Son Dakika Haberleri: Azerbaycan'da Zafer Günü

Azerbaycan'da Zafer Günü

4 yıl önce

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Tören alanı Karanfil bırakılması Azerbaycan'da Zafer Günü Cumhurbaşkanı Aliyev, Zafer Günü törenine katıldı Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 9 Mayıs Zafer Günü törenine katıldı.

Azerbaycan'da Zafer Günü, System.String[]
GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :
Tören alanı
Karanfil bırakılması Azerbaycan'da Zafer Günü
Cumhurbaşkanı Aliyev, Zafer Günü törenine katıldı
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 9 Mayıs Zafer Günü törenine katıldı.

Başkent Bakü'de, Sovyet ordusunun Nazi Almanya'sını yenilgiye uğratmasının 71. yıl dönümü dolayısıyla etkinlikler düzenledi.

"Sovyetler Birliği Kahramanı" Azerbaycanlı General Hezi Aslanov'un mezarı başında düzenlenen törene katılan Aliyev ve eşi Mehriban Aliyeva, gazilerle görüştü. Aslanov'un anıt mezarına çelenk bırakan Aliyev, gazileri Zafer Günü dolayısıyla kutladı.

Askeri marşların söylendiği ve geçit töreninin yapıldığı etkinliğe Başbakan Artur Rasizade, Meclis Başkanı Oktay Esedov ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Ramiz Mehdiyev de katıldı.

Zafer Günü dolayısıyla "Sovyetler Birliği Kahramanı" Mehdi Hüseyinzade'nin Bakü'deki anıtı önünde de tören düzenlendi. Bakü'ye bağlı Yasamal ili Valisi İbrahim Mehdiyev, İkinci Dünya Savaşı gazileri ve çok sayıda Azerbaycanlının katıldığı törende, anıta çelenk bırakıldı. Gaziler, törende hazır bulunan vatandaşlara savaş hatıralarını anlattı.

Sovyetler Birliği'nin Nazi Almanya'sını yendiği gün olarak kabul edilen 9 Mayıs, birçok eski Sovyet ülkesinde Zafer Günü olarak kutlanıyor.

İkinci Dünya Savaşı'nda Sovyet ordusu saflarında 600 binden fazla Azerbaycanlı görev yaptı ve onlardan 300 binden fazlası savaşta hayatını kaybetti. Savaş boyunca 130 Azerbaycanlı, "Sovyetler Birliği Kahramanı" unvanını aldı.
Haber Yayın Tarihi: 09.05.2016 11:56 Kaynak: AA5 bin liralık otomobilin sürücüsüne 10 bin lira ceza kesildi
İstanbul Valiliği, Erdoğan'ın korumaları ile birlikte avukat Sertuğ Sürenoğlu'nu döven polisler için kararını verdi 6 bin lira maaşlı işinden istifa eden adam köye yerleşerek hayalini gerçekleştirdi