Son Dakika Haberleri: Denizi Olmayan Gümüşhane, Japonya'ya Balık İhraç Ediyor

Denizi Olmayan Gümüşhane, Japonya'ya Balık İhraç Ediyor

3 ay önce

Denize 65 kilometre uzaklıktaki Gümüşhane'de, enerji üreten barajlarda kurulu 11 balık işletmesinde yılda 3 bin ton balık üretiliyor. Bu balıklardan bazıları ise Japonya'ya ihraç ediliyor.

Gümüşhane Valisi  Okay Memiş, tekneyle  Kürtün ilçesi sınırlarındaki  Özkürtün Barajı'na açılarak bir süre teknenin dümenini eline aldı, burada faaliyet gösteren işletmelere ait balık üretim kafeslerini yerinde inceledi ve balıkları yemledi.  Torul Kaymakamı ve  Kürtün Kaymakam Vekili Mustafa Karali, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri  Ekrem Akdoğan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Edip Birşen ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü İlbeyi  Aydın'ın da eşlik programda işletme sahipleriyle görüşerek sorunlarını dinleyen Vali Memiş, üreticilerin talepleriyle ilgili notlarını aldı.

"TOPLAM GÖL ALANLARI 6,5 KİLOMETRE KARE"

Harşit Çayı üzerinde enerji üretimi amacıyla yapılan  Torul ve  Kürtün barajlarının toplam göl alanlarının 6,5 kilometre kare olduğunu ifade eden Vali Memiş, incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada  Karadeniz bölgesinin en önemli alabalık ve  Karadeniz somonu üretim sahalarından birisinin  Torul ve  Kürtün baraj gölleri olduğunu söyledi.

"11 İŞLETMEDE YILDA YAKLAŞIK 3 BİN TON BALIK ÜRETİYORUZ"

Kürtün ve  Torul barajlarının elektrik enerjisi üretiminin yanında  Gümüşhane'nin ve bölgenin ekonomisine çok ciddi anlamda katkı sağladığına değinen Vali Memiş, baraj göllerinde ki 11 işletmede yılda yaklaşık 3 bin tonluk alabalık ve  Karadeniz somonu üretiminin söz konusu olduğunu kaydetti. Bu barajların temiz ve sağlıklı sularında üretilen balıkların tüm  Karadeniz bölgesi illerine gönderildiğini, hatta  Karadeniz somununun daha sonra denize giderek yetiştirildikten sonra  Japonya'ya ihraç edildiğine vurgu yapan Vali Memiş, "Bizim için hakikaten mutluluk verici bir durum. Bu konuyu çok önemsiyoruz.  Gümüşhane'de,  Torul'da,  Kürtün ve  Özkürtün'de kafes balıkçılığı artık bir kültür haline geldi" dedi.

Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


10 Yaşındaki Necmi, Yatakta Bastığı Annesi ve Komşusu Tarafından Yastıkla Boğuldu Bursa'da Kadın Görevli, Mutlak Bir Uçak Faciasını Önledi
Ece Dizdar, Kendisinden 10 Yaş Küçük Sevgilisiyle Öpüşürken Yakalandı