Anneler Günü Ne Zaman ve Nerede Ortaya Çıktı? İşte Anneler Günü'nün Tarihçesi - Son Dakika

Anneler Günü Ne Zaman ve Nerede Ortaya Çıktı? İşte Anneler Günü'nün Tarihçesi

09.05.2018 14:42
Anneler Günü Ne Zaman ve Nerede Ortaya Çıktı? İşte Anneler Günü'nün Tarihçesi

Anneleri anmak ve onurlandırmak için kutlanan Anneler Günü için geri sayım başladı. Peki dünyanın birçok ülkesinde coşku ve sevinç ile kutlanan Anneler Günü ne zaman ve nerede ortaya çıktı? Anneler Günü'nün tarihçesi nedir?

Anneleri anmak ve onurlandırmak için dünyanın birçok ülkesinde kutlanan Anneler Günü yaklaşıyor. Evlatlarına emek vererek yetiştiren annelerin bu özel günü coşku ve sevinç içinde kutlanıyor. Annelerine sürpriz yapmak isteyenler, bu özel günün takvimde hangi güne denk geldiğini, ilk ne zaman ve nasıl kutlanmaya başladığını merak etmeye başladı. Anneler günü ne zaman? Hangi tarihte kutlanıyor? Anneler Günü ne zaman ve nasıl ortaya çıktı? Anneler günü ilk olarak nerede kutlandı? sorularının cevaplarına haberimizden ulaşabilirsiniz.

2018 ANNELER GÜNÜ NE ZAMAN KUTLANACAK?

Her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan Anneler Günü bu yıl 13 Mayıs 2018 tarihinde kutlanacak.

ANNELER GÜNÜ NEREDEN ÇIKTI?

Tarihteki ilk anneler günü kutlamaları, antik Yunan'da, tanrıların anası Rhea onuruna düzenlenen bahar kutlamalarına dayandırılabilir.

Anneler Günü Ne Zaman ve Nerede Ortaya Çıktı? İşte Anneler Günü'nün Tarihçesi

1600'LERİN İNGİLTERE'SİNDE 'ANNELER PAZARI' KUTLANIRDI

1600'lerin İngiltere'sinde 'Anneler Pazarı' kutlanırdı. "Lent" adı verilen ve Paskalya'nın 40 gün öncesinden başlayan sürecin dördüncü pazarında kutlanılan "Anneler Pazarı" ile, bütün İngiliz anneler onurlandırılırdı. O zamanlar yoksul İngilizlerin çoğu, varlıklı ailelerin yanında hizmetçilik yapmaktaydı. Çalıştıkları evler çoğunlukla kendi evlerinin çok uzağında kaldığından, hizmetçilerin işverenlerinin yanında yaşamasına izin verilirdi. "Anneler Pazarı"nda hizmetçilere izin verilir, evlerine gidip günü annelerinin yanında geçirmeleri teşvik edilirdi. "Anneler Pastası" denilen özel bir pasta, bu kutlamayı daha da özel kılardı.

HRİSTİYANLIĞIN YAYILMASIYLA ''KİLİSE ANA'' KUTLAMASINA DÖNÜŞTÜ

Hıristiyanlığın Avrupa'da yaygınlaşmasıyla kutlama biçim değiştirerek "Kilise Ana" kutlamasına dönüştü. Kendilerine hayat veren ve kötülüklerden koruyan gücün "Kilise Ana" olduğuna inanılırdı. Zamanla kilise festivali ile "Anneler Pazarı" kutlamaları karıştı ve insanlar, kiliseyle birlikte annelerine de şükranlarını sunar oldular.

ABD'DE İLK DEFA BARIŞA ADANAN BİR GÜN OLARAK ÖNERİLDİ

ABD'de Anneler Günü ilk defa 1872'de Julia Ward Howe tarafından, barışa adanan bir gün olarak önerildi. Bayan Howe her yıl Boston'da Anneler Günü kutlamaları organize etti.

Anneler Günü Ne Zaman ve Nerede Ortaya Çıktı? İşte Anneler Günü'nün Tarihçesi

1907'DE ANA JARVİS ULUSAL ANNELER GÜNÜ İÇİN KAMPANYA BAŞLATTI

1907 yılında Philadelphia'da Ana Jarvis adında bir kadın, ulusal bir Anneler Günü için kampanya başlattı. Bayan Jarvis, West Virginia eyaletinde annesinin bağlı olduğu kiliseyi, annesinin vefatının ikinci yıldönümü olan mayısın ikinci pazarında, Anneler Günü'nü kutlamaya ikna etti. Ertesi yıl Anneler Günü, bütün Philadelphia'da kutlanmaya başladı.

Anneler Günü Ne Zaman ve Nerede Ortaya Çıktı? İşte Anneler Günü'nün Tarihçesi

1914'TE ANNELER GÜNÜ ULUSAL TATİL İLAN EDİLDİ

Bayan Jarvis ve onu destekleyenler bakanlara, iş adamlarına ve politikacılara, ulusal bir Anneler Günü ilan edilmesi için dilekçeler yazmaya başladılar. 1911'de arzuları gerçekleşti ve Anneler Günü tüm eyaletlerde kutlanır oldu. Başkan Woodrow Wilson, 1914'te resmi bir açıklama ile Anneler Günü'nü ulusal tatil ilan etti. Böylece Anneler Günü'nün, her yıl mayısın ikinci pazarında kutlanmasına karar verilmiş oldu.

Anneler Günü Ne Zaman ve Nerede Ortaya Çıktı? İşte Anneler Günü'nün Tarihçesi

MAYIS AYININ İKİNCİ PAZARINDA KUTLANMAKTADIR

Dünyanın çeşitli ülkelerinde Anneler Günü'nün farklı tarihlerde kutlanmasına karşın, Danimarka, Finlandiya, İtalya, Türkiye, Avustralya ve Belçika'da Anneler Günü mayıs ayının ikinci pazarında kutlanmaktadır.

YORUMLAR
500
Çinli Uzmanlar ABD'nin Taiwan Kartını Oynarken Yaptığı Hesapları Ortaya Koydu Çinli Uzmanlar ABD'nin Taiwan Kartını Oynarken Yaptığı Hesapları Ortaya Koydu ABD'deki CDC Genel Merkezi ABD'deki CDC Genel Merkezi 8 yıl önce geldiği Türkiye'de üniversite birincisi oldu 8 yıl önce geldiği Türkiye'de üniversite birincisi oldu

Son Dakika Güncel Anneler Günü Ne Zaman ve Nerede Ortaya Çıktı? İşte Anneler Günü'nün Tarihçesi - Son Dakika


Advertisement