Tarihi Su Yolu Şehirleri Esenler'de Buluşacak - Son Dakika
Güncel

Tarihi Su Yolu Şehirleri Esenler'de Buluşacak

Tarihi Su Yolu Şehirleri Esenler\'de Buluşacak

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğünce, medeniyet tarihinin, suyun tarihi ve hikayesiyle bir olduğu gerçeğinden hareketle hayata geçirilen "Uluslararası Tarihi Su Yolu Şehirleri Buluşması" tanıtıldı.

17.03.2017 15:28

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğünce, medeniyet tarihinin, suyun tarihi ve hikayesiyle bir olduğu gerçeğinden hareketle hayata geçirilen "Uluslararası Tarihi Su Yolu Şehirleri Buluşması" tanıtıldı.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Yıldız Teknik Üniversitesindeki Otağ-ı Hümayun'da gerçekleştirilen toplantıya, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil, AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran ve Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Taşçı katıldı.

22 Mart Dünya Su Günü kapsamında gerçekleştirilecek "Su Yolu Şehirleri Buluşması"na, Balkan ülkelerinden belediye başkanları ve sanatçılar katılacak.

Filibe (Bulgaristan), Niş (Sırbistan), Köstence (Romanya), Travnik (Bosna Hersek), Bar (Karadağ), Prizren (Kosova), Berat (Arnavutluk), Ohri (Makedonya) ve Kavala (Yunanistan) şehirleri, 21- 23 Mart'ta Esenler'de "su yolu birlikteliği" kuracak.

Fuzuli'nin Su Kasidesi'nin her bir dizesini 33 ebru eseri ile anlatan Hikmet Barutçugil'in "Ab-Rü'larda Su Kasidesi" isimli sergisinin açılışının da gerçekleştirileceği etkinlikte, piyano virtüözü Tuluyhan Uğurlu "Su Resitali" konseri verecek.

Barutçugil eserini anlattı

Hikmet Barutçugil, "Ab-Rü'larda Su Kasidesi" isimli sergide yer alacak eserlerin tanıtıldığı katalog üzerinden çalışmasını anlattı.

Barutçugil, Su Kasidesi'ni su sanatıyla anlatmanın kendisini duygulandırdığını ve heyecanlandırdığını belirterek, "Kaside, Nur-u Muhammedi'yi anlatıyor. Bir yıl süren çalışmanın sonucu 32 beyitten oluşan kasideyi kapak ilave ederek, 33 eserle yani tespih sayısına eşitleyerek ebruyla buluşturduk." ifadelerini kullandı.

Su yolu şehirleri zirvesi

Esenler Belediye Başkanı Göksu, çalışmanın heyecan verici olduğunu belirterek, "Su Kasidesi, hepimizde anlamlı bir yeri olan ve Hazreti Muhammed'e bir övgüde bulunacağımız zaman okuyacağımız beyitlerden oluşuyor. Bu eserin suya yansımasını görmek hepimiz açısından heyecan verici bir olay." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'de ilk kez "Tarihi Su Yolu Şehirleri Buluşması" adlı bir zirve gerçekleştirileceğini kaydeden Göksu, şu bilgileri verdi:

"Bu, Balkanlar'dan Amasya'ya uzanan bir yolculuk olacak. Yaklaşık 9 ülkeden, su ile anılan 9 şehrin katılacağı etkinlikte suyun kültüre nasıl yansıdığı 22 Mart Dünya Su Günü'nde görülecek. Yerel yönetim olarak bizim buradaki rolümüz, bir sanat eseri ortaya çıkarmak ve katkı sağlamak. Bunun yanı sıra Esenler, çok önemli bir su şehri. Tarihi yarımadanın bütün su akışkanlıklarının ayarlandığı, tarihi yarımadaya giden tüm su yollarının geçtiği yer Esenler. Çok önemli tarihi su terazilerinin, su kemerlerinin olduğu bir ilçe. Bu açıdan şehrin bu yönünü de ortaya çıkarmak, bu yönden de tanıtılmasına katkı sağlamak ve tarihi su terazilerinin, su kemerlerinin buradaki varlığını hatırlatmak amacıyla bu projeyi hayata geçirdik."

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Tarihi Su Yolu Şehirleri Esenler'de Buluşacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement