Son Dakika Haberleri: Adana Ölenler Arasında Yurt Müdürünün Kızı da Var

Adana Ölenler Arasında Yurt Müdürünün Kızı da Var

3 yıl önce

Yurt yangınında hayatını kaybeden eğitmen ve öğrencilerin kimlikleri belli oldu, ancak cesetlerin bir kısmının kimliği ancak DNA testi ile kesinleşebilecek.

Adana Ölenler Arasında Yurt Müdürünün Kızı da Var, System.String[]
Yurt yangınında hayatını kaybeden eğitmen ve öğrencilerin kimlikleri belli oldu, ancak cesetlerin bir kısmının kimliği ancak DNA testi ile kesinleşebilecek. Ölenlerin arasında yurt müdürü C.G.'nin 4 yaşındaki kızının da olduğu belirtildi. Faciada hayatını kaybedenlerin isimleri şöyle: Eğitmen Fatma Canatan, yurt müdürünün kızı Sare Betül Genç, 8'inci sınıf öğrencileri Sema Nur Aydoğdu, Zeliha Avcı, Sevim Köylü, 7'inci sınıf öğrencileri Gamze Bagir, Sümeyye Yetim, İlknur Maden, 6'ıncı sınıf öğrencisi Nurgül Pertlek, 5'inci sınıf öğrencileri Bahtınur Baş, Tuğba Ağdoğdu ile Cennet Karataş.

3 KOLDAN SORUŞTURMA, MÜDÜR GÖZALTINDA

Yaşanan facia ile ilgili Aladağ'a en yakın ağır ceza mahkemesinin bulunduğu Kozan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yangının çıkış nedeni ve ölenlerle ilgili 'taksirle ölüme sebebiyet' soruşturması yürütülürken, yurtla ilgili de ayrıca idari soruşturma yapılıyor. Yurt Müdürü C.G.'nin ise gözaltına alındığı bildirildi.

OTOPSİ TAMAMLANDI

Adana Adli Tıp Kurumu'nda gece boyunca yapılan otopsi işlemleri tamamlandı. Ailelerden alınan kan ve doku örnekleri, cesetlerden alınan parçalara DNA testi yapılıyor. Ayrıca otopsi işlemi yapılan cenazeler ise Asri ve Buruk mezarlıklarının morguna götürüldü. Cesetlerin kimliklerinin saptanmasının ardından toprağa verilmek üzere ailelerine teslim edilecek.

FEVZİOĞLU: YURT MESELESİ EL BİRLİĞİYLE ÇÖZÜLMELİ

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu ile Adana Baro Başkanı Veli Küçük, Aladağ İlçesi'ne gelerek yanan yurt binasında inceleme yaptı. Metin Fevzioğlu, binaya ilk bakışta bile pek çok sıkıntı olduğunun görüldüğünü söyledi. Devlet yurdunun büyütülmesi ve yenilenmesi için yıkılabileceğini ancak çocukların özel yurda sevk edilmesinin alternatif olmaması gerektiğini belirten Fevzioğlu, şu değerlendirmede bulundu: "Burada bir devlet yurdu varken, o devlet yurdu büyütülmek yenilenmek için yıkılabilir ama çocukları özel yurtlara sevk etmek bir alternatif olmamalı. Yani devlet, devlet yurdundan çocuğu çıkarıp özel yurtlara vermemeli, veremez. Bunlar neticede 11-12 yaşında yavrular. Devlete emanetler. Devlete emanet yurtlara alıp da özel yurtlara veremezsiniz. Öyle olursa işte böyle rezalet olur. Bu işi siyasi partiler üstü yaklaşmak, çözmek lazım. Devletin siyasi parti gözlükleri olmadan el atması lazım. Ortaöğretimde anlaşılan o ki özel yurt olmamalı. Aksi takdirde ne güvenliklerini sağlayabiliyorsunuz ne de istismarı önleyebiliyorsunuz ne de beyinlerinin yıkanmasını önleyebilirsiniz" diye konuştu.

BAKANLAR TAZİYE ZİYARETİNDE

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Adana Valisi Mahmut Demirtaş, yangında hayatını kaybeden öğrencilerden Sema Nur Aydoğdu'nun ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Baba Ali Aydoğdu, ziyaret sırasında hıçkırıklarla ağladı.

CEMAAT YURTLARINA GİTMELERİ ZORLANMIŞ

Yanan yurtta inceleme yapan Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Mehmet Balık, devlet yurdunun büyütülmesi için yıkıldığını, bu yüzden kız çocuklarının cemaat yurtlarına gitmeye zorlandığını, bu tür yurtların ülkenin bir çok yöresinde faaliyetlerine devam ettiğini söyledi. Bazı öğrencilerin yakınları da 'Süleymancı' olarak bilinen bir tarikat mensuplarının öncülüğünde kurulan derneğe ait yurdun ilçedeki tek seçenek olmasından yakındı.

'Sİz HİÇ ÇOCUK MEZARI GÖRDÜNÜZ MÜ?

Köylerinde ortaokul olmadığı için Adana'nın dağlık ve ormanlık bir bölgesinde kurulu, il merkezine 100 kilometre olmasına karşın 3 saatte gidilebilen Aladağ İlçesi'ndeki yurtta kalan 4 ile 16 yaş arası çocukların ölümü sosyal medyada ünlüler tarafından acılı ve isyankar cümleler ya da alıntılarla duyurulup taziye dileğinde bulunuldu. Bazı mesajlar şöyle:

NURGÜL YEŞİLÇAY: Hiç cocuk mezarı gördünüz mü? Toprak yerine üstüne umutlar, hayaller örtülür. Küçük meleklerim benim. Koruyamadık yine!

İRAM DERİCİ: İçim çıktı içim! geride kalan ana babalara sabır...

ESRA EROL: İçimizi yaktın Adana. Anne kuzuları yavrular, ah...

GİZEM ÖZDİLLİ: Cennet kapısında ailesini bekleyecek yavrular.

CEM DAVRAN: Sorumlu olmayacak yine değil mi?
Haber Yayın Tarihi: 30.11.2016 11:42 Kaynak: DHA9 yıl boyunca tecavüze uğradıktan sonra intihar eden Emre'nin sapık akrabası tutuklandı
Ahmet Türk döneminde belediyeden çıkarılan şehit yakınları, kayyumla işe geri dönecek Son Dakika! Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dursun trafik kazasında hayatını kaybetti