Son dakika: ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey: Türk askeri İdlib'de kendini savunma hakkına sahip - Son Dakika

Son dakika: ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey: Türk askeri İdlib'de kendini savunma hakkına sahip

14 gün önce

Son dakika: Suriye konusunda temaslarda bulunmak için Ankara'da bulunan ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'den Türkiye'nin Esed rejimine karşı yaptığı misilleme saldırılarına destek geldi. Jeffrey, "Türk askeri İdlib'de kendini savunma hakkına sahip" dedi.

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Ankara'da yaptığı görüşmeler sonrası NTV'ye özel röportaj verdi.

TÜRKİYE, İDLİB'DE KENDİNİ SAVUNMA HAKKINA SAHİP

Türkiye'nin İdlib'de kendini savunma hakkı olduğunu belirten James Jeffrey, "Türkiye'nin İdlib'deki meşru çıkarlarını destekliyoruz. Türk askeri İdlib'de kendini savunma hakkına sahip. Türkiye'nin rejim güçlerine karşılık vermesini anlıyoruz. ABD'nin Suriye'deki tavrı çelişkili değil. YPG, Barış Pınarı Harekat bölgesinden çekildi. Türkiye ile anlaşmaya uyduk." ifadelerini kullandı.

"SURİYE'DE KARIŞIKLIĞI ESED VE RUSYA YARATTI"

James Jeffrey sözlerini şöyle sürdürdü:

"Suriye ve Libya'da ortak jeostratejik amaçlarımız var. Türkiye ile yakın koordinasyon ve bilgi paylaşımı önemli. Türkiye insani felaketle tek başına mücadele edemez. Suriye'de karışıklığı Rusya ve Esed yarattı. Suriye'de Rusya ve İran'ın farklı amaçları bulunuyor. Bölgede savaş olacağını düşünmüyorum. Türkiye, ABD, İsrail, Rusya'yı da katıyorum çok dikkatli davranıyor.

"AMACIMIZ DEAŞ'I ORTADAN KALDIRMAK"

DAEŞ hala büyük bir tehdit oluşturuyor. Irak ve Suriye haricinde 2013-2014'de tekrar çıktığından beri Türkiye'den daha fazla zarar gören ülke olmadı. İstanbul'da Ankara'da saldırılar oldu, sınır şehirlerinizde saldırılar oldu. Siz de çok başarılı operasyonlar düzenlediniz. DAEŞ ile mücadeleye devam edeceğiz. Amacımız DEAŞ'ı ortadan kaldırmak.

YPG, Barış Pınarı Harekat bölgesinden çekildi. Türkiye ile anlaşmaya uyduk. Türkiye'nin Soçi'deki anlaşmadaki bölgeyle ilgili sorunları var. YPG'nin çekilmesi gereken bölge Rusya ile yapılan anlaşma çerçevesinde ve biz o noktayı çok yakından takip etmiyoruz. Ancak anlaşmanın bir tarafı olarak Rusya ile anlaşmazlık olabilir, YPG'nin çekilmesi konusunda."

Son dakika: ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey: Türk askeri İdlib'de kendini savunma hakkına sahip
Son dakika: TSK, Halep'te Esed rejimi hedeflerini vurdu

Haber Yayın Tarihi: 12.02.2020 09:26 Son Dakika

Otomobillerini satmak için 350 kilometre yol giden evli çift, dolandırıldı
Arkadaşlarının yanından "Tuvalete gidiyorum" diye ayrılan genç kız, kayalıklardan düşerek öldü Yeraltı dünyasının ünlü ismi Nurullah Tevfik Ağansoy'un eşi Hülya Ağansoy hayatını kaybetti