ABD Dışişleri Bakanı Blinken: "Putin'in stratejisi işe yaramadı ve yaramayacak" - Son Dakika

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: "Putin'in stratejisi işe yaramadı ve yaramayacak"

30.11.2022 16:39
ABD Dışişleri Bakanı Blinken: "Putin'in stratejisi işe yaramadı ve yaramayacak"

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya'nın Ukrayna'da sivil nüfusa ve enerji altyapısına saldırılarının barbarca olduğunu ve Vladimir Putin'in stratejisinin işe yaramayacağını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya'nın Ukrayna'da sivil nüfusa ve enerji altyapısına saldırılarının barbarca olduğunu ve Vladimir Putin'in stratejisinin işe yaramayacağını söyledi.

Blinken, Romanya'nın başkenti Bükreş'te düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından basına açıklamalarda bulundu.

"(Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin öfkesi ve ateşini Ukrayna'nın sivil nüfusuna odakladı." ifadesini kullanan Blinken, son birkaç hafta içinde Rusya'nın, Ukrayna'nın enerji sisteminin üçte birinden fazlasını bombaladığını belirtti.

Milyonlarca insanı soğuğa ve karanlığa sürüklemenin, Putin'in "yeni hedefleri" olduğunu aktaran Blinken, "Ukrayna halkına yönelik bu vahşet barbarcadır." dedi.

Blinken, "Başkan Putin'in oyununu biliyoruz. Don ve aç kal." şeklinde konuşarak, Putin'in Batı dünyasındaki birliği parçalamayı istediğini söyledi.

"(Putin'in) Stratejisi işe yaramadı ve yaramayacak." değerlendirmesini yapan Blinken, Bükreş'te buluşan tüm bakanların aynı görüşte olduğunu vurguladı.

"Çin'in askeri yığınağından endişeliyiz"

Blinken, "Çin'den kaynaklananlar da dahil olmak üzere yeni zorluklarla karşı karşıya kalan NATO'nun geleceğe yönelik dayanıklılığını artırmak için çalışıyoruz." dedi.

Müttefiklerin Çin'in "Rusya ile iş birliği de dahil olmak üzere, dezenformasyon kullanımı, hızlı, şeffaf olmayan asker yığınağı" gibi politikalarından endişe duymaya devam ettiğini dile getiren Blinken, "Ancak elimizden geldiğince Çin ile yapıcı diyalog içinde olma taahhüdümüzü sürdürüyoruz ve ortak sorunlar üzerinde birlikte çalışma fırsatlarını memnuniyetle karşılıyoruz." dedi.

Blinken, "Çin ile çatışma peşinde değiliz. Aksine, bundan kaçınmak istiyoruz. Yeni bir Soğuk Savaş istemiyoruz." diye konuştu.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği

Blinken bir soru üzerine, şunları kaydetti:

" Türkiye, İsveç ve Finlandiya, güvenliğiyle ilgili endişeler de dahil olmak üzere Türkiye'nin endişelerinin tam olarak ele alındığından emin olmak için NATO'nun yanı sıra doğrudan temas halindeler. Bu süreç ilerliyor ve son birkaç gündür duyduklarıma dayanarak eminim ki Finlandiya ve İsveç yakında ittifakın resmi olarak yeni üyeleri olacak."

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Moritanya Cumhurbaşkanı Gazvani ile görüştü Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Moritanya Cumhurbaşkanı Gazvani ile görüştü Ukrayna'da, 2014'te Malezya uçağını düşüren füzenin Putin'in onayıyla gönderildiği iddia edildi Ukrayna'da, 2014'te Malezya uçağını düşüren füzenin Putin'in onayıyla gönderildiği iddia edildi Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Mali Cumhurbaşkanı Goita ile görüştü Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Mali Cumhurbaşkanı Goita ile görüştü

Son Dakika Güncel ABD Dışişleri Bakanı Blinken: 'Putin'in stratejisi işe yaramadı ve yaramayacak' - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement