Azerbaycan Büyükelçisi İbrahim, "Ben Sezar Değilim" - Son Dakika

Azerbaycan Büyükelçisi İbrahim, "Ben Sezar Değilim"

15.10.2018 19:16

Azerbaycan Büyükelçisi İbrahim, "Ben Sezar değilim" Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Hazer İbrahim, Roma İmparatoru Jül Sezar'ın Zile Kalesi'nde zafer kazanarak söylediği 'Veni, vidi, vici' (Geldim, gördüm, yendim) sözüne atıfta bulunarak, "Ben Sezar değilim ama bende buraya geldim, gördüm,...

Azerbaycan Büyükelçisi İbrahim, "Ben Sezar değilim"

Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Hazer İbrahim, Roma İmparatoru Jül Sezar'ın Zile Kalesi'nde zafer kazanarak söylediği 'Veni, vidi, vici' (Geldim, gördüm, yendim) sözüne atıfta bulunarak, "Ben Sezar değilim ama bende buraya geldim, gördüm, sizlere bayıldım" diyerek Tokat'a duyduğu sevgisini dile getirdi.

TOKAT - Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Hazer İbrahim, Roma İmparatoru Jül Sezar'ın Zile Kalesi'nde zafer kazanarak söylediği 'Veni, vidi, vici' (Geldim, gördüm, yendim) sözüne atıfta bulunarak, "Ben Sezar değilim ama bende buraya geldim, gördüm, sizlere bayıldım" diyerek Tokat'a duyduğu sevgisini dile getirdi.

Tokat'ta kardeş Azerbaycan Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100'üncü yıl anısı temasıyla düzenlenen kitap fuarına katılmak üzere Ankara'dan Tokat'a karayolu ile gelen Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Hazer İbrahim bir dizi temasta bulundu. Daha sonra Cumhuriyet Meydanında kurulan dev çadırda kitap fuarını gezen Büyükelçi İbrahim'e Bakü eski Büyükelçisi Hulusi Kılıç eşlik etti. Kitap fuarında söyleşi programına katılarak öğrencilerin sorularını cevaplayan Büyükelçi İbrahim, Zile ilçesinden geçerken yaşadığı duyguları dile getirdi. Roma İmparatoru Jül Sezar'ın Zile Kalesi'nde zafer kazanarak söylediği 'Veni, vidi, vici' (Geldim, gördüm, yendim) sözünü hatırlatan Büyükelçi İbrahim, "Ben Sezar değilim ama bende buraya geldim, gördüm sizlere bayıldım. Çok sağolun. Azerbaycan ve Türkiye geçmişte bir olmuşlar, bugünde birler hem Cumhurbaşkanı hem de halk seviyesinde. Bende burada sadece Azerbaycan Büyükelçisi değilim bende aynı zamanda Türkiye'nin hem Azebaycan'da hem de Dünya'da büyükelçisiyim" dedi. Söyleşi programının ardından Tokat Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz, Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazer İbrahim'e günün anısına çeşitli hediyeler takdim etti.

"Azerbaycan ve Türk bayrakları tarih boyu bir birinin yanında dalgalandı"

Türkiye ve Azerbaycan Bayrakları ile süslenen kitap fuarını gezen Ankara Büyükelçisi Hazer İbrahim, "Azerbaycan ve Türk bayrakları tarih boyu bir birinin yanında dalgalandı. Türkiye'ye geleli 11 ay oldu. Geldiğimde ilk ziyaret ettiğim yer Çanakkale idi. Çanakkale'de Türk'ün zaferini gördüm. Aynı zamanda orada Azerbaycan şehitlerinin mezarlarını gördüm. O zamanda Azerbaycan ve Türk bayrakları bir birinin yanında idi, bugünde bir birinin yanında. İnşallah eminim ki tek millet iki devlet sloganı altında bu her zaman böyle olacaktır" diye konuştu.

"Şehit düşmeye hazır olduğumu kameralar önünde söylemişimdir"

Bakü eski Büyükelçisi Tokatlı Hulusi Kılıç ise Türkiye'nin 1992 yılında Ermenistan sınır kapılarını kapatması olayına değinerek, "O sınırlar 1992 yılında kapandı ise biz Azerbaycan için kapattık. Dünya'da yoktur bir ülke başka bir ülke için sınırını kapatacak ve açmayacak. Bu dünya tarihinde yoktur. O bakımdan bizim Azerbaycan ile Türkiye arasındaki kardeşlik bağının ne kadar güçlü olduğunu anlamak, bilmek, görmek için en güzel örnektir. Bende Azerbaycan'da 5 yıla yakın görev yaptım devlet madalyası alan ilk büyükelçiyim. O bakımdan benim için Azerbaycan bir vatandır, candır, benim ikinci vatanımdır. Ora içinde Karabağ içinde şehit düşmeye hazır olduğumu ben kameralar önünde söylemişimdir" dedi. Azerbaycan'ın ünlü şair ve yazarı Alili İrada, Türkiye ile Azerbaycan'ın bir olduğunu ifade ederek, "Bir ve bütün olduğumuz zaman daha güçlü olacağız. Fuara davet edildiğim için onur duydum" diye konuştu.

YORUMLAR
500
Ankara'da Yaz, Şenlik Havasında Geçmeye Devam Ediyor Ankara'da Yaz, Şenlik Havasında Geçmeye Devam Ediyor Nallıhan'da kısa film çekildi Nallıhan'da kısa film çekildi Huzurevi sakinleri folklor ekibiyle Ankara havası oynadı Huzurevi sakinleri folklor ekibiyle Ankara havası oynadı
Kaynak: İHA

Son Dakika Genel Azerbaycan Büyükelçisi İbrahim, 'Ben Sezar Değilim' - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement