Coşan Şelale Ziyaretçilerini Ağırlıyor - Son Dakika
Güncel

Coşan Şelale Ziyaretçilerini Ağırlıyor

Coşan Şelale Ziyaretçilerini Ağırlıyor

MESUT VAROL / ÖZKAN BİLGİN - Van'ın en önemli turistik değerlerinden olan ve sonbahar aylarında su seviyesi iyice yükselen Muradiye Şelalesi, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu.

05.11.2016 11:52
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

MESUT VAROL/ ÖZKAN BİLGİN - Van'ın en önemli turistik değerlerinden olan ve sonbahar aylarında su seviyesi iyice yükselen Muradiye Şelalesi, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu.

Bendimahi Çayı üzerinde bulunan şelale, yılın her döneminde büründüğü farklı güzelliklerle kendisine adeta hayran bırakıyor.

Hava sıcaklığının arttığı yaz aylarında su seviyesi azalan ve sonbaharda yağmurlarla debisi tekrar yükselen şelale, 20 metre yükseklikten akan coşkulu suyu ile seyrine doyumsuz bir görüntü oluşturuyor.

Yüksek kesimlere yağan karla bütünleşen şelale, güneş almayan kısımlarında oluşan buz sarkıtlarıyla yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Türkiye'nin birçok yerinden ve yurt dışından bu eşsiz güzelliği görmek üzere kente gelen insanlar, çay üzerine kurulu yaklaşık 50 metre uzunluktaki asma köprüden geçerek ulaştığı şelalede hem fotoğraf çekiyor hem de doğal güzelliklerin tadını çıkarıyor.

"Su ve yeşil alan çok fazla"

Ziyaretçilerden Cengiz Yaşar, Muradiye Şelalesi'nin her mevsim ziyaretçi akınına uğradığını söyledi.

Her sene bir kaç kez ailesiyle şelaleye geldiğini ve doğal güzelliklerin fotoğrafını çektiğini anlatan Yaşar, şelalenin Van'ın en önemli doğal turizm yerlerinden biri olduğunu belirtti.

Cengiz Yaşar, kente gelen yerli ve yabancıların uğrak mekanlarından biri haline gelen şelalenin ilkbahar ve sonbahar aylarında debisinin iyice yükselmesi nedeniyle daha da güzelleştiğini anlatarak, "Şelale yeteri kadar tanıtılmıyor. Burada hem su bol hem de yeşil alanı çok fazla. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında her taraf rengarenk oluyor. Avrupa'nın çeşitli ülkeleri ve yurt içinden insanlar her zaman burayı ziyaret ediyor. Her mevsim ziyarete açık. Şelale, kentin turizmine ve ekonomisine önemli katkı sağlıyor." dedi.

"İnsan stresinden kurtuluyor"

Şelaleyi görmek için Sivas'tan geldiğini belirten Bahtiyar Keven ise gördüğü manzara karşısında şaşırdığını ve çok beğendiğini dile getirdi.

Fırsat buldukça Van'a gelmeye çalışacağını anlatan Keven, "Şelaleyi görünce insan bütün stresinden kurtuluyor. Gerçekten buranın doğal güzellikleri çok fazla. Kent ekonomisi için çok iyi katkısı olabilir. İnsanların misafirperverliği de takdire şayan. Buraların biraz daha iyileştirilmesiyle turizm cenneti haline gelebilir." diye konuştu.

Ziyaretçilerden Mehmet Yılmaz da kentte tarihi mekanların yanı sıra doğal güzelliklerin de çok olduğunu belirtti.

Van'ın birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını ifade eden Yılmaz, "Van, hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle bir turizm kenti. Özellikle karın eridiği bahar ayları ve suların yükseldiği sonbaharda şelale güzel bir görüntüye kavuşuyor. İnsanlar burayı ziyaret ederek birkaç saat de huzurla doluyor." şeklinde konuştu.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Coşan Şelale Ziyaretçilerini Ağırlıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Afganistan Dernekleri Başkanı Beylikdüzü'nden bağımsız belediye başkan adayı oldu
  17:33 Afganistan Dernekleri Başkanı Beylikdüzü'nden bağımsız belediye başkan adayı oldu

  Afganistan Dernekleri Başkanı Ezatullah Sadat, İstanbul Beylikdüzü'nden bağımsız belediye başkan adayı olduğunu açıkladı. Daha önce de BBP'den İstanbul milletvekili adayı olduğu ortaya çıkan Sadat'ın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımdaki ''Afganların bağımsız adayı'' ifadesi ise dikkatlerden kaçmadı. Afganların kimlik alamadığını, kolay bir şekilde banka hesabı açamadığını ve ikamet belgelerinin iptal edilerek sınır dışı edilmelerinden dem vuran Sadat, seçim vaadinin bu sorunları çözmek olduğunu duyurdu.

 • Muhalif siyasetçi Navalni'nin ölümünde
  17:29 Muhalif siyasetçi Navalni'nin ölümünde "tek yumruk" şüphesi: Bu KGB'nin ayırt edici özelliğiydi

  Rusya'da Putin'in en büyük rakibi muhalif siyasetçi Aleksey Navalni'nin hapishanede hayatını kaybetmesiyle ilgili tartışmalar sürerken, bir insan hakları grubu lideri, Navalni'nin kalbine atılan bir yumruk sonrası ölmüş olabileceğini öne sürdü. Navalni'nin göğsündeki morlukların buna işaret ettiğini söyleyen aktivist, "Sanırım ilk önce onu uzun süre soğukta tutup sonra kalbine yumruk attılar. Bu, KGB'nin özel kuvvetler birimlerinin eski bir yöntemi. bu KGB'nin ayırt edici özelliğiydi." dedi.

 • Ronaldo oğluyla beraber poz verdi, her gören aynı detaya takıldı
  17:10 Ronaldo oğluyla beraber poz verdi, her gören aynı detaya takıldı

  Ronaldo, oğluyla beraber spor salonunda olduğu anları paylaştı. Yıldız futbolcunun bu paylaşımını gören hayranları Ronaldo'nun ayak parmaklarındaki siyahlığa anlam veremedi. Bazı kullanıcılar, Ronaldo'nun ayağındaki siyahlığın oje olduğunu belirtirken bazıları ise boya olduğunu savundu.

 • CHP'nin Edirne Belediye Başkan Adayı adaylıktan çekildi
  16:59 CHP'nin Edirne Belediye Başkan Adayı adaylıktan çekildi

  CHP'den Edirne'den Belediye Başkan Adayı olarak gösterilen Şükrü Ciravoğlu, sağlık sorunları nedeniyle adaylıktan çekildiğini açıkladı. Ciravoğlu, ön seçimden sonra geçirdiği kalp operasyonunun ardından yeniden sağlık sorunları yaşadı ve adaylıktan çekilme kararı aldı. Yerine avukat Filiz Gencan Akın'ın aday gösterilmesi bekleniyor.

 • AK Parti Muş'ta büyük bir kalabalık eşliğinde seçim koordinasyon merkezi açılışı yaptı
  16:23 AK Parti Muş'ta büyük bir kalabalık eşliğinde seçim koordinasyon merkezi açılışı yaptı

  AK Parti, Muş merkezde kullanacağı Seçim Koordinasyon Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi. Açılış törenine Bursa Milletvekili Muhammet Müfit Aydın, Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Belediye Başkanı ve Adayı Feyat Asya, AK Parti İl Başkanı Melik Emre, MHP İl Başkanı Osman Yüce ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış konuşmalarında, halka hizmet etme ve gerçek belediyecilik vurgusu yapıldı.

 • Oğlunu öldürüp intihar etti
  16:15 Oğlunu öldürüp intihar etti

  Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde yaşanan olayda, Derviş Nebi Köse isimli bir baba, oğlu Oğuz Kağan Köse ile evlerinde tartıştıktan sonra onu tabancayla vurdu ve ardından aynı silahla intihar etti. Baba ve oğul, hastaneye kaldırılmalarına rağmen hayatlarını kaybettiler.

 • Bakan Şimşek'ten seçim sonrası ekonomi mesajı
  16:12 Bakan Şimşek'ten seçim sonrası ekonomi mesajı

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın güçlü desteğiyle uyguladıkları politikaların, seçim sonrasında da hedefler doğrultusunda devam edeceğini belirterek, ''Bu çerçevede dolaşıma kasıtlı olarak sunulan spekülasyonlara itibar etmeyiniz.'' ifadelerini kullandı.

 • Hayrete düşüren görüntü! Koca köy adeta ikiye ayrıldı
  16:00 Hayrete düşüren görüntü! Koca köy adeta ikiye ayrıldı

  Tokat'ın Günebakan köyü, 4 gün arayla meydana gelen heyelanlar sonucu adeta ikiye ayrıldı. Ekipler tarafından yapılacak jeolojik incelemeler sonrası 900 nüfuslu köyün boşaltılıp boşaltılmayacağı belli olacak.

 • Görüntü Türkiye'den! Abisinin evinde yengesini başka bir adamla bastı
  15:52 Görüntü Türkiye'den! Abisinin evinde yengesini başka bir adamla bastı

  Abisinin evine giden bir kişi, yengesini tanımadığı biriyle yarı çıplak halde yakaladı. O anlarda öfkeden deliye dönen adamın çektiği video, sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.


Advertisement