AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, İki Yıldır Sürdürdüğü Başkanlık Görevini Bırakıyor - Son Dakika

AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, İki Yıldır Sürdürdüğü Başkanlık Görevini Bırakıyor

12.01.2012 14:00
AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, İki Yıldır Sürdürdüğü Başkanlık Görevini Bırakıyor, System.String[]

AK Parti Atalya milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, bu toplantılar sırasında düzenlenecek seçimle, iki yıldır sürdürdüğü başkanlık görevine son verecek.

Rahmi Gündüz/Haber analiz - Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) genel kurulu kış dönemi toplantıları 23-27 Ocak'ta Strasbourg'da düzenlenecek

AK Parti Atalya milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, bu toplantılar sırasında düzenlenecek seçimle, iki yıldır sürdürdüğü başkanlık görevine son verecek.

Çavuşoğlu, 1949 yılında kurulan Avrupa Konseyi'nde ilk defa Türkiye'den ve Avusturya'nın doğusundaki bir üye ülkeden AKPM'ye başkanlık yapan siyasetçi unvanını taşıyor.

AKPM Başkanı Çavuşoğlu, özellikle Avrupa Konseyi organlarının, "Arap Baharı" yaşayan ülkelere demokrasi için yaptıkları yardımları artırmasında önemli rol oynadı.

Çavuşoğlu, bu ülkelerde serbest ve özgür seçimlerini yapılması ve anayasa hazırlıklarına Avrupa Konseyi'nin aktif bir şekilde katılması konularına öncülük etti.

Mevlüt Çavuşoğlu, Balkanlar'da yine Bosna-Hersek, Kosova, Arnavutluk, Kafkasya'da Ermenistan, Gürcistan ve Azerbaycan, Rusya ve Ukrayna'daki demokratikleşme çabalarına AKPM başkanı olarak büyük önem verdi ve bu ülkeleri sık sık ziyaret etti.

Belarus ve Sırbistan'daki demokratik gelişmeler, Avrupa Konseyi'ndeki reform çalışmalarına katkılar da Çavuşoğlu'nun öncelik verdiği konular arasında yer aldı.

AKPM'nin 23-27 Ocak'ta yapılacak toplantılara İngiltere Başkanı David Cameron ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Tarja Halonen konuşmacı olarak katılacak.

Gürcistan Dışişleri Bakanı Grigol Vashadze, BM Genel Sekreter Yardımcısı Michelle Bachelet, Arap Birliği Genel Sekreteri Nabil Al Arab ve UNESCO Direktörü Irina Bokova, yine AKPM genel kurulundaki konuşmacılar arasında ye alıyor.

AMPM genel kurul toplantıları sırasında yeni başkan ile birlikte, insan hakları yüksek temsilcisi için de bir seçim yapılacak.

- ANTALYA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, İki Yıldır Sürdürdüğü Başkanlık Görevini Bırakıyor - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Son Dakika: İçişleri Bakanı Soylu'dan Konya'da 7 kişinin öldürülmesiyle ilgili ilk açıklama: Kürt-Türk meselesiyle alakası yok 23:17 Son Dakika: İçişleri Bakanı Soylu'dan Konya'da 7 kişinin öldürülmesiyle ilgili ilk açıklama: Kürt-Türk meselesiyle alakası yok David Alaba'nın sözleşmesi sızdı! Real Madrid'e maliyeti 145 milyon euroyu buluyor 23:09 David Alaba'nın sözleşmesi sızdı! Real Madrid'e maliyeti 145 milyon euroyu buluyor 7 kişinin öldürüldüğü katliamla ilgili Konya Büyükşehir Belediye Başkanı'ndan açıklama: Olayı Kürt/Türk çatışması gibi gösterenlere prim vermeyiz 22:28 7 kişinin öldürüldüğü katliamla ilgili Konya Büyükşehir Belediye Başkanı'ndan açıklama: Olayı Kürt/Türk çatışması gibi gösterenlere prim vermeyiz
Melih Gökçek'in de paylaştığı ormana dronla alev püskürtme videosuna Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yalanlama 21:45 Melih Gökçek'in de paylaştığı ormana dronla alev püskürtme videosuna Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yalanlama Adana Aladağ'daki orman yangını iki ilçeye daha sıçradı 20:42 Adana Aladağ'daki orman yangını iki ilçeye daha sıçradı Son Dakika: Konya'da bir eve düzenlenen silahlı saldırıda 7 kişi öldürüldü, evleri ateşe verildi 19:33 Son Dakika: Konya'da bir eve düzenlenen silahlı saldırıda 7 kişi öldürüldü, evleri ateşe verildi
Sabancıların torunu Kerem Kamışlı'yı denize atan Yiğit Marcus Aral için öldürmeye teşebbüsten 34 yıl hapsi istendi 18:40 Sabancıların torunu Kerem Kamışlı'yı denize atan Yiğit Marcus Aral için öldürmeye teşebbüsten 34 yıl hapsi istendi Manavgat'ta çiftliği yandığı için felç geçirdiğini söyleyen Tuğba Özay'dan haber var 18:02 Manavgat'ta çiftliği yandığı için felç geçirdiğini söyleyen Tuğba Özay'dan haber var
Advertisement