Bandırma'dan 10 Ülkeye 1 Milyon Ceviz Fidanı - Son Dakika

Bandırma'dan 10 Ülkeye 1 Milyon Ceviz Fidanı

24.05.2017 13:30

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde, Kasım 2016-Mart 2017 sezonunda üretilen yaklaşık 5 milyon ceviz fidanından 1 milyonu ihraç edildi.

AHMET PESEN - Balıkesir'in Bandırma ilçesinde, Kasım 2016-Mart 2017 sezonunda üretilen yaklaşık 5 milyon ceviz fidanından 1 milyonu ihraç edildi.

Bandırma'nın kırsal mahalleleri Sahil Yenice, Ömerköy, Erikli ve Dutliman'da üretilen ceviz fidanları, İtalya, Fransa, Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan, Azerbaycan'ın aralarında yer aldığı 10 ülkede alıcı buluyor.

İlçe Ziraat Odası Başkanı Süleyman Dönmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ceviz aşılamanın Bandırma'da son 20 yılda büyük bir gelişim gösterdiğini vurgulayarak, yüz binlerle başlayan rakamların kısa sürede milyonlara, geçen yıl da 12 milyon adede ulaştığını belirtti.

"Ekim alanı bin 500 dekarı buldu"

Dönmez, önce Sahil Yenice Mahallesi'nde başlayan ceviz fidanı yetiştiriciliğinin zamanla bölge halkı için iyi bir gelir kaynağı olduğunu ifade ederek, "Sahil Yenice'de ilk yıllarda 300 dekar arazide yapılan üretim, bugün 5'e katlayarak Yenice ile beraber, Ömerköy, Erikli, Dutliman gibi mahallelere de yayıldı. Üretim alanı bin 500 dekarı buldu." dedi.

Bölgede kayıtlı 70 firmanın sertifikalı fidancılık yaptığını belirten Dönmez, "Bunların 15-16'sı ihracat yapıyor. Hepsi aşılı, sertifikalı fidan üretiyor. Onun dışında bölgemizde yaklaşık 100 serada da 1 milyon 700 bin tüplü fidan üretimi gerçekleştiriliyor." diye konuştu.

"1 milyon fidanımız ihraç edildi"

Dönmez, bölgenin ceviz üretim potansiyeline dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bu yıl 1 milyon fidanımız ihraç edildi. 3,5-4 milyon fidanımız da yurt içi piyasada pazar buldu. 10 kadar ülkeye ihracatımız var. Gürcistan, Azerbaycan,Yunanistan, Bulgaristan, İtalya, Fransa ve Türk cumhuriyetlerinin birçoğuna ihracatımız gerçekleşiyor. Bölgemizde ceviz fidanı ekimi bir numara oldu. Türkiye genelinde üretimde ve ihracatta birinciyiz. Bölgemizi tarım üretimi açısından başarılı buluyoruz."

İhracat alanında çok ciddi bir pazar araştırması yapılması gerektiğine de değinen Dönmez, mevcut trendin devamı halinde bölgeden ihraç edilen ceviz fidanı sayısının gelecek yıl 2 milyonu, yakın gelecekte de 5 milyonu bulmasını beklediklerini söyledi.

Bandırma'dan 10 Ülkeye 1 Milyon Ceviz Fidanı
Bandırma'dan 10 Ülkeye 1 Milyon Ceviz Fidanı
Bandırma'dan 10 Ülkeye 1 Milyon Ceviz Fidanı
Bandırma'dan 10 Ülkeye 1 Milyon Ceviz Fidanı

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Bandırma'dan 10 Ülkeye 1 Milyon Ceviz Fidanı - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısının ardından esnafa müjde verecek Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısının ardından esnafa müjde verecek Meteoroloji'den 36 il için uyarı! Şemsiyeleri hazırlayın kuvvetli yağmur geliyor Meteoroloji'den 36 il için uyarı! Şemsiyeleri hazırlayın kuvvetli yağmur geliyor Pelin Akil'den kocası Anıl Altan'ın üstsüz paylaşımına dikkat çeken yorum Pelin Akil'den kocası Anıl Altan'ın üstsüz paylaşımına dikkat çeken yorum Erken seçim iddialarına AK Partili Kurtulmuş'tan yanıt: İki koşulun oluşması gerekiyor Erken seçim iddialarına AK Partili Kurtulmuş'tan yanıt: İki koşulun oluşması gerekiyor Avatar Atakan, 500 lira için hiç düşünmeden karısını böyle suya attı Avatar Atakan, 500 lira için hiç düşünmeden karısını böyle suya attı Yasak aşk nedeniyle tartıştığı eşini 9 yerinden bıçaklayan şahıstan pes dedirten sözler: Pişman değilim Yasak aşk nedeniyle tartıştığı eşini 9 yerinden bıçaklayan şahıstan pes dedirten sözler: Pişman değilim Sosyal hizmet görevlisi, yemek getirdiği evin sahibini ölü buldu Sosyal hizmet görevlisi, yemek getirdiği evin sahibini ölü buldu Galatasaray'ın Devler Ligi'ndeki muhtemel güçlü rakipleri belli oldu! Galatasaray'ın Devler Ligi'ndeki muhtemel güçlü rakipleri belli oldu!
Advertisement