Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda 1'incilik Ödülü Arnavut Karikatüriste - Yeniden - Son Dakika

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda 1'incilik Ödülü Arnavut Karikatüriste - Yeniden

5 yıl önce

Sayın yazı işleri müdürlerinin dikkatine 'Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda 1'incilik ödülü Arnavut karikatüriste' başlığıyla geçtiğimiz haberi kaynağından yapılan düzeltme ile yeniden yayımlıyoruz.

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda 1'incilik Ödülü Arnavut Karikatüriste - Yeniden, System.String[]

Sayın yazı işleri müdürlerinin dikkatine 'Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda 1'incilik ödülü Arnavut karikatüriste' başlığıyla geçtiğimiz haberi kaynağından yapılan düzeltme ile yeniden yayımlıyoruz.


Doğan Haber Ajansı


AYDIN Doğan Vakfı tarafından bu yıl 32'ncisi düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nın Seçici Kurulu, finallere kalan 237 karikatürü değerlendirdi. Sosyal sınıflar arasındaki anlaşmazlıklara başkaldırının insanları hedef alabileceğini anlattığı çalışmasıyla Arnavut karikatürist Agim Sulaj, birinciliğe layık görüldü.


Karikatürün 'Oscar'ı olarak kabul edilen ve bu yıl 32'ncisi düzenlenen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Seçici Kurulu, Muğla'nın Bodrum İlçesi'ndeki Işıl Club'da toplandı. Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı'nın komite başkanlığını yaptığı, Yunan karikatürist Michael Kountouris'in başkanlığındaki Ercan Akyol, Latif Demirci, Selçuk Demirel, Bayram Hajizadeh (Azerbaycan), Piyale Madra, Godfrey Mwampembwa (Tanzanya), Tan Oral, Yuko Shimizu (Japonya) ve Jen Sorensen'den (ABD) oluşan jüri üyeleri; finale kalan 46 ülkeden 205 sanatçının 237 karikatürünü 8 saat süreyle inceledi. Değerlendirme sonrası Arnavut karikatürist 50 yaşındaki Agim Sulaj'ın eseri birinciliğe, İran'dan Mohsen Nouri Najafi'nin eseri ikinciliğe, yine İran'dan Jalal Pirmarzabad'ın eseri de üçüncülüğe değer görüldü.


SOSYAL SINIFLAR ARASINDAKİ ANLAŞMAZLIKLARI İŞLEDİ


Birinciliği kazanan ve İtalya'da sanat yaşamını sürdüren Sulaj'ın çeşitli eserlerinin İtalya, İngiltere, Yunanistan ve Türkiye'de yayımlandığı kaydedildi. Çoğunlukla yoksulluk, çevre sorunları ve mültecilerin hayatlarını konu alan çizimler yapan Sulaj'ın birinciliğe değer görülen eserinde; Sosyal sınıflar arasındaki anlaşmazlıklara başkaldırının, dünyanın neresinde olursa olsun herhangi bir ülke ve insanı hedef gözetmeksizin vurabileceğini anlattığı belirtildi.


BAŞARI ÖDÜLLERİ DE VERİLDİ


Seçici Kurul ayrıca; Alberto Morales Ajubel (İspanya), Angel Boligan (Küba), İshimaru Hide (Japonya), Frank Hoffmann (Almanya), Moacir Knorr Gutterres (Brezilya), Musa Gümüş (Türkiye), Cemalettin Güzeloğlu (Türkiye), Jose Antonio Garci Nieto (Meksika), Didier Pizzi (Fransa), Saman Torabi (İran), Jugoslav Vlahovic (Sırbistan) ve Mikhail Zlatkovsky'in (Rusya) eserlerini 'Başarı Ödülü'ne değer gördü.


KARİKATÜRİSTLER GÖÇ, SAVAŞ VE BARIŞ UMUTLARINI YANSITTI


Ödül alan karikatürlerin 17- 27 Haziran 2015 tarihleri arasında Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisi'nde sergileneceğini belirten Candan Fetvacı, "Yarışmaya katılan ve dereceyle giren eserlerin kalitesi ile usta jüri üyelerinin bu eserleri değerlendirirken zorlanması yarışmanın dünyadaki yerini, çizgisini ve kalitesini bir kez daha ortaya koydu. Uluslararası sanatçılar çizgilerine, yine dünyanın en önemli sorunları göç, savaş ve sosyal sınıflar arasındaki anlaşmazlıklara başkaldırıyı yansıtıp, barışa olan umutlarını dile getirdiler" dedi.


Fetvacı, yarışmada birincilik ödülü kazanan karikatüriste 8 bin, ikinciye 5 bin, üçüncüye 3 bin 500, 'Başarı Ödülü'ne layık görülen karikatüristlere de 500'er ABD doları verileceğini belirtti. - Bodrum

Haber Yayın Tarihi: 16.06.2015 09:01 Kaynak: DHASon Dakika

Esra Erol, internetten tanıştığı adamla ilişkiye giren evli kadına fena patladı
Otel odasında bir adamla yakalanan kadını, Endonezya'nın ilk "kadın kırbaç ekibi" cezalandırdı Çin'de yaşayan Türk vatandaşından, koronavirüsle ilgili korkutan açıklama

Son Dakika Haberleri