Göller Yöresi Spor Turizmi Çalıştayı düzenlendi - Son Dakika

Göller Yöresi Spor Turizmi Çalıştayı düzenlendi

20.01.2021 15:55

Burdur'da Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı koordinasyonunda Burdur Mehmet Akif Ersoy (MAKÜ) ve Süleyman Demirel (SDÜ) üniversitelerinin işbirliğiyle Göller Yöresi Spor Turizmi Çalıştayı gerçekleştirildi.

Burdur'da Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı koordinasyonunda Burdur Mehmet Akif Ersoy (MAKÜ) ve Süleyman Demirel (SDÜ) üniversitelerinin işbirliğiyle Göller Yöresi Spor Turizmi Çalıştayı gerçekleştirildi.

MAKÜ Lavanta Tepesi Otel'de gerçekleşen çalıştayın açılışında konuşan Burdur Valisi Ali Arslantaş, Türkiye'nin alternatif turizm açısından doğal ve sağlık kökenli, dini içerikleri olan, balon ve spor turizmi ile kamp-karavan, kış (kar), kuş gözlemciliği, av ve golf turizmini içeren iki tür ürün geliştirme yoluna gittiğini söyledi.

Çalıştayda sporu da işin içine katarak iki ilde yapılabileceklerin tespit edileceğini dile getiren Arslantaş, şöyle konuştu:

"İnanıyoruz ki Burdur, Sagalassos ve Kibyra gibi 22 antik kentiyle, doyumsuz manzaralar sunan Salda ve Yarışlı gölleri gibi alternatifleriyle, yılda 11 milyon 200 bin aracın geçtiği ama henüz bir yol ekonomisi planlaması yapılamayan trafik canlılığımızla, kadirşinas insanımızla, güler yüzlü işletme sahiplerimizle birkaç yıl içinde turizm sektörünün bölgemizde parlayan yıldızı olacaktır. Neredeyse 200 milyar dolar büyüklüğünde bir sektörü konuşuyoruz. Doğa harikası Burdur ve Isparta'nın bu pastadan nasıl yararlanabileceğini konuşuyoruz."

"Turizmle de insanımıza ekonomik gelirler sunmamız lazım"

Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu da taşın altına birlikte el koyarak sonuca odaklanmaları gerektiğini, iki ilin sektörde söz sahibi olması için envanterlerinin yeterli olduğunu anlattı.

Gençlik ve Spor Bakanlığının bölgedeki modern yurtları da boş kaldıkları dönemlerde yeni gelişmekte olan sportif faaliyet ve etkinliklerin hizmetine sunmak için çalışma yapacaklarını dile getiren Seymenoğlu, "Bölge insanımız yatırım bekliyor, turizmle de insanımıza ekonomik gelirler sunmamız lazım." dedi.

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz da iki kentin spor turizminde çok güçlü alt yapılara ve tesislere sahip olduğunu belirterek, potansiyellerini sektörle bir araya getirdiklerinde ciddi organizasyonlara ev sahipliği yapabileceklerini kaydetti.

Çalıştayın açılışına AK Parti Burdur milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur ile AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, SDÜ Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı ve BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler de katıldı.

Göller Yöresi'nin önemli kentlerinden tarihi zenginlik ve doğal güzelliklere sahip Burdur ve Isparta'nın spor turizminden hak ettiği payı alması ve potansiyellerinin belirlenip sektörde var olmalarını hedefleyen çalıştay, paneller ve çalışma gruplarıyla iki gün sürecek.

Göller Yöresi Spor Turizmi Çalıştayı düzenlendi
Göller Yöresi Spor Turizmi Çalıştayı düzenlendi
Göller Yöresi Spor Turizmi Çalıştayı düzenlendi
Göller Yöresi Spor Turizmi Çalıştayı düzenlendi

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Göller Yöresi Spor Turizmi Çalıştayı düzenlendi - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Şenol Güneş, A Milli Takım'da 8 futbolcuya EURO 2020'de süre vermedi 00:29 Şenol Güneş, A Milli Takım'da 8 futbolcuya EURO 2020'de süre vermedi Camdaki Kız'ın Cana'sı Hande Ataizi, 21 yaş küçük sevgilisiyle havuzdaki eğlenceli anlarını paylaştı 22:47 Camdaki Kız'ın Cana'sı Hande Ataizi, 21 yaş küçük sevgilisiyle havuzdaki eğlenceli anlarını paylaştı Rıdvan Dilmen, EURO 2020'ye veda eden A Milli Takım'ı eleştirdi: Verdiğimiz gol pozisyonu abartmıyorum 30 22:23 Rıdvan Dilmen, EURO 2020'ye veda eden A Milli Takım'ı eleştirdi: Verdiğimiz gol pozisyonu abartmıyorum 30
Merih Demiral, TRT spikeri Ersin Düzen'e patladı: Kötü günde de gelir konuşurum 21:23 Merih Demiral, TRT spikeri Ersin Düzen'e patladı: Kötü günde de gelir konuşurum ABD'de şiddetli fırtına faciaya neden oldu! 18 araç birbirine girdi, 9'u çocuk 10 kişi öldü 20:10 ABD'de şiddetli fırtına faciaya neden oldu! 18 araç birbirine girdi, 9'u çocuk 10 kişi öldü Dinlenme tesisinde otobüsü kaçıran yolcu fenalaşıp hayatını kaybetti 18:31 Dinlenme tesisinde otobüsü kaçıran yolcu fenalaşıp hayatını kaybetti
Avrupa basını, iç çamaşırı giymeyen spor sunucusuna sansür uyguladı 17:29 Avrupa basını, iç çamaşırı giymeyen spor sunucusuna sansür uyguladı Eşini 46 yerinden bıçaklayarak katleden adamın cezası 16:38 Eşini 46 yerinden bıçaklayarak katleden adamın cezası "zevk almadığı" gerekçesiyle indirildi
Advertisement