BDDK'dan depremzedelerin kredilerine vade ve taksit kolaylığı - Son Dakika

BDDK'dan depremzedelerin kredilerine vade ve taksit kolaylığı

08.02.2023 09:12

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından kredilerle ilgili yeni bir karar aldı. Vatandaşlar için mevcut ve yeni kredilerde 6 Şubat'tan itibaren 6 ay boyunca vade ve taksit kolaylığı imkanı tanındı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremin ardından yeni kararlar aldı. BDDK, deprem felaketi nedeniyle "Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik", "Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelik" ve "Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik" kapsamında alınan kurul kararlarını açıkladı.

DEPREM BÖLGELERİNDE KREDİLERE KOLAYLIK

Kararlar kapsamında, Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerinde yerleşik kişilere yönelik, 6 Şubat'tan itibaren 6 ay süre ile kredi vadeleri ve taksitlendirme süreleri için kolaylık sağlandı.

KREDİLERİN SÜRESİNE KOLAYLIK GETİRİLDİ

Buna göre, söz konusu illerde yerleşik kişilere yeni kullandırılacak veya yeniden yapılandırmaya tabi tutulacak konut, taşıt ve tüketici kredilerinin vadeleri, BDDK tarafından daha önce belirlenen sürelere tabi olmayacak ve ödemesiz dönemlerin uygulanması da dahil olmak üzere bankalarca belirlenebilecek.

TAKSİTLENDİRME SÜRELERİ ARTIRILACAK

Öte yandan bu illerde yerleşik üye işyerlerince kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet satımlarında da kredi kartları taksitlendirme süreleri de bir kata kadar artırılacak.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Bosna Hersekli öğrenciler depremzede akranlarına oyuncak gönderdi Bosna Hersekli öğrenciler depremzede akranlarına oyuncak gönderdi Bolu'da yaşayan depremzedeler, enkazda yitirdiklerinin anısına fidan dikti Bolu'da yaşayan depremzedeler, enkazda yitirdiklerinin anısına fidan dikti Uşak'ta 6 Şubat Deprem Şehitleri Hatıra Ormanı oluşturuldu Uşak'ta 6 Şubat Deprem Şehitleri Hatıra Ormanı oluşturuldu

Son Dakika Güncel BDDK'dan depremzedelerin kredilerine vade ve taksit kolaylığı - Son Dakika


Advertisement