiyet eşitliğinin önemi hakkında bilgilendirmeyi amaçlayan bir toplumsal cinsiyet eşitliği sertifika programı tasarladıklarını anlatan Bokova, "Bu yenilikçi girişim, üst yönetim ekiplerine odaklanarak şirketlerin tamamını bu doğrultuda güçlendirmeyi amaçlıyor. İlk eğitimlerimizi Koç Topluluğu şirketleriyle yapacak olmaktan dolayı da büyük memnuniyet duyuyorum. Bu 'yumuşak gücün' en güçlü halidir. Kadınların liderlik vasıflarını gösterebilecekleri yeni alanlar açabiliriz. Özel sektör ve kamu işbirliğinin gücünden faydalanmak, toplumun tamamını ilgilendiren sorunları çözme yolunda kalıcı etkiler yaratmak için daha fazlasını yapmamız gerekiyor. Bu anlayışla, beni Semahat Arsel Onur Ödülü'ne layık gördüğünüz için tekrar teşekkür ediyorum. Aranıza katılmaktan kıvanç duyuyorum" dedi.

PROF.DR UMRAN İNAN "KADINI YOK SAYAN TOPLUM KENDİNİ YOK SAYAN TOPLUMDUR"

Törenin açılışında konuşan Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, Koç Üniversitesi olarak, "Kadını yok sayan toplum, kendini yok sayan toplumdur" inancıyla hareket ettiklerini söyledi. Prof. Dr. Umran İnan şöyle devam etti: "Bu inançla, kadınların sosyo-kültürel, ekonomik ve siyasi hayata aktif katılımlarını sağlayan, demokratik haklarının bilincinde olmalarını destekleyen, mesleki gelişimlerine yönelik projeler ve aktiviteler gerçekleştiriyoruz. Ayrıca araştırma, inceleme ve yayın çalışmalarını teşvik ederek, bunları yürütmeyi ve yaymayı misyon olarak benimsiyoruz. Tüm bunların gerçekleştirilmesinde, KOÇ-KAM büyük bir görev üstlendi ve gurur duyduğumuz projeleri, bilimsel ve eğitici faaliyetler düzeyinde üstün bir çaba ile yürütmeye devam ediyor.

Aynı misyonu paylaşmaktan onur duyduğumuz, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO'nun Genel Direktörü Irina Bokova'nın, göreve başladığından bu yana kurumun iki önceliğinden biri olan toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda birçok çalışmaya öncülük etmesi, bu konuda uluslararası işbirliğine destek vermiş olması ve insanlığın gelişimine küresel boyutta yaptığı katkılar son derece önemlidir".

Prof. Dr. Umran İnan: "Bu Onur Ödülü'nün toplumsal cinsiyet eşitliği, kadınların eğitim ve sağlığa erişimi, kadına karşı şiddetin engellenmesi konusunda gösterdiği duyarlılıkla, KOÇ-KAM'ın toplumsal cinsiyet konusunda yürüttüğü bilimsel araştırma programına katkıları nedeniyle Sayın Semahat Arsel adına verilmesi bizim için ayrıca büyük bir gurur kaynağıdır."

Prof. Dr. Umran İnan sözlerini şöyle sürdürdü: "Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel ülkemizde bu yöndeki çalışmalara destek vererek, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda her zaman örnek olan, öncü faaliyetleri teşvik eden bir isimdir. Semahat Arsel'in eğitim, bilim ve araştırmaya verdiği destek, sivil toplum, iş dünyası ve bilimsel araştırma kurumlarıyla işbirliği içinde desteklediği aktif çalışmalar son derece önemlidir. Bu Onur Ödülü'nün toplumsal cinsiyet eşitliği, kadınların eğitim ve sağlığa erişimi, kadına karşı şiddetin engellenmesi konusunda gösterdiği duyarlılıkla, KOÇ-KAM'ın toplumsal cinsiyet konusunda yürüttüğü bilimsel araştırma programına katkıları nedeniyle Sayın Semahat Arsel adına verilmesi bizim için ayrıca büyük bir gurur kaynağıdır. Bu çok değerli Onur Ödülü'ne adını veren, Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel, Türkiye'nin gelişmesi ve hayırseverlik anlayışının yaygınlaştırılmasında da öncü bir isim olarak, Türk Toplumu için pek çok örnek hizmetlerde bulunmuştur."

KOÇ-KAM Direktörü Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı, törende  "Bu yıl beşinci faaliyet yılını idrak eden KOÇ-KAM, Türkiye'de toplumsal cinsiyet sorununa odaklanan üstün nitelikli bilimsel araştırmaları seçerek destek sağlayan tek kuruluştur. Bundan gurur duyuyoruz. Bunun ötesinde Koç-Kam, etkili ve yararlı eğitim ve uygulama faaliyetlerini de sürdürmekte. Bu çalışmaların bir kısmı diğer üniversiteler ve çeşitli kuruluşlarla işbirliği içinde gerçekleştiriliyor. Bunların en önemlisi de bugün kutladığımız UNESCO ile olan işbirliğimizdir" diye konuştu. - İstanbul

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Semahat Arsel Onur Ödülü' Unesco'nun İlk Kadın Başkanı Bokova'ya Verildi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İran, İngiltere, Fransa ve Almanya Büyükelçilerini çağırdı
  15:01 İran, İngiltere, Fransa ve Almanya Büyükelçilerini çağırdı

  İran, Tahran'daki Fransa, İngiltere ve Almanya Büyükelçilerini, İsrail'in İran aleyhine girişimleri karşısında sorumsuz tutum sergiledikleri gerekçesiyle Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı. İngiltere, Fransa ve Almanya'nın Tahran Büyükelçileri, İran Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. İran Dışişleri Bakanlığı, Siyonist rejimin ülkemizin vatandaşlarına ve çıkarlarına karşı gerçekleştirdiği eylemlere tepki göstermeyen İngiliz, Fransız ve Alman yetkililerin sorumsuz tutumlarını eleştirdi.

 • Diyarbakır'da İş Adamı Yüzlerce Davetlinin Katılımıyla Dünyaevine Girdi
  14:57 Diyarbakır'da İş Adamı Yüzlerce Davetlinin Katılımıyla Dünyaevine Girdi

  Diyarbakır'da Akyol Medya'nın kurucusu Serdar Akyol ve Zelal Bekiroğulları düğün salonunda yapılan düğünle evlendi. Berdan Mardini ve yerel sanatçıların şarkılarıyla eğlenceli bir gece geçiren yüzlerce davetliye teşekkür ettiler.

 • Yol verme tartışması meydan savaşına döndü... O anlar kamerada- Bayramlaşmaya giderken adeta savaştılar
  14:57 Yol verme tartışması meydan savaşına döndü... O anlar kamerada- Bayramlaşmaya giderken adeta savaştılar

  Aydın'ın Kuşadası ilçesinde birbirlerine yol vermediği ileri sürülen sürücüler ve yakınları arasında çıkan tartışma, tekme tokat kavgaya dönüştü. Bayramlaşmaya giderken yaşanan olayda, ticari taksi şoförü ve yolcular dakikalarca darp edildi. Kadınların saç baş birbirlerine girdiği anlar ise bir vatandaş tarafından kaydedildi. Polis ekiplerinin müdahalesiyle kavga sonlandırıldı ve taraflar karakolda şikayetçi oldu. Soruşturma devam ediyor.

 • Çankırı-Kastamonu karayolunda çıkan orman yangını ekiplerin müdahalesiyle söndürüldü
  14:54 Çankırı-Kastamonu karayolunda çıkan orman yangını ekiplerin müdahalesiyle söndürüldü

  Çankırı-Kastamonu karayolunda çıkan orman yangını, ekiplerin müdahalesiyle büyümeden söndürüldü. Olay, Çankırı-Kastamonu karayolunda meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, ağaçlık alanda bilinmeyen sebeple yangın çıktı. İhbar üzerine olay yerine gelen jandarma ve itfaiye ekiplerinin müdahalesi ile yangın büyümeden söndürüldü.

 • İzmir'de ev yangınında kalbi duran kedi itfaiye ekibi tarafından hayata döndürüldü
  14:53 İzmir'de ev yangınında kalbi duran kedi itfaiye ekibi tarafından hayata döndürüldü

  İzmir'in Gaziemir ilçesinde çıkan ev yangınında dumandan etkilenen ve kalbi duran bir kedi, itfaiye ekibinin müdahalesiyle hayata tutundu. İtfaiye ekipleri, yangına müdahale ederken evde kayıp olduğu belirtilen kedinin dumandan etkilendiğini ve kalbinin durduğunu tespit etti. Kalp masajı ve solunum cihazıyla desteklenen kedinin kalbi yeniden atmaya başladı. Kedinin sağlık durumu ise veteriner hekim tarafından iyi olduğu belirlendi. Ayrıca, Konak ilçesinde bir kirpinin tel örgüye sıkışması sonucu itfaiye ekibi tarafından kurtarıldığı görüntüler de paylaşıldı.


Advertisement