Türkiye Sınırında IŞİD İle YPG Arasında Çatışma - Son Dakika
Güncel

Türkiye Sınırında IŞİD İle YPG Arasında Çatışma

Suriye'nin Türkiye sınırındaki Cerablus kasabası ve Kobani bölgesinde, IŞİD ile YPG birlikleri arasında şiddetli çatışmalar var.

02.07.2014 22:42  Güncelleme: 22:37

Suriye'nin Halep kentinin Türkiye sınırındaki Cerablus kasabası ve Kobani bölgesinde, Irak Şam İslam Devleti ile YPG birlikleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanırken Cerablus'ta çatışmalar IŞİD’in elindeki Cerablus kasabası ile PKK'nın Suriye kolu PYD'nin elindeki Zor Mağar köyü civarında yaşanıyor.

AL JAZEERA: 20 YPG'Lİ ÖLDÜ

Bölgedeki Al Jazeera kaynaklarına göre gün boyu süren çatışmalarda 20 YPG mensubu öldürüldü. IŞİD bölgeye Irak’ta el koyduğu bazı zırhlı araçlar ve füzeleri sevketti.

FHA: 30 IŞİD'Lİ ÖLDÜ

Fırat Haber Ajansı'na göre PYD'nin özerklik ilan ettiği Kobani bölgesinde de çatışmalar var. Ajans, bölgedeki çatışmalarda 30 IŞİD mensubunun öldürüldüğünü kaydetti. YPG, PKK’nın Suriye kolu olan PYD’nin silahlı kanadı olarak biliniyor.

IŞİD KÜRTLERİ TESLİM OLMAYA ÇAĞIRMIŞTI

Kısa bir süre önce Halep’in kuzeyinde Türkmen köylerine başlattığı operasyonda ilerleme kaydeden IŞİD güçleri, yayımladığı bildiride sınır boyunda bulunan Kürt bölgelerini de teslim olmaya çağırmıştı.

SURİYE'DE YIĞINAKLAR YAPIYOR

Irak’ta başlayan çatışmaların ardından 2 binden fazla mensubunu bu ülkeye gönderen Suriye’deki IŞİD birlikleri, son bir hafta içerisinde yeniden Suriye’de bulunan cephelerde yığınak yapmaya başladı.

Nusra Cephesi ve diğer muhalif gruplar hafta sonu Suriye’nin Deyr Ez Zor kentinde bulunan, Irak sınırındaki Ebu Kemal kasabasında IŞİD mensuplarıyla çatışmaya başladı.

SINIRI FİİLEN ORTADAN KALDIRDI

IŞİD 10 Haziran’da Musul’u ele geçirdikten sonra Fırat ve Dicle nehirleri çevresinde de etkinliğini büyük ölçüde artırdı ve Suriye ile Irak arasındaki sınırı fiilen ortadan kaldırdı.

KERRY'DEN YARDIM AÇIKLAMASI

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Washington’un Suriye'deki 'ılımlı muhalefete' 500 milyon dolarlık yardım planını açıklamasının ardından muhaliflerin hem Suriye hem de Irak’ta IŞİD’e karşı mücadelede rol alabileceğini söylemişti.

"HİLAFET" İLANI

IŞİD pazar günü Irak'ın Diyala vilayetinden Suriye'nin Halep kentine kadar olan geniş bir bölgede 'hilafet' ilan ettiklerini duyurmuştu.

Örgüt internet üzerinden yayınladığı bir ses kaydında liderleri Ebu Bekir Bağdadi'yi de 'halife' ve 'Müslümanların lideri' ilan etti.

"TOPLANIN" ÇAĞRISI

Irak'ta yaklaşık üç haftadır belirli bölgelere hakim olan ve Suriye'de de faaliyet gösteren örgüt isminin de bundan böyle 'İslam Devleti' olduğunu açıkladı. IŞİD dünyadaki diğer örgütlere de çağrıda bulunarak 'hilafet' çatısı altında savaşmalarını istedi.

Türkiye Sınırında IŞİD İle YPG Arasında Çatışma
Kaynak: Aljazeera

Son Dakika Güncel Türkiye Sınırında IŞİD İle YPG Arasında Çatışma - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (108)

 • seyko: bizim burda boş bi arazi var satılık 700 mkare gelin hacıyla anlaşırsanız buraya kurun kürdistanı 56 55 Yanıtla
  hasan: komiksin 0 0
 • diyarbakırlı beroo: rojovalılar da o kadar çok ataist var ki. neredeyse çoğu da alevi.ben diyarbakırlıyım ve kürt üm. ama rojovanındakilerde çok alevi veya ataist kürt var. bana ne .kürtse kürt valla onlar için kılımı kıpırdatmam.rojava güçleniğinde ilk önce sunni kürtleri keserler.benden söylemesi alevi türkmeni korur sunni kürt ü keserler. ben onların kanını bilirim kanınını. 50 57 Yanıtla
  efsane07: sen satılmış şerfsiz dinci kürtlerdensin...:))) 0 0
 • klavye şovalyeleri: ypg hepsinin hakkından gelir bu arada şu yorumlara bakıyorumda keşke ıraklı kürtler türkmenlere yardım etmeze onlarda götlerını sağlama alırsa burdakı kanı bozuk kendını trk sanan moğol rum karısmı üretim hatası mongol beyınlı yaratıklar gibi kürtlere önyargılı bakar 55 38 Yanıtla
  yirmidokuz: armut Saddam sizi gaza boğarken nerye sığındını unutma yok kürtler Türkmenleri kurtarmasaymış 0 0 Ahmet: Niyet yardım değil o toprakları sahiplenme cahil cahil yorum yapmayın 0 0
 • KAYAN: yiyin lan biribirinizi 40 42 Yanıtla
 • mamak: israil bu kürtleri kullanıyo kürdistan diye gaz veriyo ışidde bunların gazını alıyo 34 43 Yanıtla
  efsane07: israil kürtlerin dostudur,israille beraber şu dinci pisliklerin gazını hep beraber alcaz...:))) 0 0
 • Tüm yorumlar için tıklayınız

Advertisement