Başkan Mirza, Mbb Toplantısında Konuştu - Son Dakika

Başkan Mirza, Mbb Toplantısında Konuştu

6 yıl önce

Balıkesir’in Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Marmara Belediyeler Birliği’nin (MBB) 2014 Yılı Birlik Meclisi II. Olağan Toplantısında konuşarak, Büyükşehir Yasası’ndan doğan sıkıntıları dile getirdi.

Başkan Mirza, Mbb Toplantısında Konuştu, System.String[]

Balıkesir'in Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Marmara Belediyeler Birliği'nin (MBB) 2014 Yılı Birlik Meclisi II. Olağan Toplantısında konuşarak, Büyükşehir Yasası'ndan doğan sıkıntıları dile getirdi.


Marmara Belediyeler Birliği 2014 yılı Birlik Meclisi II. Olağan Toplantısı, deprem gündemi ile Antalya'da toplandı. Toplantı, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin açılış konuşması ile başladı. Toplantıda ayrıca Boğaziçi Üniversitesi Kandili Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik'in "Marmara'da Deprem Gerçeği" başlıklı sunumu toplantıda büyük ilgi topladı.


Genel kurulun ilerleyen bölümlerinde, Belediye Başkanları ve Meclis Üyeleri söz alarak, birliğin faaliyetleri ve büyükşehir belediyeleri ile ilçe belediyeleri arasındaki yetki ve kaynak dağılımından oluşan sıkıntılarını paylaşırken, konuyla ilgili söz alan Belediye Başkanı Dursun Mirza, Büyükşehir yasasının neden olduğu olumsuzlukları dile getirdi. Başkan Mirza, Büyükşehir Yasası'nın ilçe belediyelerinin bütçelerinde çok büyük oranda gelir kaybına neden olduğunu söyledi.


Mirza, "Bilindiği gibi Büyükşehir yasasıyla birlikte İlçe Belediyeleri olarak büyük zorluklar yaşıyoruz. Buradaki bizim konumumuzda olan birçok belediye ile aynı zorlukları yaşıyor ve birçok belediye başkanımızla aynı fikirleri paylaşıyoruz. Bandırma, Güney Marmara'da birkaç ilden büyük bir ilçe. Bandırma Belediyesi, yeni Büyükşehir yasasın ardından bağlanan 32 köy ve iki beldeyle birlikte nüfusu 150 Bine yaklaşan bir kente hizmet veriyor. Balıkesir yeni Büyükşehir oldu. Yeni Büyükşehir olan bir ilin, bu sürece adaptasyonu, koordinasyonu, kurumlarını oluşturması ve faaliyete geçerek hizmet üretmesi zaman alan bir süreci beraberinde getirdi. Böyle bir süreçle 6 aylık bir süreyi geride bıraktık. Ancak bununla birlikte yaşadığımız zorluklar ve sıkıntılar var. İki başlılık var. Buna ilave olarak ilçe belediyelerinin gelirlerinde çok büyük bir oranda gerileme var. Ancak bunun tersine halkımızın beklentileri hiç şüphesiz oldukça yüksek. Belediyecilik bütçe işidir. Paranız varsa imkanlarınızı harekete geçirip beklentilere cevap verirsiniz. Geliriniz de yoksa vatandaşa hesapta veremezsiniz. Yeni Büyükşehir yasasıyla birlikte Büyükşehirlerin gelirlerinde artışlar oldu. Ancak ilçe Belediyeleri bu konuda sıkıntılar yaşıyor" dedi. - BALIKESİR

Haber Yayın Tarihi: 30.10.2014 01:38 Kaynak: İHASon Dakika

Almanya Dışişleri Bakanı: Acil önlem alınmazsa Yahudiler ülkeyi kitlesel olarak terk edebilir
Aç kurtların köpeklere kurduğu akıl almaz tuzak kamerada! Depremde elini tutamadığı için oğlu ölen baba, kızının elini bir an olsun bırakmadı

Son Dakika Haberleri