Son Dakika Haberleri: Hakan Atilla Davasında Jüri Kararını Açıkladı, Eşi Gözyaşlarına Boğuldu

Hakan Atilla Davasında Jüri Kararını Açıkladı, Eşi Gözyaşlarına Boğuldu

12 ay önce

ABD'deki davada kararını açıklayan jüri, Hakan Atilla'yı 6 suçlamanın beşinden suçlu bulurken, kara para aklamaktan suçsuz buldu. Kararı duyan eşi, gözyaşlarına hakim olamadı.

New York'ta görülen davada, Hakan Atilla hakkındaki kararını açıklayan jüri, 5 suçtan suçlu bulduğu Atilla'yı "kara para aklama" suçlamasından suçsuz buldu.

İŞTE İTHAM EDİLEN 5 SUÇLAMA

Buna göre Atilla, kendisine atfedilen " ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını delmek", "ABD'yi aldatma suçuna iştirak etmek", "ABD bankalarını dolandırmak", "ABD bankalarını dolandırmaya iştirak etmek", "kara para aklama suçuna iştirak etmek"ten suçlu bulundu.

"KARA PARA AKLAMAK"TAN SUÇSUZ BULUNDU

Atilla, "kara para aklamak" suçlamasından ise suçsuz bulundu.

EŞİ, GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADI

Kararın açıklanmasının ardından ilk defa mahkeme salonuna gelen Atilla'nın eşi Burçin Atilla gözyaşlarına hakim olamadı.

AVUKAT: KARAR HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI

Atilla hakkındaki kararını açıklanmasın ardından savunma avukatları gazetecilere açıklamalarda bulundu.

11 Nisan'da Atilla'nın alacağı cezaya karar verilecek duruşmanın ardından temyize gideceklerini söyleyen Rocco, "Karar hayal kırıklığı yarattı. Atilla masum ve mücadelesine devam edecek." dedi.

"ATİLLA GARİP BİR OYUNUN KURBANI OLDU"

Bu davanın Atilla ile hiçbir ilgisinin bulunmadığını ve Reza Zarrab'ın şovu olduğunu vurgulayan Rocco, "Atilla garip bir oyunun kurbanı oldu." ifadesini kullandı.

Savunma avukatlarından Cathy Fleming ise Atilla'nın gerçek bir beyefendi olduğunu belirterek, "Jürinin Zarrab'a inanması ve resmi görememesi hayal kırıklığı yarattı." değerlendirmesinde bulundu.

CEZA DURUŞMASI 11 NİSAN'DA YAPILACAK

12 jüri üyesi tarafından her bir suçlamayla ilgili ayrı ayrı oy birliğiyle alınan kararın ardından Yargıç Richard Berman'ın 11 Nisan'da duruşma yaparak Atilla'nın alacağı cezaya karar vereceği bildirildi.

Davanın esastan görülmesi süreci 28 Kasım'da başlamıştı. Tanıkların dinlenmesinin ardındansa 12 kişiden oluşan jüri sanığın suçlu olup olmadığına karar verme için görüşmelere başlamıştı.

"HATALI YARGILAMA" TALEBİ İKİNCİ KEZ REDDEDİLMİŞTİ

Savunma makamı, 19 Aralık'ta Atilla'nın çapraz sorgusu sırasında savcılığın sanığa yönelttiği bir soruya itiraz etmiş ve mahkemeye ikinci kez "hatalı yargılama" yapıldığı gerekçesiyle dilekçe sunmuştu.

İtiraz dilekçesinde Atilla'nın avukatları savcılığın çapraz sorgusunda "Atilla'nın İran yaptırımlarını ihlal ettiğini savunan 17-25 Aralık'tan sonra eski Bankalar Yeminli Murakıbı, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) firarisi Osman Zeki Canıtez tarafından hazırlanan raporu sunduğunu", bu raporun deliller arasında yer almamasına rağmen jüri önüne getirildiğini ve bunun jüri üyelerini yanlış yönlendirdiğini savunmuştu.

Davanın yargıcı Richard Berman, Atilla'nın "tamamen adil ve şeffaf bir şekilde" yargılandığı ve çapraz sorgusu sırasında sanıktan bu rapora ilişkin soruyu cevaplaması istenmediği gerekçesiyle "hatalı yargılama" itirazını kabul etmedi.

Savunma makamının FETÖ mensubu, firari eski Komiser Yardımcısı Hüseyin Korkmaz'ın "çalıntı deliller sunması" ve "yanlış ifade vermesi" nedeniyle mahkemeye yaptığı hatalı yargılama" itirazları da reddedilmişti.

FETÖ FİRARİSİ ESKİ KOMİSER KORKMAZ TANIK OLARAK DİNLENMİŞTİ

ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını delmekle suçlanan ve 19 Mart 2016'da ABD'de tutuklanan iş adamı Reza Zarrab'ın yargılanmasına kısa bir süre kala 26 Ekim 2017'da hakkındaki suçlamaları kabul edip savcılıkla işbirliğine gitmesiyle, 27 Mart'tan beri New York'ta tutuklu bulunan Halk Bankası Eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, davanın tek sanığı olarak yargılanmıştı.

Davada, FETÖ firarisi eski Komiser Yardımcısı Hüseyin Korkmaz tanık olarak dinlenmişti. Savunma makamı, Türkiye'den yasadışı yollarla kaçan ve beraberinde mahkemede delil olarak kullanılan belgelere "çalıntı" olduğu gerekçesiyle itiraz etmiş ancak Yargıç Berman, Korkmaz'ın tanıklığını "hukuk kurallarına uygun bulmuştu.

Hakan Atilla Davasında Kesin Karar 11 Nisan'da Açıklanacak
Gazeteci Cüneyt Özdemir Hakan Atilla Hakkındaki Karara İsyan Etti
Jüri Kararını Verdi, Hakan Atilla 5 İthamdan Suçlu Bulundu
Jüri, Hakan Atilla'yı 5 İthamdan Suçlu Buldu, Gözler 5 Ocak Tarihine Çevrildi
İşte Jürinin Hakan Atilla'yı Suçlu Bulduğu 5 İtham
Araç Sahipleri Dikkat! 2 Bin 500 Lira Cezası Var Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan Cenaze Törenine Bir Araya Geldi

Rasim Ozan Kütahyalı'nın 2 Yıl Hapis Cezası Yargıtay Tarafından Bozuldu